Dalgalı Saçlar için Bakım Önerileri

Dalgalı Saçlar için Bakım Önerileri

Düz, ince telli saçlara sahip olan pek çok kadının özendiği dalgalı saçlar; her ne kadar gözümüze son derece hoş görünse de maalesef ki dalgalı saçları kontrol altında tutabilmek, oldukça zor olabiliyor.

Düz saçlara nazaran daha kolay bir şekilde elektriklenen, bu yüzden de kolaylıkla kabaran dalgalı saçlar, havadaki nem oranı, sıcaklık ve rüzgar arttıkça çığrından çıkarak, adeta tiftik tiftik yani son derece bakımsız görünebiliyor.

Öyle ki dalgalı saçları yüzünden saçlarını her gün toplayan kadınlar; saçlarına şekil verebilmek adına sürekli ürün değiştirmek zorunda kalabiliyor.

Saç şekillendirici spreyler, köpükler, saç düzleştiriciler derken daha da yıpranan dalgalı saçlarda ise zamanla dökülmeler, kopmalar ve yıpranmalar baş gösteriyor.

Dalgalı saçlar için bakım önerileri başlıklı bu yazımızda saçlarınızın kabarmasını engellemek adına neler yapabileceğinizden kısaca bahsetmek istiyoruz.

Şayet sizler de saçlarınızı hizaya sokmak adına ayna karşısında saatlerinizi harcamak zorunda kalıyorsanız; bu yazımızı ve önerilerimizi mutlaka dikkate almanızı öneriyoruz.

İşte, bir türlü şekil almak nedir bilmeyen, dalgalı saçlar için bakım önerilerimiz:

Dalgalı Saçlara Nasıl Bakım Yapılır

  • Mümkün olduğunca saç kurutma makinesi kullanmayın

Dalgalı saçların kabarmasının en önemli nedeni olan nem eksikliğine yol açan saç kurutma makineleri; özellikle yüksek ısıda çalıştırıldıklarında saçların daha da kurumasına, dolayısıyla yıpranmasına neden oluyor.

Saçların doğal yapısını bozan saç kurutma makineleri; saçları yakarak, saçlarda kırılma ve kopmalarla karşılaşmanızı beraberinde getiriyor.

Bu yüzden dalgalı saç tipiniz bulunuyorsa saçlarınızı saç kurutma makinesi ile kurutmamanızı yani kendi kendine kurumaya bırakmanızı öneriyoruz.

  • Sülfatsız şampuanları tercih edin

Saçları köpürten ve saçların temizlenmesini sağlayan, bir çeşit kimyasal madde olan sülfat; saçlarımızın yanı sıra saç diplerimize de zarar veriyor.

Saçta kepek oluşumu, saç dökülmesi, saç tellerinde zayıflık ve incelme gibi pek çok soruna yol açan bu kimyasal; saçları kurutarak, nemsiz bırakıyor.

Saçların nemsiz kalması ise saçlardaki elektriklenme ve tiftik tiftik görünümü kaçınılmaz kılıyor.

Saçlarınızdaki elektriklenme ve kabarma ile mücadele aşamasında mutlaka sülfatsız, yani organik saç şampuanları kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Sülfatlı şampuanların aksine saçları besleyerek, nemlendiren sülfat içermeyen şampuanlar sayesinde daha yumuşak, ipeksi ve sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

  • Alkollü saç bakım ürünlerini kullanmayın

En kaliteli saç bakım ürünlerinde bile zaman zaman kullanılan alkol; saçları kurutarak, saçların daha da kabarık ve şekilsiz görünmelerine neden oluyor.

Üstelik saçlarımızın güç kaybetmesine ve eskisine nazaran daha zayıf olmasına yol açan alkol; saç derimizi de olumsuz etkiliyor.

Alkolsüz saç köpüklerini ve spreylerini kullanarak, saçlarınızın doğal yapısını koruyabilmeniz mümkün.

  • Saç bakım maskelerinden yararlanın

Saçlarımızı besleyerek, nemlendiren, saçlarımızdaki yıpranmaları onaran saç bakım maskelerinin en az haftada bir kez olacak şekilde saçlarımıza uygulanması; daha sağlıklı ve nemli saçlara sahip olabilmemiz adına oldukça önem arz ediyor.

Özellikle boyalı ve röfleli saçları bulunan kişilerin her hafta eksiksiz olarak saç bakım maskelerinden yararlanmaları gerekiyor.

Kuru, yıpranmış, daha önce defalarca kez işlem görerek, yorulmuş saçlarınızı yatıştırmak, daha kolayca şekil alabilmelerini sağlamak adına haftada bir kez saçlarınıza kaliteli bir markanın saç bakım maskelerinden uygulamanızı şiddetle öneriyoruz!

  • Nemlendirici kreminizi her daim çantanızda taşıyın

Cildimizi nemlendirmek adına her gün düzenli olarak kullandığımız, makyajımızın yüzümüzde daha uzun saatler boyunca kalabilmesine olanak tanıyan nemlendirici kremlerimizin saçlarımızda da işe yaradığını ne yazık ki çoğumuz bilmiyoruz.

Oysaki saçlara uygulandığında etkisini anında gösteren kaliteli bir nemlendirici krem; saçları yatıştırarak, kabarık ve bakımsız görünümü birkaç dakika içerisinde alıyor.

Kabaran saçlarınızla nasıl baş edeceğinizi bilemiyorsanız, özellikle dışarı çıktıktan birkaç sonra bile aynaya baktığınızda saçlarınızda elektriklenme karşılaşıyorsanız; çantanızda taşıdığınız nemlendirici kreminizi saçlarınızın kabaran yerlerine sürebilirsiniz.

Bu esnada kremi saç köklerinize değdirmemeye özen göstermelisiniz. Aksi halde yağlı bir görünüme istemeden de olsa neden olabilirsiniz. Aman dikkat!

  • Dalgalı saçlara özel saç bakım ürünlerinden kullanın

Normal saçlar için kullandığınız bir şampuan; saçlarınızın daha da kurumasına ve dolayısıyla kabarmasına yol açabiliyor. Hatta yağlı saçlara özel şampuanlar bile söz konusu dalgalı ve kıvırcık saçlar olduğunda saçları nemlendirmekte yetersiz kalabiliyor.

Tamamen dalgalı saçlara özel olarak formüle edilen şampuanlar ve saç bakım ürünleri ise saçların daha yumuşak ve ipeksi olmasını amaç ediniyor.

Daha şirin ve göz alıcı bukleler elde etmek istiyorsanız; saçlarınızın dalgasını ve buklelerini daha da belirginleştiren, yani saçlarınızın rahatlıkla şekil alabilmesini sağlayan dalgalı ve kıvırcık saçlara özel saç şampuan ve kremlerinden kullanabilirsiniz.

  • Geceleri yatmadan önce saçlarınızı toplayın

Şekil alması bir hayli zor olan, hava koşullarının yanı sıra elle temastan bile kolaylıkla etkilenebilen dalgalı saçlar; yastıkla temas ettiğinde daha da kabarabiliyor.

Bu yüzden geceleri yatmadan önce saçlarınızı toplamanız, mümkünse topuz yapmanız gerekiyor.

Böylelikle sabahları uyandığınızda, birbirine dolanmış, daha da kabarmış, şekilsiz saçlarla karşılaşmaktan kurtulabiliyorsunuz.

  • Saçlarınıza ekstra bakım için serum kullanın!

Gün içerisinde daha da kabaran saçlarınızı eski formuna kavuşturmak adına çantanıza kaliteli bir markanın saç bakım serumundan koyabilirsiniz.

Saçlarınızda kabarmayı fark ettiğiniz anlarda kabarık bölgeye az bir miktar serum uygulayabilirsiniz.

Bu noktada da tıpkı nemlendirici krem kullanımında olduğu gibi serumu saç diplerinize sürmekten muhakkak kaçınmalısınız.

  • Saçlarınızı kat kat kestirmeyin

Saçlara hacim kazandırmak amacıyla sıklıkla yararlanılan bir yöntem olan kat kat kesim; dalgalı saçlar için tercih edildiğinde kabarık olan saçların daha da kabarmasına yol açıyor.

Bu yüzden dalgalı ve hacimli saçlarını yatıştırmak isteyenlerin düz kesimlerden birini tercih etmeleri gerekiyor.

Aynı zamanda kısa kesilen dalgalı saçlar, kabarmaya daha meyilli olduğundan saçlarınızı pek de kısa kestirmemeniz gerekiyor.

Bu yazımızda kısaca dalgalı saçların kabarmaması için ne yapılmalı? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de yukarıdaki noktalara dikkat ederek, asi saçlarınızı dert etmekten kurtulabilirsiniz!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Yardım Başvurusu Belediye Yardımları Belediye Yardımları