Evde Yapabileceğiniz Doğal Cilt Maskeleri

Paylaş
 

Her Kadın pürüzsüz, temiz ışıl ışıl parlayan bir cilt için büyük çaba içine girer. Aslında  cilt bakımı için ne bir mucizeye, nede sihirli bir değneğe ihyitacımız yok. Evde kendi doğal cilt maskesini oluşturmak için buzdolabını açmanız ve buzdolabında bulunan meyve sebze ve yumarta ile çok güzel doğal cilt maskesi yapabilirsiniz. Herkes tarafından uygulanan ve en çok etkisini gösteren cil maskelerini sizinle paylaşmak istiyorum.

Siyah Noktalar için Doğal Cilt Maskesi

yogur-limon

Malzemeler: Yoğurt ve Limon Suyu

Hazırlanışı: Bir kase içine yeterli miktarda yoğurt ve limon suyu sıkın, ama unutmayın limon doğal olmalı yapan limon sularında asit bulunduğundan cildinize zarar verebilirsiniz ve doğal olmadığınıdan pek etkisini göremeyebilirsiniz. Hazırladığınız karışımı gözleriniz hariç yüzünüzün her yerine sürün bu şeklide 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkamanız yeterlidir. Düzenli şekilde haftada bir uyguladığınızda cildinizdeki siyah noktaların yok olduğunu göreceksiniz.

Yüz Nemlendirici Temizleyi Maske

yumurta-ve-sut

Malzemeler : Yumurta Sarısı ve Süt

Hazırlanışı  :Bir kabın içine 1 yumurta sarısını ve 1 yemek kaşığı sütü koyup iyice karıştınız. Hazırlanığınız karışımı cildinize iki parmağınızla hafif baskı yaparak cildinize uygulayınız, bu işlemden sonra bir tül le yüzünüzü kapatıp 15 dakika bekledikten sonra soğuk su ile cildinizi güzelce yıkayınız. Bu maske cildinize nem kazandıracak bir uygulamadır haftada bir defa yapabilirsiniz eğer cildiniz çok kuru ise uygulamayı ilk hafta 2 defa ondan sonrada 1 haftaya düşürmenizi tavsiye ederim.

Yağlı Ciltler için Nemlendirici Maske 

bal-sut-ve-limon-suyu

Malzemeler : Bal, Süt ve Limon Suyu

Hazırlanışı :  Bir kasenin içine bir kaşık bal, bir kaşık limon suyu ve koyuluğunu bazmayacak şekilde az miktarda süt katıp iyice karıştırıyoruz. Hazırladığımız karışımı yüzümüze ve boynumuza sürüp kurayana kadar bekliyoruz tam olarak kuruduğundan emin olduktan sonra nemli bir bez yardımı ile maskeyi yüzünüzden silip ılık su ile yıkamanız yeterlidir bu maskeyi haftada bir uyguluyoruz.

Cilt Lekeleri İçin Doğal Maske

bak-sut-ve-yogurt

Malzemeler: Limon, Bal ve Yoğurt

Hazırlanışı: Bir yemek kaşığı süzme bal, 2 Yemek kaşığı yoğurt ve bir çay kaşığı limon suyunu iyici karıştırıp cilt maskesimizi hazırlıyoruz. Cilt lekesi olan bölgeye bu hazırladığımız karışı sürüp bekliyoruz ortala olarak 15 dakika beklemeniz yeterlidir. Bu cilt maskesini haftada bir defa cilt lekesi olan bölgeye uygulamanız yeterlidir.

Çiller İçin Cilt Maskesi

keten-tohumu

Malzemeler: Keten Tohumu

Hazırlanışı: Keten Tohumu kaynatıp bir kavanozun içine koyu, ağzını kapatıp belli bir süre dinlendiriyoruz. Keten Tohumunun suyu ile çilli ve lekeli olan bölgeye masaj yapar gibi uyguluyoruz. Doğal ve organik maske çeşitlerinden biridir.

Cilt Temizliği İçin Buhar Banyosu

buhar-banyosu

Malzemeler:  Nane, Kekik, Rezene ve Biberiye

Hazırlanışı: Yarım litre suya nene,kekik,rezene ve biberiye’yi koyup ocakta iyice kaynatıyoruz. Buharı ile yüzümüze buhar banyosu yapıyoruz kafanıza bez geçirip bu şekilde buhar banyosu yapmanız dahada etkili olacaktır. Buhar Banyosu ile cildiniz temizlenir ve gözenekleri açılır ayrıca nemli ve güzel görünen bir cilde sahip olursunuz yukarıdaki malzemelerin hepsi yoksa sadece olanları ilede yapabilirsiniz.

Cilt temizliğinin birinci aşaması olan cilt bakımını yapmanız cildinize tazelik ve güzellik katacaktır ama unutulmaması gereken 2. kural ise cildimizin çevresel yada kimyasal atıklardan arındırılmasıdır.Çevresel etkiler hava ile gelen egzoz kasları doğadaki tozlardır, Kimyasal olanları ise cildimize sürdüğümüz makyaj ve bakım ürünleridir işte bu kozmetik ürünler gözeneklere yerleşek cildimizde kalırlar.

gul-suyu-ve-soda

Cilt temizliği için mutlaka ama mutlaka Tonik kullanmalısınız. Tonik özel bir solüsyondur ve genel olarak su ile alkonden oluşur. Tonik seçiminde önem vereceğiniz en önemli kurak alkolsuz olmasıdır. Tonik olarak gül suyu ve maden sodası gerçekten cilt temizliği için birebirdir özelikle soda bulunan minareller cildimize canlılıkta verir. Gül suyu ise cilt temizliği için sabah akşam kullanabileceğiniz ürünlerin başında gelir. Gül suyu cilt temizliği için Avrupa genelinde kullanılan ürünlerin en başında gelmektedir.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun