Diş Eti Morarması

Diş Eti Morarması

Diş eti morarması, adından dolayı ilk bakışta ağız sağlığında bir bozukluk olarak algılanabilir. Sağlıkla ilgili olmayan bu durum tamamen diş etinin yapısında ve genellikle dış etkenlere bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Estetik açıdan sorun yaratır. Tıp ki cilt de olduğu gibi, diş etinin rengini veren pigmentlerin koyulaşmasından dolayı ortaya çıkar. Yani bir bakıma aşırı renklenmedir. Diş etine renk veren hücrelerin etkileşim durumunun farklılaşmasıdır. Dış etkenlere maruz kalmaya devam ettikçe de iyice rengi koyulaşır. Mordan daha çok grileşen, siyahlaşan diş etleriyle karşı karşıya kalınır. Ayrıca boğum boğum, büzüşüp şişmiş bir görünüm oluşturur. Her yaş döneminde ve kadın – erkek fark etmesizin herkeste görülebilir.%90 ihtimalle bir hastalık habercisi olmayan bu durum bazen de bazı sağlık sorunun habercisi olabilir. Özellikle kadınlarda aşırı ve ani östrojen hormonu yükselmesi diş eti morarmasına neden olur. Bu dönemler ergenlik ve hamilelik dönemine denk gelebilir. Esmer kişilerde görülme sıklığı daha fazladır.

Diş Eti Neden Morarır

Diş eti morarması bazı nedenlere bağlı olarak gelişir. Sizlere diş eti morarması nedenleri ve kimlerde görüleceği hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

 • Diş eti kararması genetik yatkınlık önemlidir. Ailesinde diş eti morarması görülen kişilerde görülme olasılığı yüksektir.
 • Diş eti morarması‘nın bir diğer nedeni ise ağza yeni yapılmış dolgu, implant ya da köprü denilen eski dişleri kullanarak, kaybedilmiş dişler arasında bir protezin, diş etleriyle uyum sağlayamamasından dolayı diş etlerinde morarmaya rastlanabilir. Ayrıca sadece uyum problemi değil, hatalı olarak da yapılan bu tip tedavilerin en önemli belirtisi diş eti morarmasıdır. Bu gibi durumlarda ağızda tepkiye açan sorun yaratan olgu, ortamdan uzaklaştırılmalıdır ve yeniden yapılmalıdır.
 • Sağlıksız beslenmenin bir göstergesi; diş etlerine renk veren melanin tabakasının farklılaşması olarak kendini gösterebilir.
 • Düzgün yapılmayan ağız temizliğinden dolayı ortaya çıkabilen diş eti morarması sonucu ise diş eti çekilmeleri ortaya çıkabilir. Bunun sonucunda ise diş kaybı olabilir.
 • Diş eti morarması normalde ağrı ya da acı vermez. Eğer böyle bir durum hissediyorsanız, diş eti iltihaplanması yaşıyor olabilirsiniz. Diş eti iltihaplarının da genel sebebi ağız sağlığına yeterince önem verilmemesidir. Diş eti iltihaplanmalarında, diş etleri kanar ve zamanla dişler diş etine tutunamaz hale gelir. Çeşitli antibiyotik kullanımı, dişçi tarafından yapılacak profesyonel ve derin diş temizliği sayesinde, iltihaptan kurtulunur. Ancak yine ağız hijyenine dikkat edilmezse tekrarlayabilir. Bu tip bakteri üremeleri sağlık açısından da tehlike yaratabilir. Diş arayüz fırçası kullanımı en az diş fırçalamak için önem taşır. Dişlerin arasında hiçbir kalıntı bırakmaz ki; ağız çalkalama sularının bile çıkaramadığı artıkları arındırır. Diş eti için özel çıkarılan diş macunları ve diş yapınıza uygun diş fırçası kullanmak ise diğer önemli bir etkendir.
 • Fazla alkol kullanılması, sık sigara tüketilmesi, çay, kahve, asitli içecekler ve kafein içeren ürünler içilmesi diş eti morarmasının ortaya çıkaran nedenler arasında sayılabilir.
 • Bebeklerde görülen diş eti morarması ise; diş etinin altından yeni diş geleceğinin habercisidir. Her diş çıkarımında görülmeyebilir. Altta çıkmak için girişimde bulunan dişin bebeğin hassas diş etindeki damarları azda olsa zedelenmesinden dolayı meydana gelir. Diş yüzeye çıkınca kaybolur. Böyle durumlarda çıkacak dişin olduğu yere soğuk uygulamak ve masaj yapmak bebeği rahatlatır.
diş eti morarması, diş etinde morarma

Diş etinde morarma

Diş Eti Peelingi

Adından da anlaşılacağı gibi peeling yönteminde deriyi soyma işlemi, diş etlerine uygulanacaktır. Diş etleri de aynı derimiz gibi kat kattır. Klasik yöntemde anestezi altında çeşitli kesiler yapılarak, koyu ve mor renge sebep olan katman sıyrılır. Bu şekilde yapılan işlemden sonra bir süre çok soğuk ya da sıcak yiyecek ve içecekler tüketilemez. Bazen soyulan katmanlardan dolayı çok kanama olduğundan, dikiş gerektirebilir. Hastanın çok şikâyeti olmaması için bu işlem birkaç seans tekrarlanabilir. Yani katmanları, normal olan pembe diş etine kadar soymak çok kolay değildir. Anestezi etkisi geçince sızlama ve yanma görülür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  20 lik Diş Çekimi Sonrası Ağrı ve Kanama

Lazer ile dişeti peelingi yapıldığında ise anestezi işlemi bile uygulanmamaktadır. Uygulama süresi ise klasik yönteme göre daha kısa sürede bitmektedir. Ayrıca bu mini operasyon sonrası hiçbir rahatsızlık hissedilmeden, hiçbir kısıtlama olmadan günlük yaşantıya dönebilir. Lazer yönteminde de bazı durumlarda diş eti peelingi birkaç seansa bölünebilir. Bu durum; soyulan katmanlarda, pembe görünümlü olana ulaşmada çok fazla katman soyulması gerektiğinde ortaya çıkar. Tek seansta bu gibi durumlarda lazer bile uygulansa, çok kalın katman kaldırıldığından rahatsızlık verebilir. Hamile ve yaşlı kişilerde bile güvenle kullanılabilir.

diş eti morarması, diş eti morarmasına ne iyi gelir

Diş eti morarması

Diş eti morarması bitkisel tedavi

Diş eti şişmesi ve morarması için evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır. Tamamen doğal ve etkili olan bu yöntemler diş etinde morlukları kısa sürede yok etmenize yardımcı olacaktır. Diş eti morluğuna ne iyi gelir, diş eti morluğu nasıl geçer sorularına etkili yöntemlerden bahsederek yardımcı olmaya çalışacağım.

Diş eti morarmasına iyi gelen su ve tuz karışımı

Bir bardak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı tuz ekleyin ve bununla her gün ağzınızı çalkalayın.

Diş etine zeytin yağı

Her gün akşam yatmadan önce diş etlerini az miktarda zeytin sürün ve diş etlerine masaj yapın.

Diş eti siyahlaşmasına iyi gelen ada çayı

Diş etlerini içerdiği antioksidanlar sayesinde koruyan siyahlaşmasını önleyen yeşil çay tüketin.

Diş etlerine aloe vera jeli

Direk aloe vera jelini diş etlerine sürebileceğiniz gibi aloe vera özlü diş macunlarıda diş eti kararmasını yok eden etkiye sahiptir.

Diş eti kararmasına kekik suyu

Diş eti morarmasına karşı kekik suyu kullanabilirsiniz.

Diş Eti Morarması Evde Tedavi

Diş eti morarması genelde ailesel faktörler en önemli kriter olsada çok sigara içmek, dişleri fırçalamamak en önemli kriterdir. Diş eti morarmasına neden olan başka bir etken ise çürüyen dişler eğer çürük dişleriniz varsa ilerleyen dönemlerde çürük dişe müdahale edilmez ise diş etinde morlukl daha belirgin hale gelecektir. Ağzın sağlıklı yapıda olmaması ağız bakımının ihmal edilmesi morarmayı daha belirgin hale getirecektir. Diş eti morarması evde tedavi yöntemlerine başlamadan önce kesinlikle çürük dişler çekilmeli, çok sigara tüketilmemelidir. Bir diğer neden ise çok fazla kola tüketimi dikkat edin çok kola yada asitli içecek içenlerin neredeyse hepsinde diş eti morarması sorunu vardır. Sadece diş eti morarması sorunu değil ayrıca diş eti morarması ve şişmesi, diş eti morarması ve sızlama kesinlikle olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ağız ve Diş İçin Doğal Bakım Önerileri

Şimdi diş eti morarmasından kurtulmak istiyorsanız sizlere vereceğim bu kuralları uygulayarak etkili sonuç almanız garanti diyebilirim.

 • Çürük dişleri çekin, özellikle 20’lik dişler çürükse diş etine zarar verir ve morluk oluşur.
 • Sigara içmeyin
 • Asitli içecekleri hayatınızdan çıkarın
 • Son olarak düzenli olarak dişlerinizi fırçalayın.

Tüm bu işlemlerin yanında yeni başlayan morarmalar için sodyum bikarbonat tozunu, dişçide bulunan aletler yardımıyla püskürterek, hassas tabakayı ortadan kaldırılabilinir..

Diş Eti Morarması Tedavi hakkında ayrıntılı bilgiyi bu videoda bulabilirsiniz.

Sizlere diş eti morarması hakkında bilgi vermeye çalıştım sizlerde konu hakkındaki sorularını yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.