Ayva Çekirdeği Maskesi Nasıl Kullanılır? Cilde Faydaları Nelerdir?

Ayva Çekirdeği Maskesi Nasıl Kullanılır? Cilde Faydaları Nelerdir?

Ayva çekirdeği maskesi cildi koruyan, kırışıklıkları önleyen, cilt lekelerini yok eden maskeler arasında bulunur. İçeriğinde bulunan ve cilde sayısız faydası olan A, B, C vitaminleri ile besin lifi bakımından zengin olan ayva çekirdeği uzun yıllardır kozmetik sektöründe pek çok cilt bakım ürüne ile kremlerde kullanıldığı bilinmektedir.

Antioksidan etkiye sahip ayva çekirdeği ayrıca çok etkili bir iltihap kurutucu etkisi sahiptir. Işıl ışıl parlayan, bakımlı ve güzel bir cilde sahip olmanın yolu şüphesiz doğanın bize sundukları ile mümkün. Sizlere bu yazımızda ayva çekirdeği maskesi nasıl yapılır, ayva çekirdeği maskesi ne işe yarar, ayva çekirdeği maskesi faydaları ve ayva çekirdeği maskesi tarifleri vermek istiyorum.

Ayva çekirdeği maskesi kırışıklık giderici etkisinden yararlanmak ve ayva çekirdeği maskesi cilt lekeleri gideren maske tarifleri vermeden önce ayva çekirdeği maskesinin faydalarından ve ne işe yaradığından bahsetmek istiyorum.

Ayva Çekirdeği Maskesinin Faydaları

 • Ayca çekirdeği maskesi cildi yumuşatır
 • Sivilce akne oluşumunu önler
 • Ayva çekirdeği maskesi cildi nemlendirir
 • Siyah nokta oluşumunu önler
 • Ayva çekirdeği maskesi cilt lekelerini yok eder
 • Cildin canlı ve patak görünmesini sağar
 • Ayca çekirdeği maskesi yaşlanma karşıtı etkisi vardır
 • Cildi sıkılaştırıcı etkisi vardır
 • Ayva çekirdeği maskesi kırışıkları yok eder
 • Ay çekirdeği maskesi göz altı morluklarını ve kırışıklıklarını yok eder

Ayva Çekirdeği Maskesi Ne İşe Yarar

Ayva çekirdeği maskesi ciltte zamanla oluşan güneş lekeleri ve kırışıklıkları önlemede etkisi ayva çekirdeği maskesi kullananlar tarafından tavsiye edilmektedir. Pek çok ünlü kişininde tercih ettiği bu maskeyi Özellikle Ebru Şallı tarafından sıklıkla önerildiği bilinmektedir. Ayva çekirdeği maskesini eğer cilt lekeleri ve kırışıklıklarınız varsa kesinlikle denemenizi tavsiye ederim.

Ayva Çekirdeği Maskesi Nasıl Yapılır

Sizlere en çok kullanılan ve etkili sonuç veren ayva çekirdeği maskesi tarifleri vermeye çalışacağım.Dilediğiniz maskeyi evde rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

 • Bir miktar suyun içerisine yeterli kadar ayva çekirdeği atın
 • 15 dakika kadar kaynatmanız yeterlidir
 • Ayva çekirdeklerini başka bir kaba koyun ve soğuma için bekleyin
 • Ayva çekirdekleri soğuduğunda jölemsi bir kıvam alacaktır.
 • Hazırladığınız bu jöleyi nazik hareketlerle temiz cildinize sürün
 • 5 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulamanız yeterlidir.

En çok bilenen ve en basit ayva çekirdeği maske olarak bilinen bu tarif çok kolay olmasına karşın çok etkili bir maske tarifidir.

Ayva Çekirdeği ve Gül Suyu Maskesi

Kuru cilt tipine sahip kişilere uygun olan bu maske sayesinde cildiniz kısa sürede nemlenir ve cilt kuruluğu ortadan kalkar.

 • 2 yemek kaşığı ayva çekirdeği
 • 250 ml gül suyu ( Gerçek gül suyu)
 • 1 tatlı kaşığı badem yağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Bir gece önceden ayva çekirdeklerini gün suyuna ekleyin ve bir 1 gece bekletin. Beklettiğiniz karşımdan çekirdekleri ayıklayın ve 2 yemek kaşığı gül suyunu cam kase içerisine ekledikten sonra üzerine 1 tatlı kaşığı badem yağını ekleyin. Bu karışımı temiz cildinize süren ve yarım saat bekleyin. Ilık su ile durulamanız yeterli. Haftada 2 yada 3 defa uygulayabilirsiniz. Hazırladığınız karşımdan arta kalanı atmayın karışım bitene kadar kullanabilirsiniz.

Ayva Çekirdeği Maskesi Kırışıklık

Ayva çekirdeği ile kırışıklıkları önlemek ve yaşlanma etkilerini geciktirmek için ayva çekirdeği kırışıklık maskesini uygulayabilirsiniz. Ayrıca bu maskeyi göz çevresi ve göz altında bulunan kırışıklıkları yok etmek içinde kullanabilirsiniz.

 • 2 çorba kaşığı dolusu ayva çekirdeği
 • 1 çorba kaşığı doğranmış meyan kökü
 • 1 su bardağı gül suyu
 • 1 çay kaşığı buğday tohumu yağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Ayva çekirdeğini ve meyan kökünün üzerine gül suyu ekleyip 1 gece bekletmeniz gerekmektedir.  1 Gün sonra gül suyunu süzün ve bu suyun içerisine buğday tohumu yağı ekleyin. Temiz cildinize parmaklarınız ile baskı yaparak sürün ve yarım saat bekledikten sonra ılık su ile durulayın.

Ayva Çekirdeği ve Zeytinyağı Maskesi

Güneşin zararlı etkilerinden cildi korumak, cilt lekelerini yok etmek ve cilt kuruluğunu önlemek için ayva çekirdeği ve zeytinyağı karışımı cildinize uygulayabilirsiniz.

 • 1  yemek kaşığı Zeytin yağı
 • 1 tatlı kaşığı Ayva çekirdeği

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Yukarıda saydığımız bütün malzemeleri bir kabın içerisine ekleyin ve 1 gece bekletin. Zeytin yağını süzün ve temiz olan cildinize bu yağı sürün. Yarım saat kadar bekledikten sonra ılık su ile durulamanız yeterli. Ayva çekirdeğinin özünün zeytin yağına çekmesi için kapalı bir kapta 1 gece bekletmeniz yeterlidir. Eğer cildiniz çok kurusu ilse 1 yada 2 damla badem yağı ekleyebilirsiniz. Çok etkili bir o kadarda harika sonuç veren bir maskedir. İlk uygulamadan itibaren yumuşacık bir cilde sahip olursunuz.

Ayva Çekirdeği Maskesi Suna Dumankaya

Güzellik uzmanı suna dumankaya sivilcelerden şikayet edenler için çok etkili bir ayva çekirdeği maskesi tarifi vermiştir. Çok kolay ama bir o kadarda etkili olan bu maske ile sivilceleri kurutarak yok edebilirsiniz. Göz altı ve göz çevresi kırışıklıklarını yok ederken cildi sıkılaştırıcı etki olan bir tariftir.

 • 15 tane ayva çekirdeği
 • Yarım çay bardağı ılık su

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Ilık suya ayva çekirdeklerini atın ve ağzını kapatarak 1 gün bekletin. Bekleyen ayva çekirdeği suyu jölemsi bir kıvama gelecektir. Bu jöleyi yüzünüze ve göz altı dahil olmak üzere sürün ve 20 dakika kadar bekledikten sonra ılık su le durulayın.

Ayva Çekirdeği Maskesi İbrahim Saraçoğlu

 • 2 çorba kaşığı toz ayva çekirdeği
 • 1-2 çorba kaşığı papatya suyu

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Papatya suyu ile ayva çekirdeği tozunu karıştırın ve cildinize sürün. Özellikle sivilce ve siyah noktaların bulunduğu bölgeye sürerek sivilceleri kurutabilirsiniz. Haftada 3 defa uygulayarak cilt sorunlarını ortadan kaldırabilirsiniz.

Ayva Çekirdeği Göz Çevresi Maskesi

 • 1 çorba kaşığı toz hale getirilmiş ayva çekirdeği
 • 2 çorba kaşığı keten tohumu veya badem yağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Ayva çekirdeği tozu ile keten tohumu iyice karıştırın göz altı ve göz çevresi dahil hafif baskı yaparak sürün cilde derinlemesine işlemesi için 1 saat kadar bekleyin. İşlemi sonlandırmak için ılık su ile yıkamanız yeterli. Cildi nemlendiren göz altı ve göz çevresi kırışıklıklarını yok eden bu maskeyi haftada 2 defa uygulayabilirsiniz.

Ayva Çekirdeği Maskesi Sivilce

Ayva çekirdeğinin sivilceleri iz bırakmadan yok ettiği bilinmektedir. İltihap kurutucu etkisi olan ayva çekirdeği sivilce ve akne oluşumunu önler. Bir miktara ayva çekirdeğini kaynatıp süzdükten sonra bu su ile sivilcelerin olduğu bölgeyi gün 1 defa yıkamanız yeterlidir.

Ayva çekirdeği çatlaklara son vermek için ayva çekirdeğini kaynatıp suyunu çatlakların olduğu bölgeye günde 2 defa sürerek çatlaklara son vermeniz mümkün.

Ayva Çekirdeği Maskesi Göz Altına Sürülür Mü

Kırışıklıkları yok eden cildi canlandıran ayva çekirdeği maskesi kullananlar genelde ayva çekirdeği maskesi göz altına sürülür mü sorusunu sıklıkla sormaktadırlar. Ayva çekirdeği kırışıklıkları yok eden bir maske olduğu için göz altına ve göz çevresine sürülür.

Cilt bakımına önem veren biri iseniz ve düzenli olarak cilt bakım maskesi yapıyorsanız tavsiyem yaptığınız maskesinin içerisine çok az miktarda ayva çekirdeği tozu ekleyebilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda ayva çekirdeği maskesi nasıl yapılır, ayva çekirdeği maskesi tarifleri hakkında bilgi vermeye çalıştım sizlerde konu hakkındaki fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Maddi Yardım Bedava İnternet