Yüzünüze Uygun Makyaj Teknikleri ve Kontür Uygulaması

Yüzünüze Uygun Makyaj Teknikleri ve Kontür Uygulaması

Cilde Kontür ugulaması diğer tabiri ile bir nevi makyaj hilesi, kapatıcı yada açıcılar ile yüzün belirli bölgelerini aydınlatıp, belirli bölgelerini gölgelendirerek yüz hatlarını ortaya ortaya çıkarma yada istenmeyen yüz hatlarını kapama işlemi kısaca Yüz kontörü denir.

Son zamanlarda Kim Kardashian ile bir anda popüler olan büyük bir trend yakalayan kontür uygulaması neredeyse bütün bayanların favori makyaj uygulaması oldu. Aslında istenmeyen bölgelerin gölgeleme yöntemi ile kapatılması sayesinde istediğiniz yüz tipine kolaylıkla ulaşabilmenizi sağlıyor. Kontur uygulamasını yapmaya karar verdiyseniz ilk yapmanız gereken yüz tipinizi belirlemeniz ve ona göre yapılan makyaj ile harika bir sonuç elde edebilirsiniz.

Yüz Tipi Nasıl Belirlenir?

Yüz Tipini belirlemek için dik şekilde durduğunuz ve yüzünüzün net göründüğü bir resim çekiniz. Çektiğiniz resme bir kalem ile çene çıkıntısına, çene ucuna, şakaklara ve alın tarafındaki saçların bitiş ucuna nokta koyuyoruz daha sonra ise bu noktaları birleştirip yüz şeklimizi belirliyoruz. Şimdi yüz şeklimizi bulduk oval, düz, üçken, kare, yuvarlak, uzun bu yüz şekillerinden hangisi size uygunsa ona göre makyaj yapacağız.

Yüz Tipine Göre Kontür Uygulaması Nasıl Yapılmalıdır?

Herkesin yüz şekli birbirinden çok farklı olduğu için standart bir kontür uygulamasıda bulunmamaktadır. Az önce belirlediğimi yüz şekline göre kontür uygulaması yapmak daha sağlıklı olacaktır. Yapacağınız Kontür uygulaması belirgin olan hatlarınızın kapanması sağlarken istediğin bölgeyide ön plana çıkarmanızı sağlayacaktır.

Şimdi sizlerle hangi yüz türlerine nasıl Kontür uygulanır anlatayım

Oval Yüz

En İdael ve güzel yüz tiplerine sahip olan kişiler oval yüz’e sahip olan kişilerdir. Eğer bu Yüz tipine sahipseniz gerçekten çok sanslısınız! Kontür uygulamasında amaç genel olarak diğer yüz tiplerindeki görüntüyü oval bir yüz görüntüsüne yaklaştırmaktır. Oval yüz tipine sahip olanlar alın, çeneye ve allık üzerindeki bölgeye az birşey highlight sürmeleri yeterlidir. Bu yüz tiplerinin aslında kontür yapmalarında gerek yoktur.

Yuvarlak Yüz

Herhalde Kontür uygulamasını en çok kullanan yüz şekli olduğunu söylersek abatmış olmayız. Yuvarlak yüz tipine sahip olanların yapması gereken yüzün yan tarafından saç diplerine doğru çene kısmına kadar uygulamanızdır. Koyu renkler ile yüzü şekillendiriken , elmacık kemiği üstüne ve alın bölgesine yapacağınız uygulama sayesinde yüzünüze yeni bir boyut kazandırabilirsiniz.

Kare Yüz

Bu yüz tipine sahip olanlar özelikle saç diplerine ve çene kemiğine koyu renkler yardımı ile kontür yapmaları tavsiye edilir, alın bölgesine ise açık renkler ile kontür yapıldığında yüz belirgenleşerek güzel bir görüntü kazanır.

Üçgen Yüz

Kontür uygulamasını seven yüz tiplerinden biridir üçgen yüz tiplerine sahip olan kişiler. Kontür uygulamısı alın bölgesinin saçlara yakın bölgelerine elmacık kemiklerinin altına yapmaları tavsiye edilir. Ayırıca alın bölgesinin ortasına, çenenize ve elmacık kemiğinin üstüne aydınlatıcı ile aydınlatmanız tavsiye edilir.

Kontür Uygulaması Hangi Ürünlerle yapılmalıdır?

Cildimiz için kontür uygulaması yaparken kullanacağımız ürün çeşidi çoktur. Mümkünse cilt tonumuzun rengine uygun olarak,  bir yada iki ton koyu renk fondöten seçebileceği gibi ayrıca bronzer yada allık ile kontörleme işlemi yapılabilir. Diğer yandan toprak tonlarında veya cilt tonundan farklı olmayan kahve tonları ilede mat bir ile de kontürleme işlemli yapılabilir. Cildimize yüz kontörü yaparken kesik uçlu açılı bir allık fırçası kullanabilirsin, ayrıca düz uçlu bir yüz fırçasıda kontür uygulaması için birebirdir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.