Sivilce Tedavisi Nasıl Olur? Sivilce Nasıl Geçer?

Sivilce Tedavisi Nasıl Olur? Sivilce Nasıl Geçer?

Sivilceler hayatımızı istemeyen şekillere sokarak bizleri rahatsız birer insan haline getirebilir. Sivilcelerin oluşmasının çok farklı nedenleri vardır. Bu nedenlerin durumuna göre tedavileri de farklılıklar gösterebiliriz.

Bu yazıda sizlere hormonal sivilce tedavileri hakkında bilgi vereceğiz. İsim bu kadar afili olmasına rağmen yapacağınız işler aslında günlük olarak yaptıklarınız olarak karşınıza çıktığında şaşırabilirsiniz. Ancak bu aktiviteleri düzenli bir şekilde yapmak çok önemlidir. Sıra ile sivilcelerden kurtulmak için yapmanız gerekenleri yazalım.

Hormonlarda düzensizlik sebebi oluşan sivilceler genel olarak 18 yaşında gelindiğinde çoğalır 12-25 yaş aralığında sivilcelenme en çok görülen yaş aralığınır. 25 yaşından sonra kendiliğinden geçer.

Polikistik Over Sendromu denilen ve her 10 kadından birinde görülen bu hormonel hastalık adet düzensizliği, aşırı tüylenme, sivilce çoğalması, yağlı bir cilt ve cocuk sahibi olamama  proplemleri ille karşı karşıya kalabilmektedir. Eğer yukarıda sayılan sorunların en az 3 tane si sizde varsa mutlaka doktora gitmelisiniz. Özellikle ergenlik döneminin bitmesi ile birlikte adet düzensizliğinin yanına birde aşırı sivilve problemi yaşıyorsanız polikistik over sendromu riski taşıdığını bilmeniz lazım. Eğer adet düzensizliği, sivilcelenme ve ciltte aşırı yağlanma varsa hormon tetkiki yaptırmanız uygun olacaktır. Bu hastalığının vücudun yağ dengesini bozması sebebi başta sivicele, cilt lekeleri, ciltte yağlanma ve cilt problenleri ile karşılacaklardır.

Sivilcelerden Nasıl Kurtulursunuz

Sivilcenin oluşumunu engellemek için bazı tıp’bi tedaviler yapılmaktadır ama bilinmesi gereken sizinde hem evinizde hemde sosyal hayatınızda uygulamanız gereken başlıca bazı kurallar vardır.  Kilo olmak aşırı şekilde yağlı yemek yemek, düzensiz bir hayat, stres, uyku düzenin olmaması, su tüketimin az olması gibi etkenler sivilce proplemini arttıracağı gibi yapılan ilaç tedavisinede cevap alamamıza sebep olur. Sizlerde sivilceden kurtulmak istiyorsanız sizlere yazacağım maddeleri uygulamanız çok yarar sağlayacaktır.

  • Egzersiz

Sivilcelerin ana oluşma nedeni olarak vücutta beklenilenden fazla yağ olmasını gösterebilirsiniz. Yağlardan kurtulmak en etkili yöntem egzersiz yapmaktır. Aynı zamanda egzersiz vücudumuzun ihtiyaç olduğu dengeyi yakalama konusunda bizlere yardımcı olacaktır. Hareketli bir şekilde yapılan egzersizin vücudumuzda yaptı terleme sayesinde hormonların dengeli bir şekilde düzenlenmesine yardımcı olacaktır. Bu hormonal dengeleme yüz bölgemizde bulunan derinin altında ki asitlerin oluşmasına ve yüzümüzü korumasına yardımcı olacaktır.

  • Sağlıklı Beslenme

Egzersizi yapmak sadece hormonal sivilce tedavileri için yeterli değildir. Ayrıca egzersiz ile yakalamaya çalıştığımız hormonal dengelemeyi sağlamak için sağlıklı bir şekilde beslenmekte de çok önemlidir. Bunun için beslenme düzeninizin içerisinde bulunması gereken başlıca meyveler vardır. Yaban mersini, nar ve mevsiminde üretilen sebze ve meyveleri tüketmeye dikkat etmelisiniz. Bu vücudumuzun kendisine ihtiyaç duyduğu hormonları üretmesine ve gereksiz hormonal aktiviteleri dengelemeye yardımcı olacaktır. Beslenme düzeninize dikkat etmeli ve hazır yiyeceklerden uzak durmaya çalışmalısınız. Çünkü hazır yiyeceklerin içine bulunan kimyasallar sivilce oluşuma yardımcı olmaktadır.

  • Su İçmek

Günlük olarak su içmenin sağladığı etkileri saymakla bitiremeyiz. Bu etkilerden biriside hormonal sivilce tedavileri için sağladığı katkıdır. Bu etkiye sağlamak için günlük düzenli bir şekilde en az 8 bardak su içmeniz gerekiyor. Su vücudumuzun içerisinde bulunan tüm organların sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda salgı bezlerinin de görevlerini daha iyi yapmalarının yolunu açacaktır.

  • Dinlenme

Sivilcelerin oluşmasına neden olan etkenlerin başında yorgunluk gelmektedir. Yorgun bir şekilde yaşamamak için düzenli dinlenmeye özen göstermeliyiz. Günlük 8 saatlik uykumuzu almalı ve vücudumuzun kendisini bakıma almasına izin vermeliyiz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.