Rasta Saç Nedir? Rasta Saç Modelleri

Rasta Saç Nedir? Rasta Saç Modelleri

Özellikle hacimli ve dolgun saçlara sahip olmanın düşünü kuran kadınlar ve erkekler tarafından tercih edilen, sıra dışı görünümleri ile hayranlık uyandıran rasta saçlar; son dönemlerin en popüler saç modelleri arasında bulunuyor.

1980’li yıllarda tüm dünya genelinde ünlenen bu saç modeli; daha farklı ve ilgi çekici görünmek isteyen, kısacası kendine özgü iç dünyasını dışa yansıtmayı dileyen kişilere hitap ediyor.

Bu saç modeli, bazılarımız tarafından son derece aykırı kabul edilse de aslında hepimiz, içten içe rasta saçlara özeniyor lakin kalıcı rasta yaptırmaya bir türlü cesaret edemiyoruz. Bu saçların bize yakışıp yakışmayacağı, çevremizdeki insanların saçlarımıza nasıl tepki vereceği derken rasta saçlara sahip olma hayalimizi sürekli ertelemek zorunda kalıyoruz.

Bu yazımızda rasta saçlarla ilgili detaylı bilgi edinmek isteyenler için rasta saç nedir? Geçici rasta saç nasıl yapılır? sorularını yanıtlamak istiyoruz.

İşte, rasta saç yapımına dair bilmeniz gereken ayrıntılar:

Rasta Saç Nedir?

Daha çok zencilerde görmeye alışkın olduğumuz rasta saç; diğer adıyla dreadlock; toplumumuzda daha çok entelektüel yani azınlık kişiler tarafından tercih edilse de alında rasta saçların kullanımı çok eski dönemlere kadar uzanıyor.

Tarihte rastafaryanizm isimli dine mensup olan kişilerin, kendilerini diğer insanlardan ayırmak ve belirli bir dine ait olduklarını dile getirmek adına yaptıkları rasta saçlar; zaman içerisinde ünlü şarkıcı Bob Marley ile tüm dünya tarafından tanınmaya başlıyor.

Rastafaryanizm dinine mensup olanlar, Tanrı’nın tırnaklarıyla onları saçlarından tutarak, göğe çıkaracaklarına inanıyor. Bu dine inanan kişiler, rasta saçların tarz yaratmak adına kullanılmasına karşı olsalar da günümüzde pek çok kişi; rastafaryanizm dinine mensup olmasa da rasta saç modelini kullanmaktan büyük keyif alıyor. Hatta rasta saç yaptıran pek çok kişi, bu saçların aslında bir dini temsil ettiğini bile bilmiyor.

Rasta Saç Nasıl Yapılır?

Güzellik merkezlerinde ve kuaförlerde profesyoneller tarafından yapılan rasta saçların yaklaşık 6-10 ay gibi uzun bir dayanıklılık süresi oluyor.6-7 ay sonrasında saç dipleriniz uzadığında saçlarınızın yeni çıkan kısmına rasta yaptırabiliyorsunuz. Yani önceden yaptırdığınız rastalı saçlarınıza tekrar işlem yaptırmanız gerekmiyor. İşin özü, saçlarınızı dilerseniz bir ömür boyu kullanabilme şansınız bulunuyor.

Peki, mitolojik bir filmden çıkmışçasına görünmenizi sağlayan, bu büyülü saçlar nasıl yapılıyor?

 • Profesyonel rasta saç yapımı esnasında ilk olarak saçlar belirli kalınlıkta tutamlara ayrılıyor. Petek şeklinde tutamlara ayrılan saçlara ardından türeltme işlemi uygulanıyor.
 • Tülertme işleminden hemen sonra tığlama aşamasına geçiliyor. Bu aşamada tığ yardımıyla saçlar birbirine dolandırılıyor. Bu işlem, saçların daha hacimli ve kabarık görünmesine yardımcı oluyor.
 • Daha sıkı ve kabarık saçlar elde edilmek istenildiğinde tığ yerine bal mumu kullanılıyor. Saçların rasta işlemi için yeterince uzun olmadığı durumlarda rastaya başlamadan önce saçlara sentetik saçlar ilave ediliyor.
 • Daha çok örgü ve burgu yöntemlerinin kullanıldığı rasta saçların bakımı esnasında son derece titiz davranmanız gerekiyor.

rasta saç modelleri

Rast Saç Yapımı Ne Kadar Sürer?

Kuaför ya da güzellik merkezlerinde profesyoneller tarafından yapılan rasta işleminin süresi; saçlarınızın uzunluğuna ve saç yapınıza göre değişiklik gösterebiliyor.

Ortalama 3 gün içinde tamamlanan rasta işlemine enseden başlanıyor. Böylelikle ilk 3 gün içerisinde saçların bir kısmının yapılmış bir kısmının ise yapılmamış olmasından kaynaklanan kötü ve şekilsiz görünüm engellenmiş oluyor.

Evde Geçici Rasta Saç Nasıl Yapılır?

Rasta yaptırmaya bir türlü cesaret edemiyorsanız, evde geçici rasta yapmayı deneyebilirsiniz. Görünümü ile rastalı saçları aratmayan aşağıdaki saç modelini mutlaka denemenizi öneriyoruz.

Peki, evde rasta saç nasıl yapılır?

 • İlk olarak saçlarınızın yarısını öne diğer yarısını da arkaya doğru, yatay olacak şekilde ayırın.
 • Ardından öne doğru ayırdığınız saçlarınızı tutamlara ayırın. Bu noktada daha iyi bir sonuç elde etmek adına mutlaka saçlarınızı kalın tutamlara ayırmanı öneriyoruz. (Ayırdığınız tutamların en az 2 cm olduğundan emin olmalısın!)
 • Sonraki aşamada ayırdığınız tutamları jöle ile nemlendirin. Tıpkı avuçlarınızla ateş yakıyormuş gibi jölelediğiniz saçlarınızı avuçlarınızın içinde birbirine sürtün. Böylelikle saçlarınızın birbirinin içine geçmesini yani dolanmasını sağlayabilirsin( Jöle yerine saç şekillendirme köpüğü de kullanabilirsiniz.)
 • Tüm tutamları jöleleyip, rastaladıktan sonra saçlarınızı saç spreyi ile sabitleyin.
 • Yapımı son derece kolay ve pratik olan bu saç modelini deneyerek, rastanın size yakışıp yakışmadığını kendi gözlerinizle görebilir, ardından gerçekten kalıcı rasta yaptırıp yaptırmamak istediğinize daha net bir şekilde karar verebilirsiniz.

Rasta Saç Bakımı:

Rasta saç yaptırmak istiyor lakin bakımının zor olacağı endişesiyle bu fikrinizden vazgeçiyorsanız; aslında bu saç modelinin bakımının sanıldığı kadar zor olmadığını bilmenizi istiyoruz!

Rasta saçlarda görülen en yaygın problemler; kepeklenme ve yağlanma olduğundan bu iki riskli duruma karşı önlem alarak, saçlarınızın ilk günkü gibi kusursuz yani şahane görünmesini sağlayabilirsiniz.

rasta saç modelleri

Peki, rasta saç bakımı esnasında hangi noktalara dikkat etmeniz gerekiyor?

 • Rasta saç yapımı bittikten yani kuaförden çıktıktan sonraki ilk bir ay saçınızı hiçbir şekilde yıkamayın. Aynı zamanda saçlarınızın su ile temasından da kaçının. Bu yüzden yaz aylarına girmeden mümkünse kış aylarında rasta yaptırın.
 • Saçlarınızda kepeklenmeyi önlemek adına mutlaka kaliteli bir kepeğe karşı şampuan kullanın.
 • Saçlarınızı duş sonrası yani yıkadıktan sonra bol suyla durulayın. Böylelikle kepeklenmeyi en aza indirgeyebilirsiniz. Saçlarınızı yıkarken kepeğe karşı şampuan yerine sabun da kullanabilirsiniz.
 • Rastalı saç bakımı esnasında saç kremi kullanmayın.
 • Saçlarınızı sıcak su yerine ılık ya da soğuk suyla yıkayın.
 • Günlük yaşantınızda köpük, jöle gibi saç şekillendiricileri asla kullanmayın.
 • Saçlarınızı haftada en fazla bir iki sefer yıkayın.

Yukarıdaki noktalara dikkat ettiğiniz takdirde saçlarınızın aylar boyunca gösterişli ve hacimli görünmesini garantileyebilirsiniz.

Rasta Saç Açılır mı?

Rasta saç yaptırmak isteyenlerin merak ettiği bir diğer soru da bu saçları, ilerleyen süreçte açıp açamayacakları! Ne yazık ki bu sorunun yanıtı Hayır! Rastalı saçlarınızı açtırsanız dahi maalesef ki yıpranmış, onarılması bir hayli zor olan saçlarla karşılaşıyorsunuz!

Yani saçlarınızın görünümden sıkılıp, tekrar düz ya da dalgalı saçlarınızı kullanmak istediğinizde bu durum pek de mümkün olmuyor. Saçlarınız dibinden tekrar uzayana dek yani saçınızdaki rastalı bölümü kestirene dek beklemeniz gerekiyor.

Bir diğer deyişle rastalı saçlardan yalnızca saçlarınızı kestirerek kurtulabiliyorsunuz.

Şayet en az 1 yıl gibi bir süre için aynı saç modelini kullanamayacağınızı düşünüyorsanız, rastalı saç fikrini unutmanızı öneriyoruz!

Rasta Saç Modelleri

Genellikle örgü ya da burgu şeklinde yapılan rasta saçlara kolaylıkla şekil verebiliyorsunuz. Örneğin; saçlarınızı balerin topuzu yaparak, yukarıdan topladığınızda düğün, nişan gibi özel ve anlamlı günlere rahatlıkla katılabilirsiniz.

Dilerseniz, daha radikal bir görünüm için saçlarınızı önce iki farklı renge boyatabilir, ardından rasta saç yaptırabilirsiniz.

Uzun saçlarınızın yanı sıra kısa ve küt saçlarınıza bile tıpkı Bob Marley gibi rasta işlemi yaptırabilirsiniz.  Günlük kullanım için atkuyruğu şeklinde saçlarınızı arkadan toplayabilir, bu şekilde spora ve yürüyüşe gidebilirsiniz. Kısacası saçlarınıza pek çok şekil verebilirsiniz.

Bu yazımızda kısaca rasta saç nedir? Nasıl yapılır? sorularını yanıtlamaya çalıştık.

Şayet hacimli ve kabarık saçlara imreniyor, üstüne üstelik bu saçların size çok ama çok yakıştığını düşünüyorsanız; rasta saç modeline bir şans vermenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Maddi Yardım Bedava İnternet