Vitiligo Neden Olur? Vitiligo Nasıl Geçer?

Vitiligo Neden Olur? Vitiligo Nasıl Geçer?

Vitiligo hastalığı cilt sorunlarından biridir. Ciltte estetik olarak görünümü kötü olan bu hastalığın tedavisi ve oluşma nedenleri hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağım.

Vitiligo nedir, neden ve nasıl geçer sorularının cevabı yazımızda.

Vitiligo Nedir

Vitiligo bir cilt hastalığıdır. Pigmen kaybından dolayı vücudun belli bölgelerinde beyazlaşma görülmeye başlar. Vitiligo vücudun her yerinde görülse de sıklıkla el, yüz, dudak çevresi ve genital bölgedir.

Halk arasında ALA yani beyazlaşma hastalığı olarakta bilinen vitiligo hastalığı tedavi edilebilen bir hastalıktır. Genel olarak sedef hastalığı ile çok karşılaştırılır bu hastalığa ilk yakalana kişiler kendilerinin sedef hastalığına yakalandıklarını düşüneren doktora başvurmaktadır. Görülme sıklığı ise 1000 kişide 1 dir.

Vitiligo Nedenleri

Toplumda sıkça karşılaştığımız vitiligo nedeni halen tam olarak bilinmektedir. Deriye dergini veren melanisit hücrelerin görevi yapmadıklarından dolayı oluşan vitiligo kesin oluşum nedeni hakkında tam olarak tıp dünyası halen araştırma içerisindedir.

Bilinmesi gereken başka konu ise Vitiligo sadece bir cilt hastalığı değildir başka hastalıklarında habercisi olabilir. Vitiligo hastalığına yakalanan insanların bağışıklık sisteminde bir sorun olduğu anlaşılır, zaten tedavidede bağışıklık sistemine uygun tedaviler yapılır. Bağışıklık sisteminiz güçlendiğinde hastalıkta ortadan kaybolmaktadır bu hastalığın en iyi tedavisi bağışıklık sisteminin güçlendirilmesidir.

Vitiligo Hastalığının Tedavisi

Vitiligo tedavisinde ana amaç deriye rengini veren pigmentleri üreten melanosit hücrelerin tekrardan aktif olarak çalıştırılmasıdır. Vitiligo tedavisinde çok eskide beri kullanılan bitkisel yöntemler, ilaçlar ve kremler bulunmaktadır. Son zamanlarda gelişen tıp ile vitiligo tedavisi için umut veren bir yöntem geliştirilmiştir. Ultvariyole B lokal ışık tedavisi etkili sonuç veren bir yöntemdir ve haftada 2 yada 3 defa uygulana bu yöntem ile 10 seans sonunda vitiligodan kurtulmanız mümkün. Sadece deride sorunlu olan bölgeye yapılan bu tedavi doktorunuzun size uygun gördüğü taktirde yapılır.

Vitiligo Hastalığı spreyle nasıl tedavi edilir?

Vitiligo tarzı hastalıklar sonucunda vücutta yaşanan birtakım renk değişiklikleri vitiligo hastalarını rahatsız edebiliyor. Ciddi yanık olayları ve özellikle de ciltte kalıcı yaralar hastaların mutsuzluklarının sebebi oluyor

Vitiligo hastalığının Psikolojiyle Bağlantısı nedir? sorusuna gelecek olursak, Vitiligo hastalarının ciltlerindeki yanıklardan rahatsız olması yetmezmiş gibi bir de insanların sürekli yaralara bakmalarından oldukça rahatsız oluyorlar. Vitiligo hastalığı diğer yanık hastalıklarında olduğu gibi hastalık geçse de yaralar tamamen kalıcı olabiliyor. Türk Doktorlar buna bir çözüm buldular. Hücre spreyi isimli spreyi kullanarak hastalardaki yaraları kaybedebiliyorlar. Hastalar böylece eski doğal ciltlerine kavuşuyorlar ve psikolojik anlamda da rahatlamış oluyorlar.

Vitiligo Hastalığı için Hücre Spreyi Kullanımı

Kulaklar, göz kapağı, meme uçları gibi sıkıntılı bölgeler de dahil kollar, eller, bacaklar ve gövdede de uygulanan hücre spreyi sıkıldıktan sonra sprey sıkılan bölge 1 hafta boyunca pansumanla kapalı bir şekilde duruyor.
Böylelikle hücreler tamamen yerlerine yerleşmiş oluyor. Sprey bölgeye uygulandıktan 1 ay gibi bir süre sonra o bölgede çillenme ismi verilen deri oluşumu başlıyor ve cilt yavaş yavaş zamanla eski haline kavuşmuş oluyor.
Uygulama genellikle 1 veya 3 ay arasında olumlu sonuç gösteriyor.

Vitiligo Bitkisel Tedavi

Vitiligo hastalığı tedavi edilebilen bir hastalıktır ve tedavisi mümkündür bu hastalığa yakalandığınız zaman ilk yapmanız gereken bir hekime başvurmaktır. Vitiligo hastalığına sebep olan en büyük etken bağışıklık sisteminin zayıflamasıdır. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi hastalığı iyileştirir. Ayrıca şimdi vereceğim kürü hazırlayıp denemizde fayda sağlayacaktır.

MALZEMELER: Bir çay bardağı su, Bir adet Amasya elması kabuğu, Bir adet Yafa portakalının kabuğu

HAZIRLANIŞI: Bir çay bardağı suyu iyice kaynattıktan sonra yafa portakalının kabuklarını kaynar suyu ekliyoruz ve 5 dakika kısık ateşte kaynatıyoruz, 5 dakika dolduktan sonra elma kabuklarını ekleyip yine 5 dakika daha kaynatıyoruz.

UYGULANIŞI: Tam soğumadan dayanabileceğimiz sıcaklığa düştüğünde vitiligolu bölgeye uyguluyoruz 15 dakika beklioruz 15 dakik dolduktan sonra uyguladığımız bölgedeki kürü alıyoruz ve 1 saat sonra uygulanan bölgeyi güzelce yıkıyoruz.

Elma ve portakal kürü vitiligo hastalığının başlama evresinde ve ilk yılını doldurmamış hastalar uygulanır ilerlemiş hastalıklarda pek etkisi yoktur. Bu kürü tarif ettiğimiz şekilde hafta 3 kere uygulamayı unutmayın.

Vitiligo hastalığına yakalanan kişilerin mümkün oldukça güneş ışığına maruz kalmamaları ve 15 faktörlü güneş kremi kullanmaları tavsiye edilir, direk güneş ışığına maruz kalmak vitiligo bolgenin açık renkte olmasında dolayı güneş yanığına neden olabilir. Derinin hassaslaşmasından dolayı güneş yanığı olan vitiligolu bölge yapılan tedavilerede geç cevap verebilir.

Vitiligo Kalıtsal Bir Hastalıklıdır.

Vitiligo kalıtsal bir hastalık değildir.  Aileden gelen genetik bir durum değildir.  Eğer ailenizden birinde çıktıysa sizde çıkacak diye bir şey yoktur. Vitiligo tamamen bağışıklık sistemi ile alakalıdır.

Vitiligo geçer mi

Vitiligo bir cilt hastalığıdır ve tedavi edilerek kurtulmak mümkündür. Doktorunuzun size verdiği tedaviye sadık kalarak ve güneş ışığında fazla durmayarak tedaviye sadık kalmak kısa sürede eski halinize dönmenizi sağlayacaktır.

Vitiligo bulaşıcı mıdır

Vitiligo hastalığı bulaşıcı değildir ve başkasına bulaşmaz.  Bu konuda bilinen aksine vitiligo hastaları ile tokalaşmak elini sıkmak sarılmak asla size vitiligo hastalığını bulaştırmaz. Unutmayın vitiligo bir cilt hastalığıdır, vitilgo cilt renginin değişmesidir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Yardım Başvurusu Belediye Yardımları Belediye Yardımları