Uyuz Hastalığı Ve Tedavisi

uyuz nedir, uyuz belirtileri, uyuz tedavisi
Paylaş
 

Uyuz hastalığı, uyuz nasıl tedavi edilir, uyuz nasıl bulaşır, uyuz nasıl geçer, halk arasında bilinen adı ise  “gidişik” hastalığı bir tür parazitin deri altına yerleşerek kaşıntıya neden olduğu bilinen bir tür cilt yani deri hastalığıdır. Bu cilt hastalığına neden olan parazit çok küçüktür ve asla göz ile görünmez bulaşıcı bir hastalık olan uyuz insandan insana bulaşabilir.

Uyuz Hastalığı Nasıl Oluşur

Uyuz hastalığı genel olarak ellerde, koltuk altlarında, karın bölgesinde ve el ayak parmak aralarında sıkça bulunur ve kaşıntıya sebeb olur bu kaşıntı insana çok büyük rahatsızlık verir. Aşırı şekilde kaşımak sonucu iltihapa neden olabilir. Uyuz hastalığı nasıl olur sorusuna kısaca cevap vermek gerekirse uyuz hastalığına sebep olan parazitin deri altına yerleşerek kaşıntıya neden olan bir cilt hastalığıdır. Uyuz hastalığına neden olan parazit çok küçüktür ve asla gözle görülmez.

Uyuz hastalığı insanlarda her yaşta çıkabilir, genel olarak insanların bir arada yaşadığı toplu ortamlarda yayınlası daha kolay olur.

uyuz nedir, uyuz belirtileri, uyuz nasıl bulaşır

Uyuz nasıl bulaşır

Uyuz Nasıl Bulaşır

Uyuz 0,2 mm boyunda bir parazittir. Kesinlikle sadece cilt temasıyla bulaşır diye birşey yok tabiki. Genellikle gençlerde cinsel temasla ve aynı giysileri giymekle bulaşabilir. Uyuz hastalığına yol açan mikrop açık hava solunumu yaptığı için cildin derinliklerine dalamaz. O yüzden sadece cilt katmanları arasına tünele benzeyen birtakım yollar açabilir. Uyuz parazitleri, giysilerde 3 gün süresince yaşayabilir.

Uyuzun bulaşması için mutlaka yakın temas gereklidir. Aynı yatakta yatmak, aynı eşyaları kullanmak sonucu bulaşabilir. Uyuz el sıkma kolay kolay bulaşmaz kısa yakın temas gerektiren bir hastalıktır.

Uyuz Hastalığının Belirtileri

Uyuz tahmin edildiği gibi bulaştıktan kısa bir süre sonra değil, 1 ay gibi uzun bir süre sonra, genellikle sıcak ortamlarda şiddetlenen kaşıntı ile gözlemlenir. Kaşıntı sonucunda kaşınan bölgelerde iltihaplanmalar veya
kabuklanmalar görülebilir. Uyuz insanlarda tahmin edildiğinin aksine %90 oranında genellikle el ve ayak parmak aralarında gözlemlenir. Kol veya el eklemlerinin iç tarafları, penis veya kadın genital organı, koltuk altı da uyuz hastalığının görülebileceği yerlerdendir. Çocuklarda genellikle kafa bölgesinde saçların arasında gözlemlenir.

Hastalığın en belirgin özeliği ise geceleri gelen kaşıntıdır. Geceleri artan bu el ve ayak aralarındaki kaşıntı insanı uykusundan uyandırır. Uyuz deride kıvrımlı ve çizgi şeklinde tüneller meydana getirerek ilerler bu tüneller genelikle kirle kaplanır bu kirli bölge kaşıntının dahada artmasına sebep olur. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde kaşıntının da etki ile ciltte kabarmalar ve dökülmeler görülmeye başlar

uyuz nedir, uyuz nasıl geçer, uyuz belirtileri

Uyuz hastalığı belirtileri

Uyuz Hastalığının Tedavisi

Uyuz hastalığının tedavisi basit ve kolaydır genel olarak krem şeklinde verilen ilaçlarla hastalıktan kurtulmak mümkündür. Burada dikkat edeceğiniz konu kremi kullanmadan önce vücudun temiz olması ayrıca banyodan sonra ise iyice kurulandıktan sonra kremi kullanmaya özen göstermelisiniz. Size verilen ilaçı gece kullanmanız tavsiye edilir çünkü uyuz hastalığı geceleri dahada şiddetlenir.

Doktor tarafından önerilen Lindan maddesi içeren ilaçlar 3 gece artar arda sürülmelidir. 4. gün vücut yıkanır. Tedavi çocuklarda doktor gözetimi altında yapılmalıdır. He gün mutlaka kullanılan elbise ve çamaşırlar değiştirilmeli,
yıkanmalıdır.

Eğer ailenizde bir kişide uyuz hastalığı varsa bütün aile bireyleri verilen ilaçları kullanmalı ve uyuz hastalığı olan kişi ile yakın temasta bulunulmamalıdır. Ayrıca evde bulunan bütün eşyalar yüksek sıcaklıktaki suda yıkanmalıdır.

Uyuz hastalığı tedavi edilen bir hastalık olmasına rağmen tekrardan nüksetme durumu vardır. Bu hastalıktan korunmak için mümkün oldukça

 • Uyuz hastalığına yakalanan kişilerin özel eşyalarını asla kullanmayın.
 • Hastanın bütün eşyaları kaynar suda yıkanmaları ve ütülenmelidir.
 • Uyuz olan kişiler ile yakın temastan kaçının,elini sıkmak bile bulaşması için yeterlidir.
 • Evde yıkanması zor olan eşyaları mutlaka ilaçlayınız.
 • Hasta olan kişilerin mümkün oldukça kalabalık ortamlara girmesi tavsiye edilmez.
 • Sık sık banyo yapılmalı ve bütün kıyafetler banyodan sonra değiştirilmelidir.

Uyuz hastalığını yakalanan insanların asla evde bilmedikleri ilaçları kullanmaları tavsiye edilmez ilk belirtisi geceleri olan kaşıntılar ile hastalık kensini belli eder. Yapılması gerek tedavi doktorunuz tarafından belirlenmelidir bu hastalık ilerledikçe artık insana açı ve deri yaraların oluşmasına kadar gidebilir.

uyuz nedir, uyuz belirtileri, uyuz kremi, uyuz hastalığı

Uyuz nasıl geçer

Uyuz Kremi

Uyuz tedavisinde kullanılan kremlerin çeşidi çok olsa da en etkili krem metrin deri merhemidir. Uyuz mikrobu Vücutta çok uzun süre yaşayabilir, ama insanların bu kaşıntıya karşı dayanması çok zordur dayanılmaz bir kaşıntı hissi oluşur. Uyuz kremi tamda bu devrede çok etkili ve rahatlatıcı etki göstererek kaşıntıyı ortadan kaldırır. Uyuz kremi yetişkinlerde tüm vücuda özellikle genital bölgeye, koltuk ve tırnaklara sürülerek bir tüpün tamamı bitirilecek şekilde sürülür ve ortalama 8 saat beklendikten sonra banyo yapılır. Uyuz kremi kullanıldığında uyuz hastalığı kesin olarak yok edilir. Eğer işinizi garanti altına almak istiyorsanız 10 gün sonra 2. defa aynı şekilde uyuz kremi tekrar kullanabilirsiniz. Uyuz tedavisinde kremi bütün aile bireylerinin kullanıması genel olarak tavsiye edilir. Uyuz kremi sürdükten sonra

Uyuz tedavi edilebilen bir hastalıktır. Uyuz tedavisi ne kadar sürer soruna cevap vermek gerekirse uyuz tedavisi ortalama olarak bir ay sürmektedir.

Uyuz Tedavi Tuz

Uyuz tedavi kullanılan bir yöntem ise tuzlu sudur. Ülkemizde sıkça görülen bir diğer uyuz hastalığı da arpa uyuzudur. Kısa sürede uyuz belirtileri görülmeye başlar. Bu uyuz hastalığına yakalandığınızda tuzlu su ile yıkanmak çoğu zaman sorunun ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Uyuza tuzlu su uygulamak çok eskiden beri kullanılan bir yöntemdir.

Uyuz hastalığı asla endi kendine geçmez bazen kuluçka döneminde kaşıntı azalması insanlarda iyileştiği hissi uyandırsa da uyuz kuluçka dönemimden sonra tekrar rahatsızlık verir mutlaka uyuz kremleri kullanmak ve bir doktora görünmek gerekmektedir.

Uyuzu Kesin Çözüm

Kükürtlü sabun uyuz hastalığına iyi geldiği bilinmektedir. Uyuz hastalığına yakalana kişiler bütün vücudunu kükürtlü sabun ile yıkadıklarında kaşınma hissi ortadan kalkacaktır. Kükürt pek çok deri hastalığına iyi geldiği gibi uyuz tedavisinde de çok etkilidir. Ayrıca arap sabunu ile karıştırılarak kullanmak mümkün.

Uyuza karşı sirke kullanmak diğer uyuz tedavisinde kullanılan bitkisel yöntemlerden biridir. Bir miktar kekik sirke ile beraber kaynatılır ve günde defa defa sürülür.

uyuz nedir, uyuz nasıl geçer, uyuz belirtisi, uyuz hastalığı

Uyuz Tedavisi

Uyuz Hastalığı Bitkisel Tedavisi

Uyuz hastalığına iyi gelen bitkiler ve uyuz hastalığı bitkisel tedavi yöntemleri ile uyuz hastalığından kurtulabilirsiniz. Sizlere uyuz hastalığı nasıl geçer, uyuz hastalığına iyi gelen bitkiler, uyuz için şifalı bitkiler nelerdir bilgi vermeye çalışacağım.

Taze kekik yaprakları ile cilt ovalanır

Teze nane yaprakları ile cildin her yeri ovalanır

Kekik ve sirke uyuz tedavisinde etkili bir yöntemdir. Bir miktar kekik ve sirke kaynatılarak vücuda sürülür.

Sabun otu kaynatılarak vücuda sürülür. Kaşıntı olan bölgeye sürenizde yeterlidir.

Sarımsak ezilerek bir miktar sirke ile beraber vücuda sürülerek kullanılır.

Sizlere bu yazımda uyuz nedir, uyuz nasıl tedavi edilir, uyuz belirtileri nelerdir uyuz nasıl geçer konuları hakkında bilgi vereye çalışırken uyuza iyi gelen bitkisel yöntemlerden bahsetmeye çalıştım. Unutmayın uyuz tedavi edilmezse belli bir süre sonra tekrar ortaya çıkar. Uyuz hastalığı kendiliğinden geçer mi diye düşünmek yerine bir doktora tedavi olarak kısa sürede uyuz hastalığını kökten yok edebilirsiniz…

 • Site Yorum

6 adet yorum var.

 1. adnan dedi ki:

  Benim vücudum da az ama penisim de böyle acayip şeyler çıkmaya başladı uçuk gibi korkuyorum

 2. mahir dedi ki:

  Yaklaşık 4 buçuk ay önce kaşıntılarımız başladı, uyuz teşhisi konulana dek 3 doktor gezdik bu da 2 haftamıza mal oldu. Görüştüğümüz dermatolog iki kişi için 8 şişe kwelada losyon ,avil tablet, fucidin ve stilex krem yazdı. Doktor da yakın zamanda ailecek uyuz tedavisi gördüklerinden “aslında bu ilacı haftada bir kullanmamız gerekiyor ama biz 3 günde bir kullandık öyle geçti” dedi. Biz de iki hafta boyunca 3 günde bir losyonu bütün vücudumuza sürdük, 12-14 saat bekleyip duş aldık. her gün çarşaflarımızı, iç çamaşırlarımızı oturduğumuz koltuğa serdiğimiz örtüleri, o gün giydiğimiz giysileri 60 derecede yıkayıp başka bir oda da kuruttuk, giymeden önce ütüledik. odaya sadece ilaçlı iken girdik, son bir ayda kullandığımız her şeyi 60-90 derecede yıkayıp vakumlu torbalara koyduk. 3 günde bir yorganlarımızı değiştirip vakumlu torbada 3 gün beklettik. İki hafta sonunda ilacı haftada bir yapmaya karar verdik ve iki kere daha yaptık. Bu arada kaşınan her yerimize parmağımızla ilacı sürdük. Losyonu sürüp 12 saat bekleyip duş aldıktan sonra, internetten öğrendiğimiz kadarıyla 3 kaşık Hindistan cevizi yağı, 1 kaşık lavanta yağı, 1 kaşık çay ağacı yağı, 1 kaşık karanfil yağını karıştırıp sürdük. Böylece yaklaşık 1,5-2 ayımız geçti ve losyonu kullanmayı bıraktık. Ama kaşıntılar bir türlü geçmedi kullandığımız losyon aslında bir çeşit zehir olduğu ve biz kullanım dozunu fazlasıyla aştığımız için vücudumuzda kırmızı benekler, kuruluklar, başka bir sürü alerjik reaksiyonlar oluşmaya başladı. Bir ay boyunca bitkisel yağ karışımını kullanmaya devam ettik bu arada fucidin ve stilex krem kullandık. 3cü ayın sonunda bitkisel yağlarıda yakıcı oldukları için bıraktık. Ve dalin bebe yağı kullanmaya başladık ve yaralar için de fucidin kullandık. iki hafta boyunca yağı sürmeyi unutursak kuruluktan kaşındık, artık oda kalmadı. Yararlı kurutmaya çalışıyoruz. kaşıntı uzun bir süre devam ediyor, sabırlı olmak gerekiyor bizim gibi ilaç kullanımını abartırsanız cildinizin normale dönmesi de uzun sürebilir. Geçmiş olsun

 3. Ahmet dedi ki:

  Gercekmi

 4. Mehmet dedi ki:

  Yaklasik 5 aydir kullanmadigim ilac krrm losyon kalmadi bunlar kullanim suresince etkili fakat biraktiktan sonra tekrar nuksediyor. Ne zaman ki kukurt sabunu kullanmaya basladim uyuzdan eser kalmadi. 6 lira falan fiyati var tavsiye ederim.

  • Mahmut dedi ki:

   Kwelda losyon yazdı doktorum onu kullanacağım ayrıca kükürtlü sabunda kullanacağım umarım geçer bu kasıntılar mahvediyor insani.

  • Ali dedi ki:

   Yaklasık 1 aydır cekıyoruz ailecek kıyafetler 60 derecrde yıkanıyor ve kızgın utulenıyor kwella losyon 60ml kullandım 1hafta arayla tekrr ve 3 gece kullandık ve arkasından beyaz sirke ile banyo yaptık 1 gun boyunca kasıntı olmadı ohhhh derken bugun yıne kasıntı ilee uyandim ailecek 3aylık bebegım var vucudu cok kotu

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun