Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

  Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

  Cilt temizliği mutlaka ihmal edilmemesi gereken bakım türlerinden biridir. Makyaj yada çevresel etkilerden dolayı kirlenen ve gözenekleri tıkanan cilt sivilce ve siyah nokta oluşuma karşı zemin hazırlar. Eğer cildiniz bide yağlı ise cilt bakımı yapılmaması daha büyük sorunların ortaya çıkmasına neden olur.

  Aynı şekilde kuru ciltler ise sivilceden yana şanlı olmasına karşı onları bekleyen en büyük tehlike cildin daha çabuk kırışmasına ve yaşlanma etkilerinin ortaya çıkmasına neden olur.

  İster kuru olsun isterse yağlı her cilt tipinin mutlaka bakıma ihtiyacı vardır. Güzellik merkezinde yada evde basit yapacağını basit cilt bakımı yöntemleri ile cilde gereken değeri verebilirsiniz. Peki cilt bakımı nasıl yapılır, evde doğal cilt bakımı nasıl olması sorularının cevabı yazımızda.

  Cilt Bakımı Nasıl Yapılır Evde

  Cildimiz bizim doğal örtümüzdür. Bizi dışarıdan gelecek olan birçok zararlı maddeye karşı korumaktadır. Cildimiz olmasaydı kemiklerimizim, damarlarımız ve kaslarımız korumasın kalacaktı. Bu nedenle cildimize çok dikkatli ve özenli bir şekilde bakmamız gerekiyor. Dış etkenlerden korunmak için cildimizin bakımı çok büyük önem arz etmektedir.

  Cilt Bakımınızı Aksatmayın

  Cilt bakımı dendiğiniz insanları aklına ilk olarak banyo yapmak, vücudu kremlemek ve masaj yaptırmak gelebilir. Bu saydıklarımız da cilt bakımının içine giriyor ancak sadece bunları yaparak cildimizi tam anlamı ile bakımını yapmış olmuyoruz. Ayrıca beslenmenin yanlış yapılması, sigara kullanımı, kimyasalların yaptığı zararlı etkiler cildimize zarar veren başka nedenler olarak ortaya çıkıyor.

  Yapılan bilimsel araştırmalar ile insanın 20’li yaşlarına geldiğinde dış etkilerden dolayı yüzde 80 gibi bir oranda yaşlandığını gösteriyor. Yani vücudumuz cildimizi yaşlandırmıyor aksine tamir olmasına ve kendisini yenilemesine yardım ediyor. Bu nedenle 20’li yaşlardan itibaren cilt bakımı başlanmalıdır. Ancak belirli bir yaşa geldiyseniz zararın neresinden dönerseniz kardır.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Alın Yağlanması Neden Olur? Nasıl Geçer?

  cilt tipleri, cilt bakımı

  Doğru Şekilde Beslenin

  Doğru bir şekilde beslenmek cildin yaşlanmasının önüne geçmek için en önemli noktadır. Yaşlanmaya neden olan serbest radikallerin işlevini önlenmesi için doğru beslenmek çok önemlidir. Bunun yanı sıra cildin bakımı için kullanılan ürünler kişinin cildine göre tercih edilmelidir. DNA’mı nasıl farklıysa cildimizde farklıdır. O nedenle cilt bakım ürünleri almadan önce cildimizi çok iyi tanımalı ve yaşımıza uygun olan ürünleri tercih etmeliyiz.

  Doğal Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

  Doğal Cilt Bakım Ürünleri Kullanın

  Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu yağı doğal yollardan temin etmelidir. Çünkü yağlar cildimizin ihtiyaç duyduğu nemi sağladığı gibi cildin ihtiyaç duyduğu vitaminleri almasına da yardım edecektir. O nedenle cildimize bakım yaparken alacağımız ürünler arasında cilt bakım yağlarını ilk sıraya yazmaya özen göstermeliyiz.Alacağınız cilt bakım yağlarının doğal olmasına dikkat etmeliyiz. Bu ürünlerin yanı sıra cildimize bakım için alacağımız cildimizi temizlemeye yarayan jeller, bakım ürünleri ve göz çevresi bakım kremlerine çok özen gösterilmelidir.

  Kuru bir cilde sahip olan insanların ciltlerine daha fazla bakım yapmaları gerekiyor. Çünkü bu tür ciltler kuruluk nedeniyle daha hızlı yaşlanmaya imkân tanımaktadır. Cilt bakımı bu nedenle çok önemlidir.

  Cilt Bakımı yapmadan önce bilmeniz kreken diğer konu ise cilt tipini tanımamak ve ona göre hareket etmektir. Şimdi sizlere anlatacağım yöntemlere göre cilt tipinizi belirleyebeilirsiniz.

  cilt bakımı, cilt temizliği nasıl yapılır

   

  Cilt Tipinizi Belirleyin

  • Cildinizde pul pul dökülme oluyorsa kuru cilt yapısına sahipsiniz
  • Parlak ve yağlı gözeneklere sahipseniz ayrıca yüzünüzde parlıyorsa yağlı cilt tipine sahipsiniz.
  • Alın ve çene bölgeniz yağlı ama yanak bölgeniz kuru ise karma cilt tipine sahipsiniz.
  • Bazı makyaj ürünleri kullandığınızda cildinizde yanma kaşıntı oluyorsa hassas cilt tipine sahipsiniz.

  Cilt tipinizin belirlenmesi cildinize yapacağınız bakımın temeli oluşturmaktadır. Kuru cilt yapısana sahip olanlara siyah nokta ve kırışıklık çok olurken diğer cilt tiplerinde bu soruna çok az rastlanır bu sebepten dolayı cilt tipinize bağlı olarak nemlendirici seçmeli ve bakım temizlik işlemleri belirlediğiniz yüz tipine göre yapmalısınız.Şimdi cilt tipinize göre Bakım yapmak için Aşağıda başlıklardan uygun olanı seçip cilt bakımın konusunu incelemenizi tavsiye ederim

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yoğurt Maskesi ile Cilt Bakımı

  YAĞLI CİLT BAKIMI NASIL YAPILIR

  KURU CİLT BAKIMI NASIL YAPILIR

  KARMA CİLT BAKIMI NASIL YAPILIR

  HASSAS CİLT BAKIMI NASIL YAPILIR.

  Cilt temizliğinde yüzününü ne zaman yıkayacağınızı ve nasıl yıkayacağınızı bilmelisiniz. Sabahları yüzünüzü soğuk suyla yıkamak kan dolaşımı artıracağından soguk su ile yıkmak faydalıdır sıcak su ile yıkama alışkanlığınızdan vazgeçmeniz lazım.

  Akşamları ise yüzünüzü bir temizleyici yada iyi bir sabunla yıkamak günün kir ve makyaj artıklarından kurtulmanızı sağlayacaktır. Akşamları makyaj temizliği yapmadan yatmak gözeneklerin tıkanmasına sebep olacağından makyaj temziliğini yapmak gözeneklerin açılmasına ve cildinizin nefes almasını sağlayacaktır.

  BİR YORUM YAZIN

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.