Yanmış Saçları Kurtarmanın Yolları

Yanmış Saçları Kurtarmanın Yolları

Yanmış Saçları Kurtarmanın Yolları Saç estetiği pek çok kişi için son derece önemli konuların başında gelir. Ancak saçların daha güzel görünmesi için yapılan bir takım işlemler saçlara fazlası ile zarar verebiliyor. Özellikle boya ve çeşitli ısıl işlemler saç tellerinin incelip yanmasına sebebiyet verir. Bu durumda da saçlar her anlamda sağlıksız bir görünüme  neden olur. Özellikle yanana saçların belli başlı bir takım bakıma ihtiyacı vardır. Saç yanıklarının nedenlerine göre doğru bakımlarının yapılması gerekir.

Örnek vermek gerekirse, güneşten ve deniz gibi durumlardan yanan saçlar için daha çok doğal ve bitkisel ürünler kullanılmalıdır. Isıl işlemlerden ya da çok fazla kimyasal içeren boyalardan dolayı yanan saçlar için ise bitkisel kürlerden, bitkisel yağlardan ya da çeşitli saç maskelerinden faydalanmak gerekmektedir. Eğer yanmış saçları kurtarma yolları hakkında detaylı bilgilere sahip olmak isterseniz yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Boyadan Saç Yanması Nasıl Olur?

Özellikle açık renkli boyalarda saç yanması daha fazla görülür. Çünkü mevcut doğal saçın açık renge dönmesi bir hayli zaman alıcıdır. Bu nedenle boyaların içine bir takım ağır kimyasallar eklenmektedir. Bu da saçların yıpranıp, yanmasına neden olur. Boyadan saç yanması nasıl olur? Sorusunun yanıtına bakacak olursak;

 • Saç tellerinde incelmeler meydana gelir.
 • Saçlar her zamankinden daha sönük bir görünüme bürünür.
 • Boyadan yanan saçlarda tiftik gibi bir görünüm ortaya çıkar.
 • Çok fazla yanan saçlarla kırılma veya kökten dökülmeler meydana gelir.
 • Koparak kırılmalar, boyadan dolayı yanan saçlarda çok görülmektedir.
 • Bazı yanık derecesi az olsa da bazı saçlarda yanık derecesi oldukça fazladır. Bu gibi durumlarda keratin bakımları ya da çeşitli saç maskeleri yapılmalıdır.

Yanan Saç Ne Kadar Zamanda Düzelir?

Gerek düzeleştirici nedeni ile gerekse boya gibi nedenlerden dolayı yanan saçlar için en çok merak edilen konuların başında yanan saç ne kadar zamanda düzelir? Sorusu gelir. Boyadan yanan saçın tekrar eski haline gelmesi nerede ise imkansızdır. Ancak yapılacak birkaç farklı kür ve saç bakımları ile yanan saç biraz daha kendini toparlayabilir. Doğru ürünleri kullanarak saçlarınıza sağlık ve estetik görünüm kazandırabilirsiniz. Eğer saç uçlarınız yanmış ise kesmeniz tavsiye edilir. Çünkü yanan saçın tekrar uzaması bir hayli zaman alacaktır.

Açıcıyla Yanan Saç Nasıl Düzelir?

Saçını açık renk tonlarında boyamak isteyen kişiler ilk etapta açıcı kullanmaktadır. Ancak fazla açıcı kullanılması veya yanlış açıcı kullanılması, saç tellerinde yanma ve sönük görünüme neden olur bu gibi durumlarda ise mutlaka birkaç saç maskesi ile bakım yapmak gerekir. Açıcıyla yanan saç nasıl düzelir?  Sorusunun yanıtına bakacak olursak;

 • Zeytinyağı maskesi

Açıcıdan dolayı yanan saçlar için zeytinyağı bakımı ideal olacaktır. Bunun için saçlarınıza her gün ya da gün aşırı olacak şekilde zeytinyağı uygulayıp, saçınızı hava almayacak şekilde bir bone ile sarabilirsiniz. Yaklaşık olarak 2 saat kadar bekledikten sonra yıkayabilirsiniz.

 • Bal ve yumurta maskesi

Yumurta ve bal hem cilt bakımından hem de saç bakımında kullanılabilecek harika ürünler arasında yer alır. Burada yapmanız gereken tarif ise;

 • 2 yemek kaşığı saf zeytinyağı,
 • 1 yemek kaşığı süzme bal,
 • 2 tatlı kaşığı toz tarçın,
 • 1 adet yumurta,
 • 1 tatlı kaşığı tatlı badem yağı,

Tüm malzemeleri bir araya getirdikten sonra saç diplerinizden başlayarak, saç uçlarınıza kadar karışımı iyice uygulamanız gerekmektedir. 5 – 7 dakika bekledikten sonra bol su ile yıkayabilirsiniz. Bu uygulama sayesinde saçlarınız eski gücünü tekrar kazanacaktır. Haftada bir ya da iki kez uygulamanız saçlarınızın eski sağlığına dönmesi için yeterli olur.

 • Süt maskesi

Açıcı nedeni ile yıpranan saçlarınız için süt kullanmanız tavsiye edilir. Sönmüş ve yıpranmış saçları daha kısa bir süre içinde eski haline getirecektir.

 • 1 yemek kaşığı süzme bal ( saçınızın uzunluğuna göre miktarı artırabilirsiniz.)
 • Yarım çay bardağı süt

Bal ve sütü karıştırıp, saçlarınıza bir tarak yardımı ile uygulamanız gerekir. Yarım saat bekledikten sonra yıkayabilirsiniz.

Yanan Saç Tekrar Boyanır Mı?

Pek çok kişinin yaptığı hatalardan biri yanan saçı tekrar  boyamaktır. Bu kesinlikle yanlış bir bilgidir. Yani yanan saça tekrar boya yapmak saçın daha fazla yıpranmasına neden olacaktır. Bu nedenle yanmış ve yıpranmış saçı boyamak yerine çeşitli bakımlar yapmanız tavsiye edilir. Örneğin e vitamini bakımları veya keratin bakımları ile saçlarınızı eski sağlığına kavuşturabilirsiniz. Eğer saç renginizi beğenmiyor ve değiştirmeniz gerekiyorsa, o halde organik saç boyalarını tercih edebilirsiniz. Yanan saç boyanır mı? Sorusunun yanıtı kesinlikle hayır olmalıdır. Saçlarınızı üst üste boyamak daha fazla yanıkların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Yanan Saçı Koyulaştırmak Doğru Mu?

Boyadan veya çeşitli ısıl işlemlerden dolayı yanan saçı koyulaştırmak ok zararlı değildir. Ama güzellik uzmanları tarafınca kesinlikle tavsiye edilmez. Yanan saçı koyulaştırmak istediğinizde doğal boyaları tercih edebilirsiniz. Yada saçı koyulaştırmadan önce bir takım saç maskeleri yaparak saçlarınızın eski sağlığını yerine getirmeniz ve daha sonra saçlarınızı koyulaştırmanız tavsiye edilir.

Lastik Gibi Saç Nasıl Düzelir?

Saçlar yandığında tıpkı lastik gibi bir görünüme neden olur. Özellikle aşırı kimyasal işlemlere maruz kalan saçlar lastik görünümünde olabiliyor. Ve bu durum kişilerin estetik görünümüne negatif olara yansımakta. Eğer lastik gibi saç nasıl düzelir? Gibi sorulara yanıt arıyorsanız vereceğimiz çeşitli doğal saç bakımlarını kendiniz  için yapabilirsiniz.

Portakal Ve Bal Maskesi

Portakal içerdiği c vitamini sayesinde saç tellerinin güçlenmesine ve kısa sürede toparlanmasına yardımcı olur. Bal ise saçın beslenmesini ve daha parlak bir görünüme kavuşmasını sağlar. İşte portakal ve bal maskesi tarifi;

 • 1 su bardağı portakal suyu,
 • 1 yemek kaşığı süzme bal,

Taze sıkılmış portakal suyu ile balı karıştırıp, saçlarınıza bir fırça yardımı ile uygulayabilirsiniz. Bu karışım saçlarınıza 1 saat bekledikten sonra bol su ile yıkamanız önerilir.

Muz maskesi

Muz e vitamini içerdiği için saçlara adeta bir keratin bakımı yapacaktır. Canlılığını kaybetmiş ve kopmaya yön  tutmuş saçlarınıza bu maskeyi yapabilirsiniz. Özellikle boya işleminden sonra iyice yanmış saçlar için mutlaka uygulanması gereken bir saç maskesi tarifidir.

 • 1 adet muz,
 • 1 adet yumurta,
 • 5 yemek kaşığı süt,
 • 5 yemek süzme bal,
 • 5 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı,

Uygulanışı

Tüm malzemeleri karıştırıp, saçlarınıza tutam tutam uygulamanız gerekmektedir. Saçlarınıza uyguladıktan sonra 1 saat bekleyip yıkayabilirsiniz. Bu maskeyi haftada 3 kez yaptığınızda eski sağlıklı saçlarınıza geri kavuşabilirsiniz.

Boyadan Yanan Saçlar İçin Ne Yapılmalı?

Boyadan yanmış saçlar için güzellik merkezlerinde keratin bakımı ya da saç botoksu yaptırabilirsiniz. Bunun dışında evinizde de çeşitli saç bakım kürleri uygulamanız da mümkündür. Boyadan yanan saçlar için ne yapılmalı? Sorusunun yanıtı ise;

Avokado yağı ile bakım; saçlarınıza her banyodan önce avokado yağı ile bakım yapabilirsiniz. Avokado yağı saç tellerinin daha fazla kalınlaşmasını sağlayacak ve daha kolay taranmasına yardımcı olacaktır.

Hindistan cevizi yağı ile bakım; haftada birkaç gün hindistan cevizi bakımı yapmanız önerilir. Bu  sayede boyanda yanan ve sertleşmiş saçlar daha ipeksi ve daha yumuşak bir yapıya kavuşacaktır.

Zeytinyağı bakımı; zeytin yağı her alanda kullanıldığı gibi boyanda yanan saçlar için de çok sık kullanılır. Ayrıca zeytin yağının saç rengini açma ve doğal saç rengine döndürme gibi bir özelliği de vardır. Yani hoşlanmadığınız saç rengi için zeytin yağını kullanabilirsiniz.

Badem yağı; badem yağı saçların daha fazla güçlenmesine yardımcı olur. Özellikle kırılan ve yıpranan saçlar için çok sık bir şekilde önerilmektedir.  İki güne bir ya da her gün zeytin yağı ile saç bakımlarınızı yapabilirsiniz.

Lavanta yağı; lavanta yağının mucizesi ile boyanda veya açıcıdan dolayı yanan saçlarınıza yeniden hayat kazandırabilirsiniz. Lavanta yağını haftada bir kez uygulamanız yeterli olacaktır.

Aleo vera jeli; hemen her alanda kullanılan aleo vera yağını yıpranmış ve yanmış saçlarınız için de kullanabilirsiniz 1 yemek kaşığı aleo veranın içine 1 yemek kaşığı zeytin yağı ekleyip saçlarınıza sürmeniz yeterli olacaktır.

YORUMLAR

 1. hülya Ş. dedi ki:

  Ya bende saçlarım geçen sene yaptırdığım boya yüzünden yanmıştı. Kuaförüme dediğimde bir bakım yapalım dedi ve yaptı bu sefer de saçlarım iyice berbat oldu. Saçlarım eskisi gibi olmadığı için çok üzülüyordum. Bir süre araştırma yaptım ve saçlara keratinin iyi geldiğini öğrendim. İnternetten patentli doğal liquıd keratin ürünlerini buldum ve sipariş verdim. Saçıma patentli doğal keratinle bakım uyguladıktan sonra kısa sürede eskisi gibi güzelleşti. Size de önerim patentli doğal keratin kullanmanız.

 2. Feride dedi ki:

  Yıllardır boyadığım saçlarımı ilk defa birkaç ton açık renk kullanmak istedim açarken saç köklerim bile acımıştı saçım yanmış diplerde kaşıntı ve kızarıklık oldu bin pişman oldum resmen saçlarımı düzeltmek için sürekli araştırdım ne yapabilirim diye en sonunda botoks plus keratin kullanmaya başladım saç diplerimde dahil tüm saçım düzeldi sonunda. Boyama esnasında kullanmam için liquid oilpelx önerdiler denedim çok memnun kaldım saçım boya sonrası bile sanki doğal yapısı gibi oluyor. Artık saçlarımı boyarken liquid oilpelx katıyorum içine yıpranma ihtimali olmuyor.