Nasır Nasıl Tedavi Edilir? Ayaktaki Nasır Nasıl Geçer?

Nasır Nasıl Tedavi Edilir? Ayaktaki Nasır Nasıl Geçer?

Nasır Nasıl Tedavi Edilir? Ayaktaki Nasır Nasıl Geçer? sıklıkla ellerde ve ayaklarda görülen nasır sürtünme sonucu, sürtünen noktaların deri üzerinde kalınlaşarak deri üzerinde ölü derinin tabaka haline gelmesine Nasır denir. Nasır oluşum itibari ile ellerde avuç içlerinde, ayaklarda ise ayak üstünde, ayak parmaklarının arasında, ayak parmaklarının üstünde ve ayak tabanında görülür. Çok nadir olarak sürtünmeye bağlı kalan diğer bölgelerde görülme olasılığı vardır.

Peki nasır neden olur yada ayakta nasır neden olur sıklıkla nasır sorunu yaşayan kişiler tarafından araştırılmaktadır. Bu soruya cevap vermek gerekirse Ayakta nasır oluşmasının nedenleri sırası ile;

 • Dar ve sıkı ayakkabı giymek
 • Yüksek topuklu ayakkabı giymekten
 • Çok uzun süre ayakta durmak
 • Çorapsız ayakkabı giymekten
 • Uzun süre yürümek
 • El ile uzun süre iş yapmak
 • Ayak üzerine baskı yapan sporla ilgilenmek özellikle futbol
 • Ayak kemiğinde çarpıklık olanlar

Yukarıda saydıkların nasıl oluşumda ana etkenlerden bazılarıdır. Vücudunda yara bulunanlar, şeker hastaları zayıf kan akışı olanlarda nasır oluşuma aday kişiler arasındadır.

Ayaklarınızda özellikle ayak tabanında nasır olanlar sıkıntılı bir süreç yaşamaktadır. Bu gibi acı veren nasır mutlaka bir doktor tarafından nasır tedavisi yapılmalıdır.

Nasır görüntü itibari ile hemen anlaşılmaktadır. Deride kalınlaşma, sert çıkıntı, ağrı nasır belirtileri arasında yer almaktadır. Nasır oluşmaya başladığında ayakta nasır olursa ağrıya neden olur ve rahatsızlık verir.

Nasır nasıl tedavi edilir yada nasır nasıl geçer konusunda ilk bilmeniz gereken nasır oluşumuna sebep olan etkenlerin ortadan kaldırılması gerekmek. Sürtünme yada baskı ortadan kalktığında nasır iyileşme sürecine girer. Nasır tedavisi için gerekli olan ilaç ve kremler iyileşme sürecini hızlandırır.

Sizlere evde nasır tedavisi ile nasırlardan doğal yolla kurtulma yöntemleri anlatmaya çalışacağım. Ayaklarınızda yada ellerinizde nasır varsa evde doğal ve bitkisel yoldan nasırlardan kurtulabilirsiniz.

Evde Nasır Nasıl Tedavi Edilir?

Sizlere nasır tedavisi ile etkili şekilde nasırda kurtulmak için denenmiş ve etkili sonuç veren nasır geçirme yöntemleri ve nasır nasıl çıkar anlatmaya çalışacağım. Evde nasır tedavi için ilk yapılması gerekenlerin başında mutlaka ayak temizliği yapılmış olmalıdır. Eğer nasır kökü çok derin ise nasır kökünü çıkarmak için fazla uğraşmadan önce yumuşatmanız ve nasır geçiren kremler ile nasırı tedavi etmeniz gerekmektedir. Bu konuda doktorunuzdan mutlaka destek almalısınız.

 Ponza Taşı ( Topuk Taşı)

En etkili yöntemlerden biri ponza taşı ile yapılan ölü derinin uzaklaştırma işlemidir. Her banyodan sonra yumuşayan ayaklarınıza özellikle ayak topuklarına uygulayabilirsiniz.

 • Sertleşen derinin mutlaka yumuşak olması gerekmektedir. Bundan dolayı banyodan sonra yada ayaklarınızı 10 dakika sıcak suda beklettikten sonra ponza taşı sürmenizdir.
 • Ponza taşını nazik hareketlerle nasır olmuş bölgeye ileri geri yaparak ölü deriyi soyarak 5 dakika boyunca yapınız.
 • İşlem bittikten sonra ayaklarınıza bulunan nasırın üzerine Hint yağı sürün. Hint yağını 2 yada 3 gün boyunca akşamları tekrarlayın.
 • Her hafta aynı işlemi düzenli şekilde yapmayı ihmal etmeyin

Beyaz Sirke İle Nasır Tedavisi

Sirkenin özellikle beyaz sirkenin nasır oluşumunu durdurduğu ve tedavi ettiği bilinmektedir. Beyaz sirke içeriğinde bulunan asitler sayesinde sert cildin yumuşamasını sağlamaktadır, ayrıca antibakteriyel özelliği sayesinde enfeksiyon riskini ortadan kaldırmaktadır.

 • Akşam yatmadan önce bir bardak suyun içerisine bir kahve fincanı beyaz sirke etlenir.
 • Seyrelttiğiniz beyaz sirkeyi nasır olan yere sürüyoruz.
 •  Beyaz sirke sabah kadar nasırlı olan yerde kalmalıdır. Herhangi bez ile bu bölgeyi kapatın.
 • Sabah ponza taşı ve törpü ile kalınlaşmış deriyi sökün.
 • Tekrar nasıl oluşumun önüne geçmek ve nasırın yumuşaması için bu bölgeye zeytin yağı yada Hindistan cevizi yağı sürülmelidir.
 • Evde nasır tedavisi nasır iyileşene kadar her gün yapılmalıdır.

Karbonat İle Evde Nasır Nasıl Çıkarılır

Sıklıkla cilt bakım maskelerinde bahsettiğimiz karbonat çok etkili bir peeling maskesidir. Cilde iyi gelen karbonat nasır tedavisinde kullanılmaktadır. Ölü deriyi cildinizden uzaklaştırır.

 • Ilık bir kova suya 2 – 3 yemek kaşığı karbonat ekliyoruz. Ayaklarımız belli bir süre bu kovanı içinde bekletiyoruz ve yumuşadıktan sonra ponza taşı ile nasırlı bölgeyi ovalıyoruz.
 • Bir diğer yöntem ise az miktarda suya bir çay kaşığı karbonat ekliyoruz ve bunu macun haline getiriyoruz. Hazırladığımız karbonat macununu sadece nasır olan yere sürüyor açık kalacak şekilde sabah kadar bekletiyoruz. Sabah ılık su ile yıkayıp ponza taşı ile ovalamanız yeterlidir.
 • Etkili sonuç alana kadar her gün yapabilirsiniz.

Limon ile Nasır Tedavisi

Ayak üzerinde bulunan nasırı yok etmek için etkili bir yöntem ise limon ile nasırı yok etmektir. Limonun içeriğinde bulunan asit nasırı yumuşatır ve nasır kökünden çıkarak yok olur.

 • Nasıl olan bölgeye taze limonu sürün ve belli bir süre kurumasını bekleyin. Gün içerisinde 3 – 4 defa yapmanızda sakınca yoktur.
 • Limon içeriğinde bulunan asitler tahriş edici özelliği bulunduğundan çok fazla sürmek sakıncalı olabilir.

Bu yöntemi her gün nasır geçene kadar uygulayabilirsiniz.

Sarımsak ile Nasır Tedavisi

Doğal antioksidan olan sarımsak ile nasır tedavi yapmak mümkündür. Sarımsak ayrıca içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde enfeksiyon önleyici etkisi vardır. Nasır tedavisi için sarımsak kullanmak için;

 • Nasır olan bölgeye baskı yapmadan sarımsak sürülür. Akşam yatmadan önce uygulayın sarımsağın nasır üzerinde kurumasını sağlamak için sabah kadar nasır üzerinde durmasında fayda vardır.
 • Bir diğer seçenek ise 2 diş sarımsağın iyice ezilmesinden sonra bir sirke eklenerek karışım hazırlanır ve bu karışım nasır olan yere sürülür, üzeri pamuk ile kapatılır ve iyice sarılır. 3 saat kadar bekledikten sonra bandajı açtığınızda nasır yumuşadığını göreceksiniz. Nasır yok olana kadar her gün uygulamanız gerekmektedir.

Terebentin Yağı İle Nasır Tedavisi

nasır tedavisi

Terebentin yağının iyileştirme etkisi çok hızlıdır. Yağın içeriğinde bulunan antiseptik bileşenler sayesinde hızlıca sorunlu bölgeyi tedavi etkisini gösterir.

 • Kalıp halindeki buzu direk nasırın üzerine uygulayın. buzu nasır üzerinde 2 dakika boyunca gezdirin. Bu işlemden sonra terebentin yağı sürerek hava alacak şekilde açık bırakın. Akşam yatmadan önce uygulamanız daha sağlıklı olacaktır.
 • Bir diğer yöntem ise 2 çay kaşığı saf Hindistan cevizi yağı eritilir. Eritme işleminden sonra bir çorba kaşığı kadar terebentin yağı ve 2 çorba kaşığı kafur yağı  eklenir karışım karıştırılarak soğuması için beklenir. Bu karışımı uygulamadan önce 5 dakika kadar ayaklarımızı ılık suda bekletiyoruz. Ayaklarınızı kuruttuktan sonra hazır olan karışımı nasır olan bölgeye sürüyoruz. Bu işlemi günde 2 yada 3 defa  uygulayabilirsiniz. Kalan karışımı kullanmak için saklayın.

Sizlere anlattığım evde nasır geçiren yöntemler hepsi doğal ve sağlıklıdır. Bu nasır tedavilerinde amaç nasır olan yeri yumuşatmak ve nasırı kökünden çıkarmaktır. Yöntemlerin hepsi enfeksiyon riski olmayan yöntemlerdir. Nasır tedavisine başladığınızda yukarıda saydığım yöntemlerden birini seçip istikrarlı şekilde devam etmelisiniz.

İbrahim Saraçoğlu Nasır Tedavisi

İbrahim Saraçoğlı nasır nasıl geçer sorusuna sık sık katıldığı tv programlarında cevap vermektedir. İbrahim Saraçoğlu’nun nasır tedavisi için önerdiği bu yöntemi mutlaka denemelisiniz.

Malzemeler

 • Ananas
 • İncir

Yukarıda saydığım iki meyveyi de püre haline getirip nasırlı bölgeye uyguluyoruz ve gece boyunca durması için temiz bir bez ile sarıyoruz. Sabah ılık su ile tıkayıp nasır yok olana kadar her gün uyguluyoruz. Bu işlemden daha etkili sonuç almak için işlem bittikten sonra nasır olan yere zeytin yağı sürülür ve ponza taşı ile ovalanır.

Nasır nasıl tedavi edilir, nasır nasıl geçer ile alakalı bu videoyu izleyip konu hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.