Tırnak Mantarı Tedavisi Evde Doğal Yöntemlerle Nasıl Yapılır?

Tırnak Mantarı Tedavisi Evde Doğal Yöntemlerle Nasıl Yapılır?

Tırnak Mantarı Tedavisi Evde Doğal Yöntemlerle Nasıl Yapılır? Özellikle sıcak yaz günlerinde karşılaştığımız bir sorun olan tırnak mantarı; stres, sıcaklık, tırnak hijyenine yeterince özen göstermeme, nem, aşırı terleme ve aşırı kilolu olma vb. farklı nedenlere bağlı olarak ayak tırnaklarımıza yerleşebiliyor.

Ayaklarımızdaki bu mantar oluşumundan kurtulmak adına çoğumuz, eczanelere giderek, tırnak mantar kremi satın alsak da bazen mantar kremi ile tedavi uzun sürebiliyor. Bu durumda doğal tırnak mantarı tedavisi yöntemlerine yöneliyor ve evde hazırladığımız kürler ile bu sorunumuza çözüm bulmanın yollarını araştırıyoruz.

Tırnak mantarı tedavisi başlıklı bu yazımızda tırnak mantarını kısa sürede iyileştiren, hepsi doğal ve birbirinden etkili olan bitkisel tedavi alternatiflerini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Peki, tırnak mantarı nasıl geçer? Gelin, bu soruyu birlikte yanıtlamaya çalışalım:

Tırnak Mantarı Tedavisi Nasıl Yapılır

Tırnak mantarının tedavisi amacıyla doktorlar, genelde tırnağın tırnak makası ile kesilmesini ardından da törpülenmesini öneriyor, mantarın sınırlı bir alanda bulunması durumunda antifungal içerikli kremler ya da tırnak cilaları reçete ediyorlar.

Mantarın geniş alanlara yayılmış olması söz konusuysa terbinafin gibi oral bir antifungal ilaç kullanmanız gerekebiliyor.

Doktorunuzun reçete ettiği ilaçlara ek olarak, aşağıdaki bitkisel tırnak mantarı tedavi yöntemlerinden birini de deneyebilirsiniz.

Elma sirkesi ile tırnak mantarı tedavisi:

Ciltteki PH seviyesini dengeleyen elma sirkesi, bir yandan da mantar oluşumuna neden olan bakteriler ile savaşıyor ve bu bakterileri yok ediyor.

Uygulanışı:

Elma sirkesinden mantar tedavisinde yararlanmak adına öncelikle eşit miktar su ve sirkeyi bir leğende karıştırın. Ardından bu leğenin içine mantardan etkilenen el ya da ayak tırnaklarınızı sokun.

15-20 dakika boyunca tırnaklarınızı bu elmalı su içerisinde bekletin. 20 dakika sonrasında tırnaklarınızı güzelce durulayarak, kurulayın. Son olarak tırnaklarınıza ve tırnak çevresine her zaman kullandığınız nemlendiriciden sürün.

 

Yoğurt ile Tırnak Mantarı Tedavisi:

Doğal tırnak mantarı tedavisi yöntemlerinden bir diğeri olan yoğurt; bileşenlerinde yer alan bakteri kültürleri sayesinde tırnak mantarını doğal bir şekilde iyileştiriyor. Ancak işlemden en iyi sonucu alabilmeniz için evde mayalanmış ev yapımı yoğurt ya da prebiyotik yoğurt kullanmanız gerekiyor.

Uygulanışı:

Yoğurdun bu özelliğinden yararlanmak adına birkaç kaşık taze yoğurdu mantar enfeksiyonu bulunan bölgeye sürün.

Yoğurdun 5-10 dakika kurumasını bekleyin. Son aşamada tırnaklarınızı bol ılık suyla durulayın. Her gün sabah akşam birer kase prebiyotik yoğurt tüketmeniz de mantar oluşumu ile savaşmanıza yardımcı olabilir.

Tırnak Mantarı Tedavisi Doğal

Tırnak mantarı tedavisi doğal yollarla yapmak mümkün. İşte tırnak mantarı tedavisinde etkili olan doğal yöntem.

Karbonat ile Tırnak Mantarı Tedavisi

Cilt bakım maskelerinde sıklıkla kullanılan karbonat, iltihaplı sivilceleri iyileştirmenin yanı sıra tırnaklarda mantara yol açan bakterileri de öldürüyor. Aynı zamanda bu bakterilerin daha geniş alanlara yayılmasını da durduruyor.

Karbonatın asidik yapısı, yalnızca mantara neden olan bakterilerle değil diğer zararlı mikroorganizmalar ile de mücadele ediyor.

Uygulanışı:

Karbonat ile tırnak mantarını tedavi etmek adına öncelikle birkaç damla limon suyu ile bir miktar karbonatı minik bir kasede karıştırın. Macunumsu bir kıvam elde edene dek, karbonata limon suyu eklemeye devam edin.

Elde ettiğiniz macun kıvamındaki maskeyi etkilenmiş olan bölgeye sürün. Aynı zamanda ayaklarınıza bir tutam karbonat da serpiştirebilir, böylelikle mantar enfeksiyonundan diğer tırnaklarınızı da etkilenmesini önleyebilirsiniz.

 

Sarımsak ile Tırnak Mantarı Tedavisi:

Antibiyotik ve anti bakteriyel bir yönü bulunan sarımsak, tırnak mantarının doğal tedavisinde sıklıkla başvurulan bir diğer mucizevi bitki olarak biliniyor.

Uygulanışı:

Sarımsağı mantar tedavisinde etkili bir şekilde kullanabilmek için 10 diş sarımsağı havanda dövün. Ardından ılık suyla dolu bir kaseye aktarın. Sarımsağı ılık suda birkaç dakikalığına dinlenmeye bırakın.

15 dakika boyunca mantardan etkilenmiş tırnak ve çevresini bu kasenin içerisinde bekletin.

Dilerseniz sarımsakları ezdikten sonra birkaç damla zeytinyağı ile karıştırabilir ve bu karışımı tırnaklarınıza sürebilirsiniz. Bu durumda kürü 30 dakika tırnaklarınızda beklettikten sonra tırnaklarınızı bol suyla durulamalısınız.

Tırnak Mantarı Tedavisi İbrahim Saraçoğlu

Tırnak mantarı tedavisi için evde uygulayabileceğiniz etkili yöntemleri sizinle paylaşmaya devam ediyoruz.

Limon suyu ile tırnak mantarı tedavisi:

Tıpkı sarımsak gibi doğal bir antibiyotik olan limon suyu da mantar oluşumunu gidermenin yanı sıra mevcut mantarı da tedavi edici bir özellik sergiliyor.

Uygulanışı:

Tırnak mantarı probleminden kısa bir sürede kurtulmanıza yardımcı olan limon suyu ile tırnak mantarını iyileştirmek için birkaç damla limonun suyunu iyice çıkarın ve bu suyu etkilenmiş bölgeye yedirerek sürün.

Dilerseniz kestiğiniz limonların iç kısmını 5-10 dakika için tırnak ve çevresine bastırarak, uygulayabilirsiniz.

Çay ağacı yağı ile tırnak mantarı tedavisi:

Mikroorganizmalarla savaşarak, antiseptik bir rol üstelenen çay ağacı yağı, son derece etkili ve işe yarar bir doğal tırnak mantarı tedavi yöntemi olarak, mantar enfeksiyonu problemini kökünden kurutuyor.

Aynı zamanda el ve ayaklara doğal bir şekilde bakım yaparak, el ve ayak sağlığınızı da gözetiyor.

UYGULANIŞI:

Çay ağacı yağının antiseptik yönünden faydalanmak adına bir miktar çay ağacı yağını bir parça pamuk yardımıyla ya da direk olarak mantarlı bölgeye uygulayın.

İşlemi günde 2-3 kez olacak şekilde tekrar edin.

15 dakika bekledikten sonra tırnaklarınızı bol suyla durulayabilirsiniz.

UYARI: Çay ağacı yağının oral yolla tüketimi, son derece ciddi yan etkilerle karşılaşmanıza neden olabilir. Yürüme, konuşma bozukluğu, sersemlik gibi yan etkilerle yüzleşebilir hatta komaya bile girebilirsiniz. Bu yüzden çay ağacı yağını oral şekilde tüketmekten kaçınmalısınız!

 

Tırnak Mantarına Kesin Çözüm

Tırnak Mantarına Kesin Çözüm: Limon suyu ve tuz kürü

Mükemmel bir antifungal olan tuzdan tırnak mantarı tedavisinde yararlanabilmeniz mümkün.

Uygulanışı:

Öncelikle bir çay kaşığı tuz ile bir adet taze limonun suyunu karıştırın. Bu karışımı mantarlı tırnağa uygulayın.

30 dakikalık bekleme süresini takiben tırnak ve çevresini durulayın. İşlemi her gün tırnak mantarı tamamen iyileşene dek tekrar edin.

Tırnak mantarına iyi gelen Lavanta Yağı:

Tıpkı çay ağacı yağı gibi güçlü bir antiseptik olan lavanta yağı da tırnak mantarının doğal tedavisinde başarılı bir rol üstleniyor.

Lavanta yağının gücünü arttırmak adına lavanta yağını bir miktar çay ağacı yağı ile karıştırarak kullanmayı deneyebilirsiniz.

Uygulanışı:

İlk olarak 5 damla lavanta ve çay ağacı yağını bir kasede karıştırın. Ardından bir parça pamuğu bu karışıma bandırın. Pamukla mantarlı tırnağa ve tırnak etlerine karışımı güzelce yedirin.

10 dakika bekleyin. 10 dakika sonrasında parmaklarınızı bol suyla durulayın. İşlemi günde 2-3 kez olacak şekilde tekrarlayın.

Tırnak Mantarı Tedavisi Evde

Tırnak Mantarını Gideren Epsom Tuzu:

Tırnak mantarına etkili ve hızlı bir şekilde sonuç veren bir çözüm arayışındaysanız, epsom tuzuna bir şans verebilirsiniz.

Uygulanışı:

İlk olarak, ılık su dolu bir kovaya yarım fincan epsom tozunu ilave edin ve karıştırın. Ayaklarınızı bu karışım içerisinde 30 dakikalığına bekletin.

İşlem sonrasında ayaklarınızı yumuşak bir havluyla tamamen kurulayın. Bu uygulamayı günde 3 sefer tekrar edin.

UYARI: Yukarıdaki tüm uygulamalarda tırnaklarınızı bol suyla duruladıktan sonra havlu ile iyice kurulamayı unutmamalısınız!

BONUS: Vicks VapoRub ile Tırnak Mantarı Tedavisi:

Sık sık solunum yolu sorunu yaşayanların yakından tanıdığı bir ilaç olan Vicks Vapo Rub kremi, aynı zamanda anti mikrobik özelliği ile tırnak mantarını da tedavi ediyor.

Uygulanışı:

İlk olarak bu kremden mantarlı alana bir miktar sürün. Ardından bandaj yardımıyla enfeksiyonlu bölgeyi hava almayacak şekilde kapatın. Her 6-8 saatte 1 kez olacak şekilde bu işlemi mantar probleminizden tam anlamıyla kurtulana dek tekrar edebilirsiniz.

Bu yazımızda tırnak mantarı nasıl geçer? Doğal yollarla tırnak mantarı tedavisi nasıl olur? sorularını kısaca yanıtlamaya çalıştık. Tırnak mantarı probleminize uygulaması kolay ve pratik bir çözüm arıyorsanız, yukarıdaki önerdiğimiz kürleri en yakın zamanda deneyebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Maddi Yardım Bedava İnternet