Çam Terebentin Yağının Faydaları ve Zararları

Çam Terebentin Yağının Faydaları ve Zararları

Çam Terebentin Yağının Faydaları ve Zararları; Çam terebentin nesiller boyu çeşitli sağlık sorunları için doğal ilaç olarak kullanılmıştır. Çam terebentin yağı, belirli çam ağaçlarının reçinesinden yapılır. İlaç olarak da kullanılır. Çam terebentin yağı, cilde, eklem, kas, sinir ve diş ağrısı için uygulanabilir.

İnsanlar, bazı durumlarda,  çeşitli akciğer hastalıklarına eşlik eden göğüs tıkanıklığını azaltmak için çam terebentin yağı buharını soluyabilir. Yiyecek ve içeceklerde de aroma olarak damıtılmış çam terebentin yağı kullanılmaktadır. Çam terebentin yağı sabunlarda, kozmetikte ve ayrıca boya çözücü olarak da kullanılır.

Çam Terebentin Yağı Nedir

Çam terebentin yağı, antimikrobiyal, antiseptik, antiviral, antienflamatuar, analjezik, bakteri yok edici, deodorant, dekonjestan, idrar söktürücü, balgam söktürücü ve böcek öldürücü özellikleri ile bilinir.

Bu faydalar, temel olarak aşağıdakileri içeren kimyasal bileşiminden gelir:

 • A-pinen
 • B-pinen
 • Limonen
 • Kamfen
 • Delta-3-Carene
 • Bornyl asetat
 • B-mirsen
 • Terpinolen
 • Sabinene
 • P- Cymene

Çam terebentin yağı, sinüsleri temizleyen ve akciğerlere hava akımını artırabildiği bilinen yüksek konsantrasyonlu A-pinen bileşiğine sahiptir. Aynı zamanda antienflamatuar, antibakteriyel, antifungal ve antispazmodik olduğu da bilinmektedir.

Çam Terebentin Yağının Faydaları Nelerdir?

Çam terebentin yağının sağlığa faydaları, antibakteriyel, analjezik, idrar söktürücü, enerji verici, antiseptik ve aromatik özelliklerine bağlanır. Bu yağ, özellikle cilt, saç ve üst solunum yolu sorunları için harika bir çözümdür.

Çam Terebentin Yağı Metabolizmayı Düzenler

Çam terebentin yağı, metabolizmayı ciddi oranda düzenler ve aktivite seviyenizi yükseltir. Ayrıca bağırsak problemlerini tedavi etme kabiliyetinden dolayı vücudu arındırmakta da yardımcı olur. Doğal bir idrar söktürücüdür ve idrarla vücudunuzdaki fazla suyu atmaya yardımcı olur. İdrar sıklığını ve miktarını uyararak, vücudunuzda bulunan fazla miktardaki ürik asit, su, tuz ve yağı ortadan kaldırır. Aynı zamanda böbrekleri sağlıklı tutar. Çünkü böbrekler bu sayede toksinleri bir kereden fazla filtrelemek zorunda kalmazlar.

Çam terebentin yağı tüm bunlarla beraber gıda zehirlenmelerine karşı da iyi gelir. Vücudu, toksinleri daha hızlı bir şekilde işlemeye ve ortadan kaldırmaya teşvik eder ve daha sonra idrara çıkma yoluyla bunları hızlı bir şekilde ortadan kaldırır.

Çam Terebentin Yağı Stresi Büyük Oranda Azaltır

Çam terebentin yağının faydaları, bazı duygusal sorunları da içerir. İnsanlarda, enerjik bir his yaratır ve zihinsel stresi uzaklaştırmada etkilidir. Aynı zamanda adrenal yorgunluğunuzu gidermek ve moralinizi yükseltmek için mükemmel bir ruh hali asansörü olduğu için tıbbi olarak da bazı bölgelerde kullanılmaktadır.

Çam terebentin yağı kullanarak düzenli bir şekilde masaj yaptırmak yüksek oranda zihinsel açıklık vererek endişe, sinir ve gerginliğini adeta yok eder. Son olarak, bu yağın, zayıflamış konsantrasyon ve hafıza kaybından muzdarip insanlar için oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Bu alanda ek araştırmalara ihtiyaç duyulmasına rağmen, birçok kültürde geleneksel olarak bu amaç için kullanılmıştır.

Çam Terebenti Yağının Cilde Faydaları

Çam Terebentin Yağı Çeşitli Cilt Sorunlarını Tedavi Eder

Çam terebentin yağının, en önemli sağlık yararlarından biri, çeşitli cilt problemlerini tedavi etmedeki rolüdür. Dermatologlar genellikle bu yağı, sedef hastalığı, kaşıntı, sivilce, egzama, cilt hastalıkları, zayıf cilt, uyuz, yara ve pire tedavisi için önermektedir. Bu yağ, size dengeli, pürüzsüz, yenilenmiş ve parlak bir cilt verir ve aynı zamanda cildiniz üzerinde olumsuz etkiye sahip olan serbest radikallerin antioksidanı olarak da işlev görür. Serbest radikaller, sağlıklı cilt hücrelerine saldırır ve erken yaşlanmaya, kırışıklıklara ve cildin sarkmasına sebep olarak mutasyona neden olur. Çam terebentin yağı bu olumsuz etkilerle mücadele eder.

Çam Terebentin Yağı Kozmetik Ürünlerde Kullanılır

Çam terebentin yağı ayrıca büyüleyici bir öze sahiptir ve kullanıldığı kozmetiklere tatlı bir aroma verir. Aynı zamanda parfüm ve kokulu ürünler yapmak için de kullanılır. Bununla beraber, bu yağ, saçtaki bitleri temizler ve yaygın olarak masaj yağı ve banyo yağı olarak kullanılır. Bu yüzden sık sık çam terebentin yağı, sabun ve hatta temizlik ürünlerinin vazgeçilmezidir.

Çam Terebentin Yağı Ağrıyı Hafifletir 

Çam terebentin yağı bir analjezik olarak kabul edilir ve bu nedenle eklem ağrısı, artrit ve romatizma rahatsızlığı çeken insanlar için iyi bir çaredir. Bir analjezik olmasının yanı sıra, aynı zamanda bir antienflamatuar ajandır, yani etkilenen bölgelerin iltihaplanmalarını, kızarıklıklarını ve aynı zamanda ağrıyı azaltır.

Çam Terebentin Yağı Cilde Nasıl Uygulanır

Bu doğal bitkisel yağı cildi nemlendirmek ve canlandırmak için kullanabileceğiniz gibi egzama ve atıpik egzama gibi cilt sorunlarının tedavisinde kullanabilirsiniz. Kuru cildi nemlendirmek ve cilt sorunlarının ortadan kalkması için direk cilde uygulanırken su yada diğer bitkisel yağlar ile beraber dikkatli şekilde uygulanır.

Genelde çok sık sorulan sorulardan biride çam terebentin yağı yüze sürülür mü sorusudur. Bu yağı yüzünüze direk sürmek yerine kullanılan nemlendirici kremlere ekleyip kullanabilirsiniz.

Çam terebentin yağı saça ve cilde direk uygulamak bazen ciddi tahrişlere neden olabileceği için dikkatli kullanılması gerekmektedir. Eğer cildinize yada saçınıza zarar veriyorsa kullandığınızı kozmetik ürünlere yada şampuanlara ekleyerek kullanılması tavsiye edilir.

Çam Terebentin Yağı Gözlere İyi Gelmektedir

Çam terebentin yağı, serbest radikalleri, nötralize etme (etkisizleştirme) özelliği ile antioksidan kapasitesi sayesinde etkisiz hale getirmesi, göz sağlığı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Maküler dejenerasyon, katarakt ve diğer bir çok görmeyle ilgili durum, vücut sistemimizde hücrelerimizin bozulmasına neden olan serbest radikallerin varlığından kaynaklanmaktadır.

Çam Terebentin Yağı Enfeksiyonları Önemli Ölçüde Azaltır

Çam terebentin yağı, idrar yolu enfeksiyonları da dâhil olmak üzere çeşitli enfeksiyonlar için doğal ve etkili bir ilaçtır. Bu etkili koruyucu özellikler bu yağın, antibakteriyel bileşenlerinden kaynaklanmaktadır. Çam terebentin yağı, safra kesesi iltihabını ve safra kesesi taşlarının görülme sıklığını azaltmak için de mükemmel bir çözümdür.

Çam Terebentin Yağı Yaralanmaları Tedavi Eder

Çam terebentin yağı, antiseptik özelliktedir ve düzenli olarak kesik, spor yaralanmaları ve sporcu ayağını tedavi etmek için kullanılır. Bu durum yağın, sadece antiseptik özelliklerinden değil aynı zamanda mantar önleyici özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Mantar enfeksiyonları tedavi edilmesi en tehlikeli ve zor koşullardandır. Mantar enfeksiyonları, vücudun iç kısımlarına geçerse ölümcül olabilirler. Bu nedenle, herhangi bir mantar enfeksiyonu sorununu gidermek için çam terebentin yağı kullanmak çok iyi bir fikirdir.

Çam Terebentin Yağı Solunum Sorunlarını Tedavi Eder

Çam terebentin yağı, solunum problemlerini tedavi etmek için oldukça faydalıdır ve genellikle öksürük veya soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır. Bunun nedeni, bu yağın, balgam söktürücü özelliğinin olmasıdır. Yani bu yağ kullanılınca solunum yollarındaki mukus gevşer ve balgam ile beraber semptomları ortadan kaldırmayı kolaylaştırır. Çam terebentin yağının, soğuk algınlığı ve grip virüslerini tedavi etmek için kullanmanın çeşitli yolları vardır. Bunlar;

 • Boğaz ağrısı: Çam terebentin yağı ile gargara yapılmalıdır. 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırılarak etkinliği fazlalaştırılabilir. Bu yağ, boğaz ağrısı geçene kadar her gün 2-3 defa gargara olarak kullanılabilir.
 • Sinüsler:  5 damla çam terebentin yağını 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile karıştırın. Burun tıkanıklığını ve sinüsleri rahatlatmak için her 2 burun deliğine 1-2 damla bu karışımdan damlatabilirsiniz ve yağ, damlatıldıktan sonra sümkürülmelidir.
 • Öksürük: Öksürüğü gidermek için sırtınıza veya göğsünüze çam terebentin yağı ile masaj yapabilirsiniz. 1 adet küp şeker üzerinde 1-3 damla çam terebentin yağı damlatarak etkinliğini arttırabilirsiniz.
 • Nefes açma: Nefes alışverişini kolaylaştırmak için eski zamanlardan bu yana kullanılan çam terebentin yağının buharını solumaktır. Bu durum, çam terebentin yağının buharlarını akciğerlere, boğaza ve burun kanallarına iletir.

Çam Terebentin Yağının Saçlara Faydaları Nelerdir?

Çam terebentin yağı, saçları besler, onarır, parlaklaştırır, hızlı bir şekilde saçları uzatır ve saç dökülmelerinin önüne geçer. Doğal bir saç bakım ürünü olarak kullanılabilir. Bu yağ, yüksek oranda aktioksidan ve antiseptik özellik taşıdığı için saç derisini de besleyerek kepek oluşumunu engeller. Saçlarınız için kullandığınız şampuanlara 25-30 damla çam terebentin yağı damlatarak karıştırabilirsiniz. Saçlarınızdaki değişimleri çok kısa zamanda göreceksiniz.

Çam Terebentin Yağı Direk Saça Uygulanır Mı

Cilde ve saça sayısız faydası bulunan çam terebentini direk olarak saça ve saç diplerine uygulanması önerilmez kullandığınız şampuana ekleyerek kullanmanız mümkün. Bu yağ saç diplerine ve saça fazla uygulandığında ciddi tahrişlere neden olacağı için dikkatli kullanılması gerekmektedir.

Çam Terebentin Yağı Saç Dökülmesini Önler Mi

Saç dökülmesini önlemek için en etkili yağlardan biride çam terebentin yağıdır. Pek çok saç bakım ürünü ve şampuanda kullanılan bu doğal yağı içeren ürünlere kullanarak saç dökülmesini önleyebilirsiniz.

Çam Terebentin Yağı Saçı Gürleştirir Mi

Şampuana eklendiğinde saçların sadece dökülmesini önlemeyen bu yağ saçların gürleşmesini sağlamaktadır. Cansız ve kırılgan saç tipine sahip iseniz bu yağı içeren ürünleri saçlarınızda kullanabilirsiniz. Saçlarınız geç uzuyorsa yada kısa saçlarınız hemen uzatmak istiyorsanız çam terebentin yağı ile saçlarını hızlıca uzatabilirsiniz.

Çam Terebentin Yağı Şampuana Ne Kadar Eklenir

Şmapuana eklenerek kullanılması önerilen çam terebentin yağı şampuana ne kadar eklenir yada kaç kapak katılır sorusu çok sık sorulmaktadır. Genelde bir kutu şampuana ortalama 30 damla yada 1 kapak eklenmesi önerilir. Önerilen ölçü birimi ise 200 ml şampuana 20 ile 25 damladır.

Banyo yaparken saçlarınıza kullanmayı düşündüğünüz bu yağı kesinlikle gözünüze kaçırmamaya özen göstermelisiniz.

Çam Terebentin Yağı Kaş ve Kirpiğe Sürülür Mü

Saç çıkaran, saç dökülmesini önleyen ve hızlıca saç uzatan çam terebentin yağı aynı etkiyi kaş ve kirpiklerde göstereceğini düşünen pek kişi bu harika yağı kaş ve kirpiklerini sürmeyi düşünmektedir.

Cilde sürüldüğünde tahriş ve yanmaya neden olduğu için hassas ve alerjik cilde sahip olanların kesinlikle kullanmaması gerekmektedir. Su ve diğer doğal yağlar ile karıştırılıp sadece yüzeysel olarak sürülür 5 dakika sonra bol su durulanmalıdır.  Badem yağı ile karıştırıp kirpik ve kaşlarınıza sürebilirsiniz.

Çam Terebentin Yağı Tüylenme Yapar Mı

Bu doğal yağ cilde vücuda yada saça uygulandığında tüylenme ve kıllanmaya neden olur. Çam terebentin yağı kullananlar kıllarında artış olduğu söylemişlerdir.

Çam Terebentin Yağı Adet Söktürücü Olarak Kullanılır Mı

Çam terebentin yağını adet söktürücü olarak kullanmayı düşünüyorsanız 1 bardak suyun içerisinde 4 damla yağ damlatılır ve günde 1 defa bu karışım içilir.

Çam Terebentin Yağı Zararları

Çam terebentin yağının faydaları olduğu cilde ve saça ciddi yan etkileri ve zararları bulunmaktadır. Ciltte yanma ve tahriş en sık görülen zararları arasında yer alır.

 • Ciltte yanma, tahriş ve kaşıntı
 • Mide bulantısı ve baş ağrısı
 • İlaç kullananların asla kullanmamaları gerekmektedir.
 • Bebekler ve çocuklarda asla kullanılmaz
 • Cilde direk sürüldüğünde hassas ciltte yanma yapabilir.
 • Kesinlikle göz altına göz çevresine sürülmez. Göz içine kaçmamasına özen göstermelisiniz.
 • Bazı kişilerde tansiyon sorununa neden olmaktadır.

Sizlere bu yazımızda çam terebentin yağının faydaları ve zararları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

YORUMLAR

 1. blank Sevda dedi ki:

  İlaç kullananlar kullanmasn buhar olarak kullanmak mümkün mü

Begonya Yardım Başvurusu Belediye Yardımları Belediye Yardımları