Ten Rengine Göre Makyaj Nasıl Yapılır?

Ten Rengine Göre Makyaj Nasıl Yapılır?

Biz kadınlar, daha çekici, seksi ve güzel görünebilmek adına kaliteli ve doğru makyaj ürünleri kullanmaya özen gösteriyor, makyajımızın kıyafetimizle uyumlu olmasına dikkat ediyoruz.

Doğru makyaj teknikleri kullanılarak yapılmış bir makyajla kendimizi aynaya baktığımızda daha güzel görebileceğimizi de gayet iyi biliyoruz.

Lakin çoğu zaman makyajımızı ten rengimize yani cilt alt tonumuza göre yapmıyor, bu yüzden de istediğimiz güzel görünümü elde edemiyoruz.

Bu yazımızda kısaca ten rengine uygun, doğru makyaj yapmanın püf noktaları ile ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Ten Rengine Göre Makyaj Önerileri ve Teknikleri

Kişiden kişiye göre değişen ten rengine uygun makyaj teknikleri ve ten rengine göre makyaj önerileri hakkında bilgi vermek istiyorum. Kişiyi tamamlayan makyaj mutlaka ten rengine göre uyumlu yapılması hem daha hoş görenmizi sağlayacak hemde size ayrı bir hava katacaktır. İşte ten rengine göre makyaj önerileri;

Soğuk Cilt Alt Tonuna Sahip Olan Bayanlar İçin Doğru Makyaj Seçimi

Cilt tonumuz; yalnızca nasıl makyaj yapmamız gerektiğini değil aynı zamanda saç ve kıyafet seçimlerimizde de hangi renklere ağırlık vermemiz gerektiğini de belirliyor.

Örneğin, soğuk cilt alt tonu bulunan kişilerin yanlış renk seçimlerinde bulunmaları, ciltlerinin solgun görünmesine yol açıyor.

Şayet soğuk cilt alt tonuna sahipseniz, yani cilt renginiz pembeyse fondöten, pudra, allık başta olmak üzere makyajınıza dair tüm ürünlerde doğru renkleri kullanmalısınız.

  • Fondöten seçimi:

Fondötenler, soğuk ve sıcak cilt alt tonuna göre temelde 2 farklı renkte üretiliyor. Soğuk bir cilt tonunuz varsa pembe tondaki fondötenlerden yana seçimini yapmalısınız.

Sarı tonlarda bir fondöten kullandığınız takdirde cildinizin daha yaşlı ve yorgun görünmesine yol açabilirsiniz. Aman dikkat!

  • Allık seçimi:

Mürdüm, pembe ve lila tonlarındaki allıklarla cildinizi daha canlı, ışıltılı ve parlak gösterebilmeniz mümkün.

Pastel tonlarda allıklar kullanarak, cildinizdeki fondötenin allıkla bütünleşmesini garantileyebilirsiniz.

  • Far seçimi:

Yapabilecekleri makyaj konusunda oldukça şanslı olan pembe alt tonlular, söz konusu makyaj olduğunda mor, mavi, siyah, gri, gümüş, zümrüt yeşili, lacivert ve siyah gibi pek çok rengi kullanabiliyor.

Özellikle koyu pembe ve gümüş gri tonları, soğuk cilt alt tonlu bayanlara en çok yakışan, onların gözlerini ön plana çıkaran far renkleri arasında bulunuyor.

  • Ruj seçimi:

Mavi tabanlı kırmızı rujlar ve pembe tonları, sarışın ve açık tenli bayanlara çok ama çok yakışıyor.

Gümüş gri tonlarında yaptığınız makyajınızı pembe tonlarında bir rujla tamamladığınızda oldukça göz alıcı görünebilirsiniz.

Sıcak Cilt Alt Tonuna Sahip Bayanlar İçin Doğru Makyaj Seçimi

Cildinin altındaki pigmentleri sarı olan sıcak alt tonuna daha çok kahverengi, kızıl kahve, sütlü kahve, şeftali, mercan rengi gibi koyu tonlar yakışıyor.

Sarı alt tonlu bayanların pembe bazlı fondötenlerden ne kadar severlerse sevsinler uzak durmaları gerekiyor.

  • Fondöten seçimi:

Bronz, bej, buğday, krem ve bal rengi tonlardan birini tercih edebilirsiniz. Sarının yanı sıra kırmızı alt tonlu fondötenlere de bir şans verebilirsiniz.

  • Allık seçimi:

Şeftali, bronz ve turuncu allıklarla cildinizin daha sağlıklı ve doğal görünmesini sağlayabilirsiniz.

Kırmızı alt tonlu fondötenleri gece makyajınızda kullanabilirsiniz. Her ne olursa olsun pembe tonlu allıklardan kaçınmalısınız.

  • Ruj seçimi:

Nude tonlarının yanısıra şeftali ve vişne tonlarında rujlarla dudaklarınıza vurgu yapabilirsiniz.

Gündüz makyajınızda nude, şeftali ve bej tonları, akşam ve gece makyajınızda ise vişne ve bordo tonlarını kullanabilirsiniz.

  • Far seçimi:

Sarı cilt alt tonu bulunan bayanlara ışıltılı göz makyajını öneriyoruz. Kahve, altın sarısı, bej, toprak, zeytin yeşili, bakır kızılı farlar ile dikkatleri üzerinize çekmeyi başarabilirsiniz.

Açık Buğday ya da Esme, Senin Ten Rengin Hangisi?

Kimi makyaj uzmanına göre cilt rengi; açık, buğday ve esmer olacak şekilde 3 farklı sınıfta ele alınıyor.

Pembe alt tonlu kişiler, açık; açık ve esmer ten arasında bir yerde bir cilt rengi bulunanlar buğday, koyu bir cilt rengine sahip olanlar ise esmer olarak ifade ediliyor.

Şayet cilt renginizi bilmiyorsanız ya da cilt alt tonunuza dair şüpheleriniz varsa öncelikle bir makyaj uzmanına danışmanızı ve cilt alt tonunuzu öğrenmenizi tavsiye ediyoruz.

Açık Tenli Bayanlar İçin Makyaj Önerileri

 Buğday ve esmer tene nazaran daha soluk görünen açık tenli kadınların makyaj yaparken ciltlerini canlandırmaya özen göstermeleri gerekiyor.

Ten renginiz oldukça açıksa ruj seçiminde koyu renklerden uzak durmalısınız. Gözlerinizi vurgulamak istediğinizde siyah ve kahve tonlarında rimeller ve kalemler kullanabilirsiniz.

Şeftali ve bronz tonlarda allık kullandığınızda cildinizin daha da soluk görünmesine neden olabilirsiniz. Bu yüzden pembe alt tonlu allıklara öncelik vermelisiniz.

Buğday Tenli Bayanlar İçin Makyaj Önerileri

Buğday yani açık sarı alt tonlu kadınların mümkün olduğunca doğal tonları kullandıklarından emin olmaları gerekiyor.

Doğal ve sade bir makyaj yaparak, makyajınızın yapay görünmesine engel olabilirsiniz.

Buğday bir ten renginiz varsa koyu pembe ya da şeftali tonlarında ruj kullanabilirsiniz.

Şeftali tonlarında bir allık ile oldukça doğal görünebilirsiniz.

Esmer Ten Rengine Göre Makyaj

Genellikle yağlı bir yapısı olan esmer tenli bayanların fondöten seçerken mutlaka yağsız fondötenlerden satın almaları gerekiyor.

Aksi halde yağlı bir fondöten seçimi, ciltlerinin daha da yağlanması riskini doğurabiliyor.

Esmerseniz; koyu lacivert ve mor tonlarında far kullanarak, gözlerinizde mükemmel bir etki yaratabilirsiniz.

Gümüş ve bronz tonlarındaki far ile gözlerinize ışıltı katabilirsiniz.

Ruj seçiminde ise kırmızı, böğürtlen ve karamel renklerine yönelmelisiniz.

Kayısı ve koyu pembe tonlarında bir allık ile makyajınızı tamamlayabilirsiniz.

Bu yazımızda kısaca ten rengine göre ruj seçimi nasıl olmalı? Ten rengine göre fondöten satın alırken dikkat edilmesi gereken noktalar neler? vb. soruları yanıtlamaya çalıştık.

Konu ile ilgili önerilerinizi yorum kısmına yazarak, takipçilerimizle düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.