Kantaron Yağının Saça Faydaları, Zararları ve Kullanımı

Kantaron Yağının Saça Faydaları, Zararları ve Kullanımı

Kantaron Yağının Saça Faydaları, Zararları ve Kullanımı; Kantaron yağının saça faydaları çok eski çağlardan beri bilenen ve kullanılan doğal yağlardan biridir. Kantaron yağı ile bir çok saç sorunun kökünden yok edebileceğiniz gibi saç bakımını yapmak içinde kullanabilirsiniz. Saç diplerini ve saçlı derideki sorunları yok eden kantaron yağı özellikle saç dökülmesine neden olan kepeklenmeyi ve saçlı deride egzamayı yok ettiği uzun yıllardır bilinmektedir.

Saç bakım uzmanlarının nemli saça uygulandığında daha etkili olduğunu söylediği kantaron yağı hakkında sizlere bu yazımızda kantaron yağının saça faydaları, kantaron yağı saça nasıl uygulanır, sarı kantaron saç dökülmesi, yıpranmış saça kantaron yağı hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Kantaron Yağının Saça Faydaları Nelerdir

Kantaron yağını ister saç dökülmesini yada saç ile ilgili saç sorunlarını yok etmede kullanabileceğiniz gibi saçınıza sürerek saç bakı yapmak içinde kullanabilirsiniz. Kantaron yağının saça faydaları ise;

 • Saçlara sürüldüğünde saç dökülmesini önler
 • Kantaron yağı saçtaki kepeklenmeyi önler
 • Saçta bulunan kuruluğu önleyerek saçın nemli kalmasını sağlar
 • Saçta görülen egzama üzerinde olumu etkisi vardır
 • Saç diplerini besler ve saç kırıklarını önler
 • Daha gür bakımlı saçların çıkmasını sağlar
 • Kafa derisinde görülen kaşıntıyı yok eder
 • Saç diplerinin gözeneklerini besler

Kantaron Yağı Saça Nasıl Uygulanır

Kantaron saça faydaları

Kantaron yağını saç sürmek için ene iyi zaman banyoya girmeden önceki 1 saattir. Yeterli miktarda saçınıza kantaron yağı sürdükten sonra hafif baskı yaparak parmak uçlarınız ile saç diplerine yedirmeye çalışın. 1  saat kadar bekledikten sonra saçlarınızı uygun bitkisel şampuan ile iyice durulamanız yeterlidir. Bazı saç bakım uzmanları nemli saça kantaron yağı uygulandığını saç diplerinde daha fazla olumlu etki gösterdiğini savunmuştur. Bilinen bir gerçek ise ister kuru saç olsun isterse nemli kantaron yağını saça sürmek faydası bulunan bir yağdır.

Kantaron yağının saç faydalarından daha etkili faydalanmak için dilerseniz şampuanınızın içerisinde az miktarda kantaron yağı ekleyebilirsiniz. Saçınız her gün kantaron yağı sürülmemelidir. Her banyoya girdiğinizde saçlarınıza uygulayarak pek çok saç sorunundan kurtulmanız mümkündür. Aktarlardan alacağınız kantaron yağını saçınıza dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Kantaron Yağı Saç Maskesi

Kantaron yağı saç maskesi pek çok saç sorununda çok etki gösteren bir yağdır. Saç dökülmesi başta olmak üzere kepeklenme, egzama, kaşıntı gibi saç sorunlarını tedavisinde kullanılabilir.

 • 1 tatlı kaşığı kuru ısırgan yaprağı
 • 1 tatlı kaşığı kuru sarı papatya
 • 1 tatlı kaşığı sarı kantaron

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Yukarıda saydığımız bütün ürünleri geniş bir kabın içerisine ekleyin ve üzerine yeterli miktarda kaynar suyu ekleyerek demlenmesi için 10 dakika kadar bekleyin. Soğuduktan sonra suyu süzün ve bu saç maskesini temiz saça özellikle banyodan sonra sürün ve 1 saat bekledikten sonra saçlarınızı iyice durulayın. Dilerseniz banyodan öncede bu maskeyi kullanabilirsiniz. İlk kullanımdan itibaren etkili bir biçimde saç dökülmesi ve kepeklenmenin yok olduğunu göreceksiniz.


İlginizi Çekebilir : Kantaron Yağının Faydaları


Kantaron Yağı ve Zeytinyağı Karışımı

Kantaron yağı ve zeytin yağını eşit miktarda karıştırıp banyodan önce saçlarınıza sürebilirsiniz. Saçlarınızın parladığını ve pamuk gibi yumuşacık olmasını sağlayan kantaron yağı ve zeytin yağı karışımı Ege bölgesinde yıllardır kullanılmaktadır. Ayrıca kurutulmuş kantaron çiçeklerinin üzerine zeytin yağı ekleyerek güneş görmeyen bir yerde 1 hafta bekleterek dinlendirin. Yapraklarını süzdükten sonra hazırladığınız bu karışımı saçlarınıza her banyoda uygulayarak kullanabilirsiniz.

Kantaron Yağının Saça Zararları

Kantaron yağının saç faydaları olduğu gibi zararları olduğu bilinmektedir. Genelde kantaron yağının saça zararları çok azdır ve yağ kullanmayı bıraktığınızda kendiliğinden kaybolur. Genelde zararlar çok aşırı kullanıma ve bu yağa alerjisi olanlarda görülmektedir. Bilinen zararları tahriş, deride döküntü ve hassasiyet olarak bilinmektedir.


İlginizi Çekebilir: Kantaron Yağının Cilde Faydaları


Kantaron Yağının Saça Faydaları Hakkında Bütün Sorular

Sizlere kantaron yağının saça faydaları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Kantaron yağı hakkında merk edilen sorular ve cevaplarını vererek sizlere yardımcı olmaya çalışacağım. Sizlerde aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

Kantaron Yağı Saç Uzatır Mı

Saçları uzatmak için kantaron yağı kullanabilirsiniz. Saçları ve saç köklerini besleyen ve koruyan kantaron yağı saçlarınız daha hızlı uzamasını sağlayacaktır.

Kantaron yağı saç saç dökülmesini önler mi

Saç dökülmesini durdurmak için kantaron yağını saçlarınıza banyodan önce sürerek yarım saat ile 1 saat kadar bekleyin saç dökülmesini daha ilk uygulamadan itibaren önleyecektir.

Kantaron yağı saç çıkartır mı

Kantaron yağı kıl köklerini uyaran ve canlandıran bir yağdır. Eğer kıl köklerinizin zarar görmediyse saçlarınızı çıkarmak için bu yağı kullanabilirsiniz.

Kantaron yağı saça sürülür mü

Kantaron yağı vücuda ve yüze sürüldüğü gibi saça sürebilir. Zararı nedeyse olmayan bu yağ ile saç bakımı yapabilirsiniz.

Kantaron yağı saç rengini açar mı

Düzeli olarak kullanıldığını saçlarınızda zamanla açılma görülebilir. Ama kantaron yağını direk olarak saç rengini açmak için kullanmanızı pek etkili olmayacaktır.

Yıpranmış saça kantaron yağı iyi gelir mi

Yıpranmış hasra görmüş saça kantaron yağı sürerek saçlarını onarabilir ve daha canlı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Kantaron yağı saçkıran

Saç kıran kantaron yağı ve saç derisinde oluşan sorunlarda kullanılabilir yağlardan biridir.

Kantaron yağı saçtaki egzamaya iyi gelir mi

Saçtaki egzamaya kantaron yağı uygulamak çok etkili ve sıklıkla denenen bir yöntemdir. Eğer  saçınızda egzama varsa kantaron yağı uygulayarak saçınızı rahatlatabilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda kantaron yağının saça faydaları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Szilere konu hakkında görüşlerinizi ve sorularınızı yorum kısmına yazarak sorabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.