Evde Doğal Yoldan Diş Beyazlatma Yöntemleri

Evde Doğal Yoldan Diş Beyazlatma Yöntemleri

Hangimiz, pırıl pırıl parlayan, gülümseyişimize ahenk katan, gurur duyduğumuz bembeyaz dişlere sahip olmak istemiyoruz ki?

Bu amaçla düzenli aralıklarla bir diş doktoruna görünüyor, diş temizletme ve beyazlatma işlemlerinden yararlanıyoruz. Lakin diş beyazlatma uygulamasının biraz tuzlu olması yüzünden bütçemizin büyük bir kısmını harika dişlere kavuşmak adına harcamak zorunda kalıyoruz.

Üstelik diş hekiminden ayrılırken yani ilk gün bembeyaz görünen dişlerimiz, kısa bir süre sonra tekrar sararmaya, kararmaya ve ilk günkü güzelliğini ve canlılığını maalesef ki kaybetmeye başlıyor.

İşlemden birkaç ay sonra yeniden sarı ve kararmış dişlerimiz ile karşılaşmak zorunda kalıyoruz.

Dişlerimizi düzenli olarak fırçalamamız, hatta diş ipi kullanmamız bile çoğu zaman dişlerimizi beyazlatabilmemiz için yeterli olmuyor.

Çünkü çay, kola, kahve gibi diş minesine zarar veren içecekler, aşırı şekerli besinler, çikolata gibi atıştırmalıklar maalesef ki dişlerimizde kısa bir sürede tekrar bakterilerin birikmesine ve bu bakteriler yüzünden dişlerimizin beyazlığını ve parlaklığını kaybetmesine yol açıyor.

Evde diş beyazlatma başlıklı bu yazımızda son derece ekonomik, üstelik uygulaması oldukça pratik olan bazı yöntemleri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Peki, ev tipi diş beyazlatma yöntemleri neler? Gelin, bu soruyu birlikte yanıtlamaya çalışalım:

Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri

Bitki ve güzellik uzmanı Suna Dumankaya’nın bu tarifi, kısa sürede daha beyaz ve güçlü dişlere kavuşabilmenize aracılık ediyor.

Ağızdaki bakterilerle savaşan bu tarif; aynı zamanda ağız ve diş sağlığını önemli ölçüde koruyor.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı karbonat
 • 1 yemek kaşığı öğütülmüş adaçayı bitkisi
 • ½ adet limon kabuğu rendesi

Uygulanışı:

Bütün malzemeleri uygun bir kasede karıştırın. Ardından dişlerinizi haftada iki sefer düzenli olacak şekilde bu karışımla fırçalayın.

Fırçalama esnasında günlük diş fırçanızı kullanabilirsiniz. Yani bu karışıma diş fırçanızı batırmalı, ardından da dişlerinizi fırçalamalısınız.

Evde Diş Beyazlatma Yöntemi 

Şifalı kür tarifleri ile daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürebilmemize yardımcı olan Profesör Dr. Ahmet Maranki’nin bu tarifi, dişlerin rengini yalnızca 1 hafta gibi kısa bir sürede en az 2-3 ton açıyor.

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı karbonat
 • ¼ çay kaşığı Himalaya tuzu
 • ¼ çeyrek kaşığı elma sirkesi

Hazırlanışı:

 • Tüm malzemeleri bir kaseye ekleyin. Tuz tamamen eriyene dek iyice karıştırın.
 • Bu karışımla her gün iki sefer dişlerinizi fırçalayın.
 • 7 günün sonunda dişlerinizde gözle görülür bir beyazlamaya tanık olabilirsiniz.

Evde Diş Beyazlatma Teknikleri

Güzellik uzmanı Suna Dumankaya’nın bir diğer diş beyazlatma önerisi olan bu tarif; dişleri güçlendiriyor, diş etlerinde bakteri ve iltihap oluşumunu önlüyor.

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı karbonat
 • 1 çay kaşığı beyaz kil
 • 1 tatlı kaşığı öğütülmüş toz nane

Hazırlanışı:

 • Tüm malzemeleri ufak bir kasede karıştırın.
 • Elde ettiğiniz bu karışımla dişlerinizi fırçalayın.

Evde Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır

Eksikliğinde diş eti kanamalarını ve iltihaplanmalarını beraberinde getiren C vitamini açısından oldukça zengin olan portakal ile bakteri düşmanı defne yaprağını kullanarak, hazırlayabileceğiniz bu kür; dişlerinizdeki lekeleri ve kararmaları gidermenin yanı sıra ağız ve diş etlerinizdeki bakteri ve mikroplarla da etkili bir şekilde savaşıyor.

Malzemeler:

 • 2-3 adet kuru defne yaprağı
 • 1 adet rendelenmiş portakal kabuğu

Hazırlanışı:

 • Defne yapraklarını öğüterek, un haline getirin.
 • Portakal kabuğunu minik minik olacak şekilde rendeleyin. Dilerseniz blenderden da geçirebilirsiniz.
 • Her iki malzemeyi iyice karıştırın.
 • Bu karışımla dişlerinizi düzenli olarak fırçalayın.

Diş Beyazlatma Evde Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki malzemeleri kullanarak da daha beyaz ve çekici dişlere kavuşabilir, dilediğiniz yerde ve dilediğiniz her an kahkaha atabilirsiniz.

Karbonatla Diş Beyazlatma

Hepimizin aşina olduğu bu yöntemin sık kullanımı diş minesine zarar verebileceğinden karbonatla dişlerinizi haftada maksimum iki kez fırçalamanızı öneriyoruz.

Diş fırçanızı az bir miktar suyla ıslatın. Ardından fırçanızı karbonata bandırın. 2 dakika boyunca dişlerinizi fırçalayın.

Karbonat ve Limon Suyu ile Diş Beyazlatma

Asidik yapısı sayesinde beyazlatıcı etki gösteren limon suyu ve karbonat karışımı; dişleri ciddi ölçüde beyazlatıyor.

Lakin limon suyu ve karbonat karışımını haftada 1 seferden daha fazla dişlerinize uygulamaktan muhakkak kaçınmanız gerekiyor.

Bu kürle dişlerinizi beyazlatmak için ½ adet taze sıkılmış limon suyu ile dört yemek kaşığı karbonatı karıştırın.

Bu karışıma temiz bir pamuk bandırın. Bu pamukla tüm dişlerinizi güzelce ovun. Karışımın diş etlerinize değmemesine özen gösterin.

Gliserin ile Diş Beyazlatma

Güçlü bir anti-bakteriyel ve anti-mikrobiyal olan gliserin, diş lekelerini gideriyor, dişleri beyazlatıyor, diş eti ve ağızda bakteri ve iltihap oluşumunu önlüyor.

Aynı zamanda dişte çürümeye yol açan etmenlerle savaşarak, diş çürümelerini ve diş kayıplarını en aza indirgiyor.

Gliserinin dişleri beyazlatan özelliğinden yararlanmak adına öncelikle dişlerinizi günlük diş macununuz ve diş fırçanızla fırçalayın.

Ardından dişlerinize birkaç damlayı aşmayacak şekilde gliserin sürün. Bu noktada bir parça pamuk ya da temiz bir bez kullanabilirsiniz.

Bu işlemi haftada bir iki seferden daha fazla tekrarlamayın.

Çilek ile Diş Beyazlatma

İlkbaharın gelişini müjdeleyen, tadına doymak nedir bilmediğimiz çilek; eşsiz tadının yanı sıra dişleri beyazlatan ve dişteki tartar ve plak oluşumunu önleyen etkisi ile de ön plana çıkıyor.

Dişlerimizi ve ağzımızı bakteri ve zararlı mikroorganizmalardan arındıran çilek, diş rengini en az birkaç ton açıyor.

Daha beyaz dişler için bir adet çileği çatalla ezerek, püre kıvamına getirin. Çileğe bandırdığınız diş fırçanızla dişlerinizi en az iki dakika fırçalayın.

Çilek yüksek miktarda asit içerdiğinden bu işlemi haftada iki seferden fazla tekrarlamayın!

Muz Kabuğu ile Diş Beyazlatma

Magnezyum, potasyum, manganez açısından harika bir kaynak olan muz kabuğu, dişleri beyazlatarak, diş lekelerini alıyor.

Muz kabuğuyla dişlerinizi güçlendirmek ve beyazlatmak için az bir miktar kabuğun iç kısmıyla 2 dakika dişlerinizi ovalayın.

Ardından macun kullanmaksızın, diş fırçanızla dişlerinizi temizleyin ve ağzınızı bol suyla çalkalayın.

Sararan Diş Nasıl Beyazlar?

Sararan dişleri beyazlatmak için ne yapılır diyorsanız sizlere sararan dişleri beyazlatan doğal yöntemlerden bahsetmek istiyorum.

Yukarıdaki önerilerimizin yanı sıra aşağıdaki tavsiyelerimizi de dikkate alarak, daha harika dişlere kavuşabilirsiniz.

 • Çay, kahve ve sigara tüketimini azaltın!

Diş minesine zarar vererek, dişlerin daha da sararmasına yol açan çay, kahve ve sigara diş çürüklerini de beraberinde getiriyor.

Çay, kahve ve sigara tüketimini azaltarak, dişlerinizin sararmasını engelleyebilirsiniz.

 • Diş Beyazlatma Bandı Kullanın!

Eczanelerden kolaylıkla satın alabileceğiniz diş beyazlatma bantları, uygun fiyatları ile her bütçeye hitap ediyor.

Günde iki sefer kullanmanız gereken bu bantları, 30 dakika boyunca alt ve üst dişlerinizin üzerine yapıştırmanız gerekiyor. Bantlarda bulunan jelin ağzınıza bulaşmaması ve dağılmaması için dilinizi 30 dakika boyunca diş beyazlatma bandına sürmemeniz önem arz ediyor.

Diş beyazlatma bantlarının üzerindeki kullanım talimatlarını ürünü kullanmadan önce mutlaka okumanızı ve bu talimatları daha iyi bir sonuç elde edebilmek için mutlaka dikkate almanızı öneriyoruz.

 • Beyazlatıcı Diş Macunu Kullanın

Şüphesiz ki daha sağlıklı, beyaz ve sağlam dişlere sahip olabilmemizin yolu kaliteli bir beyazlatıcı diş macunu kullanmamızdan geçiyor.

En az iki hafta günde 2 sefer kullanılması gereken diş beyazlatma jellerini kullanırken de mutlaka kullanım talimatına göre hareket etmeniz etmelisiniz.

Beyazlatıcı diş macunu ile dişlerinizi fırçalarken, dişlerinizi oval hareketlerle fırçalamalı, diş fırçanızı dişlerinize fazla bastırmaktan kaçınmalısınız.

Kaliteli bir diş macununun yanı sıra kaliteli bir diş fırçası ile günde 2 sefer en az 2 dakika dişlerinizi fırçalamayı ihmal etmemelisiniz.

Son olarak, mutlaka dişlerinizin temizliği aşamasında diş ipi kullanmaya özen göstermeli, 6 ayda 1 sefer diş sağlığınızla ilgili kapsamlı bilgi edinebilmek adına bir diş hekimine görünmelisiniz.

Bu yazımızda evde diş nasıl beyazlatılır? En etkili diş beyazlatma yöntemleri nelerdir? sorularını kısaca yanıtlamaya çalıştık.

Yukarıdaki önerilerimizi dikkate alarak, sizler de hayalini kurduğunuz bembeyaz ve ışıltılı dişlere birkaç hafta içerisinde kavuşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.