Dudak Morarması Nasıl Geçer? Doğal Öneriler

Dudak Morarması Nasıl Geçer? Doğal Öneriler

Dudak Morarması Nasıl Geçer, Doğal Öneriler Dudak Morarması ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Dudak derisi altında bulunan kılcal damarlarda oluşan sorunlar dudak morarması na sebep olmaktadırlar. Genelde kan akışının düzenli olmadığı durumlarda morarma daha sık görülür, buna en iyi örnek ise sigara içenleri gösterebiliriz. Ayrıca vitamin eksikliği dudak morarması sebebidir.

Dudakları moraran kişiler genelde dudak morarması nasıl geçer, dudak morarması nasıl kapatılır, dudak morluğuna ne iyi gelir sorusuna sıklıkla cevap aramakta ama doğru ve sağlıklı bir cevap bulamamaktadır. Sizler için bu yazımızda dudak morluğu nasıl kapatılır yöntemlerinden bahsedeceğim.

Dudak Morluğunu Geçiren Doğal Tarifler

Dudak morluğuna ne iyi gelir soruna vereceğimiz ilk tarif ile dudak morarması sorunundan kurtulabilirsiniz.

Moraran Dudaklara Etkili Karışım

Malzemeler

 • Tuz
 • Zeytinyağı
 • Maydanoz
 • Soğan

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Bir kabın içerisine sıra ile 1 adet soğan ve az miktarda maydanoz ince ince kıyılır, daha sonra üzerine tuz ve zeytinyağı eklenerek karışımımız hazır hale gelir. Hazırladığımız karışımı moraran dudaklara eller yardımı ile sürülür ve dudaklar üzerine bir bez konularak bir süre beklenir, ortalama bekleme süresi 60 dakikadır. Bu karışımı dudaklarınız üzerinde düzenli olarak 1 hafta boyunca denemeniz tavsiye edilir.

Moraran Dudaklara Muz

Malzemeler

 • 1 Adet orta boy muz

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Kabuğu ile beraber muzu iyice eziyoruz ve püre haline getiriyoruz.  Püre halindeki hazırladığımız muzu dudaklarımıza sürüyoruz. Belli bir süre bekledikten sonra dudakta morlukların kaybolmaya başladığın göreceksiniz.

Dudak Morarmasına Bitkisel Öneriler ve Bitkisel Yağlar

Dudak morarması bitkisel öneriler ile rahatlıkla tedavi edilebilir. Dudak morarmasına bitkisel çözümler etkilive kolaydır.

Malzemeler

 • Buğday yağı
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı
 • 1 Çay kaşığı lavanta yağı

Hazırlaması ve Uygulanışı

Yukarıda saydığım malzemeleri bir kabın içerisinde döküyoruz ve karışımımızı hazırlıyoruz, hazırladığımız karışımı bir beze döküp bezi dudaklarımıza sürüyoruz bez dudaklarımızın üzerinde 1 saat bekledikten sonra bezi alabilirsiniz. 2 günde bir bu yöntemi deneyerek dudak morluklarını geçirebilirsiniz.

Moraran Dudaklara Salatalık Tarifi

Moraran dudaklara buz ve salatalık uygulayarak dudak morluklarını yok edebilirsiniz. Buz kan dolaşımını hızlandırarak dudak morluklarını geçirmektedir.

Malzemeler

 • Buz küpleri
 • 1 Adet salatalık

Hazırlanışı ve uygulanışı

Salatalığı soyduktan sonra rendeleyin ve dolaptaki buz küplerini çıkararak parçalayın ve rendelenmiş salatalık ile karıştırarak dudaklarınıza sürün ve ovalayın, Bu işlemi ortalama 20 dakika kadar yapın. Bu uygulamadan sonra dudaklarınıza krem sürmeyi ihmal etmeyin. Günlük olarak uygulayabilirsiniz.

Dudak Morarmasını Geçiren Etkili Çözüm 

Mutlaka denenmesi gereken etkili bir çözüm önerisidir. Dudaklara peeling etkisi veren. canlandıran ve dudakları yenileyen bu maske en çok kullanılan ve kabul görmüş yöntemlerden biridir. Bu maskeyi sadece moraran dudaklara değil çatlamış dudaklara uygulayabilirsiniz. İşte dudak morarmasına bitkisel çözüm;

Malzemeler

 • 1 tutam zerdeçal
 • 1-2 damla taze sıkılmış limon suyu
 • 1 tutam un
 • 1 tutam şeker

Hazırlanışı ve uygulanışı

Yukarıda saydığımız bütün malzemeleri bir kabın içerisine ekliyoruz ve hamur haline getiriyoruz. Hazırladığımız hamur haline gelmiş karışımı dudaklarımıza ellerimiz yardımı ile masaj yapar şekilde 1-2 dakika boyunca uyguluyoruz. Maskeyi dudaklarımız üzerinde 5 dakikayı geçmeyecek şekilde tutuyoruz ve işlemi sonlandırmak için su ile yıkayıp nemlendirici sürüyoruz.

Maskeye 1 tutamdan fazla zerdeçal sakın koymayın, dudaklarınız sarımtırak bir renk alabilir. Maskeyi uzun süre tutmamaya çalışın limon dudaklara zarar verebilir. Bu dudak morarmasını geçiren maske tarifini akşam yatmadan önce uygulamanız daha yaralı olur, genelde maskeden sonra dudaklarda sarı bir görüntü oluşmaktadır.

Dudak morarmasını geçiren tarifler ile dudaklardaki morluklar rahatlıkla geçirilir. Eğer dudaklarınızda morluk uzun zamandır geçmiyorsa bir doktora görünmeli ve gerekli tetkikleri yaptırarak dudak morarmasının neden olduğu araştırılmalıdır. Diğer yazımızda inceleyerek Dudak Morarması Neden Olur adlı makalemizi inceleyebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.