Kirpik Uzatma ve Gürleştirme Doğal Yöntemleri

Kirpik Uzatma ve Gürleştirme Doğal Yöntemleri

Kirpik uzatma ve kirpik gürleştirme, Kirpikler; gözlerin ifadesini kuvvetlendiren, bakışlara derinlik katan aynı zamanda gözleri toz, sinek, böcek gibi zararlı etkilerden koruyan ufak kıllardır. Gözlerimizin muhafızları hem gözün üstünde bulunan kapakta hem de gözün hemen aşağısında yer alır. Uzun ve gür kirpiklere sahip olmak herkes için doğuştan gelen bir lütuf değildir. Bu görünümü yakalamak için dolgunluk veren veya uzun gösteren rimeller, takma kirpikler kullanılabilir. Tabii ki hiç biri kendi kirpiğiniz gibi olmaz.

Kirpik Uzatma Yolları

Sürekli rimel kullanmak ise içerdiği kimyasallar yüzünden var olan kirpiklerinizi bile dökebilir. Takma kirpikleri takmak ise biraz yetenek gerektirir. Herkes her istediği zaman takamaz. Kuaför salonlarından ya da güzellik merkezlerinden yardım alınır. Takma kirpikler genelde birkaç kullanımlık olup, bu kullanım süresinden sonra yenisini almak gerektirir. Bu koşul ise kirpiği düzgün çıkarıp takmaya ve kullanılan yapıştırıcıya bağlıdır. Son zamanlarda çok popüler olan ve bir süre ( 6 aya kadar) hiç çıkarmadan kirpiklerinizin üzerinde kalabilen kirpik uygulamaları ise  göz yapısının alışamaması ya da kullanan kişinin rahatsızlık hissetmesiyle çıkarılmak istendiğinde kirpiklere fazlasıyla zarar vermektedir. Kullanılan yapıştırıcı yüzünden sağlıklı kirpikleriniz bile yerinden kopar. Kirpik dipleri hasar görür.

Uzun ve gür kirpiklere biraz bakım ve biraz da sabır sayesinde kendiniz doğal olarak ulaşabilirsiniz. Kirpiklerinizi güzelleştirmeye karar verdiğinizde ilk adım ise, rimel kullanımı azaltmalısınız. En azından haftada 2-3 gün hiç sürülmemelidir. Rimeli kirpiklerinizden temizlerken ise mutlaka yağ çözücü özellikli, göz makyajını temizlemeye özel ürünler kullanılmalıdır. Bu sayede uğraşmadan, kirpiklere ve kirpik köklerine ovalayıp zarar vermeden rimeli gözünüzden uzaklaştırabilirsiniz. Hiçbir zaman rimel gözünüzde uyumamalı, temizlenmemiş kirpiklerin üzerine kat kat rimel sürülmemelidir.

Her gece kirpiklerinize uygulayacağınız kürden önce temiz ve yumuşak bir rimel fırçasıyla kirpikler taranmalıdır. Bu işlem için özel üretilmiş olan,  iki tarafında da fırça bulunan kaş ve kirpik fırçaları ise güzellik ürünleri satan dükkânlarından bulabilirsiniz. Kirpik için olan tarafı ise plastik uçlu olandır. Tarama sayesinde kıl kökleri uyarılarak yaptığınız uygulamanın daha etkili olması sağlanır. Fırçalama yönü ise kirpik dibinden ucuna doğru olmalıdır. 2-3 dakika bu şekilde uygulandıktan sonra, parmak uçlarınızla küçük dokunuşlarla masaj yapabilirsiniz.

Kirpiklere uygulanan kürler genelde yatmadan önce sürülmelidir. Bu sayede kirpiklerinizin üzerinde kalıcı olup hem de gözünüze kaçmamasını sağlarsınız. Yapılan kürlerden hemen 1 haftada sonuç almanız nerdeyse imkânsızdır. Kıl yapınsın kendini 28 günde bir yenilediği göz önüne alındığında, 2 tane 28 gün bittiğinde ancak kürlerin etkilerini görebilirsiniz.

Kirpik Uzatma Yöntemleri

Kirpik uzatma ve gürleştirme yöntemleri evde rahatlıkla deneyebileceğiniz yöntemlerdir. Kirpik uzatmak isteyenler için doğal ve sağlıklı olan bu yöntemleri uygulamanızı tavsiye ederim. Kirpik uzatmak için doğal yöntemler seçmek hem kirpiklerinize zarar vermeyecek hemde daha sağlıklı ve bakımlı kirpiklere doğal yollarla sahip olacaksınız. Evde rahatlıkla bulabileceğiniz ürünlerle kirpiklere yapacağınız bakım kirpiklerin daha uzun ve gür görünmesini sağlayacaktır. Kirpik nasıl uzar, kirpik nasıl uzatılır evde ne yaparak kirpik gürleştirilir, İşte kirpik nasıl gürleşir diyenlere kirpik uzatma sırları

Kirpik Uzatmak İçin Doğal Yöntemler

Birer çorba kaşığı aloevera jeli, jojoba yağı ve 1 bardak suda 10 dakika demlendirilmiş papatya çayından da 1 çorba kaşığı alınarak bir kapta karıştırılır. Günde 2 kez, sabah ve akşam olmak üzere rimelsiz, temiz kirpiklere uygulanır. 15 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulanır. Uygulama için kulak temizleme çubuğundan faydalanabilirsiniz. Kirpik diplerine rahatlıkla sürülebilir. Göze zararı yoktur.

Her gün taze yapmanız gereken bir tarif için ise, birkaç tane badem, fındık ve cevize ihtiyacınız olacaktır. Teflon tavada malzemeleri kavurduktan sonra, havanda ezerek çıkaracağınız öz yağı, kulak çubuğu yardımıyla kirpik diplerine sürmelisiniz.

Kirpik Nasıl Uzatılır

Saf zeytinyağı E vitamini bakımından oldukça zengindir. Kulak çubuğuyla gece uygulanıp rahatça uyuyabilirsiniz. Gün içinde uygulamak isterseniz temiz kirpiklere uygulayıp 10 dakika sonra ılık su ile yıkamanız yeterli olacaktır. Tek başına bile faydası bulunan zeytinyağına eklenecek Omega 3 yani balık yağı ise E vitaminin içeriğini daha da zengin hale getirecektir. Bunun için yarım su bardağı saf zeytinyağının içerisine 4 kapsül Omega 3 kırmak yeterlidir. Tahta bir çubuk yardımıyla karışması sağlandıktan sonra, kapaklı bir kaba alıp, aynı zeytinyağı uygulaması şeklinde yapabilirsiniz.

Kirpik Uzatma Hint Yağı

Hint yağının kan akışını hızlandırıcı etkisinin yanında, içerdiği yağ asitleri, E vitamini ve mineraller yönünden saç, kaş ve kirpik bakımında önemli bir yeri vardır.  Hint yağıyla yapılan bir çok kirpik besleyen formül vardır. Bunlardan en etkilileri ise:

 • 75 ml lik şişeye hazırlanan bu formül için gerekli tüm malzemeyi, şişe dahil olmak üzere güzellik ürünleri satan dükkanlardan alabilirsiniz. Bu şişenin içine 30 ml Hint yağı, 30 ml benmari usulünde eritilmiş hindistancevizi yağı ve 15 ml ya da 1-2 ml daha fazla olabilecek şekilde avokado yağı konulur. Şişe her kullanımdan önce çalkalanmalıdır. Eski bir rimel fırçası temizlendikten sonra bu karışımı sürmek için kullanılabilir. Kirpiklerin çıkış yönü tersine, göz kapağının hemen bitiminden üstten uygulanır.
 • 1 çay kaşığı bal, birer yemek kaşığı Hint yağı, badem yağı ve kakao yağından oluşur. Bu karışımı iyice karıştırarak geceleri yatmadan önce kirpik diplerinize kulak temizleme çubuğu ile sürün. Sürdükten sonra gözünüzü fazla kırpıştırmadan uyumanız tavsiye edilir. Hint yağının göz yakıcı bir etkisi olabilir. Bu yüzden dikkat edilmelidir.
 • Üçer tatlı kaşığı Hint yağı ve badem yağına ek olarak, birer tatlı kaşığı fındık yağı, ceviz yağı, buğday yağı ve ısırgan tohumu yağı iyice karıştırılır. Kirpiklerin üzerine sürülür. Uygulama sonrası durulanmamalıdır.
 • Hint yağının şişesinin kapağı kadar yağ ve 1 yumurtanın akı karıştırılarak sabah ve akşam kirpiklere rimel fırçasıyla uygulanıp 20 dakika bekletilir. Karışımı buzdolabında saklayıp tekrar bitene kadar kullanabilirsiniz. Bekleme süresi bittikten sonra ılık su ile durulayınız.
 • Hint yağı ile yapılan bir diğer bilinen formül ise; birer tatlı kaşığı aloe vera jeli, hint yağı, tatlı badem yağı ve eczaneden alacağınız ampül ya da kapsül şeklinde satılan E vitaminidir. Sürmesi çok kolay olan bu karışımı, daha önce kullanıp bitirdiğiniz rimel kutusunu temizledikten sonra, küçük bir not kâğıdını külah yapıp bundan yardım alarak, rimel kutusunun içine aktarıp hem saklayabilir hem de kullanabilirsiniz. Böyle bir imkanınız yoksa kapalı bir kapta saklayıp kulak çubuğu ile uygulayabilirsiniz.
 • Krem kıvamında olacak bu karışımı ise parmak ucunuzla kirpiklerinize ve kirpik diplerinize sürebilirsiniz. Bunun için mikrodalgada ya da benmari usulü erittiğiniz 1 tatlı Hindistan cevizi yağına ekleyeceğiniz 1 tatlı kaşığı Hint yağı gereklidir. Karışımı küçük kapaklı bir kutuya alıp, buzdolabında 10 dakika kadar soğuttuktan sonra katılaşıp krem kıvamını aldığını göreceksiniz.
 • Uygun bir kapta birer tatlı kaşığı kayısı çekirdeği yağı, fındık yağı, Hint yağı, hindistancevizi yağı ve kakao yağı benmari usulü eritilip iyice karışması sağlanır. Kapağı kapalı bir kapta uzun süre muhafaza edilebilir. Uygulamak için kulak temizleme çubuğundan faydalanabilirsiniz.
 • İçeriğinde birçok malzeme bulunduran bu karışım ise kirpiklerinizi gürleştirmek için nerdeyse her şeyi kapsar. Eczaneden alacağınız şırınga ile her yağdan ikişer ml çekip bir kapta karıştırmanız yeterlidir. Kullanılacak yağlar ise Hint yağı, sarımsak yağı, jojoba yağı, tatlı badem yağı, Hindistan cevizi yağı ve kapsül ya da ampul şeklinde satılan E vitaminidir. Bu karışımı mutlaka yatmadan önce bir rimel fırçası ile kirpiklere hem üstten hem de alttan uygulayıp hemen gözleri kapatmalıdır. Sarımsak yağının yakıcı özelliği bulunduğundan gözleri kırpıştırmamayı ve uygularken çok fazla yağın rimel fırçasında kalmamasına dikkat edilmelidir.

Aktarlarda bulabileceğiniz civanperçemi yağı ile yapılan bu karışım ile 20 gün kadar kısa bir sürede etkiyi görebilirsiniz. Ayrıca formüldeki squalane, bitkisel yağların içinde doğal olarak ancak % 0,5 oranında vardır. Doğal bir bileşen olup kirpik köklerine etki eder. Bu karışımda ise yarım çay kaşığı kullanılır. Birer tatlı kaşığı karaturp tohumu yağı ve civanperçemi yağı eklenip geceleri yatmadan önce kirpiklere sürülür.

Kirpik Uzatma Badem Yağı

Cildi besleyen tatlı badem yağı, kıl köklerine iyice nüfuz etmesi sağlanırsa tek başına aynı zeytinyağı gibi çok iyi bir kirpik gürleştiricidir. Kulak çubuğu ya da temiz bir rimel fırçası ile uygulanabilir. Eşit oranlarda karıştırabileceğiniz zeytinyağı, susam yağı, badem yağı ve ceviz yağı ise kirpikleri besler. Alerjik bir göz yapınız var ise içine bir miktar aloe vera jeli ekleyebilirsiniz.

Petrol yan ürünü olan vazelin ile kirpik bakımı yapmak ise oldukça yaygındır. Sürerken gözünüze kaçırmamaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca masaj yaparak uygulanması gerektiğinden kan akışını hızlandıracağı için derinlemesine etki etmesini sağlar. Yağlı yapısı yüzünden özellikle televizyon seyrederken ya da telefonunuzda sosyal medya arasında dolaşırken sürüp bekletmenizi tavsiye ediyoruz. Yani durağan halde olmanız ve bir yere bulaştırmamanız gerekmektedir.

Kirpik Uzatma Serumu

Eczanede satılan gözyaşı damlası ve doğum kontrol hapı ile yapacağınız karışım ise kirpiklerinize şaşırtıcı bir sürede gürleşmesini sağlıyor. Genelde Refresh marka gözyaşı damlasına, 11 tane yasmin adındaki doğum kontrol hapının eklenerek içinde erimesi beklenir. Yarım saat kadar süren bu işlemden sonra ise kirpiklerinizi rahatça bu solüsyonla ıslatabilirsiniz.

Sabah kahvaltıda içtiğiniz demli çay ve kahvaltı sonrasında keyif için tükettiğiniz Türk kahvesinden birer tatlı kaşığı ayırıp karıştırarak kirpiklerinize uygulayın. Bu karışımı sürerken mutlaka alt kirpiklerinizin bulunduğu bölgeye ortadan ikiye kesilen makyaj pamuğu koyun. Çünkü bu karışım gözaltlarında siyah leke bırakabilir. Her gün taze olarak karışımı hazırlayın. 1 – 1,5 ay sonunda istediğiniz sonuca ulaşacaksınız.

Poşet halinde demlenen yeşil çay ise ılındıktan sonra göz kapaklarına konulup, 15 dakika kadar bekletebilirsiniz. Daha sonra ılık su ile durulamalısınız. Bekletmeden ve gözünüzde durulama gerektirmeyen uygulama şekli ise; demlenmiş yeşil çayın içine kulak temizleneme çubuğu daldırılıp, kirpik diplerine sürülür.

Kirpik Nasıl Gürleşir ve Uzar

Kirpik, kaş ve saçınıza dıştan yapılan güçlendirme kürlerine devam ederken, vücudumuzu içten de bu yönden de beslemek gereklidir. A, B ve E vitamini, biotin tüketmek bu sürede oldukça önemlidir. Deniz ürünleri, işlenmemiş tahıllar, süt ürünleri, fındık, fıstık, badem, ceviz, ay çekirdeği, her türlü yeşil yapraklı sebze, zeytin, zeytinyağı, yumurta, tereyağı, soya tüketilecekler arasında sayılabilir. Bunların yanında her zaman elinizin altında bulundurabileceğiniz ve evde kolaylıkla yapıp saklayabileyeceğiniz kür için; 1 kg balın içine ikişer yemek kaşığı dövülmüş olmak üzere çiğ buğday, çiğ arpa, çiğ karabuğday ve 1 çay kaşığı safran ilave edilir.  Bu karışımı karıştırırken balın yapısını bozmamak için tahta kaşık kullanılmamalıdır. Kavanozda bitene kadar saklanabilir. Her sabah aç karnına 1 çay kaşığı yenmelidir. 1 ay sonunda saç, kaş ve kirpiklerdeki farkı hiçbir dıştan kür yapmasanız bile göreceksiniz.

Piyasada satılan birçok kaş ve kirpik serumu vardır. Ancak kullanıcı yorumlarından yola çıkıldığında insanların bunlardan memnun kalmadığı büyük çoğunluk tarafından belirtilmiştir. Bazıları ise gözlerde ciddi hasarlara yol açmaktadır. Kimyasal içeriği olan bu serumlardan ziyade bitkisel kürlerden faydalanmak her zaman önerilir. Bazı bünyelerde, bazı kürler işe yaramasa da en sonunda bir tanesinin mutlaka çalıştığı görülecektir.

YORUMLAR

 1. Cemre dedi ki:

  İşe yarıyor mu?
  Acil cevap bekliyorum

 2. Selin dedi ki:

  İşe yarıyor mu?
  Acil cevap bekliyorum