Her Sabah Uyandığınızda İlk Yapılması Gerekenler

Her Sabah Uyandığınızda İlk Yapılması Gerekenler

Her Sabah Uyandığınızda İlk Yapılması Gerekenler İnsanın her düşüncesi ve yaptığı tüm işler önce düşüncelerine sonra da yaşam tarzına yansır. Eğer gün içinde pozitif olmayı biliyorsanız, günlük yaşantınızda da işlerinizde büyük başarılara imza atabilirsiniz. Eğer yapmak istediğin veya hedeflediğiniz bir iş varsa bu ilk olarak beynin, bilinç altına yerleştiriyoruz. Bilinç altı ise bu işlemi insan için inceleyip, süzüyor.

Tam unuttuğunuz anda bilinç altındaki planlar birden bire gün ışığına çıkar. Bu nedenle bilinç altınıza her zaman pozitif düşünceler ve pozitif enerjiler yüklemeye özen göstereniz gerekir. Özellikle daha verimli ve daha enerjik bir gün geçirmek istiyorsanız, ilk olarak sabah uyandığınızda yapacağınız aktivitelere dikkat etmeniz gerekir. Olumsuz düşüncelerden ve sebepsiz yere görülen mutsuzluklardan kendinizi sıyırıp, daha pozitif bir şekilde güne gözlerinizi açmanız gerekir. Daha verimli bir gün için her sabah uyandığınızda ilk yapılması gerekenler…

Sabah Uyanınca Ne Yapılır?

Öncelikle sabah uyandığınızda düşüncelerinizi temiz  tutmayı öğrenmeniz gerekir. Tüm kötü enerjiyi aklınızdan çıkarıp, daha pozitif düşüncelere ve hedeflere odaklanmanızda fayda vardır. Gece yatarken ne kadar umutsuz ve mutsuz yatarsanız yatın, uyandığınızda tüm bu olumsuz enerjiden kendinizi kurtarmanız gerekiyor. İşte sabah uyanınca ne yapılır? Sorusunun yanıtı…

 • Sabah ilk uyandığınızda vücudunuzu esnetin!

Sabah uyanır uyanmaz esneme ihtiyacı ortaya çıkar. En iyi şekilde vücudunuzu esnetmeye özen göstermeniz gerekir. Bu sayede tüm vücudunuza kan akışı sağlanmış olacaktır. Ayrıca sabah uyanınca vücudu esnetmek, gece boyunca tutulan tüm kemiklerin daha esnek hale gelmesine de yardımcı olacaktır.

 • Hafif spor hareketleri yapın

Uykudan uyandığınızda eğer mümkünse birkaç küçük spor hareketi yapmanız önerilir. Bunun için  kollarınızı, bacaklarınızı veya bel çevrenizi hareket ettirmeniz uygun olacaktır. Özellikle kahvaltıdan önce spor yaptığınız takdirde zihin fonksiyonlarınız da daha pozitif bir şekilde çalışacaktır. Eğer yarım saatlik bir yürüyüş yapma imkanınız varsa yürüyüş yapmanız tavsiye edilir.

 • Kahvaltıdan önce vücudunuzu dinç tutacak ve vücudunuzun detoks yapmasını sağlayacak kürler içebilirsiniz.

Kahvaltıdan önce bir bardak detoks suları içmeniz hem vücut sağlığı için hem de zihinsel sağlık için ideal olacaktır. Özellikle limonlu su içtiğiniz takdirde gün içinde beyni de etkileyen hazımsızlık sorunlarınızın üstesinden gelebilirsiniz. Unutmamak gerekir ki bağırsaklar insanların ikinci beyni gibidir. Bağırsaklar ne kadar aktif çalışırsa, beyin fonksiyonları da o kadar fazla çalışacaktır.

 • En sevdiğiniz müziği dinleyin

Sabah uyanınca kendinizi huzurlu ve enerjik hissettirecek müzikler dinleyebilirsiniz. Özellikle hareketli müzik dinlemek sizi hem mutlu edecektir hem de dinç kalmanızı sağlayacaktır. Eğer çocukluğunuzda hatırladığınız bir müzik varsa mutlaka ara ara o müziği dinlemeniz tavsiye edilir. Çünkü çocukluk dönemlerinde bilinç altınızda kalmış mutlu günleriniz o müzik ile ortaya çıkacak ve sizin daha fazla enerjik olmanızı sağlayacaktır.

 • Sabah uyandığınızda gülmeyi unutmayın

Esasen yoğun iş temposunda olan pek çok kişi yorgunluktan ve stresten gülmeyi hep ihmal eder. Ama güne yüzü asık ve mutsuz bir şekilde başlamak yerine güler yüzlü başlamanız tavsiye edilir. Güler yüzlü olmak başta kendiniz için sonra da çevrenizdeki kişiler için pozitif enerji kaynağı olacaktır.

 • Sabah uyandığınızda olmak istediğiniz yer için kendiniz hayal kurun

Gerek hedeflediğiniz bir başarı üzerine gerekse ileride yapmak istediğiniz bir proje üzerine kısa bir süre hayal kurmanız tavsiye edilir. Bu sayede gün boyu ilerde yaşamak istediğiniz hayat için hem zihinsel olarak hem de bedenen hazırlanabilirsiniz.

 • Gün içinde yapacaklarınızı not alın

Daha verimli bir gün geçirmek için ilk olarak yapacaklarınızı not almanız tavsiye edilir. Yapacak listenizi oluşturduktan sonra yetiştiremediğiniz  ve çok fazla zamanınızı alan işleri bile daha kısa sürede yapabilir ve gününüzü daha bereketli hale getirebilirsiniz.

Sabah Uyanınca Yapılacaklar Listesi

Eğer her gün kendiniz için sabah uyanınca yapılacaklar listesi hazırlarsanız, gün içinde daha verimli bir zaman geçirebilir, hatta en zor işlerinizin bile üstesinden kolayca gelebilirsiniz.

 • Spor yapmak,
 • Duş almak,
 • Bol vitaminli kahvaltı yapmak,
 • İş listesi hazırlamak,
 • Ev içindeki dağınıklığı genel olarak toparlamak,
 • İşe daha erken yetişmek için geceden hazırladığınız kıyafetleri giymek,
 • Akşam için yapılacak yemekler için malzemeleri kontrol etmek,

Sabah Kalkınca Yapılması Gereken Egzersizler

Eğer güne egzersiz yaparak başlayacak olursanız, gün içinde hem vücudunuz hem de beyniniz her zaman daha dinç kalacaktır. Ayrıca şeker, kalp ve diğer kronik hastalıklara karşı da vücudunuzu koruma altına alabilirsiniz. Sabah kalkınca yapılması gereken egzersizler ise;

 • İlk olarak tüm vücudunuzu olabildiğince esnetmeniz gerekir.
 • Eğer bölgesel yağlanmalarınız varsa karın kaslarını hareket ettirecek çeşitli egzersiz hareketleri yapabilirsiniz.
 • Gece boyunca uykuda, bacaklar tutulur. Bu nedenle bacaklarınızı hareket ettirmek gün boyu daha rahat yürümenize yardımcı olacaktır.
 • Boyun ve baş çevresi için de 20şer kez egzersiz hareketleri yapmanız faydalı olacaktır.

Sabah Kalkınca Ne İçilmeli?

Artık pek çok ürünün içinde zararlı kimyasal  ve toksit madde barındırdığı için insan sağlığını bozmaktadır. Özellikle kronik hasta olup, sürekli ilaç kullanan kişilerde hem bağırsaklarda hem de böbreklerde toksit maddeler birikir. Bu gibi durumlardan kendinizi korumak için sabah uyandığınızda vücudunuza detoks etkisi verecek içeceklerden içmeniz ve daha sonra kahvaltı yapmanız önerilir. Sabah kalkınca ne içilir? Sorusunun yanıtı ise;

Limonlu su; her sabah uyandığınızda bir bardak ılık suyun içine yarım limonu sıkıp, tüketirseniz vücudunuza harika bir şekilde detoks yapmış olursunuz. Bu yöntem sayesinde hem hazımsızlık sorunlarınız ortadan kalkacaktır hem de bölgesel kilolarınızdan kolayca kurtulma imkanına sahip olabilirsiniz.

Maydanoz kürü; güne daha canlı ve daha enerjik başlamanın bir yolu da sabah kahvaltıdan önce maydanoz kürü içmekten geçmektedir. 7 – 8 dal maydanoz, birkaç yaprak taze nane ve yarım salatalık blenderden geçirdikten sonra her sabah bu karışımı içebilirsiniz. Ancak hamillik planlayan kişiler için bu kür önerilmez.

21 kuru üzüm suyu; sabahları aç karnına içilmesi gereken bir diğer içecek ise 21 kürü üzüm suyudur. Geceden yıkayıp, bir su bardağı suyun içine koyduğunuz kuru üzümleri sabah kalktığınızda içebilirsiniz. Kansızlık tedavisinden, yorgunlu ve strese kadar pek çok sorunla bu şekilde başa çıkmanız mümkün olacaktır.

Ceviz suyu; bir bardak ceviz suyu içerek enerjik ve dinç kalmayı sağlayabilirsiniz. Ayrıca ceviz suyu içtiğinizde unutkanlık veya diğer beyin sorunlarınız da tamamen oradan kalkacaktır. Özellikle okula giden ve yoğun ders çalışma temposunda olan kişilere önerilmektedir. Burada yapmanız gereken bir adet ceviz için gece yatmadan önce bir su bardağı suya alıp sabah suyunu içmek olacaktır.

Sabah Kalkınca Nasıl Güzel Olunur?

Sabah uyanınca daha güzel ve daha enerjik görünmek için ilk olarak uyumadan önce  pozitif duygularla uyuması gerekir. Bu sayede daha verimli bir uyku süreci geçirmiş olabilirsiniz. Ayrıca sabah kalkınca nasıl güzel olunur? Sorusunun yanıtı ılık bir duş almaktan geçer. Yani uyanır uyanmaz, ılık bir duş aldığınızda kendinizi daha ferah ve daha enerjik hissedebilirsiniz. Ayrıca çeşitli aromatik kokular koklayarak ve hafif bir makyaj yaparak kendinizi daha güzel hissedebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.