Dukan Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Listesi

Dukan Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Listesi

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır? Günümüzde zayıflamak için tercih edilen çok sayıda diyet programı bulunmaktadır. Bu sayede ideal kilomuza ulaşmamızı sağlar ve sağlıklı bir vücudumuz olmasını sağlarız. Her dönemde farklı diyet programları popüler oluyor, bu süreçteyse popüler olan diyet programının adı Dukan Diyeti olarak karşımıza çıkıyor.

Fransa’dan ortaya çıkan bu diyetin nasıl bu kadar popüler olduğuna kısaca değinelim. Diyetin felsefesi ne zaman istersen istediğini yiyebilirsiniz olarak karşımıza çıkıyor. İstediğiniz zaman istediğinizi yiyerek diyet yapmak kulağa biraz garip gelebilir ancak bu diyet bunun için bu kadar popüler olmayı başardı. Diyetin bir protein diyeti olduğu bilmeniz gerekiyor.

Bir hastanın obeziteyle ilgili tedavi olmak için Dukan diyetinin mucidi  Dr Pierre Dukan’a diyet programı hazırlamasını ama ne olursa olsun eti diyetten asla çıkarmamasını rica etmesiyle, Dr Dukan ilk kez denediği tamamiyle protein ağırlıklı bir diyet programı hazırlamış mükemmel bir sonuç elde etmiştir. Hastasını gözlemlemeye başlayan Dukan 1 haftada etle beslenen hastasının 5 kilo vermesi ile doğru yolda olduğunu anlamış ve bu mükemmel diyet programına daha sonraları ise sebze ağırlıklı diyet ile devam ediyor ve hastanın 1 hafta içinde 5 kilo daha kaybettiğini görünce bu alanda uzmanlaşmaya karar veriyor.

Dukan Diyeti Nedir

Dukan diyeti ilk çıktığından andan itibaren kısa bir süre içerisinde Fransa’da bir milyondan fazla kadın tarafından kullanılmaya başlandı. Ve bu süresin ardından ünü tüm dünya kadınları arasında bir anda yayıldı. Bu durum ülkemiz için de geçerlidir.

Dukan diyetinde asıl amacı kişinin metabolizmasının şaşırtılması amaçlanıyor. Alıştığı yemek düzeninin bir anda değişmesi kuralı ile çalışan diyet programında ilk hafta et ile beslenen kişi ikince haftada yemek düzenini değiştirerek sebze ağırlıklı bir yemek düzenine geçiyor. Yemek düzenindeki ani değişiklikler yüzünden metabolizmanın yeni düzene alışmaya çalıştığı sürede ani yağ yakması meydana gelir. Bu kişide kilo kaybının oluşmasına sebep oluyor.

Dukan Diyeti Tarifleri

4 farklı aşaması bulunan diyetin menüsünde ilk aşama hızlı sonuç alının en etkili aşamadır.

1, Aşama: Et, yumurta, süt ürünleri, ve balık bulunuyor.  Sabah kahvaltısında yumurta, öğle yemeğinde balık, akşam yemeğinde ise et ürünleri yenebilir. Ayrıca öğünlere göre yağsız derisiz tavuk eti, hindi eti, yağsız jambon, deniz ürünleri yağsız penir ve yağsız süt yenebilir. Bu diyetin ilk aşamasında mümkün oldukça su içilmeli, ayrıca şekersiz çay ve bitki çaylarıda içebilirsiniz.Diyetin ilk aşamasında hedeflediğiniz kiloya göre dukan diyeti yapmalısınız ortalama 10 kilo kaybetmek isteyen biri ilk aşamayı 3 gün uygulamalıdır.

2. Aşama: Bu süreçte özel sebze ve protein günleri yapmanıza izin veriliyor. Şok diyetin başladığı 2. aşamada Tüketeceğiniz tüm yemekler sebze ağırlıklı olurken 28 çeşit saf proteinin bulunduğu sebze ürünlerini tüketmenize izin veriliyor. Senze tüketiminde ise sınır yoktur.

3. Aşama : Bu aşamada normal diyet akışımızda ufak değişiklikler yapıyoruz. Öğünlerimiz de bulunan protein ve sebzelerin yanı sıra biraz meyve ve birkaç dilim ekmek tüketebilirsiniz.Bu aşamada ödül olarak 1-2 gün karbonhidrat tüketimi serbest bırakılabiliyor ama iyi sonuç için iradenize sahip olmak için yapmayabilirsiniz. Dukan diyetinin bu aşamasının ne kadar süresi vereceğiniz kilo ile orantılıdır 10 kilo vermek isteyen biri her bir kolaya 5 gün eklemeli. Sağlamlaştırma aşamasıda olarak bilenin bu 3. aşamada mümkünse günde 30 dakika egzersiz yapmanız tavsiye ediliyor. Ödül günü ise herşeyi yiyebileceğiniz sınıraların olmadığı gümdür ve sadece 2 öğünle sınırlıdır. Ödül gününün peşpeşe olmamasına dikkat edin.

Bunu da başarı ile tamamladıktan sonra sıra son aşamaya geliyor. Bu ana gelene kadar diyetin yörüngelerinde bulunan her şeyi eksiksiz olarak yaptıysanız arada ki farkı mutlaka görmüşsünüzdür.

4. Aşamada artık yemek konusunda katı sınırlamalar ile karşılaşmayacaksınız. Tek bir kesin kural bulunuyor. Her Perşembe günü sadece protein günü yapmanız isteniyor. Bu diyetin ilk aşamasında bulunan protein günü ile aynı şeyleri yemeniz gerektiğini söylüyor. Dukan diyeti olumlu sonuç olmanız için günlük en az 1,5 litre su içmeli ve en az yarım saat hızlı bir tempo ile yürümelisiniz. Son aşamaNın amacı bu diyeti ömür boyu düzenli şekilde devam ettirmeniz ve yemek düzeni kazanmanız

Son zamanların en etkili diyeti olan dukan diyetinde kişi kolay verdiği ve kalori hesap yapmadığı bir diyettir ama dezavantaşlarıda vardır bunlar. 100 yakın gıda listesi vardır ve bunların çoğunu marketlerden bulmak zordur, istikrar ve düzen istediğinden uygulamak bi o kadar zordur 1. aşamada kabızlık sorunu çok yaşanır. Bu diyeti yapmaya karara verdiğinde iyi bir araştırma ve düzene uyabileceğinize emin olmalısınız.

Dukan Diyeti ile Zayıflayanlar

Dukan diyeti yapanlar yaptıkları yorumlarda metabolizmanın şaşırtılması ile etkili bir biçimde zayıfladıklarını söylemişlerdir. Dukan diyeti yapanlar hem düzenli beslendiklerini hemde kilo verdiklerini söylemişlerdir.

Dukan diyeti ile zayıflayanlar genelde yaptıkları yorumlarda aç kalmadan 1 haftada 1 kilo verdiklerini söylemişlerdir.

Dukan Diyetine Nasıl Başlayacağım

Dukana diyeti ile zayıflamak ve kilo vermek isteyenler mutlaka kendilerine uygun bir tane dukan diyeti listesi çıkarmaları gereklidir. Kaç kilo vereceğiniz tamamen size bağlı olarak değişmesine karşı 1 haftada rahatlıkla 5 kilo vermenizi sağlamaktadır.

Aç kalmadan diyet yapmak isteyenler mutlaka hazırladıkları diyet listesine sadık kalmaları gereklidir. Dukan diyetine başlamadan önce mutlaka dukan diyeti testi yaptırmanız oldukça faydalı olacaktır.

Dukan Diyetinde Yulaf Ezmesi Yenir Mi

Duka diyetinde yulaf ezmesi yenir mi sorusuna cevap vermek gerekirse bu diyet listesinde yulaf ezmesi 2 yemek kaşığı kadar tüketilebilir.

Dukan Diyetinde Leblebi Yenir Mi

Dukan diyeti yaparken ara öğünlerde leblebi tüketebilirsiniz. Aşırıya kaçmadan dengeli bir biçimde ara öğünlerde leblebi yenir.

Sizlere bu yazımızda Dukan Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Dukan diyeti Listesi hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.