Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Günümüzde stresten olsun, hava kirliliğinden olsun insanların saçları hızlı bir şekilde dökülmektedir. Bunun farkında olan ilaç ve saç bakım firmaları sürekli olarak yeni ürünlerini piyasaya çıkarmaktadır. İlk anda insanlar umutsuzluk içinde bu ürünleri alarak düzenli olarak kullanmaya başlamaktadır. Ancak bir süre sonra bir faydasını görmedikleri için durumu kabullenmek zorunda kalıyorlar. Biz sizlere bu konuda yardımcı olacak ve genel kanıyı kıracak bilgileri vermeye çalışacağız. Bu bilgiler sayesinde saç dökülmesi tam anlamı ile önlenemezse önemli ölçüde önüne geçilecektir. Saçın dökülmesi genellikle erkeklerde görülse dahi bazı durumlarda bayanlarda da görülebiliyor. Bu bilgiler iki cins içinde geçerlidir.

Bu durumun önlenebilmesi için önemli olan saç dökülmesine neden olan durumun tam anlamı ile anlaşılması gerekmektedir. Erkeklerde saç dökülmesi için genellikle babadan atadan gelen bir kellik olup olmadığı sorulmaktadır. Ancak bu genelde geçerli bir durum değildir. Yapılan bilimsel araştırmalar erkeklerde saç dökülmesine DHT hormonunun neden olduğunu ortaya çıkarmıştır. Yüzde 95 oranında bu hormondan kaynaklandığı için erkek tipi saç dökülmesi olarak kabul edilmektedir. Bu durumu engellemek için bir doktora giderek bu hormonu tedavi edecek ilaçlardan almanız gerekiyor.

KADINLARDA SAÇ DÖKÜLMESİ

Kadınlarda saç dökülmesi genellikle hamilelik dönemlerinde ve stresin fazla olduğu zamanlarda yaşanmaktadır. Bu gibi durumlarda yapılacak en önemli engelleyici olarak düzenli beslenmenin olduğunu gösterebiliriz. Sağlıklı beslenme dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu dönemlerde yapılacak olan hatalar saç dökülmesini hızlandırabilir. Çinko ve biotin besinleri saç dökülmesi için çok önemlidir. Ayrıca beslenmemiz sırasında vitamin, protein ve mineral alımına dikkat edilmesi gerekmektedir.

SAÇ DÖKÜLMESİN BAŞLICA SEBEPLERİ 

  • Aileden gelen kalıtsal etkenler
  • Hamilelek döneminde artan tüylenme yada kıl dökülmesi
  • Eğer çok fazla diyet yapıyorsanız ani kilo kayıpları saç dökülmsinde etkendir
  • Kimyasal saç ürünleri örneğin sık sık saç boyatmak, saçlarınızın rengini açmak yada bilmediğiniz saç spreyleri saç dökülmesinde çok büyük etkendir.
  • Banyodan sonra ıslak saçlarınızi sert bir şekilde kurutmak,kuru saçları sert fırça ile taramak saç dökülmesinde büyük etkendir. Mümkünse saçlarınızı taradığını zaman saçlarınız ıslak olsun bu taragın saçlarınızın arasından daha rahat geçmesini sağlayacaktır.
  • Bilmediğiniz marka sabunları kullanmaktan kaçınınız
  • Banyo yaptığınız suyun kireçli olmamasına dikkat edin.

Erkeklerde saç dökülmesi yaşanmasına neden olan bir başka önemli durumda stres olarak kabul edilmektedir. Hem iş yerinde ki stres hem de evde ki stres erkeklerde saç dökülmesini hızlandırıcı etki olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumun düzeltilmesi için tavsiye edilen belirgin bir tedavi yöntemi yoktur. Yapılması gereken düşünce yapısının değiştirilerek olumsuz durumlardan kendinizi uzak tutmak ve daha pozitif düşünmeye çalışmak gerekmektedir. Ayrıca farklı hastalıklarda saç dökülmesi gibi durumlar yaşanabilir. Bu durumun tedavisi için doktorunuzdan tavsiye almanız gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.