Sivrisinek Kaşıntısı Nasıl Geçer

Sivrisinek Kaşıntısı Nasıl Geçer

Sivrisinek kaşıntısı nasıl geçer; Yaz aylarının kabusu sivrisinek ısırığı sağlık riski taşımasa da kaşınma durumu büyük rahatsızlık vermektedir. Özellikle çocukları ısırdığında uykusundan uyandıran devamlı kaşınma hissi büyük  küçük herkesi kabusu olmuştur.

Sizlere bu yazımızda sivrisinek kaşıntısı nasıl geçer, sivrisinek kaşıntısı nasıl geçer pratik yöntemler, sivrisinek ısırmaması için ne yapmalıyım sorularına cevap vererek sivrisinek kaşıntısını geçiren yöntemleri sıralayacağım. Sivrisinek ısırığını nasıl engellerin, sivrisinek ısırığı nasıl geçer sorusunun cevabı yazımızda.

Sivrisinek Isırığı Neden Şişer

Sivrisinek ısırdığında büyük rahatsızlık veren bir sorundur. Özellikle geceleri yatarken kulağınızın dibinde vızıldamısı ve aynı anda 4-5 sivrisineğin ısırması geceyi uykusuz geçirmenize neden olurken bebeklerde sivrisinek ısırığı bebeği hem rahatsız eder hem de uyumasını engeller.

Peki sivrisinek ısırdığında neden kaşınır ve şişer, Sivrisineklerin dişileri sadece ısırır kan emici dişi sivrisinek iki adet önde bulunan hortumu deri altına sokarak bir yandan bölgenin uyuşmasını sağlar bir yandan da kan emer uyuştuğu için asla hissetmezsiniz. Uyuşukluk geçtiğinde ise şişme başlar. Kaşınma ise sivrisineğin bıraktığı kimyasal içerikli salyadır. Bu salya kaşınmanın ana nedenidir ve eğer siz sivrisineği kan emerken öldürürseniz salya daha fazla olacağından kaşınma daha şiddetli olur.

Sivrisinek Kaşıntısını Geçiren Etkili Yöntemler

Sivrisinek kaşıntısı nasıl geçer pratik yöntemler neler sizlere bu konu hakkında bilgi vererek ısırmaya bağlı oluşan kaşıntıyı ortadan kaldıran etkili yöntemleri sıralayacağım. İşte sivrisinek sokmasına iyi gelen yöntemler;

 • Sivrisineğin ısırdığı bölgeye asit yiyecekler sürerek kaşıntıyı ortadan kaldırabilirsiniz. Az miktarda karpuzu kaşıntı olan yere sürün
 • Kaşıntı olan bölgeye limon sıkarak sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Limon bulamadığınızda limon kolonyası da aynı etkiyi gösterecektir.
 • Diş macunu sivrisinek ısırığına iyi geldiği bilinmektedir. Nohut büyüklüğünde diş macunun kaşıntı olan bölgeye sürün ve ovalayın kaşıntı geçecektir.
 • Sivrisine ısırdığında ısırılan bölgeye soğan sürün kaşıntının kısa sürede yok olmasını sağlayacaktır.
 • Aspirini toz haline getirin ve su ile karıştırın kaşıntının hafiflediğini ve kaşınma hissinin kaybolduğunu göreceksiniz.
 • Eski zamanlardan beri kullanılan bir yöntem ise tuzlu sudur. Kaşıntı olan bölgeyi tuzlu su ile ovalayın kaşıntının yok olduğunu göreceksiniz.
 • Yazın mutlaka buzdolabında buz küpleri bulundurun sivrisinek ısırdığında bu buz küpleri ısırığın olduğu bölgeye sürün ve kaşıntı ve acının yok olduğunu göreceksiniz.

Sivrisinek Isırığı Kaşıntısına Ne İyi Gelir

Sizlere mümkün oldukça kaşıntıyı geçiren etkili ve pratik yöntemlerden bahsetmeye çalıştım. Sivrisinek kaşıntısına iyi gelen yöntemler olduğu gibi sivrisinek kaşıntısına iyi gelen bitkisel yöntemlerde bulunmaktadır bunlar

 • Soğan; Sivrisineğin ısırdığı bölgeye sürün kaşıntının geçtiğini göreceksiniz
 • Sirke: Özellikle elma sirkesi kaşıntıyı geçirmede çok etkilidir.
 • Bal ; Kaşıntının olduğu bölgeye az miktarda sürün anti bakteriyel etkisi sayesinde kaşıntı yok olacaktır.
 • Çay torbaları; Çay torbalarını kaşınan bölgeye sürün ve 5 dakika bekleyin kaşıntının geçtiğini göreceksiniz.
 • Muz kabuğu; Kaşınan bölgeyi muz kabukları ile ovalayın kaşıntının ve şişliğin kısa sürede geçtiğini göreceksiniz. Tavsiyem ise dolapta daima soğuk muz kabukları bulundurmak daha kısa sürede etkili sonuç almanızı sağlayacaktır.

Sivrisinek Isırmaması İçin Ne Yapmalı

Aslına bu sorunun cevabı çok basittir ister açık havada olsun isterse evde sivrisineklerden korunmak için en etkili yöntem soğandır evet yanlış duymadınız soğan ikiye bölün ve yanınızdan ayırmayın kokusu rahatsızlık verebilir ama sivrisinek ısırmasından iyidir.

Diğer yöntem ise limon kolonyası yada limon suyu ile açık bölgeleri ovalamak çok etkili bir yöntemdir. Ortalama olarak etkisi 2 yada 3 saat kadar sürmektedir.

Sivrisinek ısırığı kaşıntısı için krem çeşitleri sayısı bir hayli fazla olmasına rağmen etkili olanları genelde egzama kremleridir. Ayrıca sivrisinek ısırıkları için krem olarak kaşıntı ve kızarıklık kremlerini eczaneden alarak kullanabilirsiniz.

Sivrisinek ısırığından korunmak için mutlaka hijyene dikkat edilmelidir. Unutmayın sivrisinek ter kokusuna ve ayak kokusuna çok sık gelmektedirler. Aynı ortamda bulunduğunuz kişilerin bazısını sivrisinek ısırmaz iken başka birini devamlı ısırabilir.

Mutfağınızda yada evinizde temizliğe önem vermelisiniz örneğin mutfakta bulunan çöp kovası sivrisineğe eve davet etmek gibi bir durumdur.

Sivrisinek sokmaması için yukarıda yöntemleri uygulayarak sivrisineklerden kurtulmanız mümkün.

Sivrisinek Isırığı Alerjisi

Sivrisinek ısırığı alerji tepkiler vererek vücudumuzda geniş alanda kaşıntı, kırmızı kabarcıklı şişlikler, kurdeşen sorunlar görülebilir ve bu durum 48 saat kadar sürebilir. Yoğun şekilde görülen bu kabarcıkların geçmesi için mutlaka alerji kremleri kullanmak, kabarcıkları patlatmamak ve buz küpleri uygulamak yeterlidir.

Bebeklerde Sivrisinek Isırığına Ne İyi Gelir

Sivrisinek büyükleri ısırdığında bile dayanılmaz acı ve kaşıntı olurken durum bebek yada çocuklarda da aynıdır. Gece yatarken birden ağlayarak uyanan bebekler genelde sivrisinek ısırığından dolayı uyanırlar. Sivrisineğin ısırdığı bebekte genelde vücut hemen tepki verir ve anneler genelde bebeklerde sinek ısırığı izi nasıl geçer sorunu merak ederler yüzü ve kolu kırmızı kabarcıklarla dolan bebekleri bu durumdan kurtarmak için bebeklerde sivrisinek ısırığına iyi gelen yöntemler;

 • Bebeklere yada çocuklara alkolsüz losyon yada kremler sürülmelidir.
 • Bebekleri sinek ısırığından korumak için sivrisinek ısırığına hangi krem iyi gelir soruna cevap olarak  bepanthen krem kullanabilirsiniz. Sivrisinek ısırığından dolayı oluşmuş ısırık izlerini ve kabarcıkları kısa sürede geçirmektedir.
 • Bebeklerde sivrisinek ısırığına karşı mutlaka kaliteli sinek kovucu losyonlardan kullanın
 • Evinizde bütün pencere ve kapılara sineklik taktırın
 • Bebeğiniz uyurken mümkün oldukça fazla açık bölge bırakmayın. Ben kendi çocuğumun yüzünü tülbent ile örtüyordum yaz dönemlerinde.

Sizlere bu yazımızda sivrisinek ısırığı kaşıntısına ne iyi gelir, sivrisinek kaşıntısı nasıl geçer, sivrisinek kaşıntısı nasıl geçer, sivrisinek ısırması nasıl önlenir konuları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Unutmayı sivrisinek ısırığında kaşıntı cildinizde izler bırakabilir kaşımak yerine mutlaka size önerdiğim yöntemleri deneyebilirsiniz. Sizlerde konu hakkında bilgi ve tecrübelerinizi bizimle paylaşarak görüşlerinizi bildirebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Bedava İnternet Yardım Başvurusu Belediye Yardımları Bedava İnternet