Konazol Şampuan Nedir? Ne İçin Kullanılır? Nasıl Kullanılır?

Konazol Şampuan Nedir? Ne İçin Kullanılır? Nasıl Kullanılır?

Konazol Şampuan Nedir? Ne İçin Kullanılır? Nasıl Kullanılır? Aşırı kepek sorunu yaşayan kişilerin tercih ettiği ve en çok kullanılan şampuan markalarından biri Konazol içeriğindeki %2 Ketokonazol ile birlikte mantar öldürücü etkisi de bulunmaktadır.  Konozol içeriğindeki  %2 lik ketokonazol maddesi ile birlikte sık kullanımda kafatasına ve saç derisine zarar vermektedir. Bu yazımızda sizlere konazol şampuanın nasıl kullanıldığını ve hangi sebeplerden dolayı kullanıldığı hakkında bilgiler vereceğiz.

Pek çok insanın ortak sorunu haline gelen kepek ya da aşırı kepek problemi olarak isimlendirilen seboreik dermatit. Saç derisinin soyulup dökülmesi ile oluşan bir sağlık durumdur.  Kepek problemi yaygın da olsa bazen utanç veren bir problem haline gelir. Bir cilde ya da tıbbi şartlara uygun olmayan şampuanların ve diğer saç ürünlerinin kullanılması kişilerde kepek sorununun oluşumunda etkili bir durumdur. Kepek probleminin çözümü her gün televizyon kanallarında abartılarak reklamı yapılan market şampuanlarında değildir. Çünkü kepek normal bir saç sorunu değildir, aksine kafa derisin de oluşan mantar (Malassezia furfur) belirtisi olan bir mantar problemidir. Sorunun kaynağı kafada mantar olmasından dolayıysa çözüm ve tedavi işlemi de bu doğrultuda olmalıdır.

Kafatasında mantar problemini ortadan kaldırmak istiyorsanız bu yönde adımlar atmalısınız. Kafada ki mantar problemine karşı geliştirilmiş olan maddelerden biride Ketokonazol olup, şampuanlar, krem ve tabletlerde bulunmaktadır. Ketokonozal içeren şampuan markalarından bir diğeri de Konazol olmaktadır.

Konazol Şampuan Ne İşe Yarar?

Şampuanların büyük bir kısmı saç temizleme amacı ile üretilmektedir. Bu şampuanların aksine sadece medikal şampuanlar kepek ve eboreik dermatit gibi sorunların çözümünde etkili bileşenleri ve maddeleri de içermektedirler. Bu medikal ürünlerden bir tanesi de Konazol şampuandır.

Konazol şampuanın üretiliş amacı insanların büyük bir çoğunluğunun ortak sorunu olan kepek probleminin ve aşırı kepek dediğimiz (Seboreik Dermatit) problemine çözüm bulmak için üretilmektedir.  Konazol şampuan, saç da kepek ve kafa kaşıntısı problemini ortadan kaldırmaktadır. Fakat konazol şampuanın sık kullanımın da saç derisine zarar vermektedir.

Kozal Şampuan Nedir

1955 Yılında kurulmuş olan bu firma 100’den fazla sağlık ürünü üretmektedir. Kurtsan firması tarafından üretilen ürünlerden biride Konazol Şampuan olup, 100 ml boyutunda satışa sunulmaktadır. Aynı şekil de bitkisel ürünleri ile de yakından tanıdığınız Otacı pastil markası yine Kurtsan firması tarafından üretim ve satışı gerçekleştirilen ilaçlardan biridir. Kurtsan firmasi özellikle Analjezik, Antiemetik, Dermatolojik ve Solunum Yolları İlaçları konusunda da sürekli gelişmek de olan bir firmadır.

İnsanların büyük bir çoğunluğunun ortak sorunu olan Saçta ki kepek ve kafa kaşıntısına sebep olan mantar sorununun önüne geçebilmek için etkinliği kanıtlanmış bir madde olarak Climbazol, Ketokonazol, İtrakonazol ve Zinc Pyrithione bulunmaktadır. Konazol şampuan markasının ana maddesi Ketokonazol olup, %2 oranında ketokonazol içermektedir. Fakat ketokonazol maddesi günlük kullanıma uygun değildir en sık 15 günde bir uygulanması gerekir, sık kullanımın da saç derisinde problemlerine yol açabilir. O nedenle ketokonazol içeren ürünleri kullanmadan önce mutlaka dikkatli bir şekilde olmalısınız.

Konazol Şampuan Faydaları

Kepek şampuanların dan biri olan konazol şampuan saçlı kafa dersinde kullanılna mantar hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. İşte konozal şampuanın faydaları;

 • Kepek ve aşırı kepek sorunu olarak bilinen seboreik dermatit sorununa iyi gelir
 • Saç derisinde görülen mantara iyi gelir
 • Saç derisi ve cilt yüzeyinde görülen tahrişe karşı etkilidir
 • Saç dökülmesini önler
 • Saç diplerini ve saç derisini canladırır
 • Kafa dersinde kan dolaşımını hızlandırır

Konazol Şampuan Nasıl Kullanılır?

Konazol şampuan diğer şampuanlardan farklı olarak bilinse de tam anlamıyla öyle değildir.  Konazol şampuan da diğer şampuanlar gibidir yani farklı değildir, medikal ürünlerden oluşan ürünler genel olarak çok sık kullanmaktan kaçınmalısınız. Özellikle mantar öldürücü ketokonazol çok sık kullanırsanız saçlı deriye zarar verebilmektedir.

Ketokonazol içerikli bir şampuan kullanmak istiyorsanız bu uygulamayı en erken 15 günde bir kullanmanız gerekir. Aksi takdir de saç derisinde incelme, tahriş ve kaşıntı gibi problemlerle karsı karsıya kalabilirsiniz. Konazol şampuanı 15 Gün aralıklar ile kullanım probleminize çözüm olmuyor ise mutlaka günlük kullanıma uygun olan Climbazol içerikli bir şampuan olarak bilinen Seboderm kullanmanızı öneririz. Climbazol şampuanların herhangi bir yan etkisi olmayıp, istediğiniz sıklıkta kullanabilirsiniz.

Konazol şampuan 15 gün aralıklarla kullanılır ve saçlarımızı günlük yaşamda olduğu gibi normal bir şekilde yıkayarak bol su ile durulamayı unutmayın. Konazol şampuanı kullanırken avcunuza bir miktar konazol şampuandan alın, şampuanı iyice köpürtün parmaklarınızla masaj yaparak saçlarınıza uygulayın. Bu uygulamadan sonra bu şekilde yaklaşık 1 – 2 dakika kadar bekleyin sonrasında da bol su ile iyice durulayın. Konazol şampuanı kullanımı sonrasında en az 30 dakika kadar saçlarınıza herhangi bir kozmetik ürün kullanmayın. Konazol şampuanın ideal kullanım süresi uzmanlar tarafından yaklaşık 2 ay olarak belirtilmektedir.

Konazol Şampuan Satış Fiyatı Ne Kadar?

Öncelikle konazol şampuanı medikal bir şampuan olması nedeni ile  market raflarında görme imkanınız yoktur. Konazol şampuanı almak için Yapacağınız tek şey size en yakın eczaneye giderek konazol şampuanı almak istediğinizi söylemektir bu şampuanı kullanmadan önce isterseniz doktorunuza da danışabilirsiniz. Konazol şampuanın fiyatı konusunda bir yorum yapacak olursak da yaklaşık 6 ile 10 TL arasında değişen bir fiyatta olduğu bilinmektedir. Yani oldukça uygun bir fiyata bu şampuanı alabilirsiniz.

Konazol şampuanın miktarı 100 ml olması nedeniyle gözünüze biraz küçük gelebilir. Fakat yukarı da belirttiğimiz şekilde 15 günde bir kullanmanız halinde 2 – 3 ay kadar yetecektir. Bazı eczaneler siz konazol şampuanı isteseniz bile muadili olan Ketoral, Nizoral gibi ürünleri satmaya çalışacaktır. Bu ürünleri kullanmanız da sıkıntı yaratmaz konazol, ketoral ve nizoral şampuanının içeriği hemen hemen aynıdır.

Gitmiş olduğunuz eczanenin sahibi hangi firmadan daha fazla avantaj sağlıyorsa size onu satmaya çalışır. Daha doğrusu hangi firma o eczaneye ne kadar fazla bedava ürün verirse onun da o kadar propagandası yapılır. Bu nedenle siz hangi ürünü kullanmak istiyorsanız onu alabilirsiniz.

Konazol Şampuan Saç Dökülmesini Önler mi?

Saç dökülmesi farklı nedenlerle ortaya çıkmaktadır, Hormonal sebepler, stres, bir hastalığın olmuş olması, vitamin eksikliği, genetik faktörlerl olarak pek çok çeşitleri vardır. Bu sorunun tedavisi de oluşum nedenine göre değişmektedir.  Sadece Egzamadan ya da mantardan dolayı oluşan  dökülmeleri konazol şampuanın onarıcı etkisi ile saç dökülmelerini durdurabilir. Fakat hiç bir şampuan markasının saç dökülmesini tek başına önleme imkânı yoktur. Adı, markası, içeriği her ne olursa olsun şampuan saç dökülmesini maalesef önleyemez.  Bu durum ne yazık ki konazol şampuan içinde geçerlidir, fakat bu şampuan kepek problemi nedeni ile oluşan kırıklardaki dökülmeleri önleyebilir. Çünkü kepek problemi ortadan kalkacağı için kırılarak dökülmelerde zamanla son bulacaktır.

NOT: Saç dökülmesi problemi uygulanacak olan bazı tedavi yöntemleriyle kolay bir şekilde tedavi edilebilir.

Konazol Krem Ne İşe Yarar?

Yine kurtsan firmasının ürettiği bir ürün olan Konazol kremin de içerisinde bulunan Ketokonazol maddesi vücüt da genellikle el, ayak, baldır ve koltuk altlarında oluşmuş olan mantar sorununa karşı kullanabileceğiniz bir üründür. El,  ayak, baldır ve koltuk altlarında ortaya çıkan kaşıntının nedeni büyük ölçüde mantar sorunu olup, isterseniz Prozon Merhem isimli ürünü de doktorunuza danışarak tercih edebilirsiniz.

Ketokonazol İçeren Diğer Şampuanlar

Konazol şampuan hakkında yukarıda belirttiğimiz gibi gittiğiniz herhangi bir eczaneden kolay bir şekilde alabilirsiniz. Eczacınız konazol şampuan olmadığını söylerse bu şampuan yerine aynı içeriğe sahip olan diğer ürünleri de gitmiş olduğunuz eczaneden talep edebilirsiniz. Ketokonazol maddesini içeren diğer şampuan markalarını araştırarak eczacınıza bu şampuanları da sorabilirsiniz.

Konazol Şampuan Kullananlar

Konazol şampuan kullananlar bu şampuan hakkında yaptıkları yorumlarda konazol şampuan kepek sorununda çok etkili olduğunu söylemişlerdir. Konazol şampuan kullananlar yaptıkları yorumlarda mantar tedavisinde etkisi kanıtlanmış bu şampuanın saç derisinde görülen kaşıntıya iyi geldiği aktarmışlardır.

Konazol şampuan kullananlar yaptıkları yorumlarda kesinlikle doktor tavsiyesi olmadan kullanılmaması gerektiği yorumlarda sıklıkla dile getirmişlerdir. Konazol şampuan kullananlar saç dökülmesine iyi geldiği gibi saçta ve ciltte görülen tahrişide yok ettiğini söylemişlerdir.

Konazol Şampuan Muadili

Konazol şampuan eşdeğer yani muadili olan ürünler ise;

 • Ketoral medikal şampuan
 • Konazol krem
 • Fungoral şampuan

Konazol Şampuan Yan Etkileri ve Zararları

Untulmaması gereken en önemli husus konazol şampuan medikal bir ilaçtır ve asla bilinçsiz olarak aşırı şekilde kullanılmamalıdır. Fazla ve uzun süre bilinçsiz kullanılması yan etkilerinin görülmesine neden olabilir. İşte konazol şampuan yan etkileri;

 • Uzun süre kullanıldığında saç derisinde incelme
 • Ciltte ve saç derisinde tahriş, yanma ve kızarıklık
 • Karın ağrısı, mide bulantısı ve kusma
 • Kurdeşen
 • Dudak, yüz ve boğazda şişme

Konazol Şampuan Hakkında Tüm Sorular

Konazol şampuan her gün kullanılır mı

Konazol şampuan genelde saçta görülen soruna göre kullanılan bir şampuan dır. Aksi belirtilmedikça asla uzun süre bilinçsiz kullanılmamalıdır.

Pityriasis versicolor:5 gün süreyle günde 1 kez.

Seboreik dermatit ve pityriasis capitis:2-4 hafta süreyle haftada 2 kez.

Konazol şampuan reçetesiz alınır mı

Kesinlikle doktorunuza danışmadan asla reçetesiz olarak alıp kullanmayınız. SGK tarafından karşılandığı için reçetenize ekleyip kullanabilirsiniz.

Konazol şampuan bebeklerde kullanılır mı

Kesinlikle bebeklerde ve çocuklarda doktorunuza danışmadan asla kullanmayınız.

Konazol şampuan kortizonlu mu

Kortizonlu değildir.

Ketoral şampuan yüz için kullanılır mı

Saçınıza kullandığınız gibi yüz ve vücut için kullanılır.

Konazol şampuan genital bölgeye kullanılır mı

Genital bölge mantar sorunu için asla kullanılmaz. Genital bölgeye sürülmesi ciddi sorunlara neden olabilir.

Konazol şampuan hamilelikte kullanılır mı

Hamilelerin ve hamile kalmayı düşünenlerin kesinlikle doktoruna danışmadan kullanmaları önerilmez.

Konazol şampuan sivilceye iyi gelir mi

Sivilce yada iltihaplı sivilce için konazol kullanılmaz. Asla doktorunuza danışmadan sivilce için kullanmayınız.

Sizlere bu yazımızda konazol medikal şampuan hakkında bilgi vermeye çalıştım. Kesinlikle doktorunuza danışmadan asla kullanmayın. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak sorabilirsiniz.

YORUMLAR

 1. ToprakDeniz dedi ki:

  hangi yaş aralığında kullanılır