Çeyiz Listesinde Olması Gerekenler Ayrıntılı Çeyiz Listesi

Çeyiz Listesinde Olması Gerekenler Ayrıntılı Çeyiz Listesi

Çeyiz Listesinde Olması Gerekenler Ayrıntılı Çeyiz Listesi; Çeyiz, geçmişten günümüze gelinlerin evlenene kadar biriktirdiği eşyalara verilen ismin genelidir.  Çeyiz listesi ise bu birikimler içerisin de olması gerekenlerdir. Çeyizin amacı erkeğe maddi açıdan destek sağlamak ve yardımcı olmaktır.

Sıfırdan bir ev kurmak hiç de basit bir durum değildir. En küçük ayrıntıları bile düşünüp almak gerekir. Bu neden ile çeyiz listesi oluştururken en küçük ayrıntıları bile göz önünde bulundurmalısınız. Çeyiz , çoğu bölgelerde, kız tarafı ve erkek tarafı olarak ayrılmaktadır.  Ve bu durum bölgesel farklıklar gösterebilmektedir.

Örnek verecek olursak bir bölgenin adetlerine göre kız tarafı yatak odası takımını alırken başka bir bölge de mutfak eşyalarını almaktadır. Ancak hemen hemen her bölgede aynı olmuş olabilecek çeyiz listesini hazırladık.

Çeyiz Listesi Ayrıntılı

Çeyiz listesi ayrıntılı olarak sizlere yazmaya çalışacağım. Çeyiz paketleri nelerdir, çeyiz listesinde olması gerekenler ve çeyiz listesinde neler olmalı ayrıntılı bilgi yazımızda.

Çeyiz listesine her evde olmazsa olmaz mobilya ve aksesuar grubundan başlamak istedim.

Oturma grubu, evinizin şekline ve boyutuna göre farklılıklar gösterebilirsiniz. Eğer eviniz küçük ise açık tonlar kullanmaya dikkat etmelisiniz. Bu şeklide ev olmuş olduğundan daha geniş gözükecektir.

Bir diğer çeyiz listesi maddesi ise yemek odası takımıdır. Yemek odası takımı seçerken mobilyalarınız, evinizin parke ve duvar renkleri ile uyumuna dikkat etmeniz görsellik açısından çok önemlidir.

Yatak odası takımı, genellikle çeyiz hazırlıkları yaparken yatak odası takımı ve nevresimler beyaz seçilmekte, beyaz renk tercih edilmektedir. Ancak unutmayın ev sizin eviniz sizi yansıtan hangi renk ve desen hoşunuza gittiyse yatak odası takımında kullanacağınız örtüler de öyle olmalıdır. Yatak odası takımının içerisinde elbise dolabı, baza, puf gibi diğer küçük parçalarda yer almaktadır. Bunları seçerken ve alırken aynı takım olmasına dikkat etmeniz görsellik açısından önemlidir.

Sehpa takımı, çeyiz listesi hazırlanırken gözden kaçabilecek parçalardan biridir sehpa takımı ancak çeyiz hazırlıkları yapılırken unutulmaması gereken bir parçadır.  Neredeyse her evin olmazsa olmazı olan sehpa takımlarını hem görsel hem de kullanış açısından iyi olmuş olmasına dikkat etmelisiniz.

Televizyon sehpası, her çeyiz listesinde yer almayabilir. Çoğu televizyon duvara monte edilip kullanılmaktadır. Ancak televizyonu duvara monte etmeyi düşünmüyorsanız televizyon sehpası alırken koltuk grubu ile uyumlu olmuş olmasına dikkat etmelisiniz.

Çeyiz Listesinde Olması Gerekenler

Mutfak masası ve sandalyeleri, çeyiz listesinde yer alan diğer parçalarımızdan bazıları. Mutfak masası seçerken mutfağın genişliği göz önünde bulundurulmalıdır. Küçük bir mutfağa sahipseniz , küçük bir masa almak sizin için ideal olacaktır.

Gelelim her evin ve her çeyiz listesinin olmazsa olmazı halı ve kilimlere. Halı ve kilimlerinizi seçerken temizlik açısından kolay olmuş olan, mobilyalarınıza uyumlu, ve rahat kullanabileceğiniz ürünler olmasına dikkat etmelisiniz. Evin ruhunu çeyiz listelisinin başında gelen halılar oluşturmaktadır. Bu püf noktasını unutmayın.

Lambalar , abajur ve şamdanlar da evinizin ruhunu değiştirecek diğer çeyiz ürünleridir. Seçim yaparken sadece ürünlerin güzelliğine değil aynı zamanda eviniz ile olan uyumuna dikkat etmeyi gözden kaçırmayın.

Perdeler, en az halılar kadar önemli çeyiz parçalarıdır. Perdelerinizi seçerken kolay temizlenen olmasına dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Görsellik önemli olmuş olsa da zor temizlenen perdeler bir süre sonra görsel güzelliğini de kaybetmektedir.

Vazolar , dekoratif mumlar , duvar ve masa saatleri, çerçeveler, tablolar, heykeller, kısaca evinizin dekor ürünleri de çeyiz açısından oldukça önemlidir. Kimileri çeyiz listesi hazırlarken bu tarz şeylerden hoşlanmadığı için çeyiz listesinden tüm bunları çıkarabilir ya da içlerinden sadece kullanmaktan hoşlandığı parçaları çeyiz listesine ekleyebilir.

Çeyiz Listesi Ev Tekstili

Genellikle kadınların kendileri için aldığı tekstil ürünler de çeyiz listesinde yer almaktadır. İç giyim ürünleri,  saten sabahlık, dantelli takımlar, askılı takımlar, jartiyer takımları, penye sabahlıklar, pjama takımları da yer almaktadır.

Zamanla evlerde ki yeri unutulan danteller de çeyiz listesinin ve çeyiz eşyalarının olmazsa olmazıdır.  Bu danteller vitrin için ayrı evin diğer yerleri için ayrı ayrı kullanılmaktadır.

Battaniye, pike, yorgan ve yastık bunlar da yatak odasında yatarken lazım olabilecek çeyiz parçalarıdır.

Beyaz eşyalara gelecek olursak çeyiz listesinde bulunursa kolaylık sağlayacak ürünleri yazdık. Ancak sizler ihtiyacınız olan çeyiz ürünlerini alabilirsiniz.

Beyaz eşyalar, çamaşır makinesi, kurutma makinesi, bulaşık makinesi, buz dolabı, ütü, saç kurutma makinesi, tost makinesi, waffle makinesi, saç düzleştiricisi, maşa, fırın ve aspiratör.

Elektrikli eşyalara gelecek olursak, elektrikli süpürge, televizyon, bilgisayar, mini elektrikli süpürge, VCD player, DVD player, yatak odası için televizyon ( isteğe bağlı) katı meyve sıkacağı, blender, mikser,su ısıtıcısı, mikrodalga fırın, kahve makinesi.

Küçük ev aletlerine bakacak olursak, bunlarda tercih durumunuza göre çeyiz listesine ekleyip çıkarabileceğiniz ürünlerdir. Ütü masası, faraş ve süpürge, çek pas, çamaşır sepeti, kirli sepeti, çamaşır ipi ve mandal, paspas, sıcak su torbası, çaydanlık.

Çeyiz Listesi Mutfak

Çeyiz listesinin en uzun kısmı ise mutfak gereçleridir; çaydanlıklar, cezve takımları, çatal bıçak setleri ( günlük ayrı, misafir için ayrı), baharat takımları, kek kalıpları, saklama kapları, bakır cezve, çelik cezve, erzak kavanozları , bulaşık sepeti , spatula, rende , kesme tahtası, makarna süzgeci, çay süzgeci, ekmek kutusu, çöp kutusu, termos, kepçe altlığı, limonluk, yağdanlık, yumurta fırçası, fırın tutacağı, vakumlu saklama kapları, bıçak setleri, nihale ( çay altlığı).

Ufak tefek de olsa çoğu ürün olmazsa olmaz çeyiz parçasıdır. Sizin hoşunuza giden ve mutfağınızda kullanmak istediğiniz başka ürünler varsa çeyiz listenize onları da ekleyebilir ya da çıkartabilirisiniz.

Bunların yanı sıra tencere ve tavalar da mutfak takımının ve çeyiz listesinin başında yer alan ürünlerdir. Teflon tencere takımları, düdüklü tencere, kızartma tenceresi ( firütöz de tercih edilebilir ) , tava ( set halinde ), borcamlar.

Çeyiz Listesi Banyo

Banyonuz için çeyiz listenize ekleyebileceğiniz ürünler şu şekildedir; tarak seti, şampuanlar için raf, bornoz takımları, el ve yüz havluları, baş havlusu, hamam takımı, lif, kese , sabunluk, ayna , çamaşır makinesi için örtü ( isteğe bağlı ) , klozet takımı ve ayak havlusu. Banyonuza göre ürün ekleyebilir ya da çıkarabilirsiniz. Çeyiz listenizi oluştururken kendi tercih ettiğiz ürünleri almaya özen göstermelisiniz.

Yemek takımları da çeyiz listesinin uzun ve karışık görünen bir diğer bölümüdür. Çeyiz alırken bunları takım halinde ( 12 kişilik veya 24 kişilik ) alabilirsiniz. Çukur tabaklar, düz tabak ( servis tabağı ) , salata tabağı, tatlı tabağı, ekmek tabağı, tereyağı tabağı, salata tabağı, kayık tabak, meyve tabakları, çerez tabağı, düz kase, tuzluk ve biberlikler, çorba tabağı, çorba tenceresi ( porselen ), sosluk, kürdanlık, kahvaltı seti, reçellik.

Çeyiz Listesinde Neler Olmalı

Sizlere çeyiz listesinde olması gereken ev ürünlerini yazmaya çalıştım. Mutlaka çeyiz listesinde bulunması gereken ürünler olmasına karşın bazı ürünleri alıp almamak tamamen siz kalmıştır.

Çeyiz listesinin sonuna doğru geldik sayılır. Bardaklar, kahve fincanları ve sürahi takımları da mutfak ürünlerinde çeyiz listesi içerisinde bulunması gereken ürünlerdir.

Çeyiz listesini kaba taslak şekilde oluşturduk. Ancak dilediğiniz ürünü ekleyebilir ve çeyiz listesini genişletebilirsiniz. Aynı zamanda gereksiz bulmuş olduğunuz ürünleri de çeyiz listesinden çıkarıp silebilirsiniz.

Peki yaz çeyiz listesini hazırlarken nelere dikkat ediyorsunuz. Çeyiz listesi hazırlarken ayrıntılı listenizi yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.