Yumurta Akı Maskesi

  Yumurta Akı Maskesi

  Yumurta akı maskesi uygulaması ve yapılışı son derece basit olan maskelerden biridir. Yüzyıllardır cilt bakımı ve cilt sorunları için kullanılan maskelerden biridir. Yumurta akı maskesi evde kolay ve pratik şekilde yapılabilen maskeler arasında bulunmaktadır. Cilde sayısız faydası bulunan yumurta maskesi ile yumurta akı ile kırışıklık maskesi, yumurta akı ile gözenek sıkılaştırma, yumurta akı ile sivilce maskesi ve yumurta akı ile saç maskesi yapmanız mümkün. Bu yazımızda sizlere yumurtanın beyaz yani ak olan kısmı ile etkili yumurta akı maskesi tariflerinden ayrıntılı olarak bahsetmeye çalışacağım.

  Yumurta akı yüksek oranda protein deposudur. Pek çok cilt bakım maskesinde kullanılan yumurta akı ile cilt bakımı ve saç bakımı yapıldığını neredeyse bilmeyen yoktur. Yumurta akı maskesi yada diğer adı ile yumurta beyazı maskesi sivilcelere, siyah noktalara ve kırışıklıklara son verirken pürüzsüz, canlı ve sıkı bir cilde sahip olursunuz. Yumurta akı yüksek protein içeriği sayesinde cilt hücrelerini uyarır ve cildin kendini yenileme sürecini hızlandırır, bu sayede kırışıklıkların görünümü kısa sürede yok olur.

  Yumurta Akı Maskesi Nasıl Yapılır

  Yumurta akı ile yüz maskesi nasıl yapılır, yumurta akı maskesi tarifleri ile sizlere çok etkili olan maske tariflerini vermeye çalışacağım dilediğiniz maskeyi ihtiyacınız doğrultusunda rahatlıkla yüzünüze uygulayabilirsiniz. Yumurta akı maskesi yapanlar ve memnun kalanların yumurta akı maskeleri;

  Yumurta Akı Maskesi Sivilce 

  Yumurta akı maskesinin sivilceleri yok etme konusunda büyük başarısı vardır. Yumurta akının içerisinde bulunan “Albumin” adlı protein cildin yağ dengesini sağlarken sivilce oluşumunu önler.

  Malzemeler

  • 1 adet organik köy yumurtası
  • 1 çay kaşığı limon suyu
  • 1 çay kaşığı bal

  Hazırlanışı ve Uygulanışı

  Yukarıda saydığımız bütün malzemeleri bir cam kese içerisinde karıştın. Temizlenmiş cildinize ve boyun bölgesine sürün. Göz ve dudak çevresine sürmemeye özen gösterin. Ortalama 15 dakika kadar cildinizde kurumasını bekleyin. Özellikle sivilce olan bölgeye uyguladığınızdan emin olur. Bu maske cildi yağlardan arındıracağı için kuruluk hissi yaratabilir. Eğer cildiniz kurursa nemlendirici krem sürebilirsiniz.

  Yumurta Akı Maskesi Siyah Nokta

  Siyah noktalar açık olan gözeneklerde yağın ve kirin birikmesi ile oluşur. Bölgedeki kir ve yağ zamanla birikerek sivilceye neden olur. Yumurta akı içeriğinde bulunan 50 fazla protein ile gözenekleri sıkılaştıran, kırışıklıkları yok eden ve siyah noktaları temizleyen etkisi vardır.

  Malzemeler

  • 1 Adet yumurta akı
  • 1 yemek kaşığı toz şeker

  Hazırlanışı ve Uygulanışı

  Bir kahve fincanı içerisine yumurta akını ve şekeri ekleyerek iyice karıştırın. Hazırladığınız karışımı siyah noktaların olduğu bölgeye baskı yapar sürün. Ortalama 15 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Haftada 2 defa 3 gün araya ile yaparak kısa sürede siyah noktalarda kurtulabilirsiniz.

  yumurta beyazı maskesi, yumurta akı maskesi

  Yumurta Akı Cilt Beyazlatma

  Genelde sivilce izleri ve güneş lekeleri olan cilt tiplerinde cilt renk tonu farklılıkları ve kahverengi lekeler vardır. Sizlere vereceğim bu maskeyi düzenli şekilde uygularsanız 5-6 uygulamadan sonra cildinizin beyazladığını ve renk tonunun açıldığı görebilirsiniz.

  Malzemeler

  • 2 çay kaşığı portakal suyu
  • 1 yumurta akı
  • Yarım çay kaşığı zedeçal

  Hazırlanışı ve Uygulanışı

  İlk olarak yumurta akı ile portakal suyu bir cam kase içerisinde iyice karıştırılır. Son olarak zerdeçal eklenir ve maske hazır hale getirilir.  Temizlenmiş cildinize parmak uçları ile hafif baskı yarak sürülür. Kuruması için 15 ile 20 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulamanız yeterlidir. Maske sonra oluşan cilt kuruluğu gidermek için nemlendirici krem yada badem yağını sürebilirsiniz.  Portakalın içeriğinde bulunan asit ve zerdeçal cilt lekesini çıkarmadaki etkisi ile kesin sonuç almanız mümkün. 3 günde 1 defa uygulamanız yeterlidir.

  Bu maske çok akışkan olduğu ve zerdeçal lekesini çıkarma zor olduğundan kesinlikle lavaboda deneyin ve eski bir kıyafet giyin üzerine damlarsa çıkarma çok zor olur.

  Yumurta Akı ve Karbonat Maskesi

  Cildi yaşıtıran, kirden arındıran, canlı ve parlak görünmesi sağlayan maskelerden biridir. Düzenli olarak yapıldığında cildi ölü hücrelerden arındıran etkisi vardır. Bu maske sivilce ve siyah noktaları yok etmede çok etkilidir. Ünlü oyuncu Aydan Şener bu maskeyi sıklıkla uyguladığını söylemiştir.

  Malzemeler

  • 1 adet yumurta akı
  • 1 çay kaşığı karbonat

  Hazırlanışı ve Ugulanışı

  Yumurta akı ile karbonatı bir kase içerisinde karıştırın ve temiz cildinize sürdükten sonra 10 dakika kadar bekleyin. Haftada 1 defa uygulamanız yeterlidir.

  Yumurta Akı İle Gözenek Sıkılaştırma

  Genişlemiş gözenekleri sıkılaştırmak ve küçültmek için en sık kullanılan maskelerden biridir. Kolay ve pratik olan bu maskeyi uygulamak için yeterli miktarda yumurta akını yüzünüzün her yerine iyice sürün ve kurumasını bekleyin kuruduktan sonra ılık su ile durulamanız yeterlidir. Haftada 2 defa uygulayabilirsiniz.

  Diğer bir yöntem ise 1 adet yumurta akı ile 1 çay kaşığı limon suyunu karıştırın ve yüzünüze sürerek 10 dakika bekleyin. Haftada 2 defa olmak üzere 1 ay boyunca düzenli yaptığınızda gözeneklerin sıkılaştığını ve temizlendiğini göreceksiniz.

  Gözenek sıkılaştırmak için yumurta akı maske tarifler arasında bulunan diğer tarifimizde 2 yumurta akına yarım limon suyu ekliyoruz son olarak 1 yemek kaşığı sirke ekledikten sonra iyice karıştırıp göz ve dudak çevresi hariş yüzümüze sürüp 15 dakika bekleyip ılık su ile durulamanız yeterli. Ciltte kuruluk hissi oluşacağından kesinlikle nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin.

  yumurta akı maskesi, yumurta akı maskesi tarifleri

  Yumurta Akı Kırışıklık Maskesi

  Yumurta akı ile kırışıklıkları gidermek yaşlanma etkileri yok etmek için 2 adet yumurta akını köpürene kadar iyice karıştırın hazırladığınız yumurta akını dairesel hareketlerle yüzünüze sürün yarım saat bekledikten sonra olık su ile durulayın.

  Yumurta akı kırışıklık maskesi olarak vereceğimiz diğer tarifte 1 adet yumurta akı ile 1 çay kaşı inceltilmiş tuzu iyice karıştırıp hazır hale getirdikten sonra yüz ve boyun bölgesine sürüyoruz. 15 dakika kadar bekleyip ılık su ile durulamanız yeterlidir. Haftada 1 defa uygulanır.

  Nemlendirici Yumurta Akı Maskesi

  Yumurta akı sadece yağlı cilde sahip kişilere değil cildiniz nemlendirmek isteyenlere çözüm sunmaktadır. Cildi nemlendiren, nem oranını dengeleyen bu maske kuru cildinizin nem oranını dengeleyerek ayrıca yumuşacık ve esnek olmasını sağlayacaktır.

  Mazlemeler

  • 1 adet yumurta akı
  • 1 çay kaşığı sade yoğurt
  • 1 Çeyrek avokado

  Hazırlanışı ve Uygulanışı

  İlk olarak avokadoyu çatal ile iyice ezdikten sonra yoğurt ve yumurta akını ekleyip iyice karıştırıyoruz. Hazırladığınız maskeyi yüzünüze sürüp 15 dakika kadar bekleyin. Ilık su ile duruladıktan sonra nemlendirici krem sürmeniz yeterli. Haftada 1 defa uygulayabilirsiniz.

  Suna Dumankaya Yumurta Akı Şeker Maskesi

  Güzellik uzamanı Suna Dumankaya katıldığı bir TV programında cilt lekelerini yok etmek için yumurta akı ve şeker maskesi kullanılması gerektiğini söylemiştir.Yumurta akı ve şeker maskesi kullananlar maskenin çok işe yaradığını söylemişlerdir. Peeling etkisi yaparak lekeleri yok eden bu maskenin tarifi ise;

  Malzemeler

  • 1 adet yumurta akı
  • 1 tatlı kaşığı limon suyu
  • 1 tatlı kaşığı toz şeker

  Hazırlanışı ve Uygulanışı

  Bütün malzemeleri bir cam kase içerisinde iyice karıştırın ve temizlenmiş olan lekeleri bölgelere sürün. Sürerken parmak uçlarınız ile hafif baskı yapın. 20 dakika bekledikten sonra ovalayarak çıkarın ve ılık su ile durulayın.

  yumurta beyazı maskesi, yumurta akı maskesi

  Yumurta Akı Peçete Maskesi

  Yumurta akı peçete maskesi sıklıkla uygulana ve çok beğenilen maskelerden biridir. Cildi sıkılaştıran, kırışıklıkları önleyen, cildin yağ oranını dengeleyen, gözenekleri temizleyen ve siyah noktaları yok eden yumurta akı peçete maskesi mutlaka denemeniz gereken maskelerden biridir.

  Malzemeler

  • 1 adet yumurta akı
  • İnce kağıt mendil
  • Nemlendirici krem

  Hazırlanışı ve Uygulanışı

  Yumurtanın beyazını bir cam kase içerisine alın ve parmaklarınız yardımı ile yüzünüzü her yerine iyice sürün. Kağıt mendili dikkatli şekilde yüzünüze koyun gerekirse 2 kat uygulayabilirsiniz. Maskenin kuruduğuna emin olduktan sonra yavaş ve nazik hareketler ile peçeteyi yüzünüzden alın. Ilık su ile duruladıktan sonra nemlendirici sürebilirsiniz. Haftada 2 yada 3 defa uygulayabilirsiniz.

  Yumurta Akı ve Kahve Maskesi

  Yumurta akı ile kahve maskesi yapıldığında kırışıklıkların görünümü azalır, kan dolaşımı hızlanır. Kırışıklıkları yok etmek görünümü azaltmak için bu etkili maskeyi evde uygulayabilirsiniz.

  Malzemeler

  • 1 adet yumurta akı
  • 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi

  Hazırlanışı ve Uygulanışı

  Bir cam kase içerisine malzemeleri katıp iyice karıştırıyoruz. Maskeyi çene, alın ve yüzünüzün tamamına sürün sadece göz çevresi açık kalması yeterlidir. Her cilt tipine uygun olan bu maskeyi 15 dakika kadar yüzünüzde bekletin ve soğuk su ile durulayın. Yumurta akı kahve maskesini haftada 1 defa yapmanız yeterlidir.

  yumurta akı maskesi, yumurta beyazı maskesi

  Yumurta Akının Cilde Faydaları

  Yumurta akının cilde faydaları nelerdir sorusu sıklıkla merak edildiğinden sizlere yumurta kının cilde faydaları hakkında bilgi vermek istiyorum.

  • Yumurta akı gözenekleri sıkılaştırır ve küçültür
  • Yumurta akı maskesi cildi derinlemesine temizler
  • Yumurta akı fazla yağı alır cildin yağ oranını dengeler
  • Yumurta beyazı maskesi sivilceleri önler
  • Yumurta akı siyah noktaları yok eder
  • Yumurta akı maskesi cilt lekelerini yok eder
  • Yumurta akı cildi daha canlı ve parlak gösterir
  • Cildi onarıcı etkisi vardır
  • Kırışıklıkları ve yaşlanma etkilerini yok eder

  Yumurta Akı Maskesi Hakkında Merak Edilen Sorular

  Sizlere bu bölümde yumurta akı maskesi hakkında merak edilen sorular ve cevaplarını vermek istiyorum. Yumurta akı maskesi kullanalar ve sordukları sorular;

  Yumurta akı maskesi kaç günde bir yapılır

  Yumurta akı maskesi genelde haftada 2 defa yapılabilir ama içeriğinde limon gibi tahriş edici bitkiler varsa uygulama sıklığı haftada 1 defa olmalıdır.

  Yumurta akı maskesi kullanıcı yorumları

  Uzun yıllardır kullanılan yumurta akı maskesi eski dönemlerden beri modasını kaybetmeyen etkili bir maskedir. Yumurta akı maskesi kullanalar yaptıkları yorumda sıklıkla bu maskeyi uyguladığını ve asla vazgeçmeyeceği maskelerden biri olduğunu söylemişlerdir. Direk yumurta akını yüzüne sürenlerde bunun etkisi gördüklerini yorum yaparak paylaşmıştır.

  Yumurta akı maskesi göz çevresine sürülür mü

  Yumurta akı göz çevresine sürülebilir. Göz çevresinde bulunana kırışıklıkların görünümünü azaltmak için yumurta akı ile hzırladığınız maskeleri uygulayabilirsiniz.

  Yumurta akı tüylenme yapar mı

  Yumurta akı ile yapılan maskeler asla tüylenme yapmaz.

  Yumurta akı maskesi kullanan ünlüler

  Yumurta akı maskesi kullanan ünlüler arasında Aydan Şener, Gülben Ergen, Tülin Şahin, Ebru Şallı, Oyuncu Burçin Terzioğlu, Vildan Atasever, Hande Yener gibi pek çok ünlünün olduğu bilinmektedir.

  Yumurta akı maskesi ne sıklıkla yapılır

  Maskenin içeriğinde bulunan maddelerin durumuna göre haftada 1 defa uygulanabilir. Eğer sadece yumurta akını uygulayacaksanız haftada 2 defa uygulayabilirsiniz.

  Göz altına yumurta akı maskesi sürülür mü

  Göz altı ince bir yapıda olduğu için çok hassastır bu yüzden göz altına kesinlikle sürülmesi tavsiye edilmez.

  yumurta akı maskesi, yumurta akı maskesi nasıl yapılır

  Yumurta Akı Maskesi Kullananlar

  Yumurta akı maskesi kullananlar mutlaka dikkat etmesi gereken bazı hususları bilmelidirler.

  • Yumurta beyazı maskesi sürüldükten sonra kesinlikle iyice temizlenmelidir. Cildi gözeneklerini tıkayabilir. Kesinlikle maske sürdükten sonra bol su ile durulayın
  • Yumurta jel yapıda olduğu için başka bir ürün eklediğinizde karışması zor olacağından kesinlikle iyice karıştırmak gereklidir. Tam karışmadan maskeyi uygulamayın.
  • Yumurtaya alerjinin varsa kesinlikle kullanmayınız
  • Asla açık yaranız varsa yumurta akı maskesini uygulamayın.
  • Maskeyi kullanmadan önce az miktarda bileklerinize süren ve cildinizin vereceği tepkiyi gözlemleyin.
  • Yumurta akı sürüldükten sonra ciltteki yağı aldığı için kesinlikle maskeyi uyguladıktan sonra nemlendirici krem sürün. Eğe kuru cilde uygulanacaksa maske yüzünüzde çok kısa kalmalıdır. Tahrişe neden olabilir.
  • Yumurta akı kurudukça kötü kokar eğer kokudan çok rahatsız oluyorsanız çok az miktarda lavanta yağı yada nane yağı ekleyebilirsiniz.
  • Gözenek sıkılaştırmak, gözenek temizlemek yada siyah noktalar için bu uygulayacaksanız, maskeyi uygulamadan önce yüzünüze buhar banyosu yaparsanız etkisini daha fazla görürsünüz.

  Sizlere bu yazımızda yumurta akı maskesi hakkında bilgi vermeye çalıştım. Yumurta akı ile yapılan maskeler arasında seçim yaparken tamamen etkili olan ve olumu sonuç verenleri seçmeye çalıştım. Peki yaz siz hangi maskeyi denediniz yorum kısmına yazarak bizime paylaşabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZIN

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.