Kırkkilit Otu Saça ve Cilde Faydaları, Kırkkilit Otu Ne İşe Yarar?

Kırkkilit Otu Saça ve Cilde Faydaları, Kırkkilit Otu Ne İşe Yarar?

Kırkkilit Otu Saça ve Cilde Faydaları, Kırkkilit Otu Ne İşe Yarar? Halk arasında daha çok atkuyruğu olarak bilinen, atkuyruğugiller ailesine üye olan kırk kilit otu, genellikle sulak çayırlarda ve su kenarlarında yetişen bir çok yıllık, otsu bitki olma özelliği taşıyor.

Diyetisyenler tarafından zayıflamak isteyenlere önerilen bu bitkiden elde edilen çayın aynı zamanda kanseri önleme, idrar yolları iltihaplanmalarını tedavi etme gibi sağlığımıza pek çok açıdan katkısı bulunuyor.

Aktarlardan temin edebileceğiniz kırkkilit otu ile hazırlayabileceğiniz çay, metabolizmanızı hızlandırma, bağışıklık sisteminizi güçlendirme gibi mucizevi özellikleri ile de ön plana çıkıyor.

Kırkkilit otu ile ilgili olarak sizleri kısaca bilgilendirmek istediğimiz bu yazımızda kırkkilit otunun faydaları nelerdir?

Kırkkilit otu çayı nasıl hazırlanır? Kırkkilit otunu aşırı kullanmanın zararları nelerdir? vb. merak ettiğiniz tüm soruları yanıtlamaya çalışacağız.

İşte, namı değer atkuyruğu bitkisine dair bilmeniz gerekenler:

Kırkkilit Otu (Atkuyruğu) Faydaları:

İbrahim Saraçoğlu, Ender Saraç gibi bitki uzmanları tarafından tavsiye edilen bu bitkinin en önemli faydalarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

Bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor

Harika bir antiseptik ve anti bakteriyel olan atkuyruğu, vücudumuzdaki enfeksiyonlarla savaşarak, bağışıklık sistemimizi pek çok hastalığa karşı güçlendiriyor. Hastalıkları daha kolay bir şekilde atlatmamamızı sağlamanın yanı sıra bağışıklığımızı olumsuz bir şekilde etkileyen zararlı bakteri, mikrop ve patojenlerle mücadele ediyor.

Sık sık hasta oluyor, grip, nezle ve üst solunum yolu enfeksiyonlarını atlatmakta zorluk çekiyorsanız, özellikle kış aylarında hastalıklardan korunmak adına atkuyruğu çayını tüketmenizi öneriyoruz!

Diyabeti tedavi ediyor

Kan şekerini düşürücü bir etki gösteren kırkkilit otu, kandaki şeker miktarını dengeliyor. Kandaki insülin miktarını arttırarak, tip2 diyabeti doğal bir şekilde tedavi ediyor.

Ancak aşırı tüketim ve uzun süreli kullanım düşük kan şekeri ile sonuçlanabileceğinden diyabet hastalarının doktorlarına danışmadan bu çayı tüketmemeleri ve çayı iki aydan daha uzun bir süreliğine kullanmamaları gerekiyor.

Adet düzensizliklerini önlüyor

Kanamayı durdurarak, kan pıhtılaşmasına katkıda bulunan kırkkilit otu, bu sayede vücudumuzdaki yaraların, kesiklerin ve ülserin daha hızlı bir şekilde iyileşmesine aracılık ediyor.

Kadınlar tarafından tüketildiğinde ise aşırı adet kanamasının önüne geçerek, adet düzensizliklerini önlüyor.
Kemikleri güçlendiriyor

Bileşenlerinde yer alan silika isimli madde sayesinde kemik yoğunluğunu arttıran kırkkilit otu, aynı zamanda kemiklerin daha sağlam ve güçlü olmasına olanak tanıyor.

Özellikle kemik erimesi riski ile karşı karşıya olan yaşlılar tarafından tüketildiğinde kemik erimesini önlüyor.

Cilt ve saç sağlığına katkıda bulunuyor

Atkuyruğundaki silika isimli madde yalnızca kemikleri güçlendirmekle kalmıyor, bir yandan da cildimizde kolajen üretimini teşvik ediyor.

Cildin en üst tabakasının yenilenmesini uyararak, cilt hücrelerinin erken yaşlanmasının önüne geçiyor. Ciltteki erken yaşlanma belirtilerini de gideren atkuyruğu, ince çizgi ve kırışıklıklarla savaşıyor.

Kırkkilit Otu Saça Faydaları

Saç bakımında kullanıldığında ise saçları yumuşatıyor, düzleştiriyor ve yatıştırıyor. Daha canlı, düz, parlak ve ışıltılı görünen saçlara kavuşmak adına kırkkilit otundan saç bakımında da yararlanabilirsiniz. Kabarık, kalın telli ve gür bir saç tipiniz bulunuyorsa ve saç bakımınızda zorluklar ile karşılaşıyorsanız, saçlarınızı yatıştırmak, daha az kabarmasını sağlamak için de kırkkilit otuna bir şans verebilirsiniz.

Kırkkilit otundan saç bakımında yararlanmak için birkaç damla kırkkilit otu yağını ve Hindistan cevizi yağını eşit miktarda karıştırmalı, ardından bu karışımı az bir miktar olacak şekilde saçlarınıza sürmelisiniz.

Dilerseniz, kırkkilit otu yağından birkaç damla olacak şekilde şampuanınıza ya da saç bakım kreminize damlatabilirsiniz.

Boğaz ağrılarını gideriyor

Gargara olarak da kullanabileceğiniz atkuyruğu, boğaz ağrılarını giderme konusunda da oldukça işe yarıyor.
Ağız sağlığını da gözeten bu bitki, dişeti iltihaplanmalarını iyileştirmenin yanı sıra diş ağrılarını hafifletiyor.

Bademcik iltihabı ve ağız yaralarının doğal tedavisinde de yararlanabileceğiniz kırkkilit otu ile gargara yapmak için bir tatlı kaşığı kırkkilit otunu bir bardak kaynar suya ilave edin. 5 dakika karışımın ılımasını bekleyin. Ardından bu su ile gargara yapın.

Ödem attırıyor

Böbrek problemleri bulunan ve böbrek ödemlerinden şikayetçi olan kişiler tarafından mutlaka kullanılması gereken atkuyruğu, doğal bir diüretik olarak idrar yolu iltihaplanmalarını da iyileştiriyor.

Vücudunuzdaki fazla tuzu ve suyu vücudunuzdan hızlıca uzaklaştırıyor.

Kansere yakalanmanızı önlüyor

Kırkkilit otunun faydaları arasında kansere yakalanma riskinizi düşürmesi de bulunuyor. Güçlü bir antioksidan olan atkuyruğu otu, serbest radikallerin vücut hücrelerimize zarar vermesinin önüne geçerek, kansere neden olabilecek tümör oluşumunu engelliyor.

Pek çok cilt sorununu iyileştiriyor

Cilt ve saç bakımında kullanabileceğiniz kırkkilit otu, cilt yaralarını iyileştirmenin ve saçları güçlendirmenin dışında yanık, mantar, deri döküntüleri, cilt lezyonları, sivilce, akne gibi çoğu cilt sorununu da tedavi ediyor.

Kırkkilit otu yağını cildinizdeki sorunlu bölgeye uygulamak için bu yağdan birkaç damla olacak şekilde bir parça pamuğa damlatın. Ardından bu pamuğu cildinizdeki sorunlu bölgeye topikal olarak uygulayın. 30 dakika bekleyin ve cildinizi bol ılık suyla durulayın.

Dilerseniz kırkkilit otu çayıyla ıslattığınız bir parça pamuğu da cildinizdeki sivilce, akne, yara vb. sorunlu yerlere sürebilir ve sorununuzdan en kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Basura iyi geliyor

Basurun neden olabileceği ağrı ve kanamaya da iyi gelen atkuyruğu çayı, basur tedavisinde de yüksek oranda başarı gösteriyor.

Basur tedavisi amacıyla kırkkilit otu çayını günde bir iki bardak olacak şekilde tüketebilir ya da kırkkilit otu yağından basurlu bölgeye az bir miktar olacak şekilde her gün düzenli olarak sürebilirsiniz.

Kırkkilit Otu Zayıflatıyor mu?

Vücudu toksinlerden arındıran, aynı zamanda ödemin idrar yoluyla dışarı atılmasına olanak tanıyan kırkkilit otu, metabolizma hızlandırıcı yönü sayesinde sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasını sağlıyor.

Özellikle aç karna ve öğün aralarında tüketildiğinde besinlerin yağ olarak depolanmadan vücudumuz tarafından kolaylıkla yakılmasına öncülük ediyor.

Bir diğer deyişle vücudumuzda kalori yakımını teşvik ediyor.

Ödem ve toksinlerin neden olduğu şişkinliği de alarak, karın bölgenizin daha düz görünmesine aracılık ediyor.
Kırkilit otu ile zayıflamak için bu çayı düzenli olarak tüketebileceğiniz gibi hap ve yağ şeklinde satışa sunulan ürünlerden de yararlanabilirsiniz. Ancak öncelikle mutlaka bir diyetisyene danışmanızı öneriyoruz!

Kırkkilit Otu Yağı Ne İşe Yarar?

Genellikle cilt ve saç problemlerinin doğal tedavisi amacıyla tercih edilen kırkkilit otu yağı, aynı zamanda harika bir ağrı kesici olarak biliniyor.

Eklem ağrılarını dindiren bu mucizevi yağ, romatoid artrit başta olmak üzere eklem-kas ağrılarına oldukça iyi geliyor.

Bel, boyun, dirsek, diz, omuz vb. vücudunuzun ağrıyan bölgesine topikal olarak kırkkilit otu yağı sürerek, ağrı ve acınızı dindirebilirsiniz.

Kırkkilit Otu(Atkuyruğu) Çayı Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle bir bardak suyu ocakta kaynatın. Ardından aktardan ya da online satış mağazalarından satın aldığınız ince kıyılmış kırkkilit otundan 1 tatlı kaşığı olacak şekilde kaynar suya ekleyin. Çayı 3-5 dakika daha kaynattıktan sonra 15 dakika demleyin. Son olarak süzün.

Hazırladığınız çayı günde 3 bardağı aşmayacak şekilde aç karnınıza ya da öğün aralarında soğutmadan için.

Kırkkilit Otu (Atkuyruğu) Zararları

Kırkkilit otunun aşırı kullanımı, birtakım yan etkilerle karşılaşmanıza yol açabilir.

Ciltte kaşıntı ve kızarıklık, hafif yan etkiler olmakla birlikte uzun süreli kullanım, bazı kişilerde daha ciddi sorunları tetikleyebilir.

UYARI: Diyabet başta olmak üzere herhangi bir kronik sağlık sorununuz varsa ve düzenli olarak reçeteli ya da reçetesiz ilaç kullanıyorsanız, bu çayı tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Hamileyseniz, hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız ya da bebeğinizi emziriyorsanız; bu çayı tüketmekten kaçınmalısınız.

Böbreğinize dair herhangi bir sağlık sorurunuz varsa bu çayı tüketmemelisiniz.

Kırkkilit Otu (Atkuyruğu) Fiyatı

Bu mucizevi otun 1 kilosu 50-60 TL gibi bir rakama aktarlarda satışa sunuluyor.

Bazı bitkilere göre daha pahalı olsa da faydaları açısından değerlendirildiğinde bitkinin paha biçilemez özelliklere sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Cilt ve saç bakımında kullanabileceğiniz kırkkilit otu yağı ise 50 ml’lik şişelerde ortalama 50 TL gibi bir fiyatla satılıyor. Ancak yağın fiyatları, ürünün markasına göre de değişiklik gösterebiliyor.

Tamamen organik bir ürün satın almak istediğinizde ödemeniz gereken miktarın biraz daha pahalı olduğunu söyleyebiliriz.

Kırkkilit (At kuyruğu) Otu Kullanıcı Yorumları

Ürünü satın almadan önce gerçekten faydalı olup olmadığını öğrenmek adına ürün satışı gerçekleştiren sitelerdeki kullanıcı yorumlarına göz atabilirsiniz.

Bu yorumlara baktığımızda kullanıcıların daha çok bu ürünü zayıflamak amacıyla tercih ettiklerini görüyoruz. Bu ot sayesinde ayda 5-6 kilo verdiğini söyleyen kullanıcı yorumlarına rastlayabiliyoruz.

Kırkkilit otu yağı yorumlarında ise genelde ürünün daha çok akne ve sivilce tedavisinde kullanıldığı göze çarpıyor.
Herkesin metabolizması ve cilt tipi farklı olabileceğinden ürünün gerçekten işe yarayıp yaramadığına ancak ürünü kullandıktan sonra karar vermenizi öneriyoruz.

Bu yazımızda kırkkilit otu nedir? Kırkkilit otu nasıl kullanılır? vb. bu ota dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalıştık.

Yazımızın bilgilendirici olması dileğimizle…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.