Fön Nasıl Çekilir? Fön Çekmenin Püf Noktaları

Fön Nasıl Çekilir? Fön Çekmenin Püf Noktaları

Hangimiz zaman zaman kuaföre tonlarca para harcadığımız için ayın sonunu getiremediğimiz anlar yaşamıyoruz ki? Her daim güzel, çekici ve bakımlı görünmek adına neredeyse her hafta kuaföre uğruyor, özellikle saçlarımıza neredeyse bir servet harcıyoruz.

Bazen güzellik uzmanı ya da kuaför olmadığımız için kendimize bile kızıyor; evde saç kesimini, saça nasıl fön çekildiğini öğrenme arzusuyla dolup taşıyoruz.

Şayet sizler de paranızın artık az da olsa cebinize kalmasını diliyor, bu parayı başka giderlerinize ayırmak istiyorsanız; evde saç düzleştirmeyi yani saça fön çekmeyi öğrenebilir, bütçenizi az da olsa rahatlatabilirsiniz.

Bu yazımda kısaca evde fön nasıl çekilir? Fön çekerken hangi noktalara dikkat etmek gerekir? vb. en merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağım.

Yazımın faydalı olması dileğimle…

Evde Fön Çekmenin Püf Noktaları:

Aslında evde fön çekmenin kuaförde fön çektirmekten pek de bir farkı bulunmuyor. Yani saçlara sırasıyla aynı işlemler uygulanıyor diyebiliriz.

Aşağıdaki adımları takip ederek, siz de evde kolaylıkla saçlarınıza fön çekebilir, dümdüz ve yumuşacık görünen saçlara kavuşabilirsiniz.

 • Dalgalı, düz ya da hareketli… Saçlarına hangi fönü çekecek olursanız olun, öncelikle saçlarınızı güzelce şampuanlamalı, ardından da saçlarınıza saç bakım kremini uygulamalısınız.
 • Saçlarınızı havluyla durularken mutlaka yumuşak bir havlu kullanmalı, havluyu saçlarınıza sürtmemeli, hafif bir şekilde saçlarınıza bastırmalısınız. Yani ovalama işleminden kaçınmalısınız. Aksi halde saçlarınızın sürtünmeden zarar görmesine, kırılmasına ve kopmasına yol açabilirsiniz.
 • Sonraki aşamada saçlarınızı saç kurutma makinesiyle kurutmalısınız. Ancak az bir miktar saçlarınızın ıslak olduğundan da emin olmanız gerekiyor. Böylelikle işlemden en iyi sonucu elde edebilirsiniz.
 • Şayet vaktiniz yoksa yani kuru saçlara fön çekmeniz gerekiyorsa, saçlarınızı ıslatarak da fön çekebilirsiniz.
 • Son olarak, saçlarınızı kuruttuktan sonra saçı ısıya karşı koruyan, aynı zamanda saçların aşırı kabarmasını önleyen saç bakım kremini kullanmalısınız.
 • Fön için saç kurutma makinesini kullanmaya kalkışmamalı, mutlaka fön makinesi kullanmalısınız. Böylelikle daha iyi bir sonuçla karşılaşabilirsiniz.
 • Saçlarınız ıslakken ya da tamamen kuruyken asla fön çekmemeli, saçlarınızın hafif nemli olduğundan emin olmalısınız. Yani saçlarınızın ¾ gibi bir bölümünün kuru olması gerektiğini söyleyebiliriz.

Bu noktadan sonra saçlarınıza düz mü dalgalı mı yoksa hareketli fön mü çekeceğine karar vermeniz gerekiyor. Kararınızı verdikten sonra fön işlemi için uygun doğru tarakla saçlarınıza fön çekmeye başlayabilirsiniz.

Evde Düz Fön Nasıl Çekilir?

Evde düz fön çekerken takip etmeniz gereken adımları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Saçlarınızı taradıktan sonra saçlarınızı tutamlara ayırın. Fön işlemine öncelikle saçlarınızın arka yani alt tarafından başlayın. Bir yandan saç fırçası ile saçlarınızı tararken bir yandan da fön makinesini saçlarınıza tutun. Saçlarınızı tarakla mümkün mertebe gergin olacak şekilde tarayın.
 • Düz fön çekerken mutlaka yuvarlak bir saç fırçası kullanmalısınız.
 • Fön işlemi tamamlandığında saçınızın tamamen düzleşmesi için işlemi tekrarlayabilirsiniz.
 • Saçın ön kısmına fön çekerken, saçlarınızı sıkıca fırçaya dolamalı, ardından fön makinesini saçlarınızın üzerinde saçınızı fırçalama yönünde gezdirmelisiniz.
 • Saçın arka kısmına fön çekerken, ense kısmından başlayarak, saçlarınızı fırçaya dolamalı, fön makinesini de fırça yönünde saçlarınıza tutmalısınız. Arka kısma fön çekmek, ilk zamanlarda size zor gelebileceğinden bir aynadan yardım alarak, saçınızın arkasını ve nasıl göründüğünü aynadan kontrol edebilirsiniz.
 • Kaküllere fön çekerken fırçanızı kaküllere doladıktan sonra saç üzerinden fön makinesini saçlarınıza tutmalı, fırçayı aşağı doğru çekerken fön makinesini de aynı yönde saçlarınızın üzerinde hareket ettirmelisiniz.

Evde Dalgalı Fön Nasıl Çekilir?

Evde dalgalı fön çekerken muhakkak yuvarlak bir saç fırçası kullanmalısınız. Saçlarınızın dalgasının daha büyük olmasını istiyorsanız, daha büyük bir fırça; minik olmasını diliyorsanız, daha küçük bir fırça tercih etmelisiniz.

Dalgalı fön çekmek için öncelikle saçlarınızı tutamlara ayırmalı ardından da ayırdığınız tutama fırçanızı iyice dolamalısınız. Ardından saç tutamını parmaklarınıza dolayarak, saç klipsleri ile sabitlemelisiniz.

Tüm saç tutamlarınıza aynı işlemi uyguladıktan hemen sonra klipslediğiniz saçlarınızı açabilirsiniz.

Evde Hareketli Fön Nasıl Çekilir?

Saçlarınızın uç kısmının biraz daha hareketli olmasını istiyorsanız; öncelikle saçlarınızın üst kısmına düz fön çekmeli ardından uç kısımlarını fırçaya dolayarak, döndürmelisiniz. Saçlarınızın ucunu fırça ile döndürürken de fön makinesini fırçanın üzerinde ve aynı yönde tutmalısınız.

UYARI: Fön işlemi esnasında saçlarınızın ısıdan zarar görmemesi adına fön makinesi ile saçlarınızın arasında en az 2-3 cm olduğundan emin olmalısınız! Aksi halde direk olarak fön makinesini saçlarınıza yapıştırmanız, saçlarınızın kısa sürede yıpranmasına neden olabilir. Aman dikkat!

UYARI: Saçlarınızın kısa sürede canlılığını kaybedip, mat görünmesini istemiyorsanız; özellikle kuru, kıvırcık ve yıpranmaya meyilli bir saç tipiniz varsa saçlarınızı sıcak suyla değil de ılık suyla durulamaya özen göstermelisiniz. Özellikle son aşamada saçlarınızı soğuğa yakın suyla yıkayarak, saçlarınızın kısa sürede matlaşmasının ve nemsiz görünmesinin önüne geçebilirsiniz.

Bu yazımda kısaca evde fön çekerken dikkat etmeniz gereken noktalara değinmeye çalıştım. Yukarıdaki önerilerimi dikkate alarak, sizler de ilk denemenizden kısa bir süre sonra rahatlıkla fön çektiğinize tanık olabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Yardım Başvurusu Belediye Yardımları Belediye Yardımları