Beyaz Çay Nedir? Nasıl Demlenir? Faydaları ve Zararları

Beyaz Çay Nedir? Nasıl Demlenir? Faydaları ve Zararları

Beyaz Çay Nedir? Nasıl Demlenir? Faydaları ve Zararları; Ülkemizde ismi yeni yeni duyulmaya başlanan beyaz çay sağlığa ve cilde faydaları çaylardan biridir. Ana vatanı Çin ve Tayvan olan bu çay siyah ve yeşil çay gibi aynı bitkisel elde edilmektedir.

Cildin daha canlı ve güzel görünmesini sağlayan beyaz çayı günde 3 bardak içmek yeterlidir. Sizlere bu yazımızda kullanımı her geçen gün artan beyaz çay nedir, ne işe yarar ve beyaz çayın faydaları hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Beyaz Çay Nedir?

Beyaz çay ile yeşil çayın faydaları birbirine çok benzer. Ancak 1 bardak yeşil çay 20 mg kafein içerirken, beyaz çayda 15 mg kafein vardır. Beyaz çay, çay yaprakları tam yeşermeden önce hasat edilir. Yani bitkinin olgunlaşmamış, açılmamış tomucuklarıdır. Baharın ilk günlerinde, sadece 1 ya da 2 hafta içindeki zaman diliminde toplandıktan sonra, doğal güneş ışığı altında, açık havada kurutulur. Bu yüzden nadir bulunur. Fiyatı diğer çaylara göre biraz daha pahalıdır. Tatlı ve yumuşak içimlidir. Antioksidan özelliği en fazla olan çaydır.

Latince adı camellia sinesistir. Çin’in Fujian eyaleti, dünyada en çok beyaz çayın üretildiği yerdir. Ayrıca buradan gelen beyaz çayın sağlığa faydası oldukça fazladır. Sri Lanka, Hindistan, Tayvan, Nepal ve Tayland’da da beyaz çay üretilir.

Çin’de üretilen; toplanan bölge ve çay ağacı türüne göre beyaz çayın 5 çeşidi vardır. Dünyada en çok bilinen ve kullanılan beyaz çay ise, Bai Hao Yinzhedir. Gümüş iğne de olarak bilinir. Diğerleri ise; Bai Mu Dan (beyaz şakayık), Shoi Mei (soylu ve uzun ömürlü kaş), Gong Mei (Takdir kaş), beyaz puerh çayıdır. Sri Lanka’da toplanan beyaz çay Seylon beyazı, Darjeling beyazı, Assam beyazıdır. Afrika’ da Kenya ve Malavi bölgelerinde yetişen beyaz çaya da Afrika beyazı denir.

Beyaz Çayın Tarihçesi

Beyaz çayın ilk içilmeye başladığı zaman, bundan yaklaşık 5000 yıl öncedir. İmparator ShenNung’un bir seyahati sırasında çay tarlaları arasından geçerken , çok susayıp, tomurcukları sıcak suda demlemesiyle bu mükemmel tadın varlığına ulaşılmıştır. Bu tarihten sonra da Çin İmparatorlarının vazgeçilmez ferahlatıcı ve rahatlatıcı içeceği olmuştur.

Beyaz Çayın Özellikleri Nelerdir?

 • Antioksidan özelliği çok fazladır.
 • Yeşil çayda da olan aktif kateşinleri içerir.
 • Tannin seviyesi düşüktür.
 • Çaya tat veren polifenollerden theaflavin çok azdır. Bu yüzden tatlıdır.
 • Çaya renk veren thearubiginler beyaz çayda yok denecek kadar azdır.
 • Asiditesi PH ölçeğine göre 4 ila 7 arasındadır. Kullandığınız beyaz çayın türüne göre değişkenlik gösterir. Diğer çaylarla karşılaştırıldığında vücut için en zararsız olanıdır.

Beyaz Çayın Faydaları Nelerdir?

Beyaz çayın sağlığa ve cilde faydaları ise;

 • Kilo vermeye yardımcı olur:

Daha önce beyaz çayın kilo vermeye yardımcı olduğunu hiç duymuşmuydunuz? Eğer cevabınız olumsuzsa, yaza girmeye başladığımız şu günlerde, kilo kaygısıyla, bikini değilde mayo giymeyi düşünenelerdenseniz, mutlaka beyaz çayı günlük diyet programınıza eklemenizi öneririz.

Alman araştırmacılara göre beyaz çay kilo vermeyi, vücutta bulunan yağ hücrelerini yakarak başlar. Bu sırada yeni sağlıklı hüceler oluşmasını sağlar. Bunun sebebinden birisi de beyaz çayın tamamen doğal olup, hiçbir işlemden geçirilmemesidir. Harvard tıp fakültesinin araştırmasına göre; yeşilçaydan daha fazla kateşin içermesi kilo vermeyi kolaylaştıran ana faktördür.  Aynı zamanda beyaz çay içen kişilerde obeziteden korunmayı sağlar.

 • Kanser tedavisine yardımcı olur:

Beyaz çayın kanser tedavisinde, çayların içinde en etkilisidir. Hasta hücreleri yoketmesi yanında, sağlıklı hücreleri DNA hasarına karşı korur. İşlenmeden satışa sunulması ise antioksidan özelliğinin yüksek ve uzun zamanlı olmasını sağlar. İçeriğindeki polifenoller kanser savaşçısı olup, metabolizmayı düzenler. Beyaz çayın en etkili olduğu kanser türünden biri ise prostattır.

 • Diyabet tedavisinde önemli rol oynar:

Yakın çevrenizde ya da ailenizde en az bir kişinin diyabetik olduğunu biliyorsunuzdur. Bunun sebebi ise değişen yaşam stili ve çevre faktörleridir. Günden güne daha çok artan diyabet sorunundan korunmak ise beyaz çay ile mümkündür. Diyabet hastaları içinde birçok fayda sağlar. Diyabetin semtomlarını azaltır. Ayrıca diyabetin beyinin serebral korteks denilen yerine uzun zamanda verebileceği zarara karşı korur. Özellikle diyabet başlangıcında erkeklerde oluşabilecek üreme sistemi problemlerini en aza indirger.

 • Enerjiyi arttırır ve dikkat toplamayı kolaylaştırır:

Daha önceden de bahsedildiği gibi beyaz çayın işlemden geçmemesi, içeriğindeki birçok yararlı maddenin korunmasını sağlar . Bunlardan biri ise L tianin denilen maddedir. Uyanıklığı arttırmanın yanında zihnin sakinleşmesini sağlayan bir amino asittir. Diğer çaylara göre daha az kafein içeren beyaz çay, ortaya çıkan enerjinin korunmasını sağlar. Yorgunluk en aza indirgenir. Anksiyete seviyesini azaltır. Ayrıca bu amino asit hafızayı desteklerken, bunu sağlayan reaksiyonların süresini azaltır. Stresi de azaltırken, stres nedeniyle ortaya çıkan seratonin ve dopamin üretim düşüklüğünü yeniden arttırır. Bu da ruh halinizi yükseltirken, sizi mutlu ve dikkatli kılar.

 • Böbrek sağlığını korur:

Çevre kirliliği özellikle böbrekler üzerinde oldukça etkilidir. Bunun kanıtı da son yıllarda artan böbrek hastalıklarıdır. Beyaz çay tüketimi böbrek sağlığı açısından oldukça önemlidir. Antioksidan aktivitesi böbrek yetmezliğine karşı korur. Ayrıca böbrek taşları açısından da potansiyel bir tedavi şeklidir.

 • Karaciğer sağlığını korur:

Kateşinlerin hepatite karşı koruma sağladığı klinik deneylerce kanıtlanıştır. Özellikle hepatit B virüsünün yaşam döngüsünü bloke ettiği ve vücudu bu hastalıktan koruyan antiviral etkisi vardır. Ancak aşırı kateşin alımı, karaciğer açısından toksik yani zehirleyici etkisi vardır. Bunun için doktora danışılması gerekmektedir.

 • Ağız ve diş sağlığını sağlar:

Beyaz çay dişlere çeşitli yönlerde faydalı olan florit, flavonoid ve tanenler içerir. Bunun yanında florür ise çürüklerin oluşmasını engeller. Tanenler ise plakları bertaraf ederken, flavanoidler ise plak bakterilerinin yayılmasını önler. Çürüklerde bulunan virüs ve bakterileri etkisiz hale getirir. Birçok diş macununa beyaz çayın özeleri eklenir.

 • Sindirim sistemini düzenler:

Sık sık hazımsıklık ya da mide yanması yaşıyorsanız beyaz çay tam size göre bir doğal çaredir. Mide asidini azaltır. Mide kramplarını ve bulantısını durdurur.

Beyaz çayı hamileler içebilir mi

İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde, hamilelik sırasındaki hücre bazında gerçekleşen oksidatif zararlardan koruduğu bilinmektedir. Ancak hamilelik sırasında birçok çayı doktorlar yasaklar.  Tüm çaylara göre düşük miktarda da olsa kafein içerir. Kafein hamilelik zamanında alınması önerilmez ya da sınırlı miktarda alınması söylenir. Çünkü erken doğum ya da bebeğin gelişiminde negatif etkisi vardır. Bunun sebebi ise anne karnındaki bebeğin kafein metabolizmaya kazandıracağı enzimleri gelişmemesidir. Bu yüzden her türlü kafein içeren içeceği tüketmek için doktorunuza danışmanızı öneririz.

Beyaz çayı emziren anneler içebilir mi

Anne sütünü artırmak için bitki çayı tüketenlerin sıkça sorduğu sorulardan biride emziren anneler beyaz çay içebilir mi sorusudur. İçeriğinde kafein bulunan beyaz çayı emziren annelerin içmesi tavsiye edilmez.

Beyaz Çayın Cilde Faydaları

 • Güneşe karşı korur:

Cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı güçlendirir. İçeriğindeki bir tür kateşin olan  ve antioksidan olan EGCG (epigalokateşin galat) sürüldüğünde cilt hasarını önler.

Saç ve cildi kuvetlendirir: özellikle bağ dokuya iyi gelen antioksidanlar içeren beyaz çay, alerjiyi, kepeği ve egzamayı iyileştirir. Saç dökülmesini engellemesinin yanında, saç uzamasını hızlandırır. Kafa derisinde oluşan seboroik dermatitinin tedavisinde yardımcı olan antioksidan açısından zengindir.

Gram negatif bakterilerin oluşturduğu deri enfeksiyonları içeriğindeki EGCG sayesinde iyileştirir. Bu bakteriler birçok ilaca karşı direnci vardır. EGCG cildin genç kalmasını sağlarken, kırışıklık, roza, yara ve sedef hastalığı üzerinde de etkisi yatsınamayacak kadar çoktur.

Beyaz çayın yüksek fenol içeriği sayesinde, cilt açısından çok önemli proteinler içeren ve bağ dokuda bulunan elastin ve kolajen maddelerini güçlendirerek cildi güçlü kılar. Böylelikle erken yaşlanma etkilerinin önüne geçilir. Yüz ovali sıkı ve cilt yapısı genç olur.

 • Akne tedavisinde kullanılır:

Etrafınızda baktığınızda birçok kişide, değişik formda akneler görürsünüz. Akneler her ne kadar tehlikli veya zararlı olmasa da , görüntüsü irrite edici olabilir.

Birçok dermatolog antioksidanların cildi hücresel bazda, serbest radikallerin zararından koruduğu ve sağlıklı tuttuğunu söylemektedir. Beyaz çayın yüksek antioksidan ve antiseptik özelliği sayesinde de akne tedavisi ve kontrolü kolayca yapılabilir. Günde 2 bardak içmek yeterlidir. Aynı zamanda demlenen beyaz çay, soğutulduktan sonra bir pamuk yardımıyla cilde uygulanabilir. Birkaç dakika beklendikten sonra cilt soğuk su ile durulanır.

 • İltihapları azaltır:

Kateşinler burada da devreye girerek, iltihapları azaltırken, iltihapların neden olabileceği hastalıkların oluşma riskini düşürür.

Güçlü bir egzersiz yaptıktan sonra kaslarda oluşabilecek iltihapları baskılarken, kasların toparlanmasına yardımcı olur. Yara izlerinin oluşmasını da engeller. Soğuk algınlığı ve gribi tedavi eder. Çeşitli virüs ve bakterileri öldürür. Çevresel kirlilikten dolayı ortaya çıkan ve bir iltihap türü olan ateroskleroz ile savaşır.

Beyaz çay kalp için iyi midir?

Hücre bazında oksidatif stresi arttıran bir kanser karşıtı bir ajan adriamisindir. 12 aydan fazla beyaz çay tüketimi sayesinde kalp hücrelerindeki oksidatif stresin durdurulup, tersine çevirdiği kanıtlanmıştır. Kalp aynı zamanda kendi has olan antioksidan aktivitesini geri kazanır. Bu ancak en yüksek vücut için alınabilecek en yüksek dozda beyaz çayla mümkündür. Kişiden kişiye değişir. Kateşinler kolestrolü ve kan basıncını düşürür. Bunun yanında damarların çalışma sistemini iyileştirir. Böylece çok kısa sürede ortaya çıkabilecek kalp- damar hastalığına karşı korunulur.

Beyaz Çay Nasıl Demlenmelidir?

Suyun sıcaklık derecesi, beyaz çayın yararlı maddelerinin ortaya çıkması açısından çok önemlidir. 250 ml suyu 75-85 derece olacak şekilde ısıtmanız gerekmektedir. Yani suyun kaynama derecesi olan 100 dereceye gelmemelidir. 75 -85 dereceye ısıya ulaşan suya, 1 dakika bekledikten sonra içerisine 2 çay kaşığı beyaz çay yaprağı ekleyin. Bu miktarın az olduğnu düşünebilirsiniz. Ancak beyaz çay diğer çay çeşitlerine göre yoğundur. 5 ila 8 dakika demlendirdikten sonra süzebilirsiniz. Önce sade içip, daha sonra tatlandırmak için tarçın, şeker ya da bal seçebilirsiniz. Bu tamamen sizin damak zevkinize bağlıdır. Beyaz çay içtikçe sağlığınızda ve kendinizdeki önemli değişimi farkeder hale geleceksiniz. Beyaz çayı mutlaka günlük yaşantınızın bir parçası haline getirmenizi öneririz.

Belirtilen 2 çay kaşığı oranı, beyaz çay tomurcuklarınla yapılan çaylar içindir. Eğer yapraklarından demleme yapıyorsanız bu miktar 2 yemek kaşığı kadar olmalıdır. Hem tomurcuk hem de yaprak içeren tür ile demleme yapıyorsanız bu miktar 1 yemek kaşığı kadardır.

Beyaz Çayın Zararları ve Yan Etkileri

 • Beyaz çay düşük kafein ve yüksek besleyici özelliklerinden dolayı güvenli tarafta kalan çaylardan biridir. Ancak genç yapraklardan elde edilen beyaz çay, yaşlı yapraklara göre elde edilen beyaz çaya göre daha fazla kafein içerdiği bilinir. Hatta en çok kafein içeren yeşil çayı bile geçer. Çok fazla kafein ise uykusuzluk, asabiyet, baş dönmesi gibi merkezi sinir sitemini etkileyen sonuçlara bağlı olarak yaşam tarzı ve sağlık açısından zararları olabilir.
 • Beyaz çayın fazla içilmesi sonucunda sindirim sistminde sorunlara yola açar.
 • Beyaz çay demiri emilimi engelleyen flavoidler açısından zengin olması yönünde yemek yemeden ya da demir takviyesi alırken beyaz çay tüketimi önerilmez.
 • Beyaz çay fermente edilmediğinden dişlerde leke bırakmaz. Ancak koyu ya da içinde renklendirici olan türlerden kullanırsanız bu sorun ortaya çıkabilir. Bunlar dişlerdeki protein zarlarıyla etkileşi,me girerek lekeler oluşmasına neden olan yüksek miktarda tiaflavin ve tiarubigin içerir.

Beyaz Çayı Günde Kaç Bardak İçmeliyiz

Günlük beyaz çay tüketimi ne kadar olmalıdır? Beyaz çaydan maksimum sağlık ve cilt faydası elde etmek isterseniz, minimum tüketim 2, maksimum tüketim ise 4 fincan olmalıdır. Sabah bir fincan tüketilmesi önerilirki, beyin fonksiyonları açısından önemlidir. Ayrıca kahve içmek yerine çok daha iyi bir seçenektir. Akşamları da rahatça içilebilir. Herhangi bir ilaç tüketiyorsanız, ilaç alımından hemen sonra içilmemesi önerilir.

Beyaz çay aç mı tok mu sorusuna cevap vermek gerekirse bu bitki çayı tok karnına yemeklerden sonra tüketmeye özen göstermelisiniz. Aç karnına içildiğin bazı mide sorunlarına neden olabilir.

Beyaz çay yaprakları hakkında bilmeniz gereken önemli püf noktası nedir?

Beyaz çay yapraklarının bilinmeyen en önemli özelliği ise gün içinde iki kez aynı yaprakların demlenebilmesidir. Bu da sizi israf ve zahmetten sizi kurtatır. Ayrıca yapraklarda tüm yararlı besinlerden  en fazla seviyede, yani suyunu çıkarana kadar faydalanmanızı sağlar. Ancak kesinlikle ikiden fazla aynı yapraklar demlenmemlidir. Üçüncüyü denediğinizde su içmekten öteye gidemeyeceğinizi belirtiriz.

Beyaz çayın kalorisi ne kadardır?

Doğal beyaz çay yapraklarından demlenirse beyaz çayın kalorisi sıfırdır. Ancak marketlerden aldığınız poşetlerde ise 100 kalori olduğu belirtilir.  Her iki durum içinde şekersiz ya da tatlandırıcı katılmadan verilen değerlerdir.

Beyaz Çay Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Beyaz çay adet söktürür mü

Adet söktürücü çayların arasında beyaz çay bulunmamaktadır. Beyaz çayın adet söktürücü etkisi yoktur.

Beyaz çay cilde sürülür mü

Beyaz çayı günlük olarak içebileceğiniz gibi yüzünüze beyaz çay sürebilir yada bir pamuğa beyaz çay damlatarak cildinizi silebilirsiniz.

Beyaz çay gece içilir mi

Beyaz çay ne zaman içilir ve beyaz çay akşam içilir mi sorusuna cevap vermek gerekirse beyaz çay öğlen yada akşam içmenizde her hangi bir sakınca olmamasına karşın aşırıya kaçmadan günde 2 yada 3 bardak içmeniz yeterlidir.

Beyaz çay zayıflatır mı

Zayıflamak isteyenlerin sıklıkla sorduğu sorulardan biri olan beyaz çay zayıflatır mı sorusudur. Beyaz çay ile zayıflamak sıklıkla uygulanan yöntemlerden biridir. Metabolizmayı hızlandıran ve yağ yakan etkisi olan bu çayı tüketerek zayıflayabilirsiniz.

Beyaz çay tansiyonu düşürür mü

Tansiyonu düşürün ve kan dolaşımını hızlandıran beyaz çay bazı kişilerde tam ters etki göstererek tansiyonun yükselmesine neden olabilir.

Beyaz çay uyku kaçırır mı

Beyaz çay uyku kaçırır mı sorusun cevabı ise akşam yatmadan önce içilen beyaz çay daha rahat uykuya dalmanızı sağlar. Beyaz çay bilinen aksine asla uyku kaçırmaz.

Beyaz çay mideye iyi gelir mi

1 bardak beyaz çay tüketmek mide üzerinden her hangi bir soruna neden olmamasına karşı fazla tüketildiğinde bazı mide sorunlarına neden olabilir.

Sizlere bu yazımızda beyaz çay nedir? beyaz çayın faydaları nelerdir hakkında bilgi vermeye çalıştım. Sizlerde aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak sorabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.