Hardal Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

Hardal Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

Hardal yağı, hardal bitkisinden (siyah, kahverengi ve beyaz) ekstrakte edilir ve kırmızımsı, kahverengi veya sarı renktedir. Antik çağlardan beri Kuzey ve Doğu Hindistan’da yaygın olarak kullanılmaktadır ve bu yağ,  insan sağlığı için birçok fayda sağlar.

Hardal yağı, hardal ailesindeki bütün bitkilerin ortak bir özelliği olan lahana, karnabahar, tur veya wasabi gibi kendine özgü ve oldukça keskin bir tada sahiptir. Hardal yağı, yaklaşık %60 oranında tekli doymamış yağ asitlerine (%42 oranında erusik asit ve %12 oranında oleik asit ) ve yaklaşık %21 oranında çoklu doymamış yağlara (%6 oranında omega-3 alfa-linolenik asit ve %15 oranında omega-6 linoleik asit ) sahiptir.

Hardal Yağının Faydaları Nelerdir?

Hardal yağı insan sağlığına birçok fayda sağlar. Kalp, cilt, eklem, kaslar ve çok daha fazlası ile ilgili hastalıkları ve sorunları tedavi ettiği bilinmektedir. Şimdi hardal yağının faydalarına bakalım;

Hardal Yağı Kanser Olma Riskini Azaltır

Yapılan araştırmalar, hardal yağının güçlü bir şekilde kanser hücreleriyle mücadele özelliklerine sahip olduğunu göstermektedir. Hardal yağı, mide ve kolon kanserlerinin önlenmesine yardımcı olan, bol miktarda linolenik asit içerir. Hardal yağı, kolon kanserinin önlenmesinde balık yağından daha etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Hardal Yağı Kardiyovasküler Sorunlara İyi Gelir

Hardal yağı, zengin miktarlarda tekli doymamış ve çoklu doymamış yağ asitleri (MUFA ve PUFA) ile omega-3 ve omega-6 yağ asitleri içerir. Bu yağ, olası bir kalp hastalığının gelişme riskini %63 oranında azaltır.  Aynı zamanda hardal yağı, hipokolesterolemik (kolesterol düşürücü) ve hipolipidemik (lipit düşürücü) etkilere sahiptir. Kötü kolesterol (LDL) seviyelerini azaltır ve vücuttaki iyi kolesterol (HDL) seviyelerini ise arttırır. Bu durum kalp ve damar hastalıkları riskini büyük oranda azaltır.

Hardal Yağı Sistemik Bir Uyarıcıdır

Hardal yağı çok etkili doğal bir uyarıcıdır. Metabolizmayı ve safrayı uyararak sindirim hızını ve buna bağlı olarak iştahı artırır. Hardal yağı kullanılarak vücuda masaj yapıldığında, dolaşım sistemini ve ter bezlerini de uyarır. Bu durum, vücuttaki kan dolaşımını iyileştirir ve terleme yoluyla cilt gözenekleri temizlenir. Ayrıca hardal yağının bu terletici özelliği, vücuttaki ısının düşmesine ve zararlı toksinlerin vücuttan atılmasına neden olur.

Hardal Yağı Kasılan Kasları Gevşetir

Etkilenen bölgeye biraz hardal yağı sürün ve farkı görün! Ayrıca yüksek oranda antifungal özellik taşıyan bu yağ, romatizma semptomlarını da azaltır.

Hardal Yağı Soğuk Algınlığına Ve Öksürüğe İyi Gelir

Sert doğası gereği hardal yağı, yüzyıllardır soğuk algınlığını ve öksürüğü geçirmek için kullanılmıştır. Solunum sistemindeki tıkanıklığı gideren bir ısıtma özelliği sağlar. Sarımsak veya soğan ile karıştırarak göğüs ve sırtta masaj yapıldığında ise olağanüstü fayda sağlar. Soğuk algınlığı ve öksürüğü geçirmek için hardal yağı kullanmanın bir başka yöntemi de buhar olarak solunmasıdır. Kaynar su kabına kimyon tohumu ve birkaç kaşık hardal yağı eklenerek buharı solunur. Bu durum solunum yolunda biriken balgamı temizler.

Hardal Yağı Eklem Ağrılarını Tedavi Eder Ve Artrit Semptomlarını Hafifletir

Hardal yağıyla düzenli olarak masaj yapılması, ciltteki kan akışını ve dolaşımını artırarak eklem ağrılarını tedavi eder ve artrit sorunlarını gidermede harika bir şekilde çalışır. Hardal yağı ayrıca, eklem sertliğini ve artrit ile bağlantılı ağrıyı hafifletmek için antiinflamatuar olarak etki eden çok miktarda omega-3 yağ asidi içerir.

Hardal Yağı Dudak Çatlamasını İyileştirmeye Yardımcı Olur

Dudak çatlaması sorunu mu yaşıyorsunuz? O zaman her gece yatmadan hemen önce, göbeğinize 2 veya 3 damla hardal yağı dökün. Evet, doğru okudunuz! Hardal yağını, göbek deliğinize dökeceksiniz. Bu işlemi her gece yaptığınız sürece, bir daha asla dudaklarında çatlama sorunu olmayacaktır.

Hardal Yağı Organların İşleyişini Geliştirir

Hardal yağı ile yapılan masaj, vücudu tazeliyor ve vücudun tüm bölgelerine kan dolaşımını artırarak organların çok sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı oluyor. Yeni doğan bebekler için hardal yağı masajı, birçok ülkede oldukça popüler bir uygulamadır. Yapılan çalışmalar, bu yağın, beden gücünü artırmak, sağlığı maksimum seviyede koruma ve vücuda yeterli düzeyde sıcaklık sağlamak olduğunu göstermiştir.

Hardal Yağı Antibakteriyel, Antifungal ve Antienflamatuar Özellikler İçerir

Hardal yağının, yüksek oranda antibakteriyel, antifungal ve antienflamatuar özellikler içerdiği bilinmektedir. Antienflamatuar özellikleri, ağrı ve şişliği azaltan ve böylece olası eklem ağrılarını hafifleten selenyum varlığına bağlanır. Bu yağ içerdiği bileşenler sayesinde bazı antienflamatuar ilaçların formülasyonunda da kullanılır. Bu yağ ayrıca, ciltteki döküntülerin ve mantarların neden olduğu enfeksiyonları tedavi edebilen güçlü bileşenler içerir.

Hardal Yağı Astıma Çok Faydalıdır

Astım, kalıcı ve tedavisi olmayan bir hastalıktır. Ancak astımın belirtileri ve etkileri, hardal yağı kullanılarak büyük ölçüde azaltılabilir. Astım semptomlarını hafifletmek için en güvenli ve etkili yollardan biri de hardal yağıdır.  Astım krizi sırasında akciğerlere hava akımını artırmak için göğüs bölgenize hardal yağı masajı yapın. Bununla beraber, 1 çorba kaşığı harç yağı ile 1 çorba kaşığı hardal yağı karışımı hazırlayıp göğsünüze sürebilirsiniz. Ayrıca, günde 3 defa, birer çorba kaşığı hardal yağı ve balı karıştırarak içebilir, astım krizlerini önleyebilirsiniz.

Hardal Yağı Dişleri Beyazlatır Ve Diş Problemlerini Tedavi Eder

2 çay kaşığı hardal yağı, 2 çay kaşığı zerdeçal tozu ve yarım çay kaşığı tuzu karıştırın. Sağlıklı dişler, dişeti iltihapları ve periodontit için bu karışımla dişlerinizi, günde 3 defa fırçalayın. Farkı çok kısa zamanda göreceksiniz.

Hardal Yağı Beyin Fonksiyonlarını Artırır Ve Depresyona İyi Gelir

Hardal yağında bulunan yüksek yağ asitleri beyin fonksiyonlarını arttırdığı ve depresyonun tedavisine yardımcı olduğu bilinmektedir. Ayrıca, hafızayı arttırdığı ve beyindeki bilişsel işlevleri geliştirdiği de söylenmektedir.

Hardal Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Hardal yağının düzenli olarak kullanımı, parlak ve sağlıklı bir cilt sunar. Şimdi de hardal yağının cilde faydalarına bakalım;

Hardal Yağı Siyah Noktaları Giderir

Yüzünüze düzenli olarak hardal yağıyla masaj yapmak, siyah lekeleri ve cilt pigmentasyonunu önemli ölçüde azaltacaktır. 1,5 çay kaşığı yoğurt ve 5 damla limon suyu ile 1 çay kaşığı hardal yağını karıştırın. Bu karışımı yüzünüze ve boynunuza uygulayın. Soğuk suyla yıkamadan önce 10 ile 15 dakika bu karışımı yüzünüzde bekletin. Bu uygulamayı birkaç ay boyunca haftada 3 defa yaparak mükemmel sonuçlara şahit olun.

Hardal Yağı Yaşlanmayı Geciktirir Ve Kırışıklıkları Giderir

Hardal yağı A, B kompleksi ve E vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Bunların tümü yaşlanmayı geciktirir ve sağlıklı bir cilt sağlar. Ayrıca bu yağ, kırışıklıkların başlangıcını geciktirerek yaşlanma belirtilerini azaltır.

Hardal Yağı Doğal Bir Güneş Kremidir

Evde hardal yağınız olduğu sürece, dışarı çıkarken güneşten korunmak için endişelenmenize ya da pahalı güneş koruyucuları almanıza gerek yoktur. Dışarıya çıkmadan önce cildinize bu mucizevi yağın küçük bir miktarını sürün. Bu yağda bulunan E vitamini içeriği, cilde yüksek oranda zararlı olan güneş ışınlarından ve çevreden kaynaklanabilecek tehlikeli toksinlerden korur.

Hardal Yağının Saça Faydaları

Saça hardal yağı sürülür mü ve hardal yağının saça faydaları var mı sorusu bu yağı saçlarını sürmek isteyenler tarafından çok sık sorulmaktadır.

Hardal Yağı Saça İyi Gelir Mi?

Hardal yağı, hızlı bir şekilde saç uzamasını sağlar, saç dökülmesini önler, saç beyazlamasını azaltır ve çok daha fazlasını sağlar. Düzenli olarak hardal yağıyla yapılan saç masajları, saç derisini besler. Bu yağ, kafa derisindeki kan dolaşımını artırarak hızlı bir şekilde saç uzamasını uyarır.

Bu yağın antibakteriyel ve antifungal özellikleri de saç dökülmesini önler ve sağlıklı saç oluşumunu sağlar. Hardal yağı, saçların erken beyazlamasını önlemeye yardımcı olan esansiyel vitamin ve minerallerle doludur. Ayrıca hardal yağının antibakteriyel ve antifungal özellikleri, kepek ve kaşıntıdan uzak, sağlıklı bir saç derisi sağlar.

Hardal Yağı Cilde Nasıl Uygulanır

Hardal yağının cilde ve saça nasıl uygulanacağı hakkında pek çok soru sorulmaktadır. Bazı kişiler bu yağı yüzüne ve cildine sürdüklerinde ciddi oranda tahriş ve kızarıklığa neden olduğunu söylerken bazı kişiler ise her hangi bir yan etkisini görmediklerini söylemişlerdir.

Eğer cilt bakımında kullanılacaksa hardal yağının organik olması çok önemlidir. Kan dolaşımını hızlandıran cildi canladıran hardal yağı hassas ve alerjiye yatkın olan kişiler haricinde olanların az miktarda kullanmaları tavsiye edilir. Cilde yada yüzünüze sürerken zeytinyağı ile karıştırıp kullanabilirsiniz.

Hardal Yağı Nasıl Yapılır

Hardal yağını evde yapmak biraz zahmetli ve zor olduğundan hazır olarak satın alıp kullanmanız mümkün. Yapım sürecinde bazı işlemlerden geçtiği gibi hardal yağını satın alarak kullanabilirsiniz.

Hardal Yağı Kulak Çınlaması İçin Kullanılır Mı

Hardal yağı kulak çınlaması ve kulak ağrısına iyi gelen doğal yağlardan biridir. Hardal yağını az ısıtarak ılık halde kulaklarınıza 1 damla kadar damlatın. Kulak çınlamasını karşı çok etkilidir.

Hardal Yağı İçilir Mi

Hardal yağı günde 1 defa 1 bardak suyun içerisine 1 damla damlatılarak içilir. Fazla içilmemesi ve asla 1 bardak suyun içerisine 1 damladan fazla dökülmemelidir.

Hardal Yağı Selüliti Giderir Mi

Hardal yağını selülit olan bölgeye düzenli olarak masaj yaparak uyguladığınızda selülitlerin azalarak yok olduğunu görebilirsiniz.

Hardal Yağı İle Tüy Dökme

Hardal yağı tüy dökücü yağlardan biridir. Özellikle Hindistan’da anneler çocuklarında tüyleri önlemek ve yok etmek için kullanmaktadırlar. Hardal yağı tüyleri döker mi soru çok sık sorulduğundan sizlere tüy döken bazı tarifler vermek istiyorum.

  • 6 yemek kaşığı buğday unu  Su,
  • 5-7 yemek kaşığı hardal yağı

6 yemek kaşığı unu bir kaba ekleyin ve yeterli su ekleyerek hamur haline getirin. Hazırladığınız hamura hardal yağını ekleyin. Hamuru tüylerin olduğu bölgede gezdirin. Sonuca siz bile şaşıracaksınız tüylerin hemen döküldüğünü ve hamura yapıştığını göreceksiniz.

Hardal yağı ile tüyleri yok etmek için diğer tarifimizde ise;

  • 1 çorba kaşığı papaya tozu
  • Çeyrek çorba kaşığı un
  • 4 çorba kaşığı aloe vera jel
  • 2 yemek kaşığı hardal yağı
  • 2 damla esans (isteğe bağlı lavanta ya da başka bir esans)

Yukarıdaki bütün malzemeleri hamur haline gelene kadar karıştırın. İstenmeyen tüylerin olduğu bölgeye sürün ve kuruması için yarım saat kadar bekleyin. Hamurun üzerine bez yapıştırın ve tüylerin ters yönüne doğru çekin. Bu tarifi haftada 3 defa olmak şartlı ile 3 ay boyunca uyguladığınızda tüylerin yok olduğunu göreceksiniz.

Hardal Yağının Zararları

Hardal yağı bazı kişilerde istenmeyen yan etkilere ve bazı zararlara neden olabilir. Hassas ve alerjiye yatkın kişilerde yan etkileri çok görülebilir. Yüzünüze ve cildinize sürmeden önce kesinlikle test etmeden kullanmayınız. Harici olarak uygulandığında tahriş, kızarıklık, yanma ve döküntüye neden olabilir.

Çok fazla içildiğinde yada bilinçsiz tüketildiğinde ciddi sorunlara neden olabilir. Mide bulantısı, kusma ve ishal en bilinen yan etkileridir.

Düşük riskine neden olabileceğinde hamilelerin kullanmaları önerilmez. Çocukların ve yaşlıların kullanımına uygun değildir.

Hardal Yağı Hakkında Tüm Sorular

Hardal yağı nereden alınır

Hardal yağı aktar yada internet üzerinden satın alabilirsiniz. Hardal yağını güvenilir firmalardan almaya özen göstermelisiniz.

Hardal yağını hamileler kullanabilir mi

Hardal yağı düşük riskine neden olabileceğinden hamilelerin ve hamile kalmayı düşünenlerin asla kullanmaları tavsiye edilmez.

Hardal yağı içilir mi

Hardal yağı günde 1 su bardağı içerisine 1 damla damlatılarak içilir. Kesinlikle 1 bardak suya 1 damla eklenir fazla tüketilmemelidir.

Hardal yağı yüze sürülür mü

Hardal yağı bazı cilt tiplerinde ciddi anlamda tahriş ve kızarıklığa neden olabilir. Kan dolaşımını hızlandırdığı için kullanmak isteyenler bu yağın mutlaka yan etkilerini göz ardı etmemeleri gerekmektedir.

Hardal Yağı Kullananlar

Hardal yağı kullananlar yağın saç dökülmesine iyi geldiğini söylemişlerdir. Etkili yağlardan biri olan hardal yağı tüy dökücü etkisinden dolayı kullanmak isteyenler sıklıkla bu yağın etkisini sormaktadırlar. Hardal yağı kullananların yaptıkları diğer yorumları yorum kısmından okuyabilir yada dilerseniz yorum yapabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.