Dextrocin Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Dextrocin Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Dextrocin Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Bakterilerin cilt üzerinde yayılmasını ve üremesini engelleyen Dextrocin krem, güçlü bir antibiyotik olarak, cilt enfeksiyonlarını hızlı bir şekilde gideriyor.

Enfeksiyon tedavisinde sıklıkla reçete edilen Dextrocin krem, kıl kökü iltihaplanması, sivilce, yara, yanık vb. pek çok cilt sorununu kısa sürede tedavi ediyor.

Bakteriyel cilt enfeksiyonlarının tedavisi söz konusu olduğunda akla ilk gelen ilaçlardan biri olan Dextrocin krem; iltihaplı sivilcelere etkili bir şekilde nüfus ederek, iltihabı kurutuyor.

Aynı zamanda cildinizin kolaylıkla kendini yenilemesine, yeni ve sağlıklı cilt hücrelerinin oluşumuna öncülük ediyor.

Bu yazımızda kısaca Dextrocin krem nedir? Dextrocin krem ne işe yarar? sorularını yanıtlamaya, bu kremi kullanırken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli noktalara değinmeye çalışacağız.

İşte, Dextrocin kreme dair bilmeniz gereken detaylar;

Dextrocin Krem Nedir?

Kıl kökü iltihaplanması, iltihaplı sivilce, yara vb. enfeksiyonlu cilt sorunlarının tedavisinde oldukça başarılı olan Dextrocin krem,  15 gramlık tüplerde eczanelerde satışa sunuluyor.

Her bir gramında etkin madde olarak mupirosin içeren Dextrocin krem yardımcı madde olarak ise polietilen glikol içeriyor.

Beyaz bir renge sahip olan bu krem, güçlü bir antibiyotik olduğundan topikal olarak uygulandığı bölgedeki enfeksiyonu kısa bir zaman dilimi içerisinde gideriyor.

Dextrocin Krem Ne İşe Yarar?

Cilt üzerinde enfeksiyona yol açan kimyasallarla savaşan, bu kimyasalların etkilerini yavaşlatan bu krem, bakterileri öldürüyor. Aynı zamanda uygulandığı bölgede yeni bakteri oluşumunu önlüyor.

Deride zedelenme sonrası oluşan küçük kesik, çizik, yara, daha önce dikiş atılmış yara, çatlak, abse, çıban, kıl kökü iltihaplanması, iltihaplı sivilce vb. iltihaplı deri enfeksiyonlarında genelde bu krem reçete ediliyor.

Temel görevi enfeksiyonu giderme ve bakterileri yok etme olan Dextrocin krem; ciddi yan etkiler doğurabileceğinden bu kremi mutlaka doktor reçetesi üzerine kullanmanız gerekiyor.

Dextrocin Krem Nasıl Kullanılır?

Bu kremi mutlaka doktor reçetesi üzerine, doktorunuzun reçetede belirttiği süre boyunca kullanmalısınız.

Doktorunuz farklı bir şekilde reçete etmediği takdirde Dextrocin kremi günde 2 ya da 3 sefer doktorunuzun reçete belirttiği sıklıkta cildinize 10 gün boyunca uygulamalısınız.

Doktorunuz önermediği takdirde bu kremi on günden daha uzun bir süre kullanmamalısınız.

Kremi ince bir tabaka halinde az miktarda cildinizdeki lezyonların üzerine hafifçe ve nazik hareketlerle sürmelisiniz.

İşlem sonrasında cildinizi dilerseniz temiz bir sargı bezi ya da örtü ile örtebilirsiniz.

Krem kullanımı esnasında doz aşımına kaçmamalı, unutulan dozları dengelemek adına çift doz almamalısınız. Doz aşımı söz konusu olduğunda acilen doktorunuza ya da eczacınıza görünmelisiniz.

Dextrocin Krem Kullanımı Esnasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bu kremi kullanırken hem krem kullanımından en iyi sonucu alabilmek hem de olası yan etkilerle karşılaşmaktan kaçınmak adına mutlaka birtakım noktaları dikkate almalısınız.

Göz önünde bulundurmanız gereken bu önemli noktaları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Kremin etkin ya da yardımcı maddelerine karşı herhangi bir alerjiniz mevcutsa bu kremi kullanmaktan kaçınmalısınız.
 • Kullanım esnasında sizde bölgesel ağrı, şişme, döküntü vb. alerjik reaksiyonlarla karşılaşmanız durumunda krem kullanımını kesmeli ve doktorunuza görünmelisiniz.
 • Daha önce mupirosin ya da polietilen glikol içeren bir ilaca karşı sizde alerji geliştiyse krem kullanmaya başlamadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.
 • Bu kremi deri üzerinde geniş alanlara, hasar görmüş ya da çatlamış deriye uygulamamalısınız. Özellikle sizde böbrek rahatsızlığı mevcutsa bu kremi asla kullanmamalısınız.
 • Kremin göz, burun gibi mukozal alanlarla temasından sakınmalısınız. Temas halinde ilgili bölgeyi bol suyla yıkayıp, kremden arındırmalısınız.
 • Bu kremin uzun süreli kullanımı, vücudunuzda mupirosine karşı duyarlı olmayan organizmaların gelişimine yol açabileceğinden doz aşımına kaçmamalısınız.
 • Uzun süreli ve şiddetli ishal ile karşılaşmanız durumunda krem kullanımını kesip, acilen doktorunuza görünmelisiniz.
 • Hamileyseniz ya da hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, doktorunuz reçete etmediği takdirde kendi başınıza bu kremi kullanmamalısınız.
 • Bebeğinizi emziriyorsanız, bu kremi kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuzun bu kremi reçete ettiği durumlarda kremi şayet meme başına uygulamanız gerekiyorsa bebeğinizi emzirmeden önce meme başını iyice yıkamalı, temizleyerek kremden arındırmalısınız.
 • Tedavi başlangıcında kullandığınız tüm reçeteli ya da reçetesiz ilaçlarla ilgili olarak doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

Dextrocin Krem Fiyat 

Bu krem, doktor tarafından reçete edildiğinde ücreti SGK tarafından karşılanıyor. Reçetesiz bu kremi almak istediğinizde ise ortalama 13 TL gibi bir rakama bu kremi eczanelerden satın alabiliyorsunuz.

Her ne olursa olsun bu kremi doktor reçetesi ile kullanmanızı öneriyoruz.

Dextrocin Krem Vajinaya Sürülür mü?

Genital bölgede çatlak, kıl kökü iltihaplanması vb. sorunlar söz konusu olduğunda bu krem vajinal bölgeye uygulanabiliyor.

Ancak kullanım sırasında kremi vajinanın iç kısmına sürmekten kaçınmanız gerekiyor.

Dextrocin Mantara İyi Gelir mi?

Bu krem, mantar tedavisi amacıyla reçete edilmiyor. Mantar şikayetiniz mevcutsa en kısa sürede doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz!

Dextrocin Kullananlar Yorumları

Bu kremle ilgili blog, sözlük, online eczane vb. adreslerdeki kullanıcı yorumlarına baktığımızda kremin daha çok iltihaplı sivilce, deri iltihaplanması, yanık tedavisi amacıyla kullanıldığını görüyoruz.

Kullanıcılar, ürünü doktor reçetesi üzerine kullandıklarını bu krem sayesinde ciltlerindeki iltihaplanmadan kısa sürede kurtulduklarını ifade ediyor.

Bazı yorumlarda ise ciltte döküntü, kaşıntı, kızarıklık gibi yan etkilerle karşılaşan kişilerin de var olduğunu görebiliyoruz.

Herkesin cilt tipi, cilt hassasiyeti farklı olduğundan bu kremi doktorunuza danıştıktan sonra kullanmanızı öneriyoruz!

Dextrocin Krem Sivilce İçin Kullanılır Mı

Dextrocin krem ve pomad sivilce kremi olmamasına karşın bakteri ve iltihap oluşumunu önlediği için doktorlar tarafından reçete edilebilir.

Dextrocin Krem Yüze Sürülür Mü

Dextrocin pomad yüze sürülür mü sorusuna cevap vermek gerekirse sorun yüzünüzde ise bu kremi yüzünüze sürebilirsiniz.

Dextrocin Krem Genital Bölgeye Sürülür Mü

Genital bölgede tahriş, kaşıntı yada enfeksiyon varsa bu merhemi genital bölgesine sürebilirsiniz. Adet döneminde kullanılması önerilmez.

Dextrocin Krem Dudağa Sürülür Mü

Doktorunuz önermedikçe asla dudaklara sürülmez. Dudak çatlağı ve kuruluğunu önlemek için asla dudağınıza sürmeyiniz.

Dextrocin Krem Açık Yaraya Sürülür Mü

Açık yara yada yanığa kesinlikle bu kremi sürmeyiniz. Yara yada yanık hijyen kurallarına göre temizlendikten ve kanama durduktan sonra sürülür.

Dextrocin pomad Bebeklerde Kullanılır Mı

Kesinlikle 1 yaşından küçük çocuklarda kullanılmaz. 1 yaşında büyük bebek ve çocuklarda doz ayarlaması yapılarak kullanılır.

Dextrocin Krem Emziren Anneler Kullanabilir Mi

Emziren anneler bu kremi ve pomad kullanabilirler. Meme ucu çatlakları için kullanılacaksa bebek emzirildikten sonra kullanılır.

Dextrocin Krem Egzamaya İyi Gelir Mi

Dextrocin pomad egzama ve egzamanın neden olduğu tahrişi geçirmek için kullanılmaz.

Dextrocin Krem Göz Altına ve Göz Çevresine Sürülür Mü

Daha hassas ve ince yapıda olan göz altına ve göz çevresine bu kremi sürmek tahriş ve yanmaya neden olabilir. Ayrıca göz altına sürmek alerjik sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir. Göz ile temasından kesinlikle kaçınmanız gerekli.

Dextrocin Pomad Gebelik Kategorisi

Dextrocin pomad gebelik kategorisi B’dir.

Dextrocin Krem Burna ve Dudağa Sürülür Mü

Kesinlikle dudak, ve burun içine sürülmez. Dudak ve burun için kullanıma uygun değilidir.

Dextrocin Pomad Pişik İçin Kullanılır Mı

Asla bebeklerde ve yetişkinlerde bu kremi pişik önlemek için kullanmayınız.

Dextrocin Pomad ve Krem Arasındaki Fark

Dextrocin pomad ve dexrocin krem arasında içerik ve etken madde olarak her hangi bir fark yoktur. Pomad olan daha yağlı olduğunda cilt tarafından emilir krem ise yüzeysel cilt sorunlarında kullanılır.

Dextrocin Krem Yan Etkileri

Bu kremin kullanımı, doz aşımına kaçan, çift doz alan ya da kremin içeriğindeki maddelere karşı aşırı hassasiyeti olan yani alerjisi bulunan kişilerde bazı yan etkilere yol açabilir.

Olası yan etkileri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Aşırı duyarlılık reaksiyonları:

 • Kabarık ve kaşıntılı deri döküntüleri
 • Yüz, boğaz, ağız ve dudakların nefes almayı zorlaştıracak kadar şişmesi
 • Bilinç kaybı
 • Kolaps(kan basıncının düşmesi, kalp kaslarının kasılması, kalp atış sayısının artması durumu)
 • Kalın bağırsak iltihabı
 • Mukuslu ve kanlı ishal
 • Karın ağrısı
 • Ateş
 • Kurdeşen

Dextrocin kremin seyrek görülen lakin son derece ciddi olan yan etkileri arasında bulunuyor.

Bu yan etkiler; kreme karşı alerjiniz olduğunu gösteriyor. Yan etkiler, ölümcül sonuçlar doğurabileceğinden acilen size en yakın hastanenin acil bölümüne görünmeyi ihmal etmemelisiniz!

Hafif yan etkiler:

 • Ciltte kaşıntı
 • Ciltte kızarıklık
 • Ciltte kuruma
 • Ciltte batma

Bu kremin hafif yan etkileri arasında bulunuyor.

Yukarıdaki yan etkilerle ya da bahsi geçmeyen bir yan etki ile karşılaşmanız durumunda doktorunuzu bilgilendirmeyi unutmamalısınız!

Bu kremi 25 0C oda sıcaklığının altında, çocuklarınızın ulaşamayacağı bir yerde ve kendi ambalajında saklamalısınız.

Kremi son kullanma tarihi ile uyumlu bir şekilde kullanmalısınız.

Bu yazımızda kısaca Dextrocin kremle ilgili olarak merak edilen soruları yanıtlamaya çalıştık.

Daha önce bu kremi kullandıysanız ya da şu an Dextrocin kremle tedavi görüyorsanız, kullanıcı deneyimlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, değerli görüşlerinizi takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Yardım Başvurusu Belediye Yardımları Belediye Yardımları