Akne Neden Çıkar? Nasıl Geçer? Akne Tedavisi

Akne Neden Çıkar? Nasıl Geçer? Akne Tedavisi

Vücudumuzda istemesek de ergenlikten itibaren sivilceler oluşmaya başlar. Bu durum bazı insanlarda çok uzun sürebilir ve yüzümüzde istemediğimiz izler ortaya çıkabilir. Aknelerin oluşma süreci ve yüzümüzde bulunduğu süre esnasında onlara karşı davranışımız yolma ya da sıkma işlemlerini yapma şekilde olursa bulunduğu yerde iz kalma ihtimali çok yüksek olabilir.

Akne ile başı dertte olan çok sayıda insan vardır. Gelişen teknoloji ve bilimsel çalışmaların geldiği nokta ile birlikte istemediğimiz lekelerin artık yüzümüzde bulunmasına izin vermeyebiliriz. Bu yayında sizlere yüzünüzde bulunan istenmeyen akne lekelerini ortadan kaldırmaya yarayan tedaviler hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Akneler  diğer adı ile sivilceler cilt bakımına önem veren bayanların en rahatsız olduğu sorunların başında gelmektedir genel olarak 12-25 yaşında görülen bir sorundur ama akne çıkma yaşı 9 kadar düşmüştür. Ergenlik dönemi geçişlerinde görülmekle beraber kadınlarda ergenlik döneminde daha fazla görünmektedir. En sık görülme yaşı 18 dir. Daha ileri bir yaşta vücudunuzda akne varsa buna gül hastalığı denir tedavi kesinlikle yapılmalıdır.

Aknelerin genel olarak görülme sebepleri

  • Artan sebum (yağ) salgısı
  • Ergenlik dönemine geçiş
  • Cildimizdeki gözeneklerin aşırı derece tıkanması
  • Kimyasal kozmetikerin ciltten temizlenmemesi

Sivilcelerden Nasıl Kurtulurum

En önemli konulaın başında cilt temizliği gelmektedir. Cildimizi düzenli şekilde sabah ve akşam soğuk suyla yıkmalıyız bu şekilde kan dolaşımımızda hızlanacaktır. Her hafta yapacağınız cilt maskeleri ile cildinizin yağlardan kurtulmasını sağlayabilirsiniz. Her hasta düzenli şekilde buhar banyosu yapmak gözeneklerin genişlemesine ve tıkanana kanalların açılması sağlayacaktır.

Aşırı şekilde yağlı yiyeceklerle ve düzensiz beslenmek sivilce oluşumu ile doğru orantılıdır. Sebze ve meyve ile beslenmeye ağırlık verirken yağlı yiyeceklerden uzak durmalıyız. Düzeli uyku sadece sivilcelerin oluşumu engelemekle kalmaz cildinizin canlanmasını sağlar uyku düzeni kazanmaya çaılışın ve stresten uzak durun. Artık bitki çaylarını kulanma zamanı geldi ıhlamur ve rezene cilt dostu içeceklerdir. Her akşam yatmadan önce cildinizdeki makyaj artıklarını tonik ile temizlemeyi alışkanlık haline getirin, Makyajın iyi temizlenmemesi gözenekleri tıkar ve sivilce oluşumu tetikler.

Akne İzini Lazerle Tedavi Yöntemi

Lazer tedavisi günümüzde birçok alanda kullanılıyor. Ve olumlu sonuçlar elde ediliyor. Aynı şekilde akne lekeleri tedavisinde bu işlem uygulanarak akne izlerinin ortadan yok edilmesi sağlanıyor. Yüksek teknolojik aletler ile uzmanlar tarafından yapılan işlemler olumlu sonuçlar elde edilmesine imkan tanıyor. Farklı lazer tedavileri var. Bazıları yaranın bulunduğu bölgedeki deriyi soyarak işlem yaparken bazı tedavilerdeyse deriye dokunulmadan tedavi gerçekleştiriliyor.

Akne İzini Kimyasal Peeling Tedavisi ile Giderme Yöntemi

Bu tedavi yöntemi daha çok yüz kısmı küçük olan insanların tedavilerinde tercih edilmektedir. Yüzeysel lekelerin temizlenmesi için çok iyi bir yöntemken daha derin izleri kısmi olsa da iyileştirmesini yapıyor. Asıl amacı yüzde bulunan istenmeyen siyah noktaların tedavisinde uygulanmasıdır. Aynı zamanda tekrar akne çıkma riskini ortadan kaldırmaktadır.

İlaç Tedavisi ile Akne izi Kaybetme Yöntemi

Bu tedavi oluşan lekeyi ortadan kaldırmak için ondan önce oluşma sürecini tedavi etmek amacıyla kullanılmaktadır. Bunun için piyasada bulunan haplar ve kremler aknenin oluşum sürecini durdurmaya imkan tanımaktadır. Akne Lekeleri için tedavi yöntemi olarak kullanılmamaktadır. Bu yöntemle yapılan tedavilerin süresi istenilenden biraz daha uzun sürebilir.

Doğal Yöntemler ile Akne Lekelerinin Temizliği

Bu yöntemleri tercih etmeyip daha doğal yollar ile akneler nedeniyle oluşan lekeleri giderme şansınız var. Bu durum için hazırlanan çok sayıda kür, maske ve bitkisel karışımlar bulunmaktadır. Bu işlemle birlikte cildin gözeneklerinin rahatça nefes alması sağlanır.

Akne (sivilce) tedavisi sabır isteyen uzun süren bir cit hastalığıdır. Düzenli ve sabırlı olmanız burada çok önemlidir. Mutlaka doktordan destek almanız şartır. Cilt bakımını ihmal etmemeniz yumuşak bir sabunla yıkamanız ve çok önemlidir. Sivilceler oynamak, oynamak yada kaşımak cildinizde iz kalmasına sebep olur.

Cinsel iişkinin sivilce oluşumu üzerindeki etkisi sıfırdır. Yapılan son bilimsel araştırmalara göre cinsel ilişkinin sivivlceyi artırma yada azaltma gibi bir durumu yoktur. Hormonların tek başına etkisi yoktur sivilceli kişilerin %99 yapılan incelemede horman seviyeleri normal seviyede olduğu görülmüştür.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Maddi Yardım Bedava İnternet Yardım Başvurusu