Arap Sabunu Nedir? Ne İşe Yarar? Arap Sabununun Faydaları

Arap Sabunu Nedir? Ne İşe Yarar? Arap Sabununun Faydaları

Arap Sabunu Nedir? Ne İşe Yarar? Arap Sabununun Faydaları; Uzun yıllar boyunca kadınların ev, çamaşır hatta bulaşık temizliğinde kullandığı Arap sabunu; müptelaları tarafından günümüzde temizlikte tercih edilmeyi sürdürse de maalesef ki yeni nesil; kullanımı son derece kolay olan, oldukça etkili bu temizlik ürününden bihaber bir şekilde yaşıyor.

Günlük ev, bulaşık ve çamaşır temizliğinde kullandığımız pek çok temizlik malzemesi, yüksek oranda kimyasal ihtiva ederek, sağlığımızı tehdit etse de çoğumuz; sağlığımızı önemsemiyor ve popüler olan temizlik markalarının ürünlerini kullanmaktan bir türlü vazgeçmiyoruz.

Yani Arap sabunu ve sirke gibi temizlikte kullanabileceğimiz zararsız malzemelerin varlığından bihaber bir şekilde yaşamaya devam ediyoruz.

Bu yazımda eskilerin yakından tanıdığı yenilerinse kulak aşinası olduğu Arap sabununun kullanım alanları ve faydaları ile ilgili olarak sizleri kısaca bilgilendirmeye çalışacağım.

İşte, Arap sabununun faydalarına dair bilmeniz gereken o ayrıntılar:

Arap Sabunu Nedir?

Bileşenlerinde standart sabunların aksine hiçbir şekilde sodyum içermeyen, sodyum yerine potasyum hidroksitin kullanıldığı bu sabun; sarımsı ya da açık kahve rengi ve akışkan, macunumsu kıvamı ile ön plana çıkıyor.

Dokusu itibariyle yumuşak bir his bırakan bu sabun; ülkemizde bu özelliği yüzünden ‘yumuşak sabun’ olarak da adlandırılıyor.

Ev temizliğinin yanı sıra kişisel bakım ve saç temizliğinde de kullanılabilen Arap sabunu; doğal bitkisel ve hayvansal yağ asitlerinin potasyum hidroksit ile reaksiyona girmesi sonrasında elde ediliyor.

Yoğun bir şekilde bitkisel özlerin kullanıldığı bu sabunda ise diğer temizlik ürünlerinin aksine sert kimyasallar yani sağlığımızı tehdit edebilen kimyasallar hiçbir şekilde yer almıyor.

Arap Sabunun Faydaları

Arap sabunun faydaları ve kullanım alanları nelerdir ve nerelerde kullanılır sorusuna cevap vererek yazımıza başlamak istiyorum.

Arap Sabunu Kullanıldığı Yerler

Harika ve güçlü bir temizleyici olan Arap sabunu; ev, çamaşır, bulaşık temizliğinin yanı sıra kişisel temizlikte de kullanılıyor.

Arap sabunu kullanım alanlarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Çamaşır temizliği:

Yağı ve kiri etkili bir şekilde söken bu temizlik ürünüyle kıyafetlerinizi gönül rahatlığıyla yıkayabilir, lekelerin kıyafetlerinizden kolaylıkla arındığına tanık olabilirsiniz.

Tertemiz çamaşırlar için makinenizin iç kısmına bir miktar deterjanla az bir miktar Arap sabunu atın. Böylelikle çamaşırlarınızı bakteri ve mikroplardan arındırabileceğiniz gibi daha temiz olmalarını da garantileyebilirsiniz.

 • Bulaşık temizliği:

Hangimiz, birkaç adet bulaşık söz konusu olduğunda bulaşık makinemizi çalıştırmak yerine bulaşıklarımızı elimizde yıkamayı tercih etmiyoruz ki? Ancak bulaşıklarımızı elimizde yıkadığımızda genellikle leke ve kirlerden kurtulmak için yoğun bir çaba gösteriyoruz.

En kirli ve yağlı bulaşıklarınızı bile bir çırpıda temizlemek istediğinizde Arap sabunu kullanabilirsiniz.

Başka hiçbir bulaşık deterjanı kullanmak zorunda kalmadan bulaşıklarınızın pırıl pırıl olmasını sağlayabilirsiniz.

 • Ocak temizliği:

Günümüzün önemli bir bölümünü geçirdiğimiz mutfağımızın lezzetli yemekler pişirmemize olanak tanıyan parçası ocaklar, maalesef ki gün içerisinde sık sık yemek lekeleri ile kirleniyor.

Bu lekeler kuruduğunda lekeleri çıkarmak, bazen bizim için tamamen bir Çin işkencesine bile dönüşebiliyor.

Ocak temizliğinizi kolaylaştırmak adına öncelikle ocağınıza bir miktar su damlatın. Ardından ocağınızı Arap sabunu ile temizleyin. Karşılaştığınız sonuçtan çok ama çok memnun kalacak, Arap sabununu daha önce neden kullanmadığınız için pişmanlık duyacaksınız!

 • Fırın temizliği:

Temizliğinde en çok zorlandığımız mutfak ekipmanlarından biri olan fırınlarınızın iç temizliğini Arap sabunu ile tamamlayabilirsiniz.

Fırın iç temizliğinde bu sabunu kullanmadan önce bir miktar karbonatlı sirkeyle fırınınızın içini silin. Ardından bu sabunla durulama işlemini gerçekleştirin.

 • Banyo ve tuvalet temizliği:

Ocak, bulaşık ve fırın temizliğinin yanı sıra banyo ve tuvalet temizliğinde de gönül rahatlığı ve güvenle kullanabileceğiniz Arap sabunu ile küvetlerinizi, lavabolarınızı, duşakabinlerinizi hatta klozetlerinizi bile tertemiz yapabilirsiniz.

Mükemmel bir dezenfekte edici olan bu sabun sayesinde klozetlerinizdeki mikropları kırabilirsiniz.

 • Halı temizliği:

Halılarımızı tertemiz ve parıl parıl yapan Arap sabunu, bir yandan da halılarımızın daha yumuşak olmasına katkıda bulunuyor.

Özellikle evinizde evcil hayvan besliyorsanız ya da çocuklarınızın ev halılarınızın üzerinde yatarak gönlünce vakit geçirebilmesini diliyorsanız; halılarınızı her türlü mikrop ve bakteriden arındırmak adına temizlik aşamasında bu sabuna bir şans verebilirsiniz.

 • Parke temizliği:

Özellikle ahşap parke temizliğinde harika sonuçlar yaratmanızı sağlayan bu sabun, parkelerimize kendi rengini armağan ediyor.

Yani parkelerimizin ışıl ışıl, tıpkı yeni cilalanmış gibi parlamasını sağlıyor.

Daha iyi bir sonuç almak adına bu sabunu bir miktar sirke ile karıştırdıktan ve incelttikten sonra yer temizliğinde kullanmanızı öneriyoruz.

 • Metal ve çelik yüzeylerin temizliği:

Duş başlığı, musluklar, kapı kolları gibi tamamen çelik ya da metal yüzeyleri parlatmak ve temizlemek için bu sabunu kullanabilirsiniz.

 • Saç bakımı ve temizliği:

Bu muazzam temizlik malzemesi ile yalnızca evlerinizi, halılarınızı ya da bulaşıklarınızı temizleyebileceğinizi düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz!

Saç temizliğinde kullanıldığında saçlarımızı kir ve yağdan bir çırpıda arındıran bu sabun; saçlarımızı bir yandan da yumuşacık ve ipeksi yapıyor.

Yani pek çok saç şampuanının bize veremediğini Arap sabunu veriyor.

UYARI:

Piyasada içerisinde az bir miktar da olsa kimyasal madde içeren Arap sabunları satıldığı için ürünü satın alırken oldukça titiz davranmalısınız. Yani kimyasal içerikli sabun asla satın almamalısınız!

Şayet almak üzere aldığınız sabun, parfüm kokuyorsa bu ürünü almaktan vazgeçmelisiniz.

Gerçek yani tamamen organik Arap sabununu aktarlardan ya da tamamen organik ürünler satan mağazalardan temin edebilirsiniz.

Arap Sabunun Cilde Faydaları

Kullanım alanı oldukça fazla olan arap sabunu cilde faydaları ;

 • Vücut temizliğini sağlar
 • Cildin kir ve yağdan arınmasını sağlar
 • Cildin yumuşak olmasını sağlar
 • Cildin kurumasını önler yağ oranını dengeler
 • Cilde peeling etkisi yapar
 • Ciltte uzun süre kullanılması beyazlatma etkisi gösterir

Arap sabunu yüze sürülür mü

Saçlara ve cilde faydası olan arap sabunu ile yüz yıkamak yada yüze sürülmesi pek önerilmemesine karşı banyo sırasında saçlarınıza sürdüğünüz arap sabunu yüzünüzde sürebilirsiniz.

Arap sabunu mantara iyi gelir mi

Arap sabunu ile yıkanmak yani banyo yapmak arap sabunu kullananlar tarafından mantara iyi geldiği söylemiştir.

Arap Sabunun Saça Faydaları

Arap Sabunu İle Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Bu sabunu saç bakımınızda ilk kez kullanıyorsanız, ilk birkaç hafta saçlarınızda sertleşme ile karşılaşabilmeniz mümkün.

Ancak pes etmemeli, saçlarınız bu sabuna alışana kadar birkaç hafta beklemelisiniz. Birkaç haftalık uyum süreci geride kaldığında saçlarınızda gözle görülür iyileşmelere tanık olabilirsiniz.

Arap sabununu saç temizliğinde kullanmak için öncelikle sabunu bir kaseye koyun. Üzerine de bir miktar sıcak su ilave edin. Bir çatal yardımıyla sabunu macunumsu bir kıvam elde edene dek ezin.

Ardından ezilmiş sabunu boş bir şampuan şişesine aktarın. Şişenin içine yarım çay bardağı su ilave edin. Son olarak şişeye iki yemek kaşığı doğal elma sirkesi ekleyin ve şişeyi güzelce çalkalayın. Her kullanım yani her duş öncesinde şişeyi çalkalamayı unutmayın!

Arap sabununu saçlarınızı daha rahat bir şekilde taramak, saçlarınızın birbirine dolanmasını önlemek, saçlarınızın daha hızlı bir şekilde uzamasını sağlamak hatta saç renginizi açmak amacıyla da kullanabilmeniz mümkün!

Arap Sabunu İçeriği

Arap sabunu içeriği potasyum hidroksit, su, yağ asidi bileşenlerinde meydana gelmektedir.

Arap Sabunun Zararları

Arap sabunun faydaları olduğu gibi bazı yan etkileri ve zararları bulunmaktadır. Eskilerin en sık kullandığı temizlik malzemesi olan arap sabunu zararları neredeyse yok denecek kadar azdır. Açık yaraya yada yanığı asla sürülmemesi gereken bu sabun türü aşırı kullanılması hassas ve alerjik ciltlerde kaşıntı ve döküntüye nadirde olsa sebep olabilir.

Arap Sabunun Formülü

Arap sabunu yapımı oldukça zor ve zahmetlidir. Yapımı büyük dikkat istemektedir. Arap sabunu fırmülü Yağ + KOH –> Arap sabunu (jel) + Gliserin’dir. Yüksek ateşte en az 2 saat kaynatılarak elde edilir.

Bu yazımızda kısaca Arap sabunu ne işe yarar? Kullanım alanları nelerdir? sorularını yanıtlamaya çalıştık.

Yazımızın aydınlatıcı ve bilgilendirici olması dileğimizle…

YORUMLAR

 1. MURAT dedi ki:

  ELİNİZE SAĞLIK YARALI BİR YAZI TEŞEKKÜRLER