Bıttım Sabunu Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

Bıttım Sabunu Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

Bıttım sabunu Siirt yöresinde yetişen bıttım bitkisinin meyvelerinin yağından elde edilen bir sabun türüdür. Yabani fıstık yani diğer adı ile bıttım değişik isimleri ile bilinir. Bıttım halk arasında en çok menengiç ve çitlenbik olarak adlandırılır.

Bıttım kısaca Siirt fıstığının aşılanmamış yaban halidir. Siirt yöresine özgü olduğundan Siirt bıttım sabunu yada menengiç sabunu olarak adlandırılır. Bıttım bitkisinden elde edilen meyveler kuruyemiş ve kahve yapımında kullanıldığı gibi yağı çıkarılarak sabun yapılmaktadır.

Şifa kaynağı olan cilde ve saça sayısız faydası bulunan bıttım sabunu el yapımı doğal sabunlardan biridir. İçerisinde katkı maddesi ve zararlı kimyasalların bulunmaması sebebi ile tercih edilmektedir.

Egzama, kepek, saç dökülmesi, sivilce ve daha bir çok sorunu kısa sürede ortadan kaldıran etkisi vardır. Sizlere bu yazımızda bıttım sabunu nedir, bıttım sabunu ne işe yarar, bıttım sabunu saça faydaları, bıttım sabunu cilde faydaları hakkında ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağım.

Bıttım Sabunu Nedir

Bıttım Siirt bölgesinde yetişen bir bitkidir. Değişik isimler ile bilinmektedir genelde çitlenbik, çedene, çıtlık, bıttım, kezwan, bıttıom, gizven en çok bilinen isimleridir. Kısaca Siirt fıstığının yabani halidir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yetişen menengiç ortalama olarak 2 ile 3 metre boyunda çalı şeklindedir. Bazı türleri dahada uzayarak ağaç şeklindedir. Çok yavaş büyümektedirler. Yuvarlak küçük misket şeklinde meyveleri Eylül ile ekim ayında olgunlaşır ve hasadı yapılır. İlk olarak kırmızı ve kahverengi olan bu meyveler olgunlaştığında mavi ve yeşil renkte olurlar.

Meyveleri çerez gibi tüketilir ayrıca öğütüldüğünde meşhur menengiç kahvesi olarak içilir.  Sıkılarak elde edilen yağından ise bıttım sabunu elde edilir. Bıttım sabunu sarı ve yeşil renktedir

İlk üretim yeri Mardin Botan olmasına karşın Siirt ile bütünleşmiştir. Cizre, Şırnak ve Siirt’te üretin organik bıttım sabunu pek çok ailenin geçim kaynağıdır.

Yabancı basında bir dönem sıkça adı geçen bıttım sabunu Güneydoğu ziyaretine gelen İngiliz kraliyet ailesinin çarşından bu sabunu satın alması ile beraber ismi artık Dünya’ya yayılır. Yabancı pek çok turist tarafında alınmaya başlanan ve yurt dışına gönderilen bıttım sabununa Prenses sabunu olarak adlandırılmaya başlanmıştır.

Bıttım sabunu nedir hakkında sizlere bilgi verdikten sonra harika etkiye sahip olan bıttım sabunun saça faydaları ve bıttım sabunun cilde faydaları hakkında bilgi vermek istiyorum.

Bıttım Sabunu Saça Faydaları

Harika etkiye sahip bıttım sabunun saça faydaları nelerdir hakkında bilgiler vermeye çalışacağım. Bıttım sabunu ile saçlarınızı yıkamaya başladığınızdan ilk zamanlar saçlarınız sertleşmiş gibi olabilir.  Bunun sebebi ise bıttım sabunundan önce kullandığınız kimyasalların etkisinin ortadan kalkmaya başladığının göstergesidir. Düzenli kullanıldığında etkisini göstererek saçlarınızda değişim başlayacaktır. İşte menengiç sabunun faydaları;

 • Saç dökülmesini önler
 • Saçları gürleştirir
 • Saçların yeniden çıkmasını sağlar
 • Saç diplerini besler saçları dolgunlaştırır
 • Saçlarının elektriklenmesini önler
 • Saçların yağlanmasını önler yağ oranını dengeler, kuru saçlar için bire birdir
 • Saç kırılmasını önler
 • Kaşıntılı kafa derisi sorununa iyi gelir
 • Bıttım sabunu saç beyazlaması için çok etkilidir
 • Kepeği önler var olan kepeği yok eder
 • Saçlı kafa derisinde görülen egzamaya iyi gelir
 • Saçlarda mantar ve mikrop oluşumunu karşı etkilidir
 • Saç boyasından yada saçların ısıdan dolayı zarar gördüyseniz bıttım sabunu ile saçlarınızı tekrar canlandırabilirsiniz.

Bıttım Sabunu Cilde Faydaları

Saç faydaları olduğu gibi menengiç sabunun cilde faydaları bulunmaktadır. Banyo yaparken bıttım sabunu kullandığınızda yüze ve cilde faydalarından yararlanabilirsiniz. İşte bitti sabunun cilde faydaları;

 • Vücudu temizler
 • Kaşıntı ve kızarıklığa iyi gelir
 • Tahriş olmuş cilde karşı etkilidir
 • Bacaklarda varisi azaltır
 • Cilt yüzeyindeki yaralara iyi gelir
 • Yağlı cildin yağ oranını dengeler
 • Cilt gözeneklerini açarak temizler
 • Siyah nokta ve sivilceye karşı etkilidir
 • Antiseptik özelliği ile bakteri ve mikrop oluşmasını önler
 • Peeling etkisi yaratır
 • Düzenli kullanıldığında cilt lekelerine iyi gelir
 • Sedef hastalığına iyi gelir

Bıttım Sabunu Kullanımı

Bıttım sabunu ister saçınıza isterseniz cildiniz için kullanmayı düşünüyorsanız başka kimyasal madde içeren sabun yada şampuan kullanmamalısınız. Bolca köpürdükten sonra saçlarınıza ve cildinize  sürerek kullanmanız yeterlidir. Saçlarınıza sürdüğünüzde parmak uçlarınızı ile saç diplerine yedirmeniz gerekmektedir.

Düzenli olarak kullanmaya özen göstermelisiniz. Eğer sorunlardan tamamen kurtulmak istiyorsanız sadece bıttım sabunu ile 2 günde 1 saçlarını yıkamanız yeterlidir. Bıttım sabununda bulunan yağlar saçınızı ve cildinizi besleyerek etkisini göstermeye başlayacaktır.

Bıttım sabunu kullanmaya başladıktan düzensiz kullanılması yada arada şampuan kullanılması sabunun etkisinin kaybolmasına neden olacaktır.

Bıttım Sabunu Neye İyi Gelir

Bıttım sabunu diğer adı ile menengiç sabunu neye iyi gelir sorusu bu sabunu kullanmak isteyenler tarafından çok sık sorulmaktadır.

Özellikle bıttım sabunu saç beyazlaşmasını düzenli kullanıma bağlı olarak gözle görülür şekilde azaltığı bilinmektedir. En az 8 ay boyunca düzenli kullanıldığında saç beyazlıklarının azaldığı görülmektedir.

Ergenlik döneminde görülen sivilcelere karşı etkisi olan bu sabun sivilce ve iltihaplı sivilceleri kısa sürede yok etmektedir.

Egzama özellikle kaşıntı egzamaya karşı etkisi olduğundan düzenli olarak kullanıldığında egzamanın neden olduğu kaşıntı ve tahrişi kısa sürede yok etmektedir.

Bıttım sabunu saç çıkarır mı : Saçlarınızda seyreklik ve dökülme sonucu oluşan sorunlarda bıttım sabunu kullanıldığında saçların tekrardan çıkmasını sağlar. Haftada 2 yada 3 defa kullandığınızda saçların tekrar çıktığını göreceksiniz.

Tabi büyün bu faydalardan yararlanmak için gerçek organik bıttım sabunu kullanmanız gerekmektedir. Sahte sabunlardan fayda görmeniz mümkün değildir. Doğal bıttım sabunu içeriğinde kimyasal ürün bulunmamaktadır.

Bıttım Sabunu Nasıl Yapılır

Bıttım sabunu yabani fıstık diğer (bıttım) adları ile menengiç meyvesinin Eylül yada Ekim ayında toplanması ile başlanır. Toplanan bıttımlar ayıklanarak çürükleri ayrılır.

Ayıklanan olgunlaşmış meyveler iyice yıkanır ve kuruması için 10 gün kadar beklenir. Kuruyan meyveler değirmende öğütülür ve kaynamaya başlanan suya dökülerek kazanda hamur kıvamına gelene kadar en az 2 saat kaynatılır.

Yoğurma işleminden sonra üstte kalan yağlar toplanarak ayrı bir kaba konulur. Süzme işlemi sonra alınan yağlar başka bir kaynayan kazana alınarak daha önceden hazırlanmış sabunlaşma reaksiyonun gerçeklemesi için kullanılan çözelti eklenir. Sabun çözeltisi azar azar ve yavaş aralıklarla eklenir. Ortalama 1 güne yakın daha kaynama işlemi devam ettirilir.

Oluşan sabun sıvı haldedir kalıplara eklenen sıcak ve sıvı sabun açık havada beklenerek kurutulur.

Gerçek Bıttım Sabunu Nasıl Anlaşılır

Piyasada satılan en iyi sabunlardan biri olduğundan pek çok kişi tarafından tercih edilen bıttım sabunu maalesef en çok sahtesi üretilen sabunlardan biridir. Bu işten daha fazla para kazanmak isteyen sahtekarlar gerçek ve doğal olmayan bıttım sabununu satarak insanları kandırmaktadır.

Bıttım sabunu alırken dikkatli olmak çok önemlidir. El emeği vererek yapılan menengiç sabunu toplanmasından ve sabunun ortaya çıkmasına kadar büyük emek harcanmaktadır.

Gerçek bıttım sabununun ortalama olarak kilosu 150 tl olarak satılmaktadır. Her bir sabun kalıbı ise 20 ile 30 liraya satılmaktadır. Yani ucuz satılan bıttım sabunu gerçek olmayabilir. Zor elde edilen bıttım yağının ucuza satılması zaten mantıklı değildir. Maliyeti düşürmek için defne yağı, pamuk yağı, zeytinyağı gibi yağlar ekleyerek satanlar bulunmaktadır.

1 . kalite organik bıttım sabunun çok hoş bir kokusu vardır. Eğer menengiç kahvesi koklayarak yada çerezini tüketerek sabunun kokusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bıttım Sabunu Sivilceye İyi Gelir mi

Ergenlik döneminde ve yağlı cilt tiplerine sahip olanlarda daha çok görülen sivilce için etkili bir çok sabun bulunmaktadır. Bu sabunlardan biride bıttım sabunudur. Cildin yağ oranını dengeleyen tıkanan gözenekleri açan ve temizleyen bıttım sabunu sadece sivilcelere karşı değil siyah noktalara da kesin sonuç sunmaktadır.

Sivilce kurutucu etkisi olan bıttım sabunu düzenli kullanıldığında sivilceleri ve siyah noktaları yok ettiği gibi sivilce oluşmasını da önler. Gözenekleri temizleyen bu sabunu düzenli olarak kullanmanız yeterlidir.

Bıttım Sabunu Hakkında Tüm Sorular

Menengiç sabunu hakkında merak edilen sorulara cevap vererek yardımcı olmaya çalışacağım. Sizlerde aklınıza takılan soruları yorum ksımına yazarak sorabilirsiniz.

Bıttım sabunu aktarlarda bulunur mu

Bu sabunu atlardan satın alabilirsiniz. Bütün aktarlarda satılmaktadır.

Menengiç sabunu alerji yapar mı

Genelde bu sabun çok nadir olarak ciltte tahrişe neden olabilir. Ayrıca bitki bazı kişilerde alerjiye neden olmaktadır.

Menegiç sabunu cildi kurutur mu

Her gün kullanmak ciltte kuruluğa neden olabilir.

Menengiç sabunu cildi beyazlatır mı

Sabun uzun süre kullanıldığından cilt renk tonunda açılma sağlamaktadır. Cilt renk tonunda çok az açılma sağlamaktadır.

Menengiç sabunu egzamaya iyi gelir mi

Egzamaya karşı etkisi vardır. Egzamanın neden olduğu tahrişi ve kızarıklığı azaltmaktadır.

Bıttım sabunu farmasi faydalı mı

Bıttım sabunu farmasi kozmetik firması tarafından da satılmaktadır. Dilerseniz bu firmadan alarak faydalarından yararlanabilirsiniz.

Menengiç sabunu genital bölgeye sürülür mü

Banyo yaparken vücudunuzu yıkadığınız gibi genital bölgeye sürebilirsiniz.

Menengiç sabunu saçı gürleştirir mi

Düzenli olarak kullanıldığında saçları beslediği gibi saçların gürleşmesini sağlar.

Menengiç sabunu her gün kullanılır mı

Hergün kullanılması asla tavsiye edilmez. Haftada 2 yada 3 defa kullanılması yeterlidir.

Menengiç sabunu ile saç yıkamak

Sabun ile saçlarınızı yıkayarak saçlarınızdaki sorunlardan kısa sürede yok edebilirsiniz.

Menengiç sabunu ile yüz yıkanır mı

Sivilce yada yüzünüzde bulunan sorunlar için bıttım sabunu ile yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

Kepek yapar mı

Kepek yapmaz tan tersi oluşan kepeğe karşı etkilidir.

Lekelere iyi gelir mi

Cilt lekerine karşı etkisi yoktur. Cilt lekeleri yada sivilce lekeleri için kullanılması etki etmez.

Mantara iyi gelir mi

Bakteri ve mantar sorunu yaşıyorsanız bu sabunu kullanabilirsiniz.

Saç rengini açar mı

Saç rengini açmak yada saç boyasını akıtmak için bıttım sabununu kullanabilirsiniz. Ayrıca saç beyazlamasını önleyerek saçların gerçek rengine dönmesini sağlar.

Tüylenme yapar mı

Kesinlikle tüylenme yapmaz. Bu sabunu kullananlar tüylenme yapmadığını söylemişlerdir.

Saçı uzatır mı

Saçı beslediği için saçların daha sağlıklı şekilde uzamasını sağlar.

Vücutta kullanılır mı

Saçlarınızda kullanabileceğiniz gibi banyo yaparken vücudunuzda kullanabilirsiniz.

Eczanelerde var mı

Sabun bazı eczanelerde satılmasına karşın bütün eczanelerde bulunmamaktadır. Ayrıca sabunu internet üzerinden satın alabilirsiniz. Tabi güvenilir siteleri seçmeye özen göstermelisiniz.

Bıttım Sabunu Fiyatı

Bıttım sabunu kilo olarak satıldığı gibi tane kalıp olarak satılmaktadır. Kilosunun fiyatı ortalama 150 TL iken tane fiyatı ise 20 ile 30 lira arasında satılmaktadır.

Bıttım Sabunun Yan Etkisi ve Zararı

Doğal gerçek bıttım sabunun her hangi bir zararı yada yan etkisinin olmamasına karşın aşırı kullanımı çok nadir olarak ciltte tahrişe neden olabilir. Ayrıca menengiç bitkisine karşı alerji olanların kullanmaları tavsiye edilmez.

Göz ve göz çevresine gelmemesine dikkat etmek gereklidir. Gözleri yakabilir.

Eğer saç ve cilt sorunları için krem yada ilaç kullanıyorsanız asla doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Bedava İnternet Yardım Başvurusu Belediye Yardımları