Amenerrasulü Okumanın Fazileti

Amenerrasulü Okumanın Fazileti

Amenerrasulü Okumanın Fazileti Kuranı kerimin her süresi ve her ayeti insanlar için adeta bir şifa kaynağıdır. Hem ruha hem kalbe şifa olan ayetleri ve süreleri, faziletlerinin farkında olarak okumak daha fazla avantajlı olacaktır. Özellikle kuranı kerimde öyle bir süre vardır ki sürekli okunduğunda insanın manevi gücünü katlayarak artırdığı gibi dünyevi işlerinin rast gitmesine de fayda sağlar.

Özellikle yatsı namazlarından sonra mutlaka okunması gerektiği konusunda İslam alimlerinin tavsiyede bulunduğu  amenerrasulü, hakkında pek çok hadisi şerifte mevcuttur. Peygamber efendimizin ümmeti için sıklıkla dile getirdiği bu sure sayesinde manevi boşluktan kurtulup, takvanızı yükseltebilirsiniz. İşte amenerrasulü okumanın fazileti

Amenerrasulü Okunuşu

Amenerrasulü bi ma ünzile ileyhi mir rabbihi vel mü’minun, küllün amene billahi ve melaiketihi ve kütübihi ve rusülih, la nüferriku beyne ehadim mir rusülih, ve kalu semi’na ve eta’na ğufraneke rabbena ve ileykel masiyr. (bakara-285) la yükellifûllahü nefsen illa vüs’aha, leha ma kesebet ve aleyha mektesebet, rabbena la tüahizna in nesina ev ahta’na, rabbena ve la tahmil aleyna isran kema hameltehu alellezine min kâblinâ, rabbena ve la tuhammilna ma la takate lena bih, va’fü anna, vağfir lena, verhamna, ente mevlane fensurna alel kavmil kafirin. (bakara-286)

Amenerrasulü Türkçe Meali

Amenerrasulü Okunuşu

” peygamber, rabbinden kendisine indirilene iman etti, müminler de (iman ettiler). Her biri; Allah’a, meleklerine, kitaplarına ve peygamberlerine iman ettiler ve şöyle dediler: “onun peygamberlerinden hiçbirini (diğerinden) ayırt etmeyiz.” şöyle de dediler: “işittik ve itaat ettik. Ey rabbimiz! Senden bağışlama dileriz. Sonunda dönüş yalnız sanadır.”(bakara-285)

Allah bir kimseyi ancak gücünün yettiği şeyle yükümlü kılar. Onun kazandığı iyilik kendi yararına, kötülük de kendi zararınadır. (şöyle diyerek dua ediniz): “ey rabbimiz! Unutur, ya da yanılırsak bizi sorumlu tutma! Ey rabbimiz! Bize, bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme. Ey rabbimiz! Bize gücümüzün yetmediği şeyleri yükleme! Bizi affet, bizi bağışla, bize acı! Sen bizim mevlâmızsın. Kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et.” (bakara-286)

Amenerrasulü Fazileti Hakkında Hadisler

“dört şey arşu’r-rahman’ın altındaki hazineden (cennet hazinelerinden) indirilmiştir. Bunlar fatiha-i şerif, ayete’l-kürsi, sure-i bakara’nın sonu (amenerresulü) ve kevser suresidir.” (el-mütteki, kenzu’l ummal, 1/558)

“bakara sûresinin sonunda iki âyet vardır ki, bir gecede okuyana onlar yeter; onu her türlü kötülüklerden korur.” (buhârî, fezâilü’l-kur’an 10; müslim, müsâfirin 255)

“bu iki ayet bir evde üç gece okundu mu artık şeytan o eve yaklaşamaz.” (tirmizî, sevâbu’l-kur’ân 4)

“peygamber efendimize (sas) miraçta üç hediye verilmiştir: beş vakit namaz, bakara sûresi’nin son iki ayeti, ümmetinden Allah’a şirk koşmadan ölenlerin büyük günahlarının bağışlanacağı müjdesi.” (müslim, îman, 279)

“allah teâlâ, bakara sûresini iki âyetle sona erdirdi ki, bunları bana arşın altındaki bir hazineden verdi. Bunları öğreniniz, kadınlarınıza, çocuklarınıza belletiniz, öğretiniz. Çünkü bunlar hem rahmettir, hem duadır, hem kur’an’dır.” (dârimî, fezâilü’l-kur’an 14)

“dört şey arşu’r-rahman’ın altındaki hazineden indirilmiştir. Bunlar fatiha-i şerif, ayete’l-kürsi, sure-i bakara’nın sonu (amenerresulü) ve kevser suresidir.” (el-mütteki, kenzu’l ummal, 1/558)

Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) bakara suresi’nin son iki ayetinin “cennet hazinelerinden”, “arş-ı âzam’ın altında bulunan hazine”den alınmış olduğunu belirtmiştir.(bkz. İ. Canan, k. Sitte, muhtasar ve şerhi, bakara suresinin fazileti bölümü)

“arşın altındaki hazineden” ve “cennet hazinelerinden” indirilmiş buyrulması bu ayetlerin bereket ve feyzinin çok olduğunu ifade etmektedir.

7 Ayetel Kürsi 7 Amenerrasulü Fazileti

Ayetel kürsi, mana bakımından kişileri koruyan bir süredir. Okuyan herkesi hem dünyadaki şerlerden hem de cin ve şeytanların şerrinden korumaktadır. Ayetel kürsi okuyan kişiler adeta görünmez bir fanusun içinde korunmaya alınır. Bununla beraber tıpkı ayetel kürsi gibi amenerrasulü’de insanları cin ve şeytanların şerrinden koruyup, kalbe huzur ve ferahlık verir. Akşam yatmadan önce ve yatsı namazından hemen sonra 7 ayetel kürsi 7 amenerrasulü fazileti için okunmalıdır. İslam dininde sayıların çok fazla önemi yoktur. Dilediğiniz kadar okuyabilirsiniz.

Ama 7 kez her iki süreyi de okuyarak, kendinizi ve sevdiklerinizi Allaha emanet ederek uyursanız, gece boyunca 7 melek sizi tüm şerlere karşı koruma altına alır. Yani kendinizi kötü niyetli insanlardan, çeşitli afetlerden ve cin, şeytan gibi varlıkların şerlerine karşı koruyabilirsiniz. Ayrıca yolculuğa çıkarken de bu süreleri 7 kez okumanız tavsiye edilir. Bu sayede varmak istediğiniz noktaya daha güvenli bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Öte yandan kendinizi koruduğunuz gibi çocuklarınıza da bu süreleri okuduğunuz takdirde, çocuklarınız gece boyu ve gün boyu Allah tarafından korunur. Çocuklarınızı da bu süreler sayesinde tüm insanların ve görünmez kazaların şerrinden koruyabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.