Balaban Pomad Nedir? Ne İşe Yarar? Fiyatı ve Kullananlar

Balaban Pomad Nedir? Ne İşe Yarar? Fiyatı ve Kullananlar

Balaban Pomad Krem Güçlü bir antibiyotik olarak ön plana çıkan Balaban pomad; bakterilerden kaynaklı cilt enfeksiyonlarının tedavisi amacıyla reçete edilen, topikal olarak deriye uygulanan bir merhem olma özelliği taşıyor.

Bakterileri öldürüp, bakterilerin deride daha geniş alanlara nüfus etmesine engel olan Balaban pomad, 15 gramlık tüpler halinde eczanelerde satışa sunuluyor.

Bu yazımızda kısaca Balaban pomad nedir? Balaban pomad ne işe yarar? sorularını yanıtlamaya, bu kremi kullanırken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli noktalara ve bu kremin kullanım şekline değinmeye çalışacağız.

İşte, Balaban pomada dair bilmeniz gereken o detaylar:

Balaban Pomad Nedir?

Deri üzerinde hasar ve zedelenme sonrası oluşan yırtıkların, dikiş atılan yaraların, deri çatlaklarının ve derideki aşınmaların tedavisi amacıyla reçete edilen Balaban pomad, aynı zamanda derideki abse, çıban, erkeklerde sakal bölgesinde görülen kıl kökü iltihaplanması, impetigo ve iltihaplı sivilce tedavisinde de kullanılıyor.

Etkin maddesi mupirosin olan Balaban kremin içeriğinde yardımcı maddeler olarak propilen glikol, makrogol 4000, makrogol 400 ve saf su bulunuyor.

Beyaz renge sahip pomad formundaki bu ilaç, topikal olarak derideki sorunlu bölgeye uygulanıyor.

Balaban Pomad Ne İşe Yarar?

Bakteriyel kökenli cilt enfeksiyonlarını tedavi eden, Vem İlaç San. Tic. A.Ş. tarafından imal edilen bu tıbbi kremin ne işe yaradığını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Cilt yüzeyinde bakterilerin üremesini, bakterilerin daha geniş alanlara yayılmasını önlüyor.
 • Derideki bakterilerden kaynaklı enfeksiyonu tedavi ediyor.
 • Ciltte dikiş atılmış yaraların daha kısa sürede iyileşmesine olanak tanıyor.
 • Derideki tahrişi, aşınma ve çatlakları etkili bir şekilde iyileştiriyor.
 • Erkeklerde sakal bölgesindeki kıl kökü iltihaplanmasını tedavi ediyor.
 • İltihaplı sivilceleri yani akneyi yok ederek, iltihaplanmayı kurutuyor.
 • Deride sarımsı kabuklarla ve içi irin dolu kabarcıklarla karakterize olan, kızartılı ve bulaşıcı bir deri hastalığı olan İmpetigo tedavisi amacıyla reçete ediliyor.
 • Abse ve çıbanlarla etkili bir şekilde mücadele ediyor.

Balaban Pomad Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler:

Bu kremi kullanırken birtakım noktaları mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

Pomad kullanımı sırasında dikkat etmeniz gereken bu önemli noktaları aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

 • Kullanım sırasında cildinizde döküntü, kızarıklık, şişme vb. bölgesel bir yan etki ile karşılaşmanız halinde pomad kullanımını bir an önce kesmeli ve mutlaka doktorunuza görünmelisiniz.
 • Kremin etkin ve yardımcı maddelerine karşı herhangi bir alerjiniz söz konusuysa bu kremi asla kullanmamalısınız.
 • Daha önce bu kremin içeriğinde yer alan maddelerden birini içeren başka bir merhem kullandıysanız ve bu merhem sizde döküntü vb. alerjik reaksiyonlara yol açtıysa pomad kullanımı esnasında dikkatli olmalısınız.
 • Sizde orta ya da şiddetli böbrek yetmezliği mevcutsa bu kremi cildinizdeki hasarlı ve çatlamış deriye, geniş alanlara asla sürmemelisiniz.
 • Kremin kullanım esnasında göz, burun içi, kulak içi vb. mukozal alanlarla temasından kaçınmalısınız. Temas halinde ilgili bölgeyi bol suyla yıkamalı ve kremden arındırmalısınız.
 • Pomad kullanımı sizde herhangi bir rahatsızlık hissine neden olursa pomad kullanımını kesmeli, pomad sürdüğünüz yeri bol suyla iyice durulamalısınız. Acilen doktorunuza görünmeli ve ona kullandığınız pomad tüpünü göstermelisiniz.
 • Hamilelik müddetince bu ilacı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.
 • Hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, doktorunuz onaylamadan bu kremi kullanmamalısınız.
 • Emzirme döneminde doktorunuza danışmadan bu kremi kullanmamalı, bebeğinizi emzirirken meme başına uyguladığınız kremi iyice temizlemeden bebeğinizi emzirmemelisiniz.
 • Kullanım esnasında aynı bölgeye diğer pomad ya da merhemleri sürmemelisiniz.
 • Kullandığınız tüm reçeteli ya da reçetesiz ilaçlarla ilgili olarak kullanım öncesinde muhakkak doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.
 • Kremin etkisinin çok güçlü ya da çok zayıf olduğunu düşünüyorsanız, mutlaka doktorunuz ya da eczacınıza bu düşüncenizi söylemelisiniz.
 • Kullanım esnasında doz aşımına kaçmamaya özen göstermelisiniz.
 • İlacı kullanmayı unuttuysanız, hatırlat hatırlamaz ilacı kullanmalısınız.
 • Unutulan dozları dengelemek için çift doz almaya kalkışmamalısınız.
 • Doktorunuza danışmadan ve onun onayı olmadan pomad kullanımını kesmemelisiniz.
 • Bu kremi mutlaka doktorunuzun reçetede belirttiği şekilde ve süre boyunca kullanmalısınız.

Balaban Pomad Nasıl Kullanılır

Bu kremi doktorunuz farklı bir şekilde reçete etmediği takdirde günde 2- 3 sefer cildinizdeki sorunlu bölgeye sürmelisiniz.

Merhemii 10 günden daha uzun bir süreliğine kullanmaktan kaçınmalı, 7 gün içerisinde cildinizde herhangi bir iyileşme ile karşılaşmanız halinde doktorunuza danışmalısınız.

Balaban pomadı ince bir tabaka halinde cildinizdeki enfeksiyonlu bölgeye sürmelisiniz.

Kremi bir parça temiz pamuk ya da gazlı bez kullanarak, deriye sürebilirsiniz.

Dilerseniz, uygulama sonrası bölgeyi temiz bir örtü ya da sargı bezi kullanarak örtebilirsiniz.

Uygulama öncesi ve sonrasında ellerinizi mutlaka sabunla ve bol suyla yıkayıp, kremden arındırmalısınız.

Balaban Pomad Açık Yaraya Sürülür Mü

Pomad asla açık yara yada yanığa sürülmemelidir. Balaban pomad yara kabuk tuttuktan sonra sürülmesi gereklidir.

Emziren Anneler ve Hamileler Kullanabilir Mi

Hamileler ve hamileye kalmayı düşünenler asla doktora danışmadan bu pomad kullanmamalıdır. Pomad doktor önerisi ile kullanılır. Emziren anneler ise aynı şekilde doktor önerisi ile kullanabilir. Meme ucu çatlaklarında kullanılacaksa bebek emzirildikten sonra sürülmelidir.

Balaban Pomad Bebeklerde Kullanılır Mı

Pomad bebekler asla kullanılmaz. Çocuklarda ise en fazla 7 ile 10 gün boyunca kullanılır. Ciddi yan etkili olan bu pomad kullandığınız süre boyuna dikkatli olmalı ve 1 hafta içerisinde iyileşme etkisi görülmez ise mutlaka doktora danışmalısınız.

Balaban Pomad Yüze Sürülür Mü

Ciddi yan etkileri bulunan balaban pomad krem yüzde sadece sorunlu bölgeye uygulanır ve en fazla 7 gün boyunca kullanılır. Kesinlikle tüm yüze sürülmemelidir.

Balaban Pomad Genital Bölgeye Sürülür Mü

Balaban genital bölge sorunları için kullanılacaksa uzun süre kullanılmamalıdır. Pomad kesinlikle vajinal mantar yada başka sorun varsa doktor reçete etmeden kullanılmamalıdır. Balaban pomad vajina bölgesine sürülürken sadece ince tabaka az miktarda sürülmelidir.

Balaban Pomad Dolamaya İyi Gelir Mi

Pomad dolama için kullanımı uygun değildir.

Balaban Pomad Muadili:

Doktorlar tarafından bakteriyel enfeksiyon tedavisinde kullanılan, Balaban pomad ile eşdeğer içeriğe yani aynı etkin ve yardımcı maddelere sahip olan diğer kremleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Bacoderm krem
 • Bactroban pomad
 • Dextrocin krem
 • Mupiderm krem
 • Mupigen pomad
 • Mupiron merhem
 • Mupobel pomad

Balaban Pomad Sivilceye İyi Gelir Mi

Balaban pomad krem sivilce ve kistik sivilce olarak adlandırılan iltihaplı sivilce tedavisinde kullanılmaktadır. Merhem sivilcelerin düzenli olarak kullandığından yok etmektedir.

Balaban Pomad Yan Etkileri

Nadir görülen yan etkiler, daha çok doz aşımına kaçan ya da kremin içeriğindeki maddelere karşı alerjisi bulunan kişilerde görülür.

Bu yan etkileri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

Yaygın görülen yan etkiler

 • Uygulama bölgesinde topikal yanma hissi

Yaygın olmayan yan etkiler

 • Uygulama bölgesinde kaşıntı, batma ve kuruma
 • Deri hassasiyet reaksiyonları

UYARI:

Yukarıda bahsi geçen ya da bahsi geçmeyen yan etkilerle karşılaşmanız halinde pomad kullanımını kesip, bu durumu doktorunuza bildirmeyi unutmamalısınız.

Çok seyrek görülen yan etkiler:

 • Sistemik alerjik reaksiyonlar(bölgesel ağrılar ve şişmeler), nefes almada zorlanma, dil, boğaz, yüz ve dudaklarda şişme, karın ağrısı

Bu yan etkiler ile karşılaşmanız, bu kreme karşı ciddi alerjiniz olduğunu gösterir.

Bu yan etkiler, acilen tıbbi müdahale görmenizi, hatta hastaneye yatırılmanızı bile gerektirebileceğinden yan etkilerle yüzleşmeniz durumunda size en yakın hastanenin acil bölümüne görünmelisiniz.

Balaban kremi 25 0C oda sıcaklığının altında kendi ambalajında saklamalı ve son kullanma tarihi ile uyumlu bir şekilde kullanmalısınız.

Açılmış ya da ambalajı yırtık ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız.

Bu yazımızda Balaban pomad ne işe yarar? Balaban pomad ne için kullanılır? sorularını yanıtlamaya çalıştık.

Daha önce enfeksiyon tedavisinde Balaban pomad kullandıysanız ya da şu an kullanıyorsanız; kremle ilgili kullanıcı deneyimlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, görüşlerinizi takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

 1. Gülçin dedi ki:

  Balaban pomat geçmeyen alt dudakta yara var kullanmadığım melhem görmediğim doktor kalmadı iyileşiyor kabuk bağlıyor ben koparıp tekrar yara ediyorum 4 yıldır madesecol kullanıyorum iyileşiyor yine kopariyorum doktor tık yapmışsın elin dudağına gidiyor alışkanlık bırakmam lazım dedi ama ne fayda bu pomati kedimin alt dudağı şişti onun için aldım iki kere sürdüm üzerindeki beyaz baloncuklar yok olmaya başladı faydası olacak galiba bende kabuk baglay an devamlı soyduğum yıllardır iyileşmeyen alt dudağıma sürsem faydası olurmu acaba madesecol ililestiriyor sanki alttan kasiniyo gibi üstten söylüyorum atri yan tarafı inceldi yani dudagimin ceva verirseniz memnun olurum