Bitkisel Cilt Bakımı Evde Nasıl Yapılır?

Bitkisel Cilt Bakımı Evde Nasıl Yapılır?

Bitkisel Cilt Bakımı denildiğinde cilt sağlığı, yaşlanmanın etkileri ve çevresel faktörlerin cilde bırakacağı zararlardan korunmak için alınacak tedbirlerden bahsedilir. Bu yola çıkan hanımların izleyeceği adımlardan ilki cildi temiz tutmak, nemlendirmek ve cildini iyi beslemektir. Yalnızca dışarıdan yapılan uygulamalarla cildi korumak elbette mümkün değildir. Beslenme düzenine dikkat ederek, düzeli bir şekilde spor yaparak, uyku düzeni, bol bol su tüketimi, stres, sigara ve alkolden uzak durarak cildinizi daha sağlıklı hale getirebilirsiniz. Bitkisel cilt bakımıyla cildinizi daha temiz tutabilir canlılık katabilirsiniz.

Birçok kadın cilt temizliğini kozmetik kremlerle yapmaya çalışıp, beslenme düzeni ve uyku düzeninde değişiklik yapmaya zahmet etmiyor. Kullanılan kozmetik ürünler finansal açıdan pahalı olup, sürekli kullanımda bütçeyi fazlasıyla zorluyor. Sürekli kullanım uygulanmazsa istenilen etkide alınamayacağından bu seçenek pekte uygun değildir. Zaten içerdiği kimyasallarla cildinize ufakta olsa mutlaka bir zarar bırakıyor.

Söz buraya gelmişken size cilt temizliğinin hesaplı ve zararsızını anlatacağız. Bitkisel cilt bakımı her gün biraz daha popülerlik kazanarak her kadının cildine zarar vermeden temizlemesine olanak sağlıyor.

Kuru Cildi Nemlendirmek İçin

Cildinizi yaşlanmanın verdiği görünümden korumak ve daha canlı bir cilde sahip olmak için nemlendiricilerle cildinizi beslemeniz şarttır. Vücudun nem dengesini korumak yalnızca güzellik açısından değil cilt sağlığı içinde önemlidir. Cildinizde oluşacak çatlakların ve pul pul dökülmelerin önüne geçmek için cildi nemlendirmek gerekmektedir.

Cildi nemli tutmak adına yapılacak tüm çalışmaların tek ortak noktası bitkisel yağlardır. Tatlı badem yağı, Hindistan cevizi yağı, zeytin yağı, ve avokado yağı nemlendirme sürecinde cildinizi tahriş etmeden güçlü sonuçlar elde etmenizi sağlar. Bu yağların içinden günlük nemlendirme aracınız olarak belirlediğiniz yağın içine bir iki damla lavanta yağı ve çörek otu yağı ekleyerek cildinizi nemlendirirken besleyebilirsiniz.

Gözenekleri Temizlemek İçin

Cilt temizliğinde gül suyunu yanınızdan ayırmamanız işinize yarayacaktır. Cildi temiz tutmak, gözenekleri sıkılaştırmak ve parlaklık vermek için en etkili çözümlere eşlik eden araçların başında gül suyu gelir. Bir pamuk yardımıyla cildinizi sabah akşam gül suyu ile silin. Bu davranış cildinizi canlandırır, bakterileri ortadan kaldırır, cildi sıkılaştırarak parlaklık verir.

Makyajı Temizlemek İçin

Bu başlık altında, cildi temizlerken tahriş etmeyecek, makyajı silerken kolaylık sağlayacak ve aynı zamanda cildi nemlendirecek arkadaşımız tatlı badem yağıdır. Bu yağ kirpik ve kaşları besler, gürleştirir. Gözlerinizin çevresinde yaşam süren ince çizgiler gerilir. Bu mucizevi arkadaşımızla sadece makyaj silmekle kalmaz cildinizi de nemlendirirsiniz. Bu kremi gün içerisinde el kremi şeklinde kullanarak ellerinizide hoş bir görüntüye kavuşturursunuz.

Göz Altı Morluklarını Gidermek İçin

Gözlerinizin altına yapışan basiretsiz morluklar, cilt bakımınız ne kadar iyi olursa olsun sizi çirkin gösterecektir. Bu morluklar genetik olduğu vakit tedavisi oldukça zor olabilir. Lakin uykusuzluk, stres ve yorgunluk dolayısıyla vuku bulan bu durum daha kötüye gidebilir. Bu morlukları geçirmek için;

Malzemeler:

  •  Bir tutam maydanoz – 3 yemek kaşığı kadar-
  •  2 yemek kaşığı yoğurt

Hazırlanışı ve Uygulanışı:

Maydanoz ile yoğurdu blender vasıtasıyla karıştırın. Elde edilen karışımı göz altlarınıza sürün. 20 dakika kadar bekledikten sonra maskeyi yıkayabilirsiniz. Bu maskenin içerisinde yer alan maydanoz içerisindeki K vitamini ile göz altlarında ki damarları besler, bu bölgede kan toplamasının önüne geçerek morlukların önüne geçer. Yoğurt ise içerisinde ki ait ve enzimlerle cildinizi yumuşatır ve nemlendirici etkisi gösterir.

Yara izleri, Pullanma ve Kızarıklardan Kurtulma

Aloe vera, iyileştirici ve nemlendirici özelliği ile cilt bakımlarının aranan bitkisidir. Bu bitkiyi jel şeklinde evinizde bulundurmanızın cildiniz konusunda faydası olacaktır. Aloe vera içerikli sprey ve jeller ciltteki pullanmayı önler, kızarıklık ve kaşıntı sorununa bir çözüm getirir. Cilt temizliğinde kullanılan ürünler ne kadar doğal olursa alınan sonuç o kadar etkili olacaktır. Saf aloe vera jelini ister direk isterseniz günlük kremlerinizin içerisine katabilirsiniz. Son olarak aloe veranın akne izi ve kızarıklarda, saf aloe vera jelinin düzenli bir şekilde kullanımının akne sorununa bir son verdiği bilinmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.