Buzun Cilde Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Buzun Cilde Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Buzun Cilde Faydaları ve Zararları Nelerdir? Buzu evlerimizde ya içeceğimizi soğutmak için ya da çarpma veya burkulma sonucu oluşan yaralanmalarda kanın o bölgede toplanarak ağrı yapmaması için kullanırız. Aslında bu gerçekten yola çıkarak buz yapılan yerde kan akışının hızlandığını ve bu doğrultuda cilt için faydalı olabileceğini anlayabiliriz. Ayrıca soğuk suyun bile yüze canlandırıcı etkisi her sabah kalktığımızda yüzünüzü yıkadığınızda herkes tarafından hemen fark edilir.

Yalnız buz küplerini uygulama sırasında tek dikkat edilmesi gereken durum ise buzluktan çıkarır çıkarmaz cilde direkt olarak temas etmemesidir. Buza göre çok sıcak olan cildinize yapışarak soğuk ısırığı denen yaralanma olabilir. Bu da cildinizde kırmızılık ve derinin üst katmanına yakın yerlerde bulunan cildi besleyen kan damarlarında ani ısı değişikliğine bağlı çatlamalar halinde görülür. Çatlaklardan sızan kan yüzünde de morluklar oluşabilir. 2-3 dakika buzun biraz ısınmasını bekleterek ve tercihen ince bir buzdolabı poşetine, tülbente veya gazlı beze sarmanız yeterli olacaktır.

Buzun Cilt Üzerindeki Etkisi

Buzun cilde faydası gözenekleri sıkılaştırmasıdır. Özellikle makyaj yapmadan önce kullanılan buz ise pürüzsüz görünmesini sağlayarak, fondöten kullanıldığında porselen makyaj yapılmış bir cilde kavuşursunuz. Makyaj yapmadan 10 -15 dakika önce yüzünüze buz ile dairesel masaj yaparak gezdirin. İyice soğuyan cildinizde gözeneksiz bir yapının olduğunu hemen fark edersiniz. Ayrıca mimik çizgileri ve hafif olarak oluşmuş kırışıklarda bu sayede ütülenmiş olur. Etkisini yaklaşık 2- 3 saat kadar sürdürebilir. Güneşe çıkılmadıkça da devam eder. Her gün uygulamanız bile tonik etkisi yaparak zamanla gerçekten gözeneklerin gözle görünmeyecek kadar sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz.

Sabahları şişmiş gözlerle uyandığınızda ya da bazen çok ağladığınızda yine buz imdadınıza yetişir. Sadece sudan yapılmış buz küpleri değil kullanılmış çay poşetleri içindeki sıvı kaybolmadan dondurursanız çok hızlı etki eden şişlik gidericilere de sahip olursunuz. Gül suyundan yapılan buz küpleri ise hem düşmüş göz kapaklarını hem de göz altı torbalarını gidermek açısından yararlı bir formüldür. Normal suya göre yağlı olmasından dolayı donma işlemi uzun sürebilir. Bu yüzden buz kalıbınızda her zaman stoklamanızda fayda var. Bir diğer faydalı tarif ise şekersiz hazırlayıcınız nescafeyi dondurarak buz kalıbı halinde gözaltında bulunan morlukların üzerinde tutmanızdır. Her morluk giderici göz altı kreminin içinde bulunan kafein sayesinde düzenli kullanım sayesinde çok net sonuçlar alabilirsiniz.

Sivilcelerin Üzerine Buz Uygulaması

İltihaplı oluşan sivilceler yani diğer adıyla akneler zaman zaman çok büyüyerek acı verici hale gelir. Zonklayan ayrıca kıpkırmızı renkten dolayı artık neredeyse mora dönüşecek olan bu yüzdeki çıkıntıların sıkıntısından bu kalıbı yardımı ile kurtulabilirsiniz. Aknenin üzerine uyuşuncaya kadar buzu uygulamanız hem acıyı hem de şişkinliği gidermek için idealdir. Eğer bütün yüzünüzde yaygın olarak akneler var ise buz küplerini rondo yardımıyla küçük parçacıklar haline getirerek buz torbası içinde yüzünüze yatarak 20 dakika boyunca tatbik edebilirsiniz.

Sadece yüze değil vücudunuzda varis bulunan bölgelerde ağrıları dindirmek ve içerdeki kanamayı azaltmak içinde buz kompreslerini uygulayabilirsiniz. Selülitin yoğun olarak bulunduğu bacak arkaları ve kollarda ise yağ parçacıklarının donarak yapınsın bozulması ve cildin gergin durması için büyük torbalara hazırlayacağınız buzlarla haftada 3-4 gün uygulayarak şaşırtıcı sonuçları görebilirsiniz. En az yarım saat en fazla 1 saat sorunlu bölgede tutulmalıdır. Karın ve bel bölgesinde buz uygulama üşütmeler olabileceğinden sakıncalıdır.

Kaşlarınızdaki çıkan fazlalıkları alırken canınız çok acıyorsa buzun uyuşturucu etkisiyle bu sorundan kurtulabilirsiniz. Kaşınızı almadan 10 dakika önce kaşlarınızın üzerinde gezdirdiğiniz buz, bir süre acıyı hissetmemenizi sağlayacaktır.

Cildinizde güneş lekelerinden dolayı sıkıntılar var ise yarım ölçü suya ekleyeceğiniz yarım ölçü elma sirkesini buz kalıplarında dondurarak leke savar bir formül elde etmiş olursunuz. Sabah akşam rahatlıkla kullanabileceğiniz buz küpleri lekeleri yok ederken aynı zamanda gözenek sıkılaştırıcı etki de gösterir.

Maden suyu ile hazırlanan buz kalıpları ise cansız ve soluk görüntünüzü bir anda ışık saçan yıldıza çevirir. Özellikle yaz aylarından kaybolan ciltteki minerallerin bir kısmını yerine koyar. Masaj yaparak yüzünüzde eriyen buzun verdiği ferahlık hissi de gün boyu enerjik kalmanızı sağlayacaktır.

Güzellik sırrınız olacak buzun çeşitli sıvılarla yapılması gerektiğinden ve donması zaman aldığından; boş günlerinizde stoklarınızı birkaç buzluk ile yapmanızı tavsiye ederiz.

Buzun Cilde Zararları

Buzun cilde faydaları ve zararları nelerdir yada yüze buz koymak zararlı mıdır konusunda ise akıllara takılan sorulara cevap vermek gerekirse;

Bazı bireylerin cilt yapılarına göre buz bazı durumlarda zarar verebilmektedir. Özellikle beyaz tenli bireylerin damar yapıları cilt yüzeyine çok yakın olduğundan  buz parçacıklarının direk uygunlaması sonucunda ciltte kızarıklıklar, tahrişler ve kılcal damar fonksiyonlarının bozulmasına sebep olabilmektedir. İnce yapıda olan kılcan damarların üzerine direk buz uygulandığında damarlarda çatlamalar ve buna bağlı olarak cilt üzerinde kanlı bölgeler görülebilmektedir.

Bu gibi durumlarda cilde buz uygulaması aşamasında buzu direk değilde bir tülbent yada beze sararak uygulayabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.