Harvard Üniversitesi Nerede, Başvuru, Burs, Tarihi ve Kaç Para?

Harvard Üniversitesi Nerede, Başvuru, Burs, Tarihi ve Kaç Para?

Harvard Üniversitesi Nerede, Başvuru, Burs, Tarihi ve Kaç Para? Yalnızca ABD’nin değil, tüm dünyanın en gözde üniversitelerinden biri olan Harvard Üniversitesi, milyonlarca Türk ve yabancı öğrencilerin rüyalarını süsleyen üniversitelerden biri olmaya devam ediyor.

Kurulduğu 1636 yılından bu yana eksiksiz bir şekilde eğitim vermeye devam eden, profesyonel akademisyenleri, doçentleri ve öğretim görevlileri ile kaliteli bir eğitim alabilmenize imkan tanıyan Harvard Üniversitesi’nin yaklaşık %40 gibi büyük bir bölümünü uluslararası öğrenciler oluşturuyor.

Öğrencilerin içinde İngiliz, Fransız, Türk vb. farklı milletlerden pek çok kişi bulunuyor.

Günümüze kadar yüzlerce Nobel ödülüne layık görülen, dünyanın en başarılı iş adamlarını yetiştiren bu üniversite, Türk öğrenciler tarafından da yoğun bir rağbet görüyor.

Bu yazımızda Harvard Üniversitesi’nde okumanın hayalini kuran öğrenciler için Harvard Üniversitesi’ne dair tüm merak edilenleri yanıtlamaya çalışacağız.

Yazımızın faydalı olması dileğimizle…

Harvard Üniversitesi Nerede?

Yalnızca eğitim ve öğretim kalitesi ile değil, muhteşem kampüsü ve yemyeşil doğası ile de popüler olan Harvard Üniversitesi, Boston’a bağlı olan Cambridge’da bulunuyor.

Dünyanın en eski ve en köklü üniversitesi olmanın haklı gururunu taşıyan üniversite, aynı zamanda dünyanın en büyük ve en fazla kitabın yer aldığı kütüphaneye sahip olması ile de biliniyor.

Fen ve Sanat Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İşletme vb. 11 fakültesi bulunan üniversite; her yıl başarılı ve nitelikli bilim ve iş adamlarını yetiştirerek, biz insanoğluna armağan ediyor.

Dünya’ya yön veren bir çok bilim adamı, yönetici, siyaset ve CEO çıkaran Harvard Üniversitesi kuruluş tarihi 1636 yılında kurulmuştur. İlk kurulan bölüm ise Fen ve Sanat Fakültesinin 1636 yılında kurulmuştur.

  • Dünya üzerinde büyük şirketlerin sahipleri ve iş adamları Harvart mezunudur. İnternet sektörüne yön veren sitelerin sahipleri özellikle Facebook, Twitter, Pinterest, Instagram yöneticiler bu okuldan mezun olmuştur.

Harvard Başvuru Koşulları

Yalnızca en iyilerin ve en zekilerin kabul edildiği üniversiteye girebilmeniz için öncelikle İngilizce dil bilginizin oldukça iyi olması gerekiyor. TOEFL puanı yüksek olan kişilerin üniversite tarafından kabul edilme şansı da o denli artıyor.

Bununla birlikte TOEFL derecesi 250 puanın üzerinde olan kişilerin burslu bir şekilde okuma şansları da bulunuyor.

Üniversiteye kabul edilmeniz için aynı zamanda yerleştirme sınavına girmeniz ve bu sınavı başarı ile tamamlayan sınırlı sayıdaki kişiden biri olmanız gerekiyor. Yani ilk 100-200 öğrencinin içine girdiğinizde Harvard Üniversitesi’nde okuma şansınız artıyor.

Lisans bölümünde okumak isteyen kişiler için yüksek bir TOEFL puanı zorunlu tutulmasa da yüksek lisans yapmak isteyenlerin TOEFL puanlarının da en az 80-100 olması gerekiyor.

Lakin tek başına TOEFL puanına sahip olmak da yeterli olmuyor.

Başvuru şartları arasında son 3 yıl içerisinde aldığınız SAT ve ACT puanlarınızın yüksek olması da yer alıyor.

Harvard Üniversitesinde Eğitim Kaç Para?

Dünyanın en kaliteli ve en çok arzulanan üniversitelerinden biri olan Harvard Üniversitesi’nde okuyabilmek için ciddi bir bütçeyi gözden çıkarmanız gerekiyor.

Ücretler; fakülteden fakülteye göre değişiklik gösterebiliyor. Örneğin Harvard’da tıp fakültesi okumayı istediğinizde 60.000 dolar gibi son derece büyük bir rakam ödemeniz bekleniyor.

Harvard Üniversitesi Dünya Sıralaması

Harvard Üniversitesi okumak neredeyse herkesin ortak hayallerinden biridir.  Dünyanın en iyi 10 üniversitesi arasında yer alan Harvard Üniversitesi dünyanın en iyi 6. üniversitesidir. He sene liste yenilenmesine karşın neredeyse ilk 10 üniversite listesinin çıkmamıştır.

  • Harvard Üniversitesinde bulunan Kütüphane dünyanın en büyük 4. kütüphanesidir. Sadece kütüphanede çalışan sayısı 800 kişidir. Harvart Kütüphanesinde insan derisi ile kaplanmış 3 tane kitap bulunmaktadır.

Harvard Üniversitesi Bölümler Var

Seçkin öğrencileri kabul eden okulda toplam 11 tane Fakülte bulunmaktadır.

11 adet fakültesi vardır:

Fen ve Sanat Fakültesi – 1636
Sağlık Bilimleri Fakültesi – 1782
Harvard Tanrı Bilim (İlahiyat) Fakültesi – 1816
Harvard Hukuk Okulu – 1817
Harvard İşletme Okulu – 1908
Yüksek Tasarım Okulu – 1914
Yüksek Eğitim Okulu – 1920
Halk Sağlığı Okulu – 1922
John F. Kennedy Yönetim Okulu – 1936
Fen – Edebiyat Fakültesi -1956
Hukuk Ve Baro İşletme Okulu – 1957

Harvard Üniversitesi Nasıl Kazanılır

Kazanması zor ama imkansız olmayan Harvard Üniversitesi okumak için bazı şartları yerine getirmelisiniz. Üniversite sınavında derece yapıp ilk 200 içerisine girmek ve TOEFL’dan 250+ almak çok önemlidir. Ayrıca sağlam paraya ihtiyacınız vardır.

Üstün zeka, özel yetenekleriniz varsa %80 kadar burs alma imkanınız olmasına karşın yıllık 25 bin dolar ile 60 bin dolar arasında değişen ücretler olduğunu bilmeniz gerekli.

Harvart Üni. okumak için ya çok zengin olmalısınız yada çok fazla zeki eğer bu özelliklerin ikisi sizde varsa Harvard Üniversitesine girmeniz çok kolay olacaktır. Harvart başvururken nereli olduğunuz hiç önemli değil sadece en iyileri alan bu okulu tercih edeceklerin gerçekten kendini iyi anlatmaları gerekli.

Harvard Üniversitesi Başvuru Tarihi?

Harvard Üniversitesi’nde okumak istiyorsanız; en geç Ocak ayına kadar başvurularınızı tamamlamalısınız. Sonuçların ise Nisan ayı civarında açıklandığını söyleyebiliriz.

Harvard Üniversitesi’ne kabul edilmek istiyorsanız; yalnızca zekanızın, eğitiminizin, sınav skorlarınızın yeterli olmadığını unutmamalısınız. Üniversitenin yalnızca en iyilere açık olduğunu ve başvuran öğrencilerin sosyal başarılarını ve ilişkilerini de elemelerde göz önünde bulundurduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Bu yüzden mülakatta mümkün olduğunca tutuk davranmamaya çalışmanızı öneriyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.