İhtiyol Pomad ( Kara Merhem) Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

İhtiyol Pomad ( Kara Merhem) Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

İhtiyol Pomad ( Kara Merhem) Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Kara merhem, tıp dilindeki adıyla ihtiyol pomad, pek çok iltihaplı deri hastalığının tedavisinde kullanılan oldukça etkili bir kremdir.

Özellikle egzama, apse ve çıban gibi cilt sorunlarını kısa bir sürede iyileştiren bu merhem, eczanelerde satışa sunulan bir üründür.

Doktorlar tarafından da farklı cilt sorunlarının tedavisi amacıyla reçete edilebilen kara merhem, aknelerdeki yani iltihaplı sivilcelerdeki iltihabı kurutur ve sivilcelerin içini temizler.

Deri döküntülerinin tedavisi amacıyla da doktorunuz bu ürünü reçete edebilir.

Kara merhem(ihtiyol pomad) ile ilgili olarak sizleri kısaca bilgilendirmek istediğimiz bu yazımızda ihtiyol pomad nedir? İhtiyol pomad ne işe yarar? sorularını yanıtlamak, bu kremi nasıl kullanabileceğinize değinmek istiyoruz.

İşte, kara merheme dair bilmeniz gereken ayrıntılar:

Kara Merhem(İhtiyol pomad) Nedir?

Halk arasında kara merhem olarak da isimlendirilen bu kremin temel görevi, iltihaplı deri sorunlarını tedavi etmektir.

Ham petrol karışımının sülfürik asitle suda çözünebilir bir hale getirilmesi sonrasında elde edilen bu ürün, yüksek oranda da kükürt içerir.

Deriye sürüldüğünde deri tarafından tamamen emilen bu merhem, deriye nüfus ederek, iltihapla savaşır. İltihabı yok eder ve iltihabın daha geniş alanlara yayılımını da durdurur.

İhtiyol pomad, 20 gramlık alüminyum tüplerde satışa sunulur. Kendine has karakteristik bir kokuya sahip olan ürün, yağlı bir formdadır.

Etkin maddesi ihtiyol olan ürün, ismini de etkin maddesinden alır. Üründe yardımcı madde olarak da beyaz vazelin yer almaktadır.

Bazı ürünlerde yardımcı madde olarak bir miktar da lanolin bulunabilir.

Kara Merhem Ne İşe Yarar?

Güçlü bir anti enflamatuar, anti bakteriyel, anti ekzamatöz, antiseboreik ve antimikotik olarak hareket ederek, derideki iltihaplanmayı giderir.

İltihaplanmaları, sivilce ve çıbanları önce olgunlaştırır, ardından da iç kısımlarını temizler. Böylelikle cildinizi sivilce ve iltihaplardan arındırır.

Egzama, apse, çıban ve sivilcelerin akıtılmasını sağlayan kara merhem, diğer birtakım antiseptik ürünlerle birlikte yardımcı ürün olarak da reçete edilebilir.

Kara Merhem Faydaları

 • Sivilceleri iyileştirir

Özellikle irinli büyük sivilcelerdeki baloncukların sönmesini ve iltihapların iyileşmesini sağlar.

Cildinizi aknelerden arındırarak, daha sorunsuz ve pürüzsüz bir cilde kavuşabilmenize olanak tanır.

 • Çıbanları yok eder

Apse ve çıbanları yok ederek, cildinize eski sağlığını geri kazandırır. Çıban ve apselerin yanı sıra kıl dönmelerinin tedavisi amacıyla da ihtiyol pomaddan yararlanılabilir.

 • Deri iltihaplarını giderir

Güçlü bir antiseptik ve anti dezenfektan olarak, cildinizdeki iltihapları dezenfekte eder. Egzama ve deri döküntülerinin tedavisinde önemli bir rolü vardır.

 • Dolama tedavisinde etkilidir

Parmak uçlarında görülen bir çeşit iltihaplı cilt sorunu olan dolamanın tedavisinde de kara merhem sıklıkla kullanılmaktadır.

Yukarıdaki deri sorunlarına ek olarak tırnak batması ve basur tedavisinde de kara merhem başarı gösterir.

Kara Merhem Nasıl Kullanılır?

Kullanımı son derece basit olan ürün, deriye sürüldüğünde etkilerini kısa sürede göstermeye başlar.

Ürün, günde tek sefer ya da günaşırı yani 3-4 sefer hassas ve hastalıklı deriye uygulanabilir. Kullanım sıklığı cilt sorununuzun şiddetine göre değişiklik gösterebilir. Şayet ürünü doktor reçetesi üzerine kullanıyorsanız, bu merhemi mutlaka doktorunuzun reçetede belirttiği şekilde kullanmalısınız.

Ürünü reçetede belirtilenden daha uzun bir süre için kullanmamalısınız. Aksi halde birtakım yan etkilerle karşılaşabilirsiniz.

Uygulanışı:

Merhemi steril bir gazlı bez yardımıyla cildinizdeki sorunlu bölgeye yedirerek, sürün. Ardından hava sirkülasyonunu engellemeyecek şekilde üzerini gazlı bezle kapatın ya da sarın.

İltihaplı bölgeyi sıkarak ya da üzerine bastırarak, içindeki iltihabı çıkarmaya asla çalışmayın.

Her uygulama sonrasında ellerinizi bol sabunlu suyla yıkayarak, durulayın.

UYARI:

Şayet bu kremi çocuğunuzun sorunlu deri bölgesine sürecekseniz, mutlaka doktorunuza danışın ve uygulama esnasında oldukça dikkatli davranmaya özen gösterin.

Kara merhem kullanımında doz aşımına kaçmanız durumunda size en yakın eczaneye ya da doktorunuza görünmeyi sağlığınız açısından ihmal etmeyin.

Merhemi kullanmayı unuttuğunuzda unutulan dozları dengeleyebilmek adına çift doz almayı asla denemeyin.

Kara Merhem Kullanımı Esnasında Dikkat Etmeniz Gerekenler:

 • Ürünün içeriğinde bulunan maddelere karşı herhangi bir aşırı hassasiyetiniz söz konusuysa bu ürünü asla kullanmamalısınız.
 • Hamileyseniz, hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız ya da bebeğinizi emziriyorsanız, kremi mutlaka bir doktora danıştıktan sonra kullanmalısınız.
 • Ürünün göz, ağız, burun gibi mukozal alanlarla temasından kaçınmalısınız. Temas durumunda ilgili bölgeyi bol suyla yıkamalı ve kara merhemden mutlaka arındırmalısınız.
 • Ürünü kullanmadan önce kullandığınız tüm reçeteli ya da reçetesiz ilaçlarla ilgili olarak doktorunuzu bilgilendirmeyi ihmal etmemelisiniz.

Kara Merhem Yan Etkileri

İhtiyol pomad yan etki görülme sıklığı oldukça nadir olsa da ürünün bileşenlerindeki etkin ve yardımcı maddelere karşı aşırı hassasiyeti bulunan kişiler yan etkilerle karşılaşabilirler.

Yan etkileri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

Seyrek yan etkiler:

 • Deride irritasyon
 • Derideki izole olgularda kesecik oluşumu

Yaygın yan etkiler:

 • Uygulanan deri bölgesinde renk değişikliği

Yaygın olmayan yan etkiler:

 • Deride kaşıntı
 • Deride kızarıklık
 • Birtakım alerjik reaksiyonlar

Kara Merhem Fiyatı

Kara merhem, SGK tarafından karşılanabilen bir üründür. SGK tarafından karşılandığında ürünün 2018 fiyatı yaklaşık 2 TL’dir.

Ürünü reçetesiz olarak satın almak istediğinizde ise ortalama 20 TL gibi bir fiyata satın alabilirsiniz.

Kara Merhem Kullanıcı Yorumları:

Bu ürünü kullanan kişilerin yani gerçek kullanıcıların yorumlarına baktığınızda üründen son derece memnun kaldıklarını ve ürün sayesinde ciltlerindeki sivilce, akne ve iltihaplı diğer cilt sorunlarından kurtulduklarını görebilirsiniz.

Ancak herkesin cilt tipi farklı olduğundan ürünün sizde işe yarayıp yaramadığını ancak kremi düzenli olarak kullandıktan sonra karar verebilirsiniz.

Kara merhemi 25 0C oda sıcaklığının altında, güneş görmeyen, serin bir yerde, çocuklarınızın göremeyeceği ve ulaşamayacağı bir yerde muhafaza etmelisiniz.

Son kullanma tarihi geçen ürünleri asla kullanmamalı, ürün ambalajında ya da kremde herhangi bir tuhaflık fark ettiğiniz durumlarda da ürünü kullanmaktan kaçınmalısınız.

Bu yazımızda kara merhem ne işe yarar? Kara merhem fiyatı nedir? vb. bu kreme dair merak ettiğiniz soruları cevaplandırmaya çalıştık.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Maddi Yardım Bedava İnternet Yardım Başvurusu