Nemlendirici Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Nemlendirici Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Cilt bakımı rutininin olmazsa olmazlarından biri hiç tartışmasız nemlendiricilerin kullanılmasıdır. Her ne kadar genellikle aksi düşünülse de yağlı ciltler de dâhil olmak üzere tüm cilt tiplerinin nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Çünkü nemlendiriciler cildin canlı kalmasına ve vücudun çeşitli dış etkenlere karşı korunmasına yardımcı olur. Nemlendirici kremlerin cilt tipine ve ihtiyaçlarına yönelik formüle edilen farklı türleri bulunur.

Yaşlanma karşıtı etkiye sahip nemlendiriciler yaş almayla birlikte kazayağı, yüz, boyun, göz altı, dirsekler, topuklar ve dekolte bölgesi gibi bölgelerde canlılığı destekleme özelliğine sahiptir. Ayrıca çizgilerin ve kırışıklıkların oluşumunu geciktirmeye ve azaltmaya yardımcı olabildikleri bilinir.

Nemlendirici Cilt Tipine Uygun Olarak Seçilmelidir

Nemlendirici seçiminde dikkat edilmesi gereken temel nokta, cilt tipidir. Bu nedenle öncelikle cilt tipi belirlenmelidir. Normal cilt tiplerinde doğal yağlar içeren, hafif formüllü nemlendiricilerin kullanılması yeterlidir. Kuru cilt tiplerinde cildin nemi hapsetmesini sağlayacak daha yoğun bileşenler içeren nemlendiriciler öne çıkar. Yağlı cilt tiplerinde kullanılacak nemlendiricilerin gözenekleri tıkamamasına, yağsız bir yapısının olmasına ve komedojenik olmayan özelliklerinin bulunmasına özen gösterilmelidir.

Hassas cilt tipine sahip olan kişiler, ciltlerinin hassasiyeti göz önünde bulundurularak formüle edilen nemlendiricileri kullanmalıdır. Hassas cilt tipine yönelik nemlendiriciler kokusuz olmalı ve içinde alerjik reaksiyona neden olabilecek bileşenler barındırmamalıdır. Karma cilt tipine uygun nemlendiriciler arındırıcı ve matlaştırıcı ürünlerdir.

Farklı cilt tiplerinin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak formüle edilen ve dünyaca ünlü markaların imzasını taşıyan nemlendiricilere Gratis’in geniş ürün yelpazesiyle kolayca ulaşabilir, beğenileriniz ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda seçtiğiniz ürünlere uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

Cilt İhtiyaçlarına Uygun Nemlendiriciler Cilde En İyi Faydayı Sağlar

Cildin temel ihtiyacı nem olsa da her cilt tipinde farklı sorunlar görülmesi olasıdır. Cilt ihtiyaçlarına uygun nemlendiricilerin kullanılması daha sağlıklı ve bakımlı bir cilde sahip olmaya yardımcı olur. Ciltte pigmentasyon sorunu olduğu durumlarda cilt tonunu eşitleme ve cilt bakımını tek bir formülde birleştiren renkli nemlendiriciler yani BB ve CC kremler kullanılabilir.

BB krem ciltte şeffaf bir kapatıcılıkla küçük kusurları gizlerken diğer yandan sabah rutininin daha pratik bir hâle gelmesine yardımcı olur. Kızarıklık görünümünü azaltma ve pürüzlü doku eşitleme özelliğine sahip BB kremlerin formüllerinde cilt bakımında sıklıkla kullanılan bileşenlerin yanı sıra SPF gibi cilt sağlığı için faydalı bileşenler de bulunabilir.

Ciltteki renk eşitsizliklerini gidermek ve cilt görünümünü dengelemek için kullanılabilen CC kremler BB kremlerle aynı özellikleri taşımakla birlikte daha hafif kıvamlıdır. Akneye eğilimli ciltlerde kullanıma daha uygun olan CC kremlerin cilt rengini aydınlatma özellikleriyle makyaj bazı olarak kullanılması tercih edilebilir.

Nemlendiricinin Ne Zaman Kullanıldığı Önemlidir

Nemlendirici seçerken hangi mevsim hatta gece mi yoksa gündüz mü kullanılacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Yaz aylarında daha hafif nemlendiriciler konforlu bir kullanım imkânı sağlarken kış aylarında soğuk havanın etkisiyle cildin nem ihtiyacı arttığından daha yoğun nemlendiriciler seçilmelidir.

Gündüz cilt bakım rutininde gündüz kremleri kullanılmalıdır. Gündüz kremleri sahip oldukları özel bileşenler ile cildi UV ışınları, toz ve kir gibi çeşitli dış etkenlerden korur. Ciltte yağlı bir his oluşmasına neden olmayan hafif bir yapıları vardır. İnce bir kıvamları olduğu için cilt gündüz kremlerini hızlıca emer. Gün içinde cildi güneş ışınlarından korumak için içlerinde SPF bulunsa da bunun uygun güneş koruması için yeterli olmayabileceği unutulmamalıdır.

Gece kremleri daha kalın dokuludur. Uyku sırasında rehidrasyon sürecini başlatır ve cilt onarım sürecini devam ettirir. Gece kremleri genellikle cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlayan yaşlanma karşıtı bileşenlerle formüle edilir. Bu bileşenler sayesinde ciltteki ince çizgi ve kırışıklık görünümünün azaltılması mümkün olabilir. Yaşlanma karşıtı kremler etkili ve güçlü bir bileşen olan retinol içerdiğinden gece kullanımına uygundur. Çünkü retinol cildin UV ışınlarına karşı hassasiyetinin artmasına neden olabilir.

Farklı markaların gündüz ve gece kremi seçeneklerini incelemek için Gratis’i ziyaret edebilir, siz de ihtiyacınız olan ürünlere Gratis avantajlarıyla sahip olmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.