Kırışıklıkları Yok Eden Etkili Maske Tarifleri

Kırışıklıkları Yok Eden Etkili Maske Tarifleri

Kırışıklıkları Yok Eden Etkili Maske Tarifleri Zamanla değişim tabiatın kendisinde vardır. Kimi durumlarda bu değişimin önüne geçilebilirken, kimi zamanda önüne geçmeye çalışırken elinizden sabun gibi kaydığını hissedersiniz. Yaş ilerlemeye başladıkça, herkes zamanı geri döndürmek ve genç kalmak ister. Gençlik yıllarındaki eski enerjiyi bulamazsanız da, genç görünüme sahip olmak için bazı adımlar atarak en azından kırışıksız, pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz.

Estetik cerrahi yöntemlerin gelişimi ile kırışıklıklardan kurtulmak, gerek ameliyatla gerekse ameliyatsız yapılan müdahalelerle çok kolay hale gelmiştir. Ancak bu yöntemler pahalıdır. Uzman kişilerce yapılamayan uygulamalar istenmeyen sonuçların alınmasına neden olur. Ayrıca yapılan çoğu yöntem, yeryüzü çekimine karşı gelemeyen cildimizi uzun vadede eski haline döndürür.

Kırışıklıkları Gidermenin Doğal Yolları

Kırışıklıkların en önemli nedeni, cildin 20 li yaşların sonuna doğru cilde esneklik, sıkılık veren bu sayede genç görünmesini sağlayan kolajen üretiminin azalmasıdır. Genç görünümün korunabilmesi için kolajen üretiminin devamı, ayrıca eksildikçe belirli bir düzeye getirilmesi gerekmektedir. Bu durum sağlanırsa kırışıklıkların oluşmasının önüne geçilir. Ayrıca yüzdeki kasların erken yaşlardan beri güçlendirmek cildin sarkmasının önüne geçer. İlerleyen yaşlarda yapılan yüz yogası ise ciltte bir miktar toparlanma sağlar.

Belirli bir yaştan sonra kırışıklıkların oluşması kaçınılmazken, erken yaşta olan kırışıklıklar ise cildimize iyi davranmamaktan dolayı kaynaklanır. Güneş cildin düşmanıdır. Erken yaşlanma belirtileri neden olur.

Cildi nemsiz bırakarak kırılmalara yol açar. Aynı şekilde çok soğuğa maruz kalmakta cildi nemsiz bırakmaktadır. Buradan çıkarılacak sonuç ise cildi hem içerden hem dışarıdan nem dengesini sağlamaktır. Çeşitli bakım kremleri ve maskeler dışarıdan desteklerken, yediğimiz besinler ve günlük içtiğimiz su içerden desteklenmeyi sağlar. E vitamini cilt için en gerekli vitamindir.

E vitamini içeren taze sebze, meyve, çeşitli besinler tüketmek kolajen üretimini destekler. Yüzde sıklıkla kullanılan mimikler ise mimik çizgilerine neden olurken, bunların kırışık gibi algılanmasını sağlar. Gece uyunan yüksek yastıklar, sürekli aynı tarafa yatıp uyumak, cildi kırıştıran nedenler arsındadır. Stres, düzensiz hayat, uykusuzluk, fazla alkol ve sigara tüketmek de cildin erken yaşlanmasına rol oynar.

Cildi besleyen cildi canlandıran C vitamini cildi kendini yenilemesini ve daha canlı görünmesini sağlamaktadır. Mutlaka nemlendirici krem seçerken C vitamini içeren kremleri tercih etmeye çalışın. C Vitaminli kremleri ayrıntılı olarak C Vitamini İçeren Kremler yazımızda inceleyebilirsiniz.

Kırışıklıklar Nasıl Yok Ederiz

Cilt bakımına erken yaşlardan beri önem göstermek, kırışıklıkların ortaya çıkma zamanını erteleyebilir. Günlük düzenli cilt temizliği, tonik ve nemlendirici kullanmak cilt bakımının ana noktalarıdır. Kullandığınız ürünlerin yararlı olması için illa pahalı olmasına gerek yoktur. Kendi cilt tipinize göre olması esas noktadır. Bunun yanında makyaj yaptığınızda mutlaka cildinizden temizlemeden uyumamanız gerekmektedir. Makyaj için kullanılan malzemelerin belirtilen tarih aralığında tüketilmesi, merdiven altı ve sağlıksız yöntemlerle üretilen makyaj malzemelerinin kullanılmaması oldukça önemlidir.

Oluşan kırışıklıkları gidermek için kozmetik ürünler harici denenmiş doğal yöntemlerde bulunmaktadır. Hatta bazıları son derece etkili olup, belirli periyodik aralıklarla tekrarlandığında etkisinin uzun süreli olduğu belirtilmektedir. Bu maskeleri uygulamadan önce cildin mutlaka temizlenmiş, günlük kirden arındırılmış olması şarttır. Mümkünse uygulamadan önce gözeneklerin açık hale gelmesi için buhar banyosu yapılması önerilir.

Bir diğer maskelerden etkin sonuç alınmasını sağlayan püf noktası ise; son yıllarda sıklıkla adı duyulan dermarollerlardır. Üzerinde iğneler bulunan, silindir şeklinde olan bir mekanizmadır. Bunun sayesinde cilde kanallar açılarak, cilde yapılan maskelerin cildin en alt tabakasına kadar ulaşmasını sağlar. Ayrıca cildin kılcal damarlarını uyararak kanlanma olmasını sağlar. Aktif dolaşıma geçen cilt sürülen malzemeyi etkin halde absorbe eder. Cilde masaj yapar. Bu aleti kullanırken tüm hareketler yukarı doğru olmasına dikkat edilmelidir. Bunun nedeni zaten yerçekimi cildi aşağıya çekmeye çalışır. Bir de buna yardım edecek şekilde aşağı yöne hareketler yapılırsa, cilt daha da çok sarkabilir. Bu aleti kullanırken dikkat edilmesi gereken bir hususta, cilde çok bastırılırsa, yaralanmalara ve çizilmelere yol açabilir.

En Etkili Kırışıklık Maskesi

Kırışıklık giderici maske tarifleri içerisinde en etkili olanları sizin için seçmeye çalıştım. Kırışıklık maskesi evde yapabileceğiniz maskelerdir yapımı ve uygulanışı kolay maske tariflerdir.

Kırışıklıkları yok eden nişasta maskesi

Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı mısır nişastası,
  • 1 su bardağı su,
  • 5 yemek kaşığı havuç suyu,
  • 1 yemek kaşığı krema

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Çoğu güzellik ürünün içinde bulunan nişasta cilt için son derece faydalı vitamin ve mineraller içermektedir. Havuç ise adeta cilt için yaratılmış bir sebzedir. Cilt gözeneklerini temizler, sıkılaştırır, oluşacak kırışıklıkların önüne geçer, cildi canlandırır, lekeleri giderir ve peeling etkisi yapar. Oda sıcaklığında bulunan yarım bardak suyu nişastanın üzerine ekleyerek içinde erimesini önce karıştırıp, daha sonra 10 dakika kadar bekleterek sağlanır. Daha sonra yarım bardak sıcak su ekleyip, bir süt tenceresine alınıp, kısık ateşte 10-15 dakika kadar pişirilir. 5 yemek kaşığı nişasta – su karışımdan, 5 yemek kaşığı havuç suyundan alarak karıştırılır. En son kremayı eklenir. Pürüzsüz bir kıvam alınca, maske karışımını fırça yardımıyla cildinize uygulayın.10 ar dakika ara ile 3 kat olmak üzere cildinize sürme işini tekrarlayın. Haftada 2 kez yapılabilir.

Kırışıklıkları gideren kakao maskesi

Malzemeler

  • 1 çorba kaşığı kakao,1
  • çorba kaşığı yoğurt,
  • 1 çorba kaşığı bal

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Yukarıda saydığımız bütün malzemeleri bir kabın içerisinde karıştın ve hazır hale getirin. Yüzünüze fırça yardımıyla sürülür. Genelde 20 dakika içinde cilt tarafından emilir. Kalan malzeme cilde tekrar emildikçe sürülür. Yüzünüze sürerken yukarı doğru hareket yapılmasına dikkat edilir. Nemli pamukla tampon yapılarak önce ön temizlik yapılır. Ilık su ile durulanır.

Kırışıklıkları yok eden patates maskesi

Haşlanmış 1 patates iyice ezilir. Üzerine 2 yemek kaşığı süzme yoğurt, çay kaşığı ucuyla karbonat konulur. Tüm malzemeyi karıştırarak krema kıvamı alması sağlanır. Fırçayla sürülerek 10-15 dakika ciltte bekletilir 3 kat olmak üzere işlem tekrarlanır. En son maske cilt de kuruyunca maske ciltten ova ova yüzünüzden çıkarılır. En son ılık su ile durulanır.

Kırışıklık giderici maya maskesi

Bilinen en etkili kırışıklık açan maskedir. Hemen hemen tüm ciltlerden olumlu sonuç alındığı ifade edilmiştir. 1 paket yaş maya ile 2 çorba kaşığı su veya süt karıştırılır. Biraz peeling etkisi de olmasını istiyorsanız içine 1 tatlı kaşığı şekerde karıştırabilirsiniz. Yüze sürdükten sonra, üzerine peçete konulup, akma ve yayılma olmaması sağlanır. Peçeteyi yüzünüze kapatırken burun tarafınıza nefes almak için delik açmayı unutmayın. Peçetenin üzerine sıcak suya batırılmış havlu konulur. Bu sıcak havluyla birleşen maya cilt altındaki kolajenleri aktive eder. Kan dolaşımı hızlanır. Böylece cilt beslenir. Kırışıklar açılır.

Kırışıklık İçin Bitkisel Çözüm

Yoğurt otu: Etkili olan yoğurt otu türü taze olandır. Kurusunda bazı maddeler eksiktir. taze y nisan ve mayıs aylarında bulunur. Yarım bardaktan biraz fazla kaynayan suyun içerisine 1 çorba kaşığı yoğurt otu atılır. 6 dakika kısık ateşte kaynatılır daha sonra süzülür. Ilındıktan son 15 dakika boyunca parmak uçlarınızla cildinize uygulayın. Uygulamadan önce zeytinyağlı sabunla cildi temizlemeniz etkisini arttırır. Cilde sürüldükten sonra çok çabuk kurur. 4-5 kez tekrarlayın. Derin kırışıklarınız var ise 1 ay bu kürü kullandıktan sonra incir çekirdeği yağına başlanmasında fayda vardır. Bu incir çekirdeği yağı bizim ülkemizdeki incirden üretilmemektedir. Kaktüs gibi bir bitkinin meyvesi olan incirdir.

Kırışıklıkları Gideren Ev Yapımı Maskeler

Kırışıklıkları yok eden Elma – kayısı kürü

1 adet sert kırmızı elma kabuğunu ince olarak soyun. Sert bir kayısının çekirdeği çıkarılarak ortadan bölünmüş halde bir tencereye konulur. 2 Türk kahvesi fincanı su elma kabukları ve kayısı kaynatılır. Lapa haline getirilir. Bunun için blendırdan yardım alınır.

Karışım soğuyunca yüzünüze sürüp yarım saat bekletin. Bekleme süresi bitince sadece su ile durulayın Haftada 1 kez yapılması önerilir.

Kırışıklıkları yok eden Salatalık sütü

Bir salatalığın baş bölgesinden 2 parmak uzaktan kesin. İkiye bölünen salatalığı birbirine sürterek sütünün çıkmasını sağlayın. Kırışıkların üzerine sürüp, emilmesini bekleyin. Durulamaya gerek yoktur.

Kırışıklıkların görünümünü azaltan Zencefil kürleri

1 yemek kaşığı zencefil tozu, 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı yulaf, buğday ya da pirinç unundan oluşan maskedir. Önce zencefil ve zeytinyağı birbiriyle karıştırılır. Daha sonra tercih ettiğiniz un eklenir. Krem kıvamı alması sağlanır. Göz çevresi hariç tüm cilde uygulanır. 15 dakika ciltte beklettikten sonra ılık su ile durulanır.

Eğer hassas bir cildiniz var ise 2 cm kalınlığında taze zencefil kökü, 1 çay kaşığı limon suyu, 1 çorba kaşığı balı blenderda karıştırın. 2 saat buzdolabında karışımı dinlendirin. Cildinize uygulayıp 15-20 dakika bekletin. Daha sonra ılık su ile yıkayın.

1 çay kaşığı zencefili, yarım tatlı kaşığı kaymak, 2 çay kaşığı buğday nişastası, 1 damla lavanta yağı ile karıştırıp cildinize sürün. 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Haftada 1 kez tekrarlayın.

Etkili kırışıklık Kil maskesi

4 yemek kaşığı beyaz kil, göz kararı gül suyu ile macun kıvamına getirilir. Baobab yağından 10 damla, nar çekirdeği yağından 5 damla eklenir. Ortalama 15 dakikada ciltte kurur. Su ile durulanır. Haftada bir kez uygulanmalıdır.

Yüzdeki Kırışıklıklar İçin Maske

Cilt kırışıklığına Yumurta maskesi

1 yumurta sarısı, 1 tatlı kaşığı limon suyu, 1 tatlı kaşığı süt, 1 tatlı kaşığı ozon yağı veya zeytinyağı, yarım çay kaşığı tuz konulur bir kasede tahta kaşıkla karıştırılır. Fırça yardımıyla cilde yukarı doğru hareketlerle sürülür. Tavuk yumurtası yerine bıldırcın yumurtası da kullanılabilir. 15 dakika ciltte beklettikten sonra önce ılık su, sonra soğuk su ile durulanır.

Yumurta ile yapılan çok kolay bir maske ise; 1 yumurta akının köpük oluşacak şekilde mikserle çırpılmasıyla yapılır. Fırçayla cilde sürdükten sonra 5 dakika beklenir. Ilık su ile durulanır.

Yarım yumurta sarısı, 1 tatlı kaşığı badem yağı veya zeytinyağı, 1 çay kaşığı öğütülmüş deniz tuzu, 1 bardak kaynayan suda 20 dakika demlendirilen 1 çorba kaşığı çoban yastığını süzdükten sonra 1,5 tatlı kaşığı demlenen çoban yastığı suyu ile malzemeler birbirine karıştırılır. 1 çay kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı vazelin tahta kaşık yardımıyla eklenerek yüze sürülür. Kalanı ise cam bir kaba alınarak buzdolabında muhafaza edilip kullanılabilinir. Yüze sürdükten yaklaşık 40 dakika sonra maden su ile cilt temizlenir.

Yüzdeki Kırışıklıkları Yok Eden Maske

Yüzdeki kırışıklıklara pratik çözüm arayanları diğer kırışıklık giderici maske tarifleri vermek istiyorum. Cilt kırışıklığını gidermek için diğer verdiğimiz maskelerin yanında bu maske tariflerinin deneyebilirsiniz.

Yüzdeki Kırışıklığı Gideren Avokado Maskesi

Yarım avokadoyu ezerek içine birer çay kaşığı zeytinyağı, yoğurt ve 1 tane bıldırcın yumurtası konulur. Karıştırılarak, fırça ile uygulanır. 20 dakika bekledikten sonra, önce ılık su daha sonra soğuk su ile cilt temizlenir.

Avokado içeren bir diğer tarif ise; 3 dilim olgun avokadoyu ezip, 5 damla tatlı badem yağı ile karıştırın. Yarım saat cildinizde beklettikten sonra önce ılık sonra soğuk su ile cildinizi temizleyin.

Cilt kırışıklığına Elma –kaymak

Yarım elma püresi ve 1 yemek kaşığı kaymak karıştırılarak yüze sürülür. Yüzünüze temiz bir bez örterek 15 dakika kadar bekleyin. Bekleme süresi bitince önce ılık sonra soğuk su ile cildinizi temizleyin. Haftada bir kez uygulayın. Etkili sonuç almak için en az 4 ay küre devam edin.

Kırışıklık serumu

Etkili bir kırışıklık serumu yapmak için, üçer damla papatya, buğday, jojoba, üzüm çekirdeği, avokado ve argan yağını ağzı kapalı kalabilecek bir kapta karıştırın. Gece yatmadan cildinizdeki kırışıklıkların üzerine sürü, biraz emilmesini bekleyerek uyuyun. Cildiniz yağlıysa karışımın içine birkaç damla limon ekleyin. 1 hafta boyunca her gece uygulayın.

Derinlemesine kırışıklıkları yok eden muz maskesi

1 adet olgun muzu çatalla ezip, birer yemek kaşığı bal ve limon suyu ilave ederek karıştırın. Sürerken kalın bir tabaka halinde olmasına dikkate edin. 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile cildinizi durulayın. Haftada bir kez yapılması önerilir.

Yüzdeki kırışıklıklar için bitkisel çözüm

Argan yağı: 2 yemek kaşığı argan yağı, 1 yemek kaşığı bal, 3 yemek kaşığı yoğurt karıştırılır. Cildinize sürerek 20 dakika boyunca bekletin. Ilık su ile durulayın.

Yulaf ezmesi: 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi ile 2 yemek kaşığı bal macun kıvamına getirilir. Yüze uygulayıp 15 dakika bekletilir. Ilık su ile durulanır.

Barbunya fasulyesi: 1 çorba kaşığı barbunya fasulyesi önce haşlanır, daha sonra ezilir. 1 tatlı kaşığı tereyağı, 1 tatlı kaşığı bal, 1 çay kaşığı kabak çekirdeği yağını birleştirerek macun haline getirilir. Cilde sürülür. Ilık havlu ile kompres yapılır. Yarım saat ciltte kalır. Cilt emince kalan malzeme tekrar sürülür. Yüzden çıkarırken ovarak ciltten uzaklaştırıyoruz. Önce ılık sonra soğuk su ile duruluyoruz.

Limon: Yarım limonu ortadan ikiye bölerek tüm kırışıklarınızın üzerine 5 dakika boyunca masaj yapın. Her gün sabah akşam bu işlemi uygulayın. Ciltte gerilmeyi hissedince soğuk su ile durulayın. Limon uygulamaları yaz mevsiminde yapılmamalıdır. Lekelenmeye yol açabilir.

Ananas: Taze olarak satın aldığınız ananası dilimleyerek ortasındaki çekirdek kısmını çıkarın. Çekirdek kısmı tarafını yüzünüze sürerek masaj yapın. Sabah akşam uygulamayı ihmal etmeyin.

Yeşil çay: Yarım fincan demlenmiş yeşil çay, 2 yemek kaşığı pirinç unu, 1 yemek kaşığı soya sütü, ya maden suyu ya da süt ile karıştırılır. Kullanılan maden suyu veya sütün miktarı karışım kıvamlı olmasına göre ayarlanır. Yüzünüzde kuruduktan sonra, cildinizden ovalayarak çıkarın. Daha sonra ılık su ile durulayın.

Tüm maskelerden yarar görebilmek için düzenli kullanım şarttır. İki kere yapıp mucize olacağını düşünmeyin. 6 ay boyunca uygulanınca farkı fark edeceksiniz.

Sizlere bu yazımızda kırışıklıkları gideren maske tariflerini vermeye çalıştım. Sizlere seçtiğim bütün kırışıklık maskesi doğal ve bitkisel tarifler içeren maskelerdir. Her biri denemiş ve kullananlar tarafından memnun kalınmıştır. Kesinlikle bu maske tariflerini düzenli kullanmalı ve cilt bakımını ihmal etmemelisiniz. Sizlerde konu hakkında fikir ve sorularınızı yorum kısmına yazarak bize sorabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.