Hamam Otu Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Hamam Otu Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Hamam Otu Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Bir diğer adı zırnık otu olan, halk arasında daha çok Hürrem otu olarak bilinen Hamam otu, bayanlar tarafından yıllardır vücuttaki istenmeyen tüylerden kurtulmak amacıyla kullanılan bir bitki olma özelliği taşıyor.

Bu bitkinin birtakım işlemlere tabi tutulması sonrasında elde edilen hamam otu tozu ise hemen hemen tüm aktarlarda satışa sunuluyor.

Kullanımı son derece basit olan hamam otu tozu, uygun fiyatı ile de dikkat çekiyor.

Osmanlı Dönemi’nde bile saray kadınları tarafından tüy dökücü olarak kullanılan hamam otunun bilinçsiz bir şekilde kullanımı, zehirlenme başta olmak üzere pek çok sağlık sorununu beraberinde getirebiliyor.

Hamam otunun deriye ve cilde aşırı miktarda uygulanması, ölümcül sonuçlar doğurabileceğinden hamam otu tozunun, yağının ya da bitkisinin mutlaka bilinçli bir şekilde kullanılması gerekiyor.

Bu yazımızda kısaca hamam otu tozu nasıl kullanılır? sorusunu yanıtlamak, hamam otuna dair merak ettiğiniz tüm soruları cevaplandırmak istiyoruz.

İşte, zırnık otuna dair bilmeniz gereken ayrıntılar:

Hamam Otu Nedir?

Ülkemizde Karadeniz başta olmak üzere pek çok bölgemizde yetişen hamam otu bitkisi, toz halinde aktarlarda satışa sunuluyor. Bu tozun su ile teması esnasında havaya yayılan kötü koku, solunduğu takdirde kişinin soluma yoluyla bile zehirlenmesine yol açabiliyor.

Hamam otu yağı da tıpkı tozu gibi sağlığımız açısından tehlike arz ediyor. Ancak maalesef ki ülkemizde çoğu kadın bu otun yanlış ve aşırı miktarda kullanıldığı takdirde zehirleyici olabileceğini bilmiyor.

Bu yüzden hamam otu tozu ile tüy dökücü maske hazırlarken dikkatli davranmalı, tozu mümkünse açık bir ortamda suyla karıştırmalı ve hamam otunu solumaktan kaçınmalısınız.

Hamam Otu Nasıl Kullanılır?

Hamam otu tozu nasıl kullanılır ve hamam otu tozu nasıl hazırlanır hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum.

Aktarlardan satın aldığınız hamam otu tozuyla tüy dökücü maske hazırlamak için bir çay bardağı tozu yarım çay bardağı su ile karıştırın.

Bir kaşık yardımıyla karışımı karışım macunumsu bir kıvama gelene dek karıştırın. Ancak karışımın ne çok sert ne de çok yumuşak olmamasına özen gösterin.

Vücudunuzda bacaklarınız, koltuk altı bölgeniz, genital bölge vb. istenmeyen tüylerin bulunduğu yerlere bu karışımdan sürün.

5 dakika bekledikten sonra su yardımıyla karışımı vücudunuzdan çıkarın. İşlemden daha iyi bir sonuç almak ve tüylerinizden tamamen kurtulmak adına hamam otunu tüylerin bulunduğu bölgeye tekrar sürebilirsiniz.

UYARI: Hamam otu macununu cildinizde 5 dakikadan daha uzun bir süre bekletmeniz, cildinizin tahriş olmasına hatta cildinizin yaralanmasına bile neden olabilir. Hatta uzun süre cildinizde kalan hamam otu tozu, sizi zehirleyebilir. Bu yüzden bu otu, 5 dakikadan daha uzun bir süreliğine asla cildinizde bekletmemelisiniz.

5 dakikanın sonunda cildinizi ılık su ile bu macundan arındırdıktan sonra kokusunun tam olarak çıkması için bol sabunlu bir lifle cildinizi durulamalısınız!

UYARI: Şayet kötü kokuya dair hassas bir bünyeniz bulunuyorsa hamam otu tozunu kullanmanız, mide bulantısı, kusma, ishal, solunum yolu problemleri, halsizlik hatta zehirlenme ile sonuçlanabilir.

Herhangi bir yan etki ile karşılaşmanız durumunda vakit kaybetmeksizin size en yakın hastanenin acil bölümüne görünmeyi ihmal etmemelisiniz!

 

Hamam Otu Yağı Ne İşe Yarar?

Hamam otu tozunun aksine daha az zehirli olan hamam otu yağı, vücuttaki tüylerin üzerine uygulandığında tüylerin seyrelmesini ve dökülmesini sağlıyor.

Yani vücudunuzdaki tüyleri tamamen almak istiyorsanız, hamam otu yağı yerine hamam otu tozunu kullanmanızı öneriyoruz.

Tüylerinizin sert ve gür olduğunu düşünüyorsanız, vücudunuzdaki tüyleri seyreltmek adına düzenli olarak hamam otu yağı kullanabilirsiniz.

Hamam Otu Fiyatı:

Hamam otu tozu, oldukça uygun fiyata aktarlarda satışa sunuluyor. Öyle ki 10 TL gibi uygun bir fiyata bu tozu satın alabilirsiniz.

Tüy dökücü hamam otu yağını da 20 TL gibi oldukça ucuz bir fiyata aktarlardan temin edebilirsiniz.

Hamam Otu Kullananlar Yorumları

Özellikle kadın bloglarında ve kadın forumlarında sıklıkla bahsi geçen hamam otu kullanıcı yorumlarını okuduğunuzda bu otu kullananların üründen oldukça memnun kaldıklarına rastlayabiliyoruz.

Düzenli kullanım sonrasında vücut tüylerinde azalma ile karşılaşan kadınların bu otu diğer kadınlara önerdiğini de yorumlarda görebiliyoruz.

Ancak herkesin cilt yapısı farklı olduğundan ve bu ürün sizde bazı yan etkilere neden olabileceğinden hamam otunun sizin için uygun olup olmadığına ancak bu otu kendiniz kullandıktan sonra karar verebilirsiniz.

Hamam otunun ciddi yan etkileri ile karşılaşmamak için öncelikle hamam otu tozu ile elde ettiğiniz macunu cildinizin görünmeyen bölgesine uygulamanızı öneriyoruz. Otun cildinizde tahriş, yaraya yol açmaması ya da sizin sağlığınızı olumsuz bir şekilde etkilememesi durumunda macunu cildinizdeki tüylerden kurtulmak istediğiniz diğer yerlere de sürebilirsiniz.

Hamam Otu Tozu Nerede Bulunur

Hamam otunu aktarlardan bulmanız mümkün. Aktarlardan toz halinde alıp kullanabilirsiniz.

Hamam otu tozu bikini bölgesinde kullanılır mı

Hamam otu genital bölge yada bikini bölgesinde kullanılmasına karşın yanma ve tahrişe neden olabileceğinden çok dikkatli kullanmak gereklidir.

Hamam otu tüyleri döker mi

Hamam otu diğer adı ile zırnık otu tüy dökmek için bilinen en etkili ve eski yöntemlerden biridir. Osmanlı döneminde tüy dökme işlemi bu ot ile yapılmaktaydı.

Hamam otu kaç dakika bekletilir

Kesinlikle 5 dakikadan fazla bekletilmesi tavsiye edilmez.

Hamam otu erkeklerde kullanımı

Hamam otu tüyleri dokmek için erkekler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Erkeklerde bacak ve koldaki kılları almak için tercih edilir.

Hamam otu gebelikte kullanılır mı

Hamam otu gebelik yada hamilelik döneminde kullanılması tavsiye edilmez. Hamilelik sebebi ile daha hassas olan bünyede zehirlenme yada başka sorunlara neden olabilir.

Hamam otu yüze sürülür mü

Hürrem otu olarak adlandırılan hamam otu yüz ve göz çevresine sürülmez. Tahriş ve cilt sorunlarına neden olduğundan kesinlikle yüzünüze sürmeyin.

Hamam otu nerelerde kullanılır

Hamam otu genital bölge, koltuk altı, bacak ve kol bölgesindeki kılları ve tüyleri almak için kullanılır.

Hamam otu tozu genital bölgede kullanılır mı

Hamam otu genital bölgede kullanılırken çok dikkatli olmak gereklidir. Genital bölge çevresine sürülür ve en fazla 5 dakika bekletildikten sonra temizlenir. Bazı kişilerde yanma, kaşıntı ve tahrişe neden olduğu kullananlar tarafından dile getirilmiştir.

Hamam Otunun Kokusu Nasıl Giderilir

Tüyleri dökmek için hamam otu tozunu kullanmayı düşünen kokusu yüzünden büyük rahatsızlık yaşadıklarını sıklıkla dile getirmişlerdir.

Hamam otu ile tüy temizliği yaptıktan sonra bölgeyi sabunla yıkamak ve banyo yapmak konun yok olmasını sağlayacaktır.

Hamam Otunun Zararları

Daha önce de değindiğimiz gibi hamam otunun kötü kokusu, mide bulantısı, kusma ile sonuçlanabiliyor.
Alerjik ve hassas bir bünyesi bulunan kişilerde ise bu otun deriye uygulanması, zehirlenme, solunum yolu problemleri, halsizlik gibi komplikasyonlar doğurabiliyor.

Bu zamana kadar bu otu kullandığı için zehirlenen pek çok kadının varlığından da söz etmek istiyoruz.

Hatta Hürriyet Gazetesi’nde 2011 yılında yayınlanan bir habere göre bir hamamda hamam otu ile epilasyon yapmak isteyen 18 kadının zehirlendiği ve 18 kadından birinin maalesef ki hayatını kaybettiği yayınlanmıştı. Aynı habere göre zehirlenmenin asıl nedeni kadınların bu ottan aşırı miktarda vücutlarına sürmeleriydi.

Bu yüzden sizler hamam otu tozunu kullanmayı düşünüyorsanız, hazırladığınız macunu ince bir tabaka halinde cildinize sürmeli, 5 dakika sonrasında macunu cildinizden bol sabunlu suyla temizlemelisiniz. İşlem esnasında banyonuzu ya da bulunduğunuz odayı havalandırmayı asla ihmal etmemeli, mümkünse açık havada tüy alma işlemini tamamlamalısınız.

Bu yazımızda kısaca hamam otu tozu nasıl kullanılır? Hamam otu tüy döküyor mu? sorularını yanıtlamaya çalıştık.
Yazımızın bilgilendirici olması dileğimizle…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Maddi Yardım Bedava İnternet Yardım Başvurusu