Exoderil Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Exoderil Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Exoderil Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Exoderil krem mantar hastalıklarının tedavisinde kullanılan kremlerden biridir. Cilt yüzeyinde oluşan ve büyüyen mantarların çoğalmasını önlemek için reçete edilir. Kremin etken maddesi Naftifin Hidroklorür‘dir. Mantar, maya tedavisinde kullanılan kremlerden biridir.

Kullanımı mutlaka doktor önerisi olan bu krem sadece mantar ve mantarın neden olduğu deri yüzeyinde sorunlarda kullanılmalıdır. Etkili olduğu kadar yan etkileride bulunmaktadır.

Sizlere bu yazımızda Exoderil krem nedir? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır ve yan etkileri hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Exoderil Krem Nedir

EXODERİL naftifin isimli etkin maddeyi içerir ve mantar enfeksiyonlarının harici tedavisinde kullanılır. EXODERİL deri mantarları, maya mantarları, küf mantarları ve diğer mantarlara karşı etkinlik gösterir. EXODERİL aynı zamanda mantar enfeksiyonlarında sıklıkla oluşan farklı birçok bakteriye karşı da etkilidir. EXODERİL’in iltihap giderici etkisi iltihap belirtilerini ve özellikle kaşıntıyı hızla azaltır.

Eczanelerde reçete ile satılan bu krem 15 ve 30 gramlık kutularda reçete edilir.

Exoderil Krem Ne İşe Yarar

EXODERİL deride oluşan aşağıdaki mantar enfeksiyonlarının lokal tedavisinde kullanılır:

 • Deri veya deri kıvrımlarının mantar enfeksiyonları (kızarıklık, pullanma ve şişkinlik ya da kaşıntılı kabarcıklar olarak görülür)
 • Parmak arası mantarları
 • Tırnaklarda görülen mantar enfeksiyonları
 • Derinin kandida enfeksiyonları (Candida türlerinin sebep olduğu mantar enfeksiyonu)
 • Pityriasis versicolor (deri yüzeyindeki bir mantarın aşırı üremesi ile oluşan sık rastlanılan bir deri hastalığı)
 • Kaşıntılı ve kaşıntısız iltihaplı deri mantarında

Exoderil Krem Dikkatli Kullanmanız Gereken Durumlar

Deride şişme, kaşıntı veya kızarıklık oluşursa doktorunuza söyleyiniz. Yalnızca haricen kullanım içindir, göze temas ettirmeyiniz ve açık yaralara uygulamayınız. Eğer hastalığınızın belirtileri iyileşmezse ve ilacınız beklenen etkiyi göstermezse doktorunuza söyleyiniz. Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

Exoderil Krem Nasıl Kullanılır

EXODERİL’i her zaman, tam olarak doktorunuzun söylediği şekilde kullanınız. Emin değilseniz doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Uygulamadan önce kremin sürüleceği bölge yada tırnak su ile iyice yıkanır ve durulanır.

EXODERİL, hastalıklı deri bölgesine tercihen akşam yatmadan önce ince bir tabaka halinde sürülür ve hafifçe ovuşturulur. Her uygulamada, hastalıklı deri bölgesinin bütününe ve bunun dışındaki sağlıklı derinin 2 cm kadarlık bölümüne sürülmelidir. Deri kıvrımları arasındaki mantarlarda, ilaç sürüldükten sonra, gece boyunca kıvrımlar arasına ince bir gaz bezi konması yararlı olur.

Tırnak enfeksiyonlarında,tırnak mümkün olduğu kadar dipten kesilir. Günde bir defa EXODERİL uygulanır ve tırnak içine doğru ovuşturulur. Hasta tırnağın bantla kapatılması uygun olur.

Tedavinin başarısı için, EXODERİL yeterince uzun bir süre uygulanmalıdır. Hastalığın tekrarını önlemek için, belirtilerin kaybolmasından en az iki hafta sonrasına kadar uygulamaya devam edilmelidir.

Kremin Kullanım Süresi Boyunca Dikkat Etmeniz Gerekenler

Mantar enfeksiyonlarının tedavisinde aşağıdaki durumları dikkate alınız:

 • Mantar enfeksiyonuna yol açan organizmalar giysilerinize geçebileceğinden giysiler her gün değiştirilmelidir.
 • Enfeksiyonlu deriyi kuru tutunuz. Dar ve hava geçirmeyen giysiler giymekten kaçınınız (dar ayakkabılar içerisine sentetik çoraplar gibi)
 • Yıkandıktan sonra enfeksiyonlu bölgeyi kurulayınız ve kullanılan bez ve havluları her gün değiştiriniz.
 • Eğer ayağınızda mantar enfeksiyonu varsa, başkalarına bulaşmasını engellemek ve kendinizde enfeksiyonun tekrarlamasına sebep olmamak için evde, havuzda veya otel gibi yerlerde çıplak ayakla dolaşmaktan kaçınınız.
 • Mantar enfeksiyonunuz tamamen iyileşinceye kadar sauna veya buhar banyosuna gitmeyiniz.

Exoderil Krem Yan Etkileri

Etkili olduğu kadar ciddi yan etkileri bulunan bu kremi kesinlikle size bildiren şekilde kullanmalısınız. kremin yan etkileri genelde etken maddeye karşı hassasiyeti olanlarda daha sık görülür.

 • Deride yanma
 • Batma ve kaşıntı
 • Kızarıklık
 • Hasssiyet

Exoderil Krem Kullananlar

Exoderil krem kullananlar mantar tedavisinde en etkili mantar kremlerinden biri olduğunu söylemişlerdir. Exoderil kullananlar kremi doktor önerisi ile reçeteli olarak kullandıklarını ve sadece mantar sorunu için kullanılması gerektiğini yorumlarda sıklıkla dile getirmişlerdir.

Exoderil Krem Fiyatı

Reçetelli olarak eczanede satılan bu kremin fiyatı 38 TL’dir. Krem size reçete edilirse devlet tarafından karşılanmaktadır.

Exoderil Krem Yüze Sürülür Mü

Sadece mantar tedavisinde kullanılan bu krem ayrıca sadece mantarın olduğu bölgeye sürülür. Eğer yüzünüzde mantar yoksa kesinlikle yüze sürülmez. Ayrıca Exoderil krem sivilce için kullanılmaz.

Exoderil Krem Vajinaya Sürülür Mü

Vajina bölgesine sadece mantar sorunu varsa doktor önerisi ile kullanılır. Vajinal mantarın geçmesi için ve kaşıntıyı önlemek için kullanılır.

Exoderil Krem Ayak Mantarı İçin Etkili Mi

Ayak mantarı ve tırnak mantarı için hem etkili hemde işe yarayan kremlerden biridir.

Exoderil Krem Genital Bölgede Kullanılır Mı

Exoderil krem özel bölge yani genital bölgeye sadece mantar ve kaşıntı için sürülür. Genital bölgede görülen mantarın tedavisinde kullanılmasına karşın adet döneminde asla kullanılmaz.

Exoderil Krem Gebelik Kategorisi

Exoderil krem gebelik kategorisi B’dir.

Exoderil Krem Hamileler Kullanabilir Mi

Hamileler ve hamilelik şüphesi olanların kullanmaması gereken kremlerden biridir. Sadece doktor önerisi ile kısa süre kullanılır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.