Doğal İştah Baskılayıcılar

Doğal İştah Baskılayıcılar

Doğal İştah Baskılayıcılar; Evde kaldığımız bu günlerde açlığa  ve yme krizlerine karşı koymak için ,beraberinde gelen kilo alımını önlemeye yardımcı olabilir. Aşağıda belirteceğim bazı doğal iştah baskılayıcılar, son kiloları  kaybetmemize  ve iştahınızı baskılamaya yardımcı olabilir.

Kırmızı biber

Baharatlı yiyeceklere olan bakışımız , kişiliğiniz hakkında bazı şeyler söyleyebilir – ama daha da önemlisi, bazı baharatlı yiyecekler doğal iştah bastırıcı olarak hareket edebilir. Özellikle de acı biberlerde bulunan kapsaisin iyi bir iştah baskılayıcıdır. Ayrıca baharatlı besinler yeme hızınızı yavaşlatır ki bu da daha az yemenize yol açabilir.Metabolizma hızlandırma ve iştah baskılamada kırmızı biberin gücünden yararlanmak için yemeklerinize ,yoğurdunuza ,çorbalarınıza kırmızı biber  yada pulbiber eklemeyi unutmayın.

Nane

Bir tutam taze nane açlığı uzak tutabilir ve tokluk hissi verebilir . Yapılan bir çalışma, katılımcılar beş gün boyunca her iki saatte bir nane kokusu aldığında, o hafta yaklaşık 1.800 daha az kalori tüketmiş ve açlık seviyelerini naneye  maruz kalmayan katılımcılardan önemli ölçüde daha düşük olduğu görülmüştür . İştah bastırıcı faydasından yararlanmak  için odanızda nane mumunu yakabilir , nane sakızını çiğneyebilir  veya nane çayı içebilirsiniz.

Chia tohumu

Chia tohumları lifle doludur ve işta tam da  bu nedenle büyük bir iştah bastırıcı olabilir, Chia tohumlarını yulaf ezmesi veya yoğurt üzerine  ya da smoothilerinize ekleyebilirsiniz .   Saatlerce tok hissetmenizi sağlamak için midenizde boyutlarının dokuz katına kadar – şişerler. Chia tohumları, daha az yeme ve iştah ile ilişkili olan büyük ölçüde çözünür lif içerir. Çözünebilir lifin diğer kaynakları arasında baklagiller, yulaf, kuşkonmaz ve keten tohumu  da bulunur.

Günde bir elma

Elma ve sağlık hakkında tüm faydalarını bildiğinizi mi düşünüyorsunuz?Aslında tam olarak değil ..Çünkü  günde bir elma yemenin doktoru uzak tutmaktan daha fazlasını yapabileceği ortaya çıkıyor; bir elma doğal bir iştah kesici olarak kullanılabilir. İçerisinde bulunan pektin, çözünür lif, yüksek su içeriği  elmaları mükemmel bir iştah baskılayıcı  gıda haline getiriyor. Ayrıca, bu iştah baskılayıcılar taşınabilir ve porsiyon kontrollüdür, bu da onları her yönden daha kolay ulaşılabilir ve her yerde tüketilebilir yapıyor .

Su

Her öğünden önce iki bardak su içmek iştahınızı azaltmaya  yardımcı olabiliyor.Su içmek  size zor gelşyorsa içerisine  elma,portakal  veya salatalık dilimleri ya da yarım bardak meyve suyu ekleyerek tatlandırabilirsiniz .Ayrıca eğer maden suyu ilekarıştırırsanız, kabarcıklar daha büyük bir tokluk hissi yaratabilır. Hidrate kalmanın bir başka yolu, su açısından zengin sebzeler (marul, salatalık, turp, kabak ve kereviz)  ile karışık smoothiler yapmaktır .

Daha fazla nefes al

Stresli olduğunuzda, vücudunuz kortizol hormonunun üretimini başlatır. Yüksek seviyelerde kortizol, karın yağının ve diğer kronik sağlık sorunlarının birikmesine yol açabilir. Kortizol ayrıca vücudun beyne sinyalinizi dolu olduğunuza gönderen bir hormon olan  leptine karşı bir direnç oluşturmasına neden olur .Ne kadar stresli olursanız, o kadar fazla kortizol salgılarsınız ve ne zaman tok  olduğunuzu anlayamazsınız .Ayrıca stres zamanlarında, serotonin üreten ve bizi sakin ve kontrol altında hissettiren yüksek şeker, yüksek karbonhidratlı yiyeceklere daha fazla yönelme  eğilimindeyiz. Bu nedenle, stresi azaltmak bu istekleri de azaltmaya yardımcı olacaktır.” Her gün derin nefes almak için birkaç dakika ayırın.Gözlerinizi kapatın, zihninizi temizleyin ve burnunuzdan ve ağzınızdan yavaşça nefes alın.

Sirke

Sirkenin de doğal bir iştah baskılayıcı oldugunu söyleyebiliriz. Çalışmalar karışık olmasına rağmen iştah kesici olarak olumlu sonuç vermiştir . Elma sirkesinin hoş olmayan tadı  iştahımızı  kesmesine neden olabiliyor . Kahvaltıdan önce sirkeli su  içen katılımcılar içmeyenlere göre daha az yedikleri görülmüştür .

Farkındalık

Farkındalık, ağrı yönetiminden stres azaltmaya kadar bize  birçok fayda sağlayabilir ve bu listeye iştah bastırma ekleyebilirsiniz. 2014’teki çalışmaya göre, farkındalıklı beslenme teknikleri duygusal yeme ve aşırı yeme kontrolünü sağlayabilir. Her ısırık aldıgınızda , vücudunuzun tokluk sinyaline  dikkat edip, yemeğin tadı, dokusu ve kokusunu not edin. Sonuçta ikinci bir ek bişeyler yemeye ihtiyacınız olmadığını görebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.