Eslem İsminin Anlamı Nedir? Eslem İsminin Manası

Eslem İsminin Anlamı Nedir? Eslem İsminin Manası

Yeni doğan bebeklere isim bulmak bir çok kişi için oldukça düşünüp, üzerinde kafa yorduktan sonra karar verilir. İsim koyarken anlamının güzel olmasına özen gösteririz. Bebeklerine eslem ismini verek isteyenler için eslem isminin anlamı ile ilgili bilgi vereceğiz.

Eslem isminin kökeni Arapçadan gelmektedir.  Eslem ismini Türkiye de yaklaşık 2428 kişi tarafından kullanılmaktadır. Eslem ismi kuran da yer alan bir isimdir. Eslem isminin asıl anlamı; daha sağlam olan, en salim, en selametli anlamına gelmektedir.

Eslem isminin anlam açıklaması ise ; dengeli, kedersiz olmak, ortalık ne kadar karışık ve karmaşık olursa olsun sakin kalmayı başaran kimselere de denilmektedir. Merhametli kişilere de söylenilmektedir.

Eslem İsmim Kurandaki Anlamı

Eslem ismi Kuran-ı Kerim’de geçiyor mu sorusunu ve eslem isminin Kuran-ı Kerim’deli analamı hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. Eslem ismi Kuran-ı Kerim de pek çok ayette geçmektedir.

                                                                    Bakara Suresi 131. Ayet

”Bismillahirrahmanirrahim”

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

إِذْ قَالَ لَهُ رَبُّهُ أَسْلِمْ قَالَ أَسْلَمْتُ لِرَبِّ الْعَالَمِينَ ﴿١٣١﴾

İz kâle lehû rabbuhû eslim kâle eslemtu li rabbil âlemîn(âlemîne).

O zaman Rabbi, İbrahîm’e, râm ol, teslîm ol dedi. İbrahîm dedi ki: Âlemlerin Rabbine teslîm oldum.

Saffat Suresi 103. Ayet

فَلَمَّا أَسْلَمَا وَتَلَّهُ لِلْجَبِينِ ﴿١٠٣﴾

Fe lemmâ eslemâ ve tellehu lil cebîn(cebîni).

İkisi de teslîm olunca onun alnını yere koymuştu.

Nisa Suresi 125. Ayet

وَمَنْ أَحْسَنُ دِينًا مِّمَّنْ أَسْلَمَ وَجْهَهُ لله وَهُوَ مُحْسِنٌ واتَّبَعَ مِلَّةَ إِبْرَاهِيمَ حَنِيفًا وَاتَّخَذَ اللّهُ إِبْرَاهِيمَ خَلِيلاً ﴿١٢٥﴾

Ve men ahsenu dînen mimmen esleme vechehu lillâhi ve huve muhsinun vettebea millete ibrâhîme hanîfâ(hanîfen). Vettehazallâhu ibrâhîme halîlâ(halîlen).

Kimin dini daha güzeldir iyilikte bulunarak özünü Allah’a teslîm eden ve Tanrıyı bir tanıyan İbrahîm’in dinine uyan kişinin dininden ve Allah İbrahîm’i dost edinmiştir.

Enam Suresi 14. Ayet

قُلْ أَغَيْرَ اللّهِ أَتَّخِذُ وَلِيًّا فَاطِرِ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ وَهُوَ يُطْعِمُ وَلاَ يُطْعَمُ قُلْ إِنِّيَ أُمِرْتُ أَنْ أَكُونَ أَوَّلَ مَنْ أَسْلَمَ وَلاَ تَكُونَنَّ مِنَ الْمُشْرِكَينَ ﴿١٤﴾

Kul e gayrallâhi ettehızu veliyyen fâtırıs semâvâti vel ardı ve huve yut’ımu ve lâ yut’am(yut’amu), kul innî umirtu en ekûne evvele men esleme ve lâ tekûnenne minel muşrikîn(muşrikîne).

De ki: “Göklerin ve yerin yaratıcısı olan, beslediği hâlde beslenmeye ihtiyacı olmayan Allah’tan başkasını mı dost edineceğim.” De ki: “Bana, (Allah’a) teslim olanların ilki olmam emredildi ve sakın Allah’a ortak koşanlardan olma (denildi).”

Yukarıda görüldüğü gibi Kuran-ı Kerimde sıklıkla geçen eslem isminin anlamı ise;

  • Teslim olan
  • Allah’a teslim olan

Eslem İsminin Arapça Anlamı

Arapça kökenli bir isim olan Eslem Arapça anlamı daha sağlam, en salim ve kendini Allah’a teslim eden demektir. Bir çok kişi eslem ismi kızmı erkek mi sorusunu sormaktadır. Eski dönmelerde erkeklere eslem ismi verildiği bilinmesine karşın günümüzde sıklıkla kız çocuklarına bu isim daha yakışmaktadır.

Peygamber Efendimiz dönemindeki Eslem ismini kullanan sahabelerin tamamı erkek olduğu bilinmektedir.

Eslem İsminin Yanına Yakışan İsimler

Eslem isminin yanına yakışan isimler ve eslem ile beraber kullanılacak isimler

Eslem Erva

Eslem Nur

Eslem Beyza

Eslem Ceylan

Eslem Duru

Eslem Esra

Eslem Feyza

Eslem Hüma

Eslem Irmak

Eslem Lina

Eslem Rana

Eslem Sena

Eslem Serra

Eslem Zeynep

Eslem Zeren

Eslem Zümra

Eslem Zehra

Eslem Mihrimah

Eslem Ayla

Peki ya siz Eslem ismi anlamı hakkında ne düşünüyorsunuz yorum kısmına yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

  1. blank Ayşe yılbaş dedi ki:

    Benim kızımın ismide zeliş eslim çok beğenerek ve isteyerek koyduk ismini eslimin anlamına bayıldım ilk gördüğümde bu olmalı dedim oldu çok şükür rabbim herkesin evladını hayırlı salih eylesin inşallah

Begonya Bedava İnternet Yardım Başvurusu Bedava İnternet