Saç Fırçası ve Saç Düzleştirici Kullanım Şekilleri

Saç Fırçası ve Saç Düzleştirici Kullanım Şekilleri

Saçlarımıza şekil vermek ve temizlemek için sürekli olarak saç fırçalarını kullanmaktayız. Bu kullanışlı ürünlerin sadece şekil vermek ya da taramak için önemi yoktur aynı zamanda saç sağlığı içinde çok önemlidir. Saç fırçası ile birlikte saç düzleştiricilerde sıklıkla saçların düzleştirilmesi için kullanılmaktadır. Ancak öncelikle sizlere saç fırçasının sağladığı faydaları ve saç fırçasının nasıl tercih edileceği hakkında bilgi vereceğiz.

Saç Fırçası Nasıl Kullanılır

Saç fırçası ile birlikte saçlara yapılacak olan masaj işlemi saç dipleri için çok faydalıdır. Bu sayede saç diplerinde kan dolaşımı hızlanmaktadır. Kan dolaşımın hızlanması saç diplerinde bulunan yağ bezelerinin uyarılmasına neden olmaktadır. Sonuçta saçlar için ihtiyaç duyulan sebunum salgılanmaktadır. Saç fırçası kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktaysa saçlara zarar gelmeden uygulamanın yapılmasıdır. Bu uygulamayı uygun yapabilmek içinse fırçanın doğru şekilde tercih edilmesi gerekmektedir.

En İyi Saç Fırçası Nasıl Olmalı

Tercih edilirken ilk dikkat edilmesi gereken konu fırçanın hangi malzemeden üretildiği olmalıdır. Günümüzde fırçalar genellikle plastik olarak çok sayıda üretilmekte ve uygun fiyatlara satılmaktadır. Ancak bu plastik ürünler sizlerin saç sağlığı için tehlikeli durumların oluşmasına yardımcı olmaktadır. Saçlarında sürekli olarak elektriklenme yaşayanların plastik yerine özellikle tahta gövdeli fırçalardan tercih etmesi çok önemlidir. Fırçaların gövde tercihi önemli olarak kabul edilse de fırça kıllarının da yapıldığı malzeme çok önemlidir.

Saç fırçası seçerken fırçaların çok sıkı olmamasın dikkat etmeliyiz, eğer çok sıkı olursa saçlarımızı taradığımıda saç kopmaları yaşamamız ve saç fırçasının saçlarımızın arasında sıkışması kaçınılmaz olur. Saç tararken tarak saçlarımızın arasından kaymalıdır ayrıca fırça uçlarının uzun olması saç derimize temas etmesi kan dolaşımını hızlandıracağından saç fırçası seçerken bunları göz önünde bulundurmakta fayda var.

Fırça kıllarını doğal malzemelerden üretilenlerden tercih etmeniz saç sağlığınız için çok önemlidir. Ancak unutulmaması gereken durum bazen saçların çok sık olmasıdır. Bu durumda doğal fırça kılları saç diplerine nüfus etmeyebiliyor. Bu durumda kalın tellere sahip olan plastik ve doğal fırçalardan tercih etmelisiniz.

Saç Fırçası Nasıl Kullanılır

Saç Fırçası seçimi için gerekli bilgileri verdiğimizi ve sizin için gerekli olan saç fırçasını alacağınızı düşünüyoruz. Fırçayı aldıktan sonra önemli olan bir başka nokta da saç fırçasının nasıl kullanılacağıdır. Saç fırçası en iyi hafif nemli olması ideal olarak kabul edilmektedir. Ancak tercihe göre temiz ve kuru olduğu durumlarda da saç fırçası kullanılabilir. Saç fırçası ile uzun saçları tarama işlemi yapılırken taranan kısmın tekrar karışmaması için toka ile bu bölümün tutturulması önemlidir.

Saç fırçasının seçiminin nasıl yapılacağının ve nasıl kullanılacağını sizlere anlatmaya çalıştık. Şimdiyse saç düzleştiriciler hakkında bilgi vereceğiz.

Saç Düzleştiriciler

Üzerinde pek çok tartışmanın yaşandığı kiminin elinden düşürmediği kiminin ise asla kullanmam dediği bu ürün aslında zararlı mı? yaralı mı? sorusuna cevap bulmak lazım. Ülkemizde ortalama olarak her 3 kadından biri saç düzleştirici kullanıyor.

İngiltere’de 7 adet saç bakım hastahanesine gelen hastaların saç dökülme Şikayetlerinde yaptıkları analizler sonucu hepsinin saç düzleştirici kullandığı gözlemlendi. Yeni nesil saç düzleştiriciler deki seramik tabaka çok kısa sürede 220 derece ısıya çıkıyor ve bu ısı sayesinde saçlar düzleştirilmeye çalışılıyor. Ama mikroskop altında incelenen bu saçların yer yer kopma noktasına geldiği ve zayıfladığı görüldü. Doğal saç bakımı yapacaksanız tavsiyem bu ürünü mümkün olmadıkça kullanmamak.

Saç düzleştirici kullanmaya kararlıysanız yapmanız gereken bazı önemli hususlar var, bunları uygulamak en azından saçlarınızın daha az zarar görmesini sağlayacaktır.

  • Isı derecesini 220 değilde 180 olarak yaparsanız saçlarınız ısıdan daha az etkilenir.
  • Saç düzleştirici kullanmadan önce saçlarını ısıya karşı duyarlı ürünlerle koruyun.
  • Gerekmedikçe düzleştirici kullanmayınız.
  • Asla ıslak saçınıza düzleştirici kullanmayın
  • Düzleştirici saçlarınızda belli bölgelere uzun süre tutmayınız.

Son zamanlarda bazı anneler kızlarının saçlarını düzleştirici yerine ütü ile düzleştirme yaptıklarına şahit oldum. İlk başlarda yadırgasam da aslında ütü ile saç düzleştirme yapılmasında bir sakınca olmadığını gördüm hatta buharlı ütü ile daha etkili olmaktadır tavsiyem aynı dikkatli yapmaktır. Ütü masasına uzatılan saçlar hızlıca ütülenir ve işlem kısa sürede bitirilmelidir. Kısa saçlara uygun değildir saçların uzun olması gerekmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.