Dudak Şişmesi Neden Olur? Dudak Şişmesi Nasıl Geçer?

Dudak Şişmesi Neden Olur? Dudak Şişmesi Nasıl Geçer?

18 Dış görünüşümüzü tamamlayan, biz bayanların daha çekici görünmek adına sıklıkla bakımına özen gösterdiğimiz ve bakımını asla ihmal etmediğimiz dudaklarımız; zaman zaman şişebiliyor. Bazen üst bazen alt bazen de hem alt hem de üst dudağımızda görülen bu dudak şişmesi, farklı nedenlerden kaynaklanabiliyor.

Dudaklarımızın yapısının oldukça hassas olması, dudak derimizin son derece ince bir yapıya sahip olması da dudaklarımızın ufak bir tahrişte bile şişmesinin en önemli nedenleri arasında bulunuyor.

Dudak şişmesine ne iyi gelir, dudak şişmesi nasıl geçer? başlıklı bu yazımızda dudak şişmesine yol açan faktörlerle ilgili olarak sizleri kısaca bilgilendirdikten sonra dudaklardaki şişkinliği hafifleten evde tedavi yöntemlerini sizlerin bilgisine sunmak istiyoruz.

İşte, dudak şişmesine dair bilmeniz gereken ayrıntılar:

Dudak Şişmesi Neden Olur?

Dudak şişmesi nasıl geçer, dudak şişmesi tedavisi yöntemleri hakkında bilgi vermeden önce dudak şişmesi neden sorusuna cevap vererek başlamak istiyorum.

 • Aşırı sıcak ya da soğuk havaya maruz kalma
 • Böcek sokması
 • Dehidrasyon
 • Birtakım viral enfeksiyonlar
 • Alerji
 • Kalitesiz dudak bakım ürünlerinin kullanımı
 • Gıda alerjisi
 • Hipofiz bezi rahatsızlıkları
 • Düzenli olarak kullanılan birtakım ilaçların yan etkileri
 • Vitamin eksikliği
 • Dudağa darbe alma

dudak şişmesine neden olabilen en önemli faktörler arasında bulunuyor.

Dudak Şişmesi Ne İyi Gelir

Dudak şişmesinin tedavisinde öncelikle dudaklarda şişkinliğe yol açan asıl faktörün tespit edilmesi gerekiyor.

Ardından soruna yönelik olarak tedaviye başlanıyor. İlk yardım olarak ise dudaklara soğuk kompres uygulamasında bulunmak gerekiyor.

Dudak şişmesinin bir süre geçmemesi, genelde enfeksiyon kaynaklı olduğundan bu durumda mutlaka bir doktora görünmeniz gerekiyor.

Doktorunuz tarafından reçete edilen antibiyotikleri düzenli bir şekilde kullandığınız takdirde dudaklarınızdaki şişmenin inmesini sağlayabilirsiniz.

Bununla birlikte dudak şişmesi evde tedavi yöntemlerine bir şans vererek de dudak şişliğini tedavi edebilirsiniz.

Dudak Şişmesi Evde Tedavi Yöntemleri

Dudak şişmesi ve kızarması için evde deneyeceğimiz tedavi yöntemleri etkili sonuç almanızı sağlayabilir. Dudak şişmesi ve kızarması dudakta uyuşma ve kaşıntıya neden olmaktadır. Dudak şişmesi tedavi yöntemleri ise

 • Sıcak ya da soğuk kompres uygulamaları:

Birkaç adet buz parçasını pek kalın olmayan bir beze sarın. Ardından dudağınızdaki şişliğin üzerine fazla bastırmadan uygulayın. Birkaç dakikalığına buz parçalarıyla sarılı bezi dudaklarınızda bekletin.

Ya da bir yemek kaşığını 15 dakika buzlukta beklettikten sonra şiş bölgede 10 dakika boyunca bekletin.

Sıcak kompres uygulaması ile dudağınızdaki şişliği indirmek için bir havluyu sıcak suda beklettikten sonra şişliğin üzerinde 5-10 dakikalığına bekletin.

 • Karbonat

Güçlü bir iltihap giderici olan karbonatı özellikle böcek sokmasından kaynaklanan dudak şişliğinin tedavisinde kullanabilirsiniz.

Bu amaçla öncelikle 3 çay kaşığı karbonatı bir çay kaşığı suyla minik bir kapta karıştırın. Ardından elde ettiğiniz macunumsu karışımı dudağınızdaki şişliklerin üzerine sürün. 15 dakika bekledikten sonra dudaklarınızı bol ılık suyla durulayabilirsiniz.

 • Tuzlu su

Dudak şişmesine ne iyi gelir? sorusuna verebileceğimiz bir diğer yanıt olan tuzlu su, dudaklardaki çizik ve kesiklerin de daha kolay bir şekilde iyileşmesine olanak tanıyor.

Yaraların iltihap kapmasını da önleyerek, şişliği gideriyor. Tuzlu suyu hazırlamak için 2 çay kaşığı tuzla 1 çay kaşığı suyu karıştırın. Mümkünse steril bir su kullanın. Ardından tuzlu suyu dudaklarınızdaki şiş bölgeye sürün. 15-20 dakika bekledikten sonra dudaklarınızı ılık suyla durulayabilirsiniz.

 • Zerdeçal

Cilt bakım maskelerinde sıklıkla kullanılan zerdeçal, cilt şişliklerine, lekelerine ve yaralanmalarına da iyi geliyor.

Zerdeçalla dudak şişliğini tedavi etmek için öncelikle 1 yemek kaşığı zerdeçalı karışım macunumsu kıvama gelene dek steril su ile karıştırın. Daha etkili bir sonuç elde edebilmek adına dilerseniz karışıma bir miktar kil de ilave edebilirsiniz. Ardından dudağınızdaki şiş bölgeye bu maskeyi sürün. 20 dakika bekleyin ve dudaklarınızı durulayın.

Şişlik inene dek, günde birkaç sefer olacak şekilde bu uygulamayı tekrarlayabilirsiniz.

 • Poşet çay

Göz altı şişlik ve morluk oluşumunu dindirmek için çoğunlukla kullandığımız poşet çay, göz altı şişliklerinin yanı sıra dudak şişmelerine de oldukça iyi geliyor.

Poşet çayı dudaklarınızdaki şiş bölgeye uygulamadan önce poşet çayı sıcak suda bekletin ve güzelce sıkın. Birkaç dakika çay poşetini hafif ılımaya bırakın. Poşet çay ılıdığında bu çayı şiş bölgenin üzerinde 5 dakika bekletin.

 • Aloe Vera jeli

Şişlik oluşumunu gidermede oldukça başarılı olan Aloe Vera jeli, cilt şişliklerini ve dudak şişliğini doğal bir şekilde tedavi ediyor. Bir yandan da dudaklardaki şişliğin neden olduğu yanma hissine de son derece iyi geliyor.

Aloe Vera maskesinden az bir miktar dudaklarınıza sürebileceğiniz gibi Aloe Vera yapraklarının iç kısmında yer alan jeli doğrudan şiş dudaklarınızın üzerine de sürebilirsiniz.

Böcek, arı, sivrisinek, örümcek vb. birtakım böcek türlerinin sokmasının neden olduğu iltihabı ve enfeksiyonu gidermek, şişliği indirmek ve acı hissinden kurtulmak adına Aloe Vera jelinden yararlanabilirsiniz.

 • Çay ağacı yağı:

Enfeksiyon, çizik ve kesikleri doğal bir şekilde tedavi eden çay ağacı yağı, aynı zamanda dudakları nemlendiriyor ve besliyor.

Çay ağacı yağını bir miktar suyla incelttikten sonra dudaklarınıza sürdüğünüz takdirde dudaklarınızdaki şişliği ciddi anlamda indirebilirsiniz.

Dilerseniz, çay ağacı yağına bir miktar aloe vera jeli ekleyebilir, dudaklarınıza ekstra bakım yapabilirsiniz.

 • Bal:

Dudak şişliğine ne iyi gelir? sorusuna verebileceğimiz en güzel yanıtlardan biri olan jel, şişliğin enfeksiyon yani iltihap kapmasını da önlüyor.

Bir çay kaşığı balı direk parmaklarınızda ya da bir parça pamuğa sürdükten sonra dudaklarınızdaki şiş bölgeye uygulayıp, 20 dakika beklediğinizde etkili ve gözle görülür bir sonuç elde edebilirsiniz.

 • Cadı fındığı

Cilt sorunlarını gidermede oldukça etkili bir bitkisel çözüm olan cadı fındığı yağı, dudak şişliklerini indirmede de üstün bir performans sergiliyor.

Yarım yemek kaşığı tuzu ve bir yemek kaşığı cadı fındığı yağını şiş dudaklarınıza sürerek ve 30 dakika dudaklarınızda bekleterek, dudaklarınızdaki şişlik ve tahrişten kurtulabilirsiniz.

Bu yazımızda dudak şişmesi neden olur? Dudak şişmesine ne iyi gelir? sorularını kısaca yanıtlamaya çalıştık. Sizler de yukarıdaki önerilerimizi dikkate alarak, dudaklarınızın eski hoş ve çekici görünümüne kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.