Kedi Otu Nedir? Neye Yarar? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

Kedi Otu Nedir? Neye Yarar? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

Kedi Otu Nedir? Neye Yarar? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Ana vatanı Avrupa ve Asya olmasına rağmen kısa bir süre içerisinde ünü Kuzey Amerika’ya kadar yayılmayı başaran kediotu, özellikle hoş kokusu ile ön plana çıkan bir bitki olma özelliği taşıyor.

Çok yıllık bir çiçekli bitki türü olan kedi otu, günümüzde hap formunda olan çeşidi ile pek çok online eczanede satışa sunuluyor. Hap formunda gıda takviyesi olarak internet üzerinden temin edebileceğiniz kedi otu vitamin takviyeleri sayesinde daha sağlıklı ve uzun bir yaşamın kapılarını aralayabilirsiniz.

Bu yazımızda kısaca kedi otu ne işe yarar? Kedi otu nasıl kullanılır? sorularını yanıtlamak, kedi otu kullanım şekilleri ile ilgili olarak sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

İşte, bu mucizevi bitkiye dair bilmeniz gereken ayrıntılar:

Kedi Otu Nedir?

Kedi otugiller ailesinin bir üyesi olan kedi otu, beyaz ve pembe çiçekleri ile son derece hoş görünen bir bitki olarak karşımıza çıkıyor.

Tıp dünyasındaki adı valeriana officinalis olan bu bitki, yüzyıllardır geleneksel tıpta farklı hastalıkların tedavisinde kullanılıyor.

Pek çok bitki bilim uzmanı tarafından kullanımı önerilen bu bitki, özellikle uykusuzluk sorunu çekenler için birebir bir bitki çayı olarak da tüketilebiliyor.

Daha çok çay olarak tüketilen kedi otu kökü, adeta şifa dağıtan bir bitki olarak, kalp sağlığından tutun da yüksek tansiyona kadar çoğu hastalığın doğal tedavisinde işe yarıyor.

Kedi Otu Ne İşe Yarar?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kedi otu, pek çok ilaçta sakinleştirici ve yatıştırıcı bir etkin madde olarak kullanılıyor.
Bunun dışında kedi otu çayının uykusuzluğu giderme, kişinin kendisini daha aktif ve pozitif hissetme gibi ruhsal ve fiziksel sağlığımıza olumlu katkıları da bulunuyor.

Özellikle İtalya, Belçika gibi dünyanın en gelişmiş Avrupa ülkelerinde uykusuzluk tedavisi amacıyla reçetesiz olarak satışa sunulan kedi otu çayı, Amerika FDA’sı tarafından da kabul görmüş bir bitki çayı olarak ön plana çıkıyor.

Bileşenlerinde yer alan etkin maddeler dolayısıyla tıpkı benzodiazepin içeren ilaçlar gibi hareket ederek, anksiyete, gerginlik ve depresyonu doğal bir şekilde tedavi ediyor.

Kedi Otu Faydaları

Kedi otunun en önemli faydalarını ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

Sinirleri yatıştırıyor

Günde 1 bardak kedi otu çayı tüketimi bile kişinin sinirlerini yatıştırmaya yardımcı oluyor. Panik atak, anksiyete ve depresyon tedavisi için birebir olan bu bitki çayı, sinir sistemini olumlu bir şekilde etkiliyor.

Kasları gevşeterek, kişinin üzerindeki kas gerginliğini almanın yanı sıra kasların rahatlamasına ve kişinin vücudunun genel anlamda gevşemesine aracılık ediyor.

Stresli ve gergin bir ruhsal yapınız bulunuyorsa günde 2 bardak kedi otu çayı tüketerek, günü daha sakin ve huzurlu bir şekilde geçirebilir, geceleri ise rahat bir uyku çekebilirsiniz.

UYARI: Şayet depresyon, panik atak ya da anksiyete tedavisi görüyor ve düzenli olarak reçeteli ilaç kullanıyorsanız, kedi otu çayını uzun bir zaman dilimi için tüketmeniz ya da günde 1-2 bardaktan daha fazlasını içmeniz, çay ve ilaç etkileşimleri doğrultusunda birtakım yan etkilere maruz kalmanıza neden olabilir.

Bu yan etkiler daha çok kedi otu tüketiminde aşırıya kaçan ya da kedi otunun bileşenlerinde yer alan maddelere karşı aşırı hassasiyeti bulunan kişilerde görülür.

Bu yüzden kedi otu çayını doktor gözetiminde ve doktor onayı olmadan tüketmemenizi öneriyoruz.

Aksi halde birtakım yan etkilerle karşılaşabilirsiniz. Yan etkilerle karşılaşma durumunda ise vakit kaybetmeksizin acilen bir doktora görünmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Huzursuz bacak sendromu semptomlarını hafifletiyor

Tıp dilinde teşhisi oldukça zor olan, daha çok ruhsal sorunlardan kaynaklanan bir hastalık olan huzursuz bacak sendromu semptomlarını hafifleten kedi otu çayı, böylelikle kişilerin gece uykusundan uyanmasının da önüne geçiyor.

Bu rahatsızlığınız yüzünden geceleri sık sık uyanmak zorunda kalıyorsanız, kedi otu çayı tüketmeyi deneyebilirsiniz.

Yüksek tansiyonu düşürüyor

Kan basıncını düşüren kedi otu, bu özelliği sayesinde yüksek tansiyonu da dengeliyor. Endişe, stres ve gerginliği de aldığı için tansiyon hastalarına iyi geliyor.

Lakin aşırı tüketim, düşük kan basıncı ile sonuçlanabileceğinden tansiyon hastalarının kullanım esnasında aşırıya kaçmamaları ve son derece dikkatli davranmaları gerekiyor.

Kalp ve damar sağlığını gözetiyor

Kan damarlarını güçlendiren ve damarların daha esnek olmasını sağlayan kedi otu, kan basıncını düşüren yönü sayesinde kalp ve damar sağlığını da dolaylı bir şekilde gözetmiş oluyor.

Böylelikle kişinin damar tıkanıklığı, kalp krizi ve felç gibi ciddi sağlık sorunları ile karşılaşmasını da önlemiş oluyor.

Migren, baş ve bel ağrılarını gideriyor

Doğal bir ağrı kesici olan kedi otu, endişe ve stresin yol açtığı migren ve baş ağrılarını gideriyor. Aynı zamanda bel fıtığı kaynaklı bel ağrılarını da ciddi anlamda dindiriyor.

 

Kedi Otu Nasıl Kullanılır?

Kedi otunun kurutulmuş ya da taze köklerinden çay demleyebilir, bu hazırladığınız çay sayesinde pek çok sağlık sorunundan kurtulabilirsiniz.

Peki, kedi otunu nasıl kullanabilirsiniz?

1 tatlı kaşığı kurutulmuş kedi otu kökünü, 1 bardak kaynar suya ilave edin ve çayı 5 dakikalığına dinlenmeye bırakın.
5 dakikanın sonrasında çayınızı tüketebilirsiniz.

Dilerseniz kedi otu çayını paketler şeklinde internette ve bazı marketlerde de bulabilirsiniz.

UYARI: Kedi otunu 2-3 haftadan daha fazla uzun bir süre için kullanmamaya özen göstermelisiniz. 2-3 haftadan sonra en az 2-3 haftalık bir ara vermelisiniz.

Kedi Otu Yan Etkileri:

Kedi otu, düzenli olarak kullanıldığında tıpkı antidepresanlar gibi kullanan kişilerde bağımlılık yapabilir. Öyle ki uzun süreli kullanım sonrasında bu çayı tüketmeye ara vermeniz, bazı yoksunluk belirtileri ile karşılaşmanıza da yol açabilir.

Kedi otunun en yaygın ve en önemli yan etkilerini ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • 2-3 haftadan uzun süreli kullanım, depresyon ve migren tarzı baş ağrıları ile sonuçlanabilir.
  • Kedi otu etkin maddelerine karşı aşırı hassasiyeti bulunan kişilerde sersemlik, baş dönmesi, kendini huzursuz ve gergin hissetme, uykusuzluk gibi birtakım sorunları tetikleyebilir.
  • Alkol ile birlikte tüketilmesi, yorgunluk, halsizlik ve baş dönmesi gibi sonuçlar doğurabilir.
  • Uyku ilaçları ile birlikte kullanımı yorgunluğa neden olabilir.

UYARI: Antihistaminler ve mantar önleyici bazı ilaçlar, kedi otu ile etkileşime girebilir. Bu yüzden bu ilaç grubunda değerlendirilen ilaçlardan birini kullanıyorsanız, kedi otu tüketiminden kaçınmalısınız!

Kedi Otu Kullanıcı Yorumları

Kedi otunun işe yarayıp yaramadığını öğrenmek, gerçek kullanıcı yorumlarını öğrenmek için bu otun satışını gerçekleştiren sitelerdeki yorumları dikkatlice okumanızı öneriyoruz.

Dilerseniz, yorum yapan kullanıcılarla birebir iletişime de geçebilir, kullandıkları kedi otu çayı markası ile ilgili olarak detaylı bilgi de edinebilirsiniz.

Kedi Otu Fiyatı

Kapsül şeklinde gıda takviyesi olarak satışa sunulan ürünleri yaklaşık 100 TL gibi rakamlara piyasada bulabilirsiniz.
Kurutulmuş kedi otu köklerinin kilosunun ise ortalama 20 TL gibi son derece uygun bir fiyata satışa sunulduğunu ifade edebiliriz.

Paketler halinde marketlerde satılan kedi otu çayını ise yaklaşık 10 TL gibi bir fiyata satın alabilirsiniz.

Kedi otu adet sancısına iyi gelir mi

Adet gecikmesi ve adet sancısına karşı etkili olan kedi otu bu dönemde görülen ağrı ve acıya karşı etkilidir.

Kedi otu depresyona iyi gelir mi

Kedi otu depresyon, sinir ve psikolojik rahatsızlara karşı iyi gelmektedir.

Kedi otu günde kaç bardak içilir

Günlük önerilen tüketim miktarı 2 yada 3 bardak olarak bilinmektedir. Aşırı tüketimi yan etkilere neden olabilir.

Kedi otu şeker hastalığına iyi gelir mi

Uykusuzluğa ve sinire iyi gelen kesi otu şeker hastalarının mutlaka doktora danışmadan kullanmamaları gerekmektedir.

Kedi otu uykusuzluğa iyi gelir mi

Daha rahat bir uyku yaşamak isteyenler kedi otu çayı içerek uyku düzeni elde edebilirler.

Bu yazımızda kısaca kedi otu nedir? Kedi otu çayının faydaları nelerdir? vb. kedi otuna dair merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri aydınlatmaya çalıştık.

Yazımızın açıklayıcı ve yol gösterici olması dileğimizle…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Bedava İnternet Yardım Başvurusu Belediye Yardımları Bedava İnternet