Yoğurt ve Limon Maskesi Nasıl Yapılır? Cilde Faydaları Nelerdir?

Yoğurt ve Limon Maskesi Nasıl Yapılır? Cilde Faydaları Nelerdir?

Yoğurt ve Limon Maskesi Nasıl Yapılır? Cilde Faydaları Nelerdir? Limon ve yoğurt, cilt tahrişini gidermek, cilt lekelerini yok etmek için evde sıklıkla uygulanan maskelerden biridir. Illinois Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya  göre limon suyu lekeleri ve yara izlerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Yoğurt cildinizi sıkar ve gözeneklerinizi küçültür. İnsanlar bu doğal ürünleri birçok farklı şekilde kullanmaktadırlar. Yapımı ve uygulanışı kolay olan yoğurt ve limon maskesi mutlaka denemeniz gereken maskelerden biridir.

Yoğurt ve limon maskesi cilt lekelerini, izlerin yok olmasında sıklıkla kullanılmasına karşın sivilce, iltihap ve kızarıklıkların yok olmasında kullanabilirsiniz. Cilde canlılık ve yenilik veren yoğurt maskesi cildin daha sıkı görünmesini sağlayacaktır.

Yoğurt ve Limon Maskesinin Cilde Faydaları

Hem yoğurt hem de limon doğru orantılı kullanıldığında cilde oldukça faydası bulunmaktadır. Düzenli kullanıldığında cildin kendini yenilemesini sağlayan yoğurt ve limon cilde faudaları ise;

Limonun Cilde Faydaları

Limonda alfa hidroksi asitler ve C vitamini bulunur. Bu bileşenlerin her ikisi de cildinize faydalı iyileştirici özelliklere sahiptir. Birçok kişi sivilce izleri ve diğer cilt iltihapları için evde limon ve limon suyu kullanır. Limondaki AHA, ölü cildi yok ederek yeni cildin ortaya çıkmasını sağlar ayrıca yara izlerinin kaybolmasını hızlandırmak için yardımcı olabilir.

Limon suyunun yüksek asitlik özelliği nedeniyle cildinizi yumuşatır ve elastikiyetini arttırır. Limon ve limon suyu doğal ağartıcı etkisi cildinizi parlaklaştırmaya yardımcı olur.

Yoğurt’un Cilde Faydaları

Yoğurt, Yeni Zelanda Dermatoloji Derneği’ne göre ölü cildi arındırmak ve yaşlanma belirtilerini azaltmak için yardımcı olabilen laktik asit içerir. Yoğurt genellikle nemli ve berrak bir cilt elde etmek için cilt maskesi olarak kullanılır. Yoğurttaki çinko, lekeleri ve sivilceleri gidermek için cildinizi temizlemeye yardımcı olabilir. Nitekim, pek çok cilt bakım uzmanı cildin pürüzsüzleştirilmesi ve gençleştirilmesi için doğal bir maske içinde yoğurt kullanılmasını önermektedir.

Limon ve yoğurt, doğal cilt tedavileri gibi birçok farklı şekilde kullanılabilir. Pamuğu limon suyuna batırın ve temiz cildinizi silin. Asit nedeniyle yıkamadan önce suyu 10 dakika veya daha kısa bir süre açık tutun. Yüzünüze de limon suyu uygulayabilirsiniz. Yoğurt maske olarak kullanılabilir. Temiz cildinize az yağlı veya yağsız yoğurdun düzenli olarak uygulayın ve 20 dakika bekletin. Tamamıyla yıkayın.

Yoğurt ve Limon Maskesinin Faydaları

 • Cilt lekelerini yok eder
 • Kahverengi lekeleri yok eder
 • Siyah noktaları yok eder
 • Cildi yeniler yeni hücre oluşumunu destekler
 • Yağlı cildin yağ dengesini sağlar
 • Sivilce oluşumunu önler
 • Tahriş olmuş cilde iyi gelir
 • Çilleri yok eder
 • Kırışıklıkların azalmasını sağlar
 • Gözeneklerin sıkılaşmasını sağlar
 • Daha gergin ve sıkı bir cilde sahip olmanızı sağlar

Yoğurt ve Limon Maskesi Maskesi Nasıl Yapılır

Neredeyse her evde yapılan kullananlarında beğendi yoğurt ve limon maskesi nasıl yapılır hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum sizlerde evinizde bu maskeyi kolaylıkla yapabilir ve cildinize uygulayabilirsiniz.

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı yoğurt
 • 2 ile 3 damla limon suyu

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Bir kase içerisine 2 yemek kaşığı yoğurt ekleyin ve üzerine taze sıkılmış 2 yada 3 damla limon suyu ekleyerek karıştırın. Yoğurtu cildinize uygulayın. Maskeyi en az 20 dakika yüzünüzde bekletin. Yoğurt maskesini çıkarmak için cildinizi yıkayın. İsterseniz maskesine diğer doğal maddeler de ekleyebilirsiniz.

Eğer cildinizde yara varsa kesinlikle bu maskeyi kullanmayınız. Dilerseniz bu maskeye bal ekleyerek kullanabilirsiniz. Bu maskeyi akşam yatmadan önce yapmanızı tavsiye ederiz. İnce yapıda olan göz altına ve göz çevresine kesinlikle uygulamayınız.

Yoğurt ve Limon Maskesi Kullananlar

Etkisi herkes tarafından bilinen ve en çok kullanılan maskelerden biri olan yoğurt ve limon maskesi etkisi büyük maliyeti küçük olan maskelerden biridir. Yoğurt ve limon maskesi kullananlar çok etkili bir maske olduğunu ve düzenli olarak bu maskeyi kullananlar olumlu sonuç aldıklarını söylemişlerdir. Daha yumuşak bir cilde sahip olmak için bu maskeyi yıllarca kullanan pek çok kişi bulunmaktadır. Maskeyi kullananlar limonun asitli yapısından dolayı yüzünde yara bulunan kişilerin kullanması tavsiye edilmez ayrıca bu maske cildi çok kuru olan kişilerde tahrişe neden olabilir. Siyah noktaları yok etmek için bu maskeyi deneyenler olumlu sonuç aldıklarını söylemişlerdir.

Sizlere bu yazımızda yoğurt ve limon maskesi nasıl yapılır, yoğurt ve limon maskesinin faydaları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Sizlere bu maske hakkında aklınıza takılanları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.